Osmanlı Sarayında Hayat

9,0/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
506 gösterim
Topkapı Sarayı, devasa bir imparatorluğun, üç kıtayı üç buçuk asır yönettiği merkez Osmanlı'nın en parlak, en sönük; en muhteşem, en acı; en neşeli, en hazin günlerinin şahidi... Burada her köşenin bir hikâyesi vardır, her hatıranın bir izi.

Sarayda, Osmanlı padişahına selam vermek istemeyen Rus elçinin başına gelenlerden Enderun'daki talebelerin sabah uyanışına; padişahın bir gününü nasıl geçirdiğinden merasimlerdeki muhteşem disipline kadar neler yaşanmamıştır ki Osmanlı Sarayı'nda Hayat, Topkapı Sarayı'nın şahit olduğu nice hâdiseyi tarihin karanlık sayfalarından günümüze ilber Ortaylı'nın o hoş üslubuyla aktarıyor.

Kitabın sayfalarını çevirirken yeniçerilerin Divan Meydanı'ndaki nidalarını, aşçıların saraya yemek yetiştirme telaşlarını duyacaksınız. Canına kıyılan padişahın çığlığı ile ürperecek, yeni doğan bir şehzadenin şenlikleriyle neşeleneceksiniz. Hırka-i Saadet ziyaretleriyle hislenecek, III. Selim'in musiki nağmeleriyle rahatlayacaksınız.

Sarayda yaşananları; kulaktan dolma bilgilerden, dedikodulardan, ikinci sınıf romanlardan değil, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı ilber Ortaylı Hoca'dan öğrenmek ve Osmanlı tarihine sarayın penceresinden bakmak için sizi eserin sayfalarına davet ediyoruz. Topkapı'yı turistlerden evvel kendimize öğretmek için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789944766043
 • Yayınevi:
  Yitik Hazine Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çetin Özdemir 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Osmanlı saray hayatına ait garip dizilerden edindiğiniz yanlışları düzeltebileceğiniz güzel bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Sarayı ve saray hayatını sadece haremden ibaret sananlar kesinlikle okusun. O garip dizileri seyretmektense bu tip kitaplar okunmalı(bu biraz sert oldu galiba :) bence.