Osmanlı Tarihi 2 Cilt Takım

9,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
535 gösterim
Osmanlı Tarihi (2 Cilt Takım)

Ahmet Rasimin kaleminden çıkmış olan Osmanlı Tarihi, bizde tarih eğitiminin salt bir kopyacılıktan ibaret olduğu düşüncesine karşı hareket ederek hazırlanmış olan bir eserdir.

Her Türk kendi tarihini bilmekle mükelleftir. Ruslar tarihlerini yazdıktan sonra milliyetlerini ispat edebildiler. Bu hakikat meydanda bulundukça tarihi eserlere vereceğimiz önemin ne kadar büyük olması gerekeceğini onaylamamak mümkün değildir. Bugün her bildiğimiz güçlü ve medeni milletler, tarihine sahip olan milletlerdir. Tarihi toplanmamış, bilim ve teknoloji ile ilgilenmemiş milletler henüz siyasi ve medeni terbiyesini tamamlamamış olanlardır.

"Tarihini bilmeyen millet yıkılır", diyor Ahmed Rasim kitaba yazdığı önsözünde.
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.
Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.
Tarihine ve vatanına sahip çıkan bir nesillerin eksik olmaması dileğiyle…
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  1500
 • ISBN:
  9944978323
 • Çeviri:
  Prof. Dr. Hakkı Dursun Yıldız
 • Yayınevi:
  İlgi Kültür Sanat Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Orçin Ay 
09 May 20:00 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Ayrıntılar ve dipnotlar sayfaların alt kısmına yerleştirilmek yerine kitapların son sayfalarına yerleştirildikleri için biraz can sıkıyor. Sanırsam bu durum Ahmet Rasim'den değil, yayıncıdan kaynaklanıyor. Osmanlı tarihini tarafsız bir şekilde öğrenmek isteyenler için en iyi kaynak.

Kitaptan 2 Alıntı

Emrah 
 10 Tem 00:43 · Kitabı okuyor · Beğendi

Yıldırım Bayezid'in İst. Kuşatması
Sultan Bayezit in esir düşmesi üzerine ; vezir i azam Ali Paşa ile yeniçeri ağası ve beylerden bazıları, alelacele büyük şehzade Emir Süleymanla beraber Timur un 30bin atlı yolladığı torunu Mehmet Sultan in takibinden Bursa'ya oradan Hazineyi ve Harem i Hümayun u alarak Kartal,Pendik ve Gebze kazalarını İstanbul imparatoru Emanuel e teslim, küçük şehzade Kasım i da rehin bırakarak gemilerle karşı yakaya geçip Edirne te vardılar. Şehzadelerden İsa çelebi Balıkesir e mehmet çelebi de amasya ya gittiler. Diğer şehzade musa çelebi babası ile birlikte Timur a esir düştü. Mustafa Çelebi ise ortadan kayboldu.

Osmanlı Tarihi, Ahmet Rasim (Sayfa 65 - İlgi Kultur Sanat)Osmanlı Tarihi, Ahmet Rasim (Sayfa 65 - İlgi Kultur Sanat)
Emrah 
10 Tem 00:02 · Kitabı okuyor · Beğendi

Yıldırım Bayezid'in İst. Kuşatması
Avrupa tarihlerine gore: Osmanlılar o zamanlarda kale kuşatması ilminde acemi olduklari gibi Marmaray'da sahip olacak donanmaya malik olmadıklarından muvaffak olamadılar. Bizim tarihler ise imparatorun ilticasi ve Vezir-i Azam Ali Paşa'nin rüşvet almasının neticesi olarak fetihten vazgeçti diyorlar. Her ne hal ise, imparator İstanbul'da bir İslam mahallesi teşkiline, mahkeme açılmasına, imam, katip, kadı tayinine ve her yıl on bin duka altın verilmesine razi oldu. İstanbul'da ilk teşkil edilen İslam mahallesi sakinleri Tarakçı Yenicesi ve Göynük ahalisindendir.

Osmanlı Tarihi, Ahmet Rasim (Sayfa 62 - İlgi Kültür Sanat)Osmanlı Tarihi, Ahmet Rasim (Sayfa 62 - İlgi Kültür Sanat)