Osmanlı'yı Osmanlı Yapanlar

9,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
4 beğeni  · 
477 gösterim
Yazar, Osmanlı İmparatorluğu'nun, cihana bir güneş gibi saçtığı cihanşümul değerlerin kurucularından ve timsallerinden gözünüzü bir an olsun alamayacağınız latif bir anlatımla bahsediyor. Osmanlı gaza geleneğinin en müspet örneklerini verirken de Devlet-i Aliyye'nin kurucu doktrininin, 'Nizam-ı Âlem' olduğunu hakkaniyetle vurguluyor.

Kitabı okurken, Osmanlı'nın tüm bu muvaffakiyetlerinin, ancak ve ancak ortak bir 'üst kimlik ve kültür' inşa etmekle mümkün olabileceğini hissediyorsunuz. Daha önce hiçbir devletin mutlak manada barış sağlayamadığı coğrafyalarda, huzurlu ve adil bir düzenin nasıl tesis edilebildiğini anlamak gözlerinizi yaşartıyor.

Sayfaların arasında soluksuz ilerlerken, kültürel değerlerimizi, 'anı yakalamak' ve 'anlamaya çalışmak' gibi iki sezgisel süreçle birleştirebildiğinizi de mutlulukla fark ediyorsunuz. Kimi büyülü dakikalarda beliren o idrak anı, saklı anlamların eflatun rüyalarıyla bir araya geliyor. O zaman cesaret ama nezaketle yaklaşılan bir sırrın eşiğinde hissediyorsunuz kendinizi. Sert rüzgârlarda kıvrılıp bükülen bir duman gibi anlık ve huzursuz bir sezişle irkiliyorsunuz. İşte o zaman, akıl yüklü satırların arasından beliren mazinin son ışıklarını doya doya izlemeye başlıyor ve baktığınız derin ufkun ardında bir yerlerde büyülenip kalıyorsunuz.
-Okay Tiryakioğlu-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786054812745
 • Yayınevi:
  Az Kitap
 • Kitabın Türü:
Nurbanu Tuna 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok akıcı bilmediğim bir şeyden bahsetmemiş ama yinede tek kitap haline getirip toplaması çok hoş olmuş okumanızı tavsiye ederim. kitaba başlamam yazarla tanışmam sayesinde oldu biraz. Mehmet Akbulut benim tanığım ilk yazar diyebilirim. kendisiyle kısa bir sohbetimiz oldu. daha sonra ortak tanıdığımız insanlardan da tanıdım onu. kitabını aynı zamanda yazarı da çok sevdim.

Ayşe Rumeysa Çoban 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okurken hiç sıkılmadım.Tarihimizi Ecdadımızı kısa kısa sıkmadan anlatan güzel bir kitap...

Kitaptan 1 Alıntı