Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek

8,0/10  (50 Oy) · 
189 okunma  · 
60 beğeni  · 
4.479 gösterim
"Türk toplumu yedi asırlık tarihine ilgi duymaya başladı. Bu ilgi, kuru bir hamaset çizgisini geçti, anlaşılan toplumsal düşüncenin ve yorumlamaların tekâmül etmesi dolayısıyla "Osmanlı İmparatorluğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir? Yaşam şekli nedir? Bizim için anlamı nedir?" gibi sorulara cevap aranmaya başlandı. Ve bu meyanda, çalışmalar, hazırlıklar yapmak ve yaptıklarımızı geniş kitleye tanıtmak gibi bir ihtiyaç hâsıl oldu. Şüphesiz ki elinizdeki bu kitap da bunlardan birisidir ve o iddiadadır."

İlber Ortaylı

Geçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı bu sefer okuru Osmanlıyı; padişahları, sarayları, yönetim şekli, semtleri ve abidevî eserleriyle kısacası kendine özgü kimliğiyle yeniden keşfetmeye davet ediyor...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789752633714
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burak Denizli 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı tarihinin bilmediğimiz yanlış bildiğimiz bazı yönlerini çok güzel bir biçimde anlatmış. İnsanlara bu kitap sayeside yeni bir bakış açısı kazandırmış.

Best Reader 
08 May 12:37 · 9/10 puan

Günümüzün en popüler tarihçilerinden biri olan İlber hoca Osmanlıyı anlatıyor bu kitapta. Aynı zamanda okurlarda da bir tarih bilinci oluşmasını amaçlıyor.
Dünya tarihi üzerinde derin izler bırakmış Osmanlının kendi torunları tarafından hor görülmesi, dışlanması çok acıdır. Öyle ki dedelerimizi dahi Avusturyalı Joseph Hammerdan Almanyalı Zinkeisenden öğreniyoruz. Hatta günümüzde büyük kısmı kurgu olan dizilerden öğreniyoruz. Hiç öğrenmemekten tabi ki iyidir. Ama artık araştırmaya, keşfetmeye, sahip çıkmaya, korumaya başlamamız lazım.

Sevgi İkinci 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlber Hoca'nın zaten konuşmalarından derlenmiş kitabı, sanki sizinle konuşuyormuş gibi aktarılmış, bundan keyif almamak elde değil. Osmanlı hakkında kısa ama güzel bilgiler veren bu çalışmayı, özellikle kavramların, ideolojilerin, tarihlerin, benim kafamda ve gördüğüm kadarıyla toplumda da birbirine karıştığı bu dönemde okumak bana iyi geldi. Güzel bi başlangıç kitabı.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

4 seri şeklinde olan bu kitabın ilki....Kitap tek bir konuyu almamış ve bu durum çok hoşuma gitti farklı konularda detaylı,anlaşılır ve kesin bilgiler veriyor.Ve 4 serinin en güzel yanı işlediği konulardan sonra sizi o konular hakkında farklı kaynaklara aktarabilmesi oluyor.Kitabın içindeki bazı konular şu şekilde:
*İSTANBUL TARİHİNDEN ESİNTİLER
*BAROK İSTANBUL'DA
*OSMANLI PAŞALARI
*ENDERUN
Toplamda 21 konudan oluşuyor.

Emine TELCİ 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

İlber Ortaylı'nın Osmanlı hakkında yazdığı söyleşi tadında bir kitap. Osmanlı'nın mihenk taşı sayılabilecek birçok konuyu anlatan insanın elinden bırakamadığı, her yaştan insana hitap eden ilgi çekici bir eser. Okurken ne kadar cahilmişim dediğim bu kitabı durup durup tekrar okuyacağım kesin

Ahmet Yüksel 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gazate okuma tadinda olan bu kitap, öncelikle dolayli olarak halil inalcik dogrudan ilber ortayliya ait bir eserdir. Bu kitap bize tarihi yazilarda okuyup kalmayin o zamandaki yapilan uygulamalari simdiye uyarlayip yanlis yapmayin demekte ve betimleyin görün dememektedir bence bu kitap.

Nurettin D 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı Devletini ana hatlarıyla özetleyen güzel bir çalışma... İlber Hocaya teşekkürler

Nur 
04 May 21:25 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Osmanlı tarihinin bende ayrı bir yeri vardır her zaman. İlber Ortaylı bu kitabında Osmanlı Devleti ile ilgili hem en önemli mevzulara hem de aslında bildiğimizi sandığımız ( tarih ders kitaplarındaki bazı yanlış bilgiler ) ama yanlış bildiğimiz bazı bilgilerin gerçekte ne olduğuna güzel bir şekilde değinmiş. İstanbul'a, Mimar Sinan'a , Devşirme sistemine, aile kurumuna, sanata, Fatih Sultan Mehmet'e , Osmanlı mutfağına, seyahatnamelerine, saraylarına, padişahlarına, paşalarına ve askeri sistemine, din işlerine ve kadıya , Divan-ı Hümayun'e , idare sistemine, eski eserlerine ve daha bir çok konuya değinmiş ve sıkıcı olmadan, sanki konuşuyormuş edasıyla yazmış. Ben kitabı sevdim. Osmanlı tarihini merak edenler okuyabilir.

Kitap okumak 
 29 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitapta Türk toplumunun yedi asırlık tarihini “Osmanlı İmparatorluğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir? Yaşam şekli nedir? Bizim için anlamı nedir?” gibi sorularla cevaplandırmaya çalışmış yazar. Osmanlı’yı; padişahları, sarayları, yönetim şekli, semtleri ve abidevi eserleriyle kısacası kendine özgü kimliğiyle yeniden keşfetmemizi sağlıyor kitap.Tarih ilginizi çekiyor hele yazarı da beğeniyorsanız bir solukta okuyacaksınız.

bahtiyar alpar 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

ilber ortaylı'nın okuduğum ilk kitabıydı ve çok beğendim :)

Kitaptan 24 Alıntı

İstanbul' daki Mimar Sinan eserlerini tanıyabilmek için eğitimli mimar olmak gerekmiyor. Bunları gören, birkaçına dikkatli bakan herhangi bir şehirli, mimarî bilgisi olmasa bile, aynı mimarın elinden çıktığını anlar İşte böyle özgün üslûp sahibi olmak, ancak dâhilere hastır.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 22)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 22)
Nur 
30 Nis 09:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

mimar sinan
Kanuni Sultan Süleyman devri, Osmanlı İmparatorluğu'nun hatta bütün Türk tarihinin zirvedeki, en parıltılı zamanı olarak bilinir.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 19)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 19)
Best Reader 
 28 Nis 10:31 · İnceledi · 9/10 puan

19. Yüzyıla kadar burnundan kıl aldırmayan İstanbul, aklımızı başımıza toplarsak gene de aldırmaz. Potansiyeli bu kadar yüksek gelişmeye bu kadar müsait, bu kadar güzel ve bu kadar zengin mirasa sahip başka şehir nerde? Hangi şehrin böyle bir silueti var? İstanbul'un dışı cihanı yakar, içindeki keşmekeş de bizi. Elli senedir onu çirkinleştirmek için her şeyi yapıyoruz ama gene de güzel.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 17)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 17)

Devşirme, çok kısa bir tarifle, devletin kapıkulu ocakları olan sipahilerle, yeniçerilerin yenilenmesini temin etmek için ortaya çıkmıştır, çünkü insan ve savaşçı yüzü yenilenmek zorundadır. Hıristiyan çocuklardan devşirme alınmıştır. Niye Hıristiyan çocuklardan diyoruz? Çünkü Musevi toplumundan, Osmanlılık'ın Musevi kompartımanından devşirme alındığı görülmemiştir. Bunun nedeni antisemitizm veya Yahudilik aleyhtarlığı değildir, Yahudiler'in şehir toplumu olmasıdır.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 27)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 27)
Burak Denizli 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Eski kitaplar artık okunmuyor” diyenler var. Okunmamaları onların kabahati değil, bin kelimeyle yazıp konuşan bizim gençliğimizin kabahati ve o gençliği öyle yetiştiren bizlerin, eğitimcilerin suçudur.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 20)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 20)
Nur 
30 Nis 09:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İstanbul Tarihinden Esintiler
Büyük Konstantin'in adını taşımaktan dolayı Osmanlı İstanbul'u hiçbir zaman yüksünmüş değildir. Dolayısıyla bu konuda bir hassasiyete de lüzum yoktur.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 9)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 9)
Nur 
30 Nis 09:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İstanbul Tarihinden Esintiler
İstanbul'un nüfusundan çok zenginliği, orjinal mimarisi, kütüphaneleri dikkati çekerdi. Develer dolusu kervanlarla bu şehre kitap taşınırdı. Kütüphaneleri dolmaya başlamıştı.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 12)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 12)
Best Reader 
02 May 14:30 · İnceledi · 9/10 puan

Nihayetinde bugünün insanına yemek yapmayı büyük bir külfet ve angarya olarak düşünüyor. Halbuki bilmiyorlar ki bu, özendiğimiz batı kültüründe bir meziyettir. İyi yemek yapmak bir kültür göstergesidir. Herhangi bir entelektüelden çok daha fazla takdir edilen kişidir aşçı. Zengin bir mutfakta yetiştiğimiz halde analarımız, ninelerimiz bu mutfağı tatbik ettikleri halde onların torunlarının kız veya erkek olsun bu külfetten kaçınmalarını bir kayıp olarak görmeliyiz.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 80)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 80)
Best Reader 
03 May 11:44 · İnceledi · 9/10 puan

Suriçi İstanbul'da ne tarihi camilere ne de türbelere dikkat etmiyoruz. Bunları kendi haline bırakmış vaziyetteyiz. Bunların etrafına olur olmaz binalar yapılmasına, müesseselerin yerleştirilmesine sesimizi çıkarmadık. Koca İstanbul'da Sosyal Sigortalar Kurumunun, Merkez Bankası'nın yerlesecegi sanki başka yer yoktu. Bunları düşünemedik, falan veya filan enstitüleri buraya kurduk. İstanbul Üniversitesinin en atıl müesseseleri için buralarda lüzumsuz binalar yaptık. Buralarda dünya mirasına karşı sorumlu olacağımız yani bizim korumakla mükellef olduğumuz birtakım binaların etrafındaki yerleşmelere de dikkat etmedik.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 107)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 107)
Burak Denizli 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı İmparatorluğu’nun sarayları ve şaşaası üzerine çok söz söylenir; çok slogan atılır. Bütün bir nesil, okul kitaplarında, “Maliye’nin iflâsı ve saraylar” hikâyesiyle büyümüştür. Oysa insanlarımız, son on yılda Avrupa’nın ve Rusya’nın başkentlerini gezmeye başladıktan ve buradaki saray ve kasırları gördükten sonra daha iyi fark ediyor; 19. yüzyılın Osmanlı devlet tüketimi diğer büyük devletlerle mukayese edilemeyecek ölçüde mütevazıdır.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 91)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 91)
3 /