Osmanlı'da Köle Olmak

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
307 gösterim
Osmanlı'da Köle Olmak'ta Osmanlı köleliğinin diğer ülkelerdeki kölelik anlayışından farklı yönleri ortaya konmuş; Osmanlı'daki köle kaynaklan, köleliğin bir kurum olarak işleyiş biçimi ve kuralları, toplumun, köle tüccarının, yabancı gezginlerin, devlet erkânının ve resmi kurumların bu kuruma bakışı ve Osmanlı'da köle emeğinin kullanıldığı alanlar, ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Osmanlı'da köleliğin tanımının yapıldığı ve diğer gelişmelerin ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı bu çalışmada, kölelik kurumu, süreç içinde hem Osmanlı yaşam kültürü içinde ele alınmıştır. Osmanlı'da köle ticaretinin gelişerek büyük bir sektöre dönüşmesi ve ardından başlatılan uluslararası "kölelik karşıtı" hareketle değişen süreçte Osmanlı'nın konumu ve "köleliğin kaldırılması" üzerinden devlet olma özelliğini koruma çalışmaları da titizlikle ortaya konmuştur.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9789944486583
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Atilla Oral 
15 Nis 13:41 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bir zamanlar kölelikle ilgili okumalarıma katkısı olması için aldığım ve Osmanlı tarihine de merakımla birleştiğinde birikmime katkısı olması umudu ile almıştım. Kaynakçası araştırmacılar için enteresan olabilir.