Osmanlı Sarayında Hayat

8,6/10  (7 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
581 gösterim
Topkapı Sarayı, devasa bir imparatorluğun, üç kıtayı üç buçuk asır yönettiği merkez Osmanlı'nın en parlak, en sönük; en muhteşem, en acı; en neşeli, en hazin günlerinin şahidi... Burada her köşenin bir hikâyesi vardır, her hatıranın bir izi.

Sarayda, Osmanlı padişahına selam vermek istemeyen Rus elçinin başına gelenlerden Enderun'daki talebelerin sabah uyanışına; padişahın bir gününü nasıl geçirdiğinden merasimlerdeki muhteşem disipline kadar neler yaşanmamıştır ki Osmanlı Sarayı'nda Hayat, Topkapı Sarayı'nın şahit olduğu nice hâdiseyi tarihin karanlık sayfalarından günümüze ilber Ortaylı'nın o hoş üslubuyla aktarıyor.

Kitabın sayfalarını çevirirken yeniçerilerin Divan Meydanı'ndaki nidalarını, aşçıların saraya yemek yetiştirme telaşlarını duyacaksınız. Canına kıyılan padişahın çığlığı ile ürperecek, yeni doğan bir şehzadenin şenlikleriyle neşeleneceksiniz. Hırka-i Saadet ziyaretleriyle hislenecek, III. Selim'in musiki nağmeleriyle rahatlayacaksınız.

Sarayda yaşananları; kulaktan dolma bilgilerden, dedikodulardan, ikinci sınıf romanlardan değil, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı ilber Ortaylı Hoca'dan öğrenmek ve Osmanlı tarihine sarayın penceresinden bakmak için sizi eserin sayfalarına davet ediyoruz. Topkapı'yı turistlerden evvel kendimize öğretmek için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789944766043
 • Yayınevi:
  Yitik Hazine Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çetin Özdemir 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Osmanlı saray hayatına ait garip dizilerden edindiğiniz yanlışları düzeltebileceğiniz güzel bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Sarayı ve saray hayatını sadece haremden ibaret sananlar kesinlikle okusun. O garip dizileri seyretmektense bu tip kitaplar okunmalı(bu biraz sert oldu galiba :) bence.

Muhsin Ulusoy 
 12 Mar 22:20 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Osmanlılar konusunda ilk danışılması gerekenlerden olan İlber Ortaylı'nın kült eseri. Zamanında müzenin müdürlüğünü de yapmış olan İlber Hoca, hanedanlığın saray yaşantısıyla ilgili bilgileri neredeyse ilk elden sunduğu bu kitapta aynı zamanda müze durumundaki sarayın rehberliğini yapmakta.

Kitaptan 7 Alıntı

Merve 
14 Eyl 08:46 · Kitabı okuyor

Arz Odası’nda görüşmeler başlayınca odanın içindeki ve dışındaki çeşmeler açılırdı. Akan suyun içeride ve dışarıda çıkarttığı tatlı şırıltılar konuşmaların dışarıdan dinlenilmesini engellerdi.

Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)
Merve 
06 Eyl 19:11 · Kitabı okuyor

Saraya Topkapı isminin verilmesi çok sonra olmuştur. Ne gariptir ki; 19. yüzyıldan itibaren saraya, günümüzde bulunmayan bir sahil sarayının ismi verilmiştir. Sultan I. Mahmud tarafından Bizans surlarının yakınına büyük bir ahşap sahil sarayı yaptırılmış ve bu sahil sarayına önündeki selam toplarına nispeten “Topkapusu Sahil Sarayı” denilmiştir. Bir yangında tamamen kül olan sahil sarayının ismi saraya verilmiştir.

Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)
Merve 
11 Eyl 09:19 · Kitabı okuyor

Eski bir Türk geleneği
Sultan IV. Murad’ın vefatı üzerine eski bir Türk geleneği olarak Has Ahur’dan sultanın atları cenazenin önünde eyerleri ters bağlanmış olarak yürütülmüştür.

Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)
Merve 
06 Eyl 19:08 · Kitabı okuyor

Yazık...
Günümüzde tarihî ve kültürel mirasımızdan bihaber şekilde ve bu mirası baltalarcasına inşa edilen çok katlı çirkin yapılar, şehrin pek çok yerinden sarayın görülmesine mâni olduğu gibi Topkapı Sarayı’ndan görülen manzarayı da gölgelemektedir.

Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)
Merve 
06 Eyl 19:35 · Kitabı okuyor

Fatih devrinden, terk edilmeye başlandığı 18. yüzyıl sonuna kadar, inşa edilen bölümleri içinde sarayın genel planına aykırı bölümler olduğu gibi, Matbah-ı amire (Mutfaklar) gibi zarif mütevazı kısımlar, bir evrensel imparatorluğun yükseldiği Kubbealtı; IV. Murad’ın trajik, dağdağalı ama zarif iç dünyasını aksettiren Revan ve Bağdat Köşkleri, çinileriyle ebedileşen Veliaht Dairesi, tarihimizin en ilginç olaylarının geçtiği Harem’deki Altınyol gibi enfes bölümleri de vardır. Saray, kendine özgü planı ile bugün Doğu ve Batı’daki saraylardan farklılık arz eder.

Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (E-kitap)
Çetin Özdemir 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

padişahlar, peygamber sevgisi
Sancak-ı Şerif Hz. Peygamber'in sancağı olan ve Hırka-i Saadet Dairesinde diğer emanetlerle birlikte korunan sancak olup "Liva-i Saadet" ismiyle de bilinir.

Sancak-ı Şerif bizzat padişah eliyle yerinden çıkartılıp yine padişahın omzunda taşınırdı. Tekbirler eşliğinde Babü's Sade'nin önündeki yerine dikilirdi. Osmanlılarda Peygamber sevgisinin, hilafet ve ihtiramın sembolü olarak Sancak-ı Şerif'e büyük ihtimam gösterilirdi. Bu sırada yine Fetih ve Yasin Süreleri okunurdu. Bu merasim esnasında padişah dahil hiç kimse oturmazdı.

Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (Sayfa 81)Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (Sayfa 81)
Çetin Özdemir 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İlk ders, besmele, şehzade
Bu merasimde şehzadeye ilk dersi şeyhülislam verir ki bu ders besmelenin öğretilmesidir. Merasime Bed-i Besmele denilmesinin sebebi de budur.

Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (Sayfa 160)Osmanlı Sarayında Hayat, İlber Ortaylı (Sayfa 160)