Osmanlı Sarayının Yabancı Cariyeleri

5,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
216 gösterim
Cumhuriyet'in ilanına kadar sır dolu varlığını sürdüren yüzlerce ve hatta binlerce kadının adeta kaderini tayin eden bir müsessese olan, Harem ve Harem hayatı hakkında bugün dahi çok ciddi (birkaç çalışma dışında) araştırmanın yapılmadığı bilinmektedir. Tarihin bu az bilinenine ışık tutması düşüncesiyle, oldukça yeni ve aydınlatıcı bilgilerin sunulduğu, birçok soru işaretini gideren ciddi bir çalışmadır elinizdeki bu eser. Çalışmanın asıl temasını Saray, Harem, Haremağaları, Cariyeler, Hasekiler ve Sultanlar oluştururken, bu bilgilerin yanı sıra Cariyerlerin günlük yaşantıları Kadınefendiler, Haremağaları arasındaki rekabetşer Saray entrika ve dedikoduları Sultanların düğünleri vb. konu hakkında şaşırtıcı bilgiler de kitabın ikinci teması olmaktadır. Kitapta ayrıca Haremağaları, Akağalar, Karaağalar hadımlık uygulaması nasıl yapılır, İslamda Harem ve Cariyelik caiz midir? sorularının cevapları da bulunmaktadır. Osmanlılık kaygısıyla belki de büyük bir yanlışa sahip çıkmanın ne kadar doğru olduğunu ve ne kadar doğru olmadığını ortaya koyan bu çalışma, okuyucuya ve araştırmacılara, Harem'in mağdurları adına, kadın Araştırmacı, Psikolog Şule Bektan'ın farklı çalışması.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786055642518
 • Yayınevi:
  Bilge Karınca Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Elçin 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş ki misafir toksa kahveyi alırmış, açsa suyu.Tabii o zaman hemen sofra kurulurmuş.

Osmanlı Sarayının Yabancı Cariyeleri, Şule BektanOsmanlı Sarayının Yabancı Cariyeleri, Şule Bektan
Elçin 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kahvenin Tarihçesi
Kahvenin Arap yarımadasında, Mısır ve Hindistan'da yayıldığını biliyoruz. Zaten kelime olarak arapça "kahwa"dan geliyor. Bu sözcüğün de Habeşistan'da kahve üreten Kaffa yöresinden alındığı sanılıyor. Önceleri dövülüp toz haline getiriliyor, böylece bir nevi ezmesi yapılarak ekmek üstüne sürülüp yeniyormuş.

Osmanlı Sarayının Yabancı Cariyeleri, Şule Bektan (Sayfa 119)Osmanlı Sarayının Yabancı Cariyeleri, Şule Bektan (Sayfa 119)