Osmanlılar Geliyor Horasan'dan Söğüt'e Kutlu Göç

10,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
722 gösterim
Osmanoğullarının doğduğu topraklardan, Söğüt’ten de öncesine, Süleyman Şah’ın kutlu göçüne gidiyoruz. Atasından devraldığı şanlı mirası, dünyaya meydan okuyacak bir medeniyet olması duasıyla Anadolu topraklarına eken Ertuğrul Gazi’nin hikâyesi bu. Kıtlıktan ve Moğol istilalarından kurtulmak için yola çıkılıyor önce. Fırat Nehri’nden, Karacahisar Kalesi’nden geçiliyor. Yunus Emre’den Hacı Bektaş Veli’ye, Ahmet Yesevi’den Şeyh Edebali’ye kadar devrin tüm âlimleri ziyaret ediliyor. Şehitler de veriliyor yolda, zaferler de kazanılıyor. Nihayet Söğüt’te bir devir kapanıp bir yenisi açılıyor.

Kalemiyle bu topraklar uğruna mücadele vermiş atalarımızın hislerine tercüman olan İsmail Bilgin, okuyucularını bu defa Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna misafir ediyor. Osmanlılar Geliyor, asırlar boyu yaşayan bir medeniyet ağacının filizlendiği yılları, yolları, yerleri anlatan; her şeyin başladığı Kayı Boyu’nun hikâyesini dile getiren destansı bir tarihin romanı.

“İstedim ki, Kayı’nın göçünü bir tamam anlatayım. Ben söyledim yazdılar. Nasıl yazdılar bilmem. Amma sözlerim yazıya geçti. Okuyasınız, bilesiniz. Bilesiniz, öğrenesiniz. Öğrenip unutmayasınız. Ne ki asla unutturmayasınız. İmdi Allah diyerek söze başlayalım.”
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  978-605-08-0500-0
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur UYGUN 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kayı boyunun sürecini anlatan yazar uslübuyla tarihi sevdiren bir eser yansıtmış. Okurken o dönemlere dalıp gidiyorsun. Kayı boyunu merak edenler için okunması gereken bir roman.