Osmanlı Tarihi 1 - Çadırdan Saraya

9,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
558 gösterim
Osmanlı Devleti şüphesiz dünya tarihinin en önemli ve en uzun süreli devletlerinden biridir. Bu gün birçok devlet üniversitesinin tarih bölümleri ve Türkoloji enstitüleri her yönüyle bu devletin tarihini incelemekte,sadece siyasi yönleriyle değil,kurumlara,kültür ve teşkilat yapısıyla da masaya yatırmaktadır.

Çünkü "Osmanlı" hala adından bahsettiren izleri ve kurumsal yapılarıyla günümüze etki eden,bir çok devletin faydalandığı tarihi değerleri bünyesinde barındıran bir devlettir.Osmanlı tarihinin birinci cildinde;çadırdan saraya yürüyen bir avuç ne,Afrika çöllerine mukaddes beldeleri Kafkasya dağlarına,kırıma ulaştıklarını göreceksiniz.Bu yürüyüşü gerçekleştirirken gittikleri yerleri nasıl medeniyet taşıdıklarına,hoş görülü davrandıklarına,huzur ve refahı yaydıklarına şahit olacaksınız.

Küçücük bir toprak parçasında;yüzlerle ifade eden çadır topluluklarına cihan devletine giden süreç padişahların dönem sırasına dikkat edilerek anlatıldı.Bu anlatış biçimi hem tarihimiz hem daha kolay anlamamamıza hem de aradığımız konulara daha pratik ulaşmamıza imkan sağlamaktadır.

Elinizdeki bu eserde,yazarın ifadesiyle;"kuru tarih bilgileri veren asık suratlı bir kitap olmasın, eline alan herkes rahat okuyup anlayabilsin diye tabii konuşma üslubu tercih edilmiştir.Tarihe ilgi duyan bütün okuyucularımıza faydalı olmasını diliyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  635
 • ISBN:
  9786051510354
 • Yayınevi:
  Hayat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halit KÜÇÜK 
30 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okunmaya değer güzel bir kitap.Akıcı bir üslupla yazıldığı için kalınlığına rağmen yanımda taşıdım.Osmanlı tarihini sevdirmiş.