Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek

8,1/10  (41 Oy) · 
170 okunma  · 
48 beğeni  · 
4.336 gösterim
"Türk toplumu yedi asırlık tarihine ilgi duymaya başladı. Bu ilgi, kuru bir hamaset çizgisini geçti, anlaşılan toplumsal düşüncenin ve yorumlamaların tekâmül etmesi dolayısıyla "Osmanlı İmparatorluğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir? Yaşam şekli nedir? Bizim için anlamı nedir?" gibi sorulara cevap aranmaya başlandı. Ve bu meyanda, çalışmalar, hazırlıklar yapmak ve yaptıklarımızı geniş kitleye tanıtmak gibi bir ihtiyaç hâsıl oldu. Şüphesiz ki elinizdeki bu kitap da bunlardan birisidir ve o iddiadadır."

İlber Ortaylı

Geçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı bu sefer okuru Osmanlıyı; padişahları, sarayları, yönetim şekli, semtleri ve abidevî eserleriyle kısacası kendine özgü kimliğiyle yeniden keşfetmeye davet ediyor...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789752633714
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burak Denizli 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı tarihinin bilmediğimiz yanlış bildiğimiz bazı yönlerini çok güzel bir biçimde anlatmış. İnsanlara bu kitap sayeside yeni bir bakış açısı kazandırmış.

Sevgi İkinci 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlber Hoca'nın zaten konuşmalarından derlenmiş kitabı, sanki sizinle konuşuyormuş gibi aktarılmış, bundan keyif almamak elde değil. Osmanlı hakkında kısa ama güzel bilgiler veren bu çalışmayı, özellikle kavramların, ideolojilerin, tarihlerin, benim kafamda ve gördüğüm kadarıyla toplumda da birbirine karıştığı bu dönemde okumak bana iyi geldi. Güzel bi başlangıç kitabı.

Nurettin D 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı Devletini ana hatlarıyla özetleyen güzel bir çalışma... İlber Hocaya teşekkürler

Emine TELCİ 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

İlber Ortaylı'nın Osmanlı hakkında yazdığı söyleşi tadında bir kitap. Osmanlı'nın mihenk taşı sayılabilecek birçok konuyu anlatan insanın elinden bırakamadığı, her yaştan insana hitap eden ilgi çekici bir eser. Okurken ne kadar cahilmişim dediğim bu kitabı durup durup tekrar okuyacağım kesin

Ahmet Yüksel 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gazate okuma tadinda olan bu kitap, öncelikle dolayli olarak halil inalcik dogrudan ilber ortayliya ait bir eserdir. Bu kitap bize tarihi yazilarda okuyup kalmayin o zamandaki yapilan uygulamalari simdiye uyarlayip yanlis yapmayin demekte ve betimleyin görün dememektedir bence bu kitap.

bahtiyar alpar 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

ilber ortaylı'nın okuduğum ilk kitabıydı ve çok beğendim :)

Kitap okumak 
 29 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitapta Türk toplumunun yedi asırlık tarihini “Osmanlı İmparatorluğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir? Yaşam şekli nedir? Bizim için anlamı nedir?” gibi sorularla cevaplandırmaya çalışmış yazar. Osmanlı’yı; padişahları, sarayları, yönetim şekli, semtleri ve abidevi eserleriyle kısacası kendine özgü kimliğiyle yeniden keşfetmemizi sağlıyor kitap.Tarih ilginizi çekiyor hele yazarı da beğeniyorsanız bir solukta okuyacaksınız.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

4 seri şeklinde olan bu kitabın ilki....Kitap tek bir konuyu almamış ve bu durum çok hoşuma gitti farklı konularda detaylı,anlaşılır ve kesin bilgiler veriyor.Ve 4 serinin en güzel yanı işlediği konulardan sonra sizi o konular hakkında farklı kaynaklara aktarabilmesi oluyor.Kitabın içindeki bazı konular şu şekilde:
*İSTANBUL TARİHİNDEN ESİNTİLER
*BAROK İSTANBUL'DA
*OSMANLI PAŞALARI
*ENDERUN
Toplamda 21 konudan oluşuyor.

Kitaptan 14 Alıntı

İstanbul' daki Mimar Sinan eserlerini tanıyabilmek için eğitimli mimar olmak gerekmiyor. Bunları gören, birkaçına dikkatli bakan herhangi bir şehirli, mimarî bilgisi olmasa bile, aynı mimarın elinden çıktığını anlar İşte böyle özgün üslûp sahibi olmak, ancak dâhilere hastır.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 22)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 22)

Devşirme, çok kısa bir tarifle, devletin kapıkulu ocakları olan sipahilerle, yeniçerilerin yenilenmesini temin etmek için ortaya çıkmıştır, çünkü insan ve savaşçı yüzü yenilenmek zorundadır. Hıristiyan çocuklardan devşirme alınmıştır. Niye Hıristiyan çocuklardan diyoruz? Çünkü Musevi toplumundan, Osmanlılık'ın Musevi kompartımanından devşirme alındığı görülmemiştir. Bunun nedeni antisemitizm veya Yahudilik aleyhtarlığı değildir, Yahudiler'in şehir toplumu olmasıdır.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 27)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 27)
Burak Denizli 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Eski kitaplar artık okunmuyor” diyenler var. Okunmamaları onların kabahati değil, bin kelimeyle yazıp konuşan bizim gençliğimizin kabahati ve o gençliği öyle yetiştiren bizlerin, eğitimcilerin suçudur.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 20)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 20)
Burak Denizli 
 09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı İmparatorluğu’nun sarayları ve şaşaası üzerine çok söz söylenir; çok slogan atılır. Bütün bir nesil, okul kitaplarında, “Maliye’nin iflâsı ve saraylar” hikâyesiyle büyümüştür. Oysa insanlarımız, son on yılda Avrupa’nın ve Rusya’nın başkentlerini gezmeye başladıktan ve buradaki saray ve kasırları gördükten sonra daha iyi fark ediyor; 19. yüzyılın Osmanlı devlet tüketimi diğer büyük devletlerle mukayese edilemeyecek ölçüde mütevazıdır.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 91)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 91)
Burak Denizli 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Potansiyeli bu kadar yüksek, gelişmeye bu kadar müsait, bu kadar güzel ve bu kadar zengin mirasa sahip başka şehir nerede? Hangi şehrin böyle bir silüeti var? İstanbul’un dışı cihanı yakar, içindeki keşmekeş de bizi. Elli senedir onu çirkinleştirmek için her şeyi yapıyoruz ama gene de güzel.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 17)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 17)
Burak Denizli 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

‘Be makam-ı Konstantiniyye el Mahmiyye'
Yüzyıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu’nun bütün fermanlarında ve kayıtlarında şehrin adı böyle geçerdi: Kontantiniyye; “korunmuş makam”…Memalik-i Mahrusa’nın korunmuş ülkelerinin merkezi Konstantiniyye bütün Arapların tarihinde İslâm tarihi boyunca bu adla anılırdı. Kimse şehrin kurucusu olan hükümdarın ne adını küçümserdi, ne de inkâr ederdi. Hiç şüphesiz ki bu resmî ad, sadece resmî işlemlerle sınırlı değildi. Son döneme kadar, basılan bazı kitapların ilk sayfasında “Konstantiniyye…matbaası” künyesi vardır. Büyük Konstantin’in adını taşımaktan dolayı Osmanlı İstanbul’u hiçbir zaman yüksünmüş değildir. Dolayısıyla bu konuda bir hassasiyete de lüzum yoktur.’

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber OrtaylıOsmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı tarihi,açıkça söyleyelim biz Türkler'in tarihidir,Türk devletinin tarihidir;ama aynı zamanda etrafımızdaki yirmi küsur devlette yaşayan onu aşkın milletin,çok dinli,çok dilli kavimlerin ortak bir tarihidir.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 186 - Timaş)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 186 - Timaş)
Kitap okumak 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Fatih bir rönesans senyörüdür. Rivayetler kendisinin çok lisan bildiği etrafındadır. Bu boş söz değildir. Mesela Trapezuntus Giacomo Langushi diyor ki, onun kadar Helen kaynaklarını okuyan yok.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Timaş)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Timaş)
Ömer Öztürk 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her devşirme öyle bazılarının sandığı gibi zorla alınmaz. Hatta bazı fakir köyler çocuklarının bu yolla kurtulacağına, yükseleceğine inanarak gönüllü olurlar."

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 31)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 31)
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

IV.Murad Bağdat seferine çıktığı sırada yolların karını küretmeyen İznik kadısını astırmıştır.Bu kadının orada idari görevini aksatmasından ileri gelmektedir.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 132 - Timaş)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 132 - Timaş)
2 /