Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek

8,2/10  (67 Oy) · 
237 okunma  · 
70 beğeni  · 
4.734 gösterim
"Türk toplumu yedi asırlık tarihine ilgi duymaya başladı. Bu ilgi, kuru bir hamaset çizgisini geçti, anlaşılan toplumsal düşüncenin ve yorumlamaların tekâmül etmesi dolayısıyla "Osmanlı İmparatorluğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir? Yaşam şekli nedir? Bizim için anlamı nedir?" gibi sorulara cevap aranmaya başlandı. Ve bu meyanda, çalışmalar, hazırlıklar yapmak ve yaptıklarımızı geniş kitleye tanıtmak gibi bir ihtiyaç hâsıl oldu. Şüphesiz ki elinizdeki bu kitap da bunlardan birisidir ve o iddiadadır."

İlber Ortaylı

Geçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı bu sefer okuru Osmanlıyı; padişahları, sarayları, yönetim şekli, semtleri ve abidevî eserleriyle kısacası kendine özgü kimliğiyle yeniden keşfetmeye davet ediyor...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789752633714
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
04 Haz 16:22 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Geçmiş çoğu insan tarafından her ne kadar ötelense de onsuz var olamayacağımız inkâr edilemez bir gerçektir. Aynı şekilde genel bir tabirle geçmişi kapsayan Tarih bilimi yeteri kadar kıymet görmese de, her zaman ihtiyaç duyacağımız bir alan olarak karşımıza çıkacaktır. Hele ki bizler gibi şanlı bir geçmişe sahip milletler için Tarih bilimi kıymetsizleştirilmek yerine el üstünde tutulmalı ve bu şanlı geçmişe yönelik araştırmalar yapılmalıdır.

Günümüzde tarihi geçmişimize yönelik kıymetli araştırmalar yapılmasına rağmen geçmişe dair olayların tahrif edilmesi, çarpıtılması daha ön plândadır. Televizyonlarda her gün bir yenisini gördüğümüz tarihi diziler bu bozulmanın en iyi örneğidir. En acı yönü de tarihini bilmeyen bizlerin televizyonda seyrettiğimiz bu görüntüleri tarihimizin bir parçasıymış gibi kabul etmemiz olsa gerek. Halbuki bu kadar zengin bir geçmişe sahipken yapılan kıymetli çalışmaları okuyup, alanında uzman tarihçilerimize kulak versek daha fazla yol katedeceğimiz şüphesiz.

Günümüzde yaşayan değerlerden İlber Ortaylı da halkı biraz olsun popüler tarihten sıyırmak adına kitabında değerli bilgiler paylaşmış bizlerle. Eserde geçmiş dönemlerde İstanbul'un zengin kültüründen, güzel İstanbul'a değer katan mimari eserlere imza atan Mimar Sinan'dan, devşirme usulünde dikkate alınan kaidelerden, mahalle ve aile yapısından, Fatih Sultan Mehmed ve İstanbul'un fethinden, binbir çeşit tad ile süslü Osmanlı mutfağından, Batı menşeli seyahatnamelerde Osmanlı hakkında neler yazıldığından, en çok merak konusu olan Harem hayatından, Osmanlı padişahları ve paşalarından tutun da müstesna şahsiyetler yetiştiren Enderun'a dek birbirinden güzel ve zengin bilgiler yer alıyor. Bu bilgilerin güvenilir kaynaklardan derlenmiş olması apayrı bir güzellik.

Kitabın içerisinde yer alan pek çok konu hakkında daha evvel bilgi sahibi olmama rağmen okurken hiç sıkılmadım. Yeri geldi yeni şeyler de öğrendim. Her bir konu ayrı bir başlık altında ele alındığından kitap hızlı bir şekilde ilerliyor. Osmanlı'yı tanımak isteyip kalın kalın kitapları okumaktan kaçanlar için faydalı bir giriş kitabı. :)
Keyifli okumalar.

"V. Murad çok iyi bir piyanisttir, besteleri vardır ve aynı zamanda ressamdır. Sultan Abdülaziz'in şehzadelerinden Seyfeddin Efendi'nin mesleği daha ilginçtir; bu iri cüsseli prens o dar minare merdivenlerini süratle inip çıkar ve Ramazan mahyalarını hazırlardı. Mahyacılıkta ismi geçecek kadar bu işi bilirdi. İyi bir bestekârdı."

Burak Denizli 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı tarihinin bilmediğimiz yanlış bildiğimiz bazı yönlerini çok güzel bir biçimde anlatmış. İnsanlara bu kitap sayeside yeni bir bakış açısı kazandırmış.

Nur 
04 May 21:25 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Osmanlı tarihinin bende ayrı bir yeri vardır her zaman. İlber Ortaylı bu kitabında Osmanlı Devleti ile ilgili hem en önemli mevzulara hem de aslında bildiğimizi sandığımız ( tarih ders kitaplarındaki bazı yanlış bilgiler ) ama yanlış bildiğimiz bazı bilgilerin gerçekte ne olduğuna güzel bir şekilde değinmiş. İstanbul'a, Mimar Sinan'a , Devşirme sistemine, aile kurumuna, sanata, Fatih Sultan Mehmet'e , Osmanlı mutfağına, seyahatnamelerine, saraylarına, padişahlarına, paşalarına ve askeri sistemine, din işlerine ve kadıya , Divan-ı Hümayun'e , idare sistemine, eski eserlerine ve daha bir çok konuya değinmiş ve sıkıcı olmadan, sanki konuşuyormuş edasıyla yazmış. Ben kitabı sevdim. Osmanlı tarihini merak edenler okuyabilir.

BestReader 
08 May 12:37 · 9/10 puan

Günümüzün en popüler tarihçilerinden biri olan İlber hoca Osmanlıyı anlatıyor bu kitapta. Aynı zamanda okurlarda da bir tarih bilinci oluşmasını amaçlıyor.
Dünya tarihi üzerinde derin izler bırakmış Osmanlının kendi torunları tarafından hor görülmesi, dışlanması çok acıdır. Öyle ki dedelerimizi dahi Avusturyalı Joseph Hammerdan Almanyalı Zinkeisenden öğreniyoruz. Hatta günümüzde büyük kısmı kurgu olan dizilerden öğreniyoruz. Hiç öğrenmemekten tabi ki iyidir. Ama artık araştırmaya, keşfetmeye, sahip çıkmaya, korumaya başlamamız lazım.

Sevgi İkinci 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlber Hoca'nın zaten konuşmalarından derlenmiş kitabı, sanki sizinle konuşuyormuş gibi aktarılmış, bundan keyif almamak elde değil. Osmanlı hakkında kısa ama güzel bilgiler veren bu çalışmayı, özellikle kavramların, ideolojilerin, tarihlerin, benim kafamda ve gördüğüm kadarıyla toplumda da birbirine karıştığı bu dönemde okumak bana iyi geldi. Güzel bi başlangıç kitabı.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

4 seri şeklinde olan bu kitabın ilki....Kitap tek bir konuyu almamış ve bu durum çok hoşuma gitti farklı konularda detaylı,anlaşılır ve kesin bilgiler veriyor.Ve 4 serinin en güzel yanı işlediği konulardan sonra sizi o konular hakkında farklı kaynaklara aktarabilmesi oluyor.Kitabın içindeki bazı konular şu şekilde:
*İSTANBUL TARİHİNDEN ESİNTİLER
*BAROK İSTANBUL'DA
*OSMANLI PAŞALARI
*ENDERUN
Toplamda 21 konudan oluşuyor.

Emine TELCİ 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

İlber Ortaylı'nın Osmanlı hakkında yazdığı söyleşi tadında bir kitap. Osmanlı'nın mihenk taşı sayılabilecek birçok konuyu anlatan insanın elinden bırakamadığı, her yaştan insana hitap eden ilgi çekici bir eser. Okurken ne kadar cahilmişim dediğim bu kitabı durup durup tekrar okuyacağım kesin

Ahmet Yüksel 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gazate okuma tadinda olan bu kitap, öncelikle dolayli olarak halil inalcik dogrudan ilber ortayliya ait bir eserdir. Bu kitap bize tarihi yazilarda okuyup kalmayin o zamandaki yapilan uygulamalari simdiye uyarlayip yanlis yapmayin demekte ve betimleyin görün dememektedir bence bu kitap.

ÖMER ÇETİNKALE 
15 Ağu 03:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

koskoca cihan imparatorluğunun 600 yıllık tarihi ve yarattiklari kuruluş,yükseliş,duraklama,gerileme dönemine kadar osmanliyi yeniden keşfetmeye hazır olun....

Nurettin D 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı Devletini ana hatlarıyla özetleyen güzel bir çalışma... İlber Hocaya teşekkürler

2 /

Kitaptan 58 Alıntı

İstanbul' daki Mimar Sinan eserlerini tanıyabilmek için eğitimli mimar olmak gerekmiyor. Bunları gören, birkaçına dikkatli bakan herhangi bir şehirli, mimarî bilgisi olmasa bile, aynı mimarın elinden çıktığını anlar İşte böyle özgün üslûp sahibi olmak, ancak dâhilere hastır.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 22)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 22)
Şeyma Öztürk 
03 Haz 22:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Schweigger'in çok ilginç gözlemleri vardır: 'Adamlar hamamda bile bir örtü kuşanıyorlar. Ne kadar edepli insanlar. Bu edep ve namusu bu barbarlardan öğrenmemiz lazım' diyor. Bir başka gözlemi: 'Evleri o kadar fakir ve hem de o kadar pahalıdır ki, bizdeki okkalı bir burjuva evinin fiyatına mal olmaktadır' diyor. Daha ilginç bir gözlemi: 'Bütün sahte dindarlar gibi Allah'ı aldatmak için büyük mabetler ve kamu eserleri yaparlar, oturdukları ev bir şeye benzemez' diyor."

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 90 - Timaş Yayınları)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 90 - Timaş Yayınları)
Nur 
30 Nis 09:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

mimar sinan
Kanuni Sultan Süleyman devri, Osmanlı İmparatorluğu'nun hatta bütün Türk tarihinin zirvedeki, en parıltılı zamanı olarak bilinir.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 19)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 19)
Şeyma Öztürk 
30 May 18:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Osmanlı toplumunda mimarlık basit bir inşaat ustalığı değildi. O zamanlar otorite vardı. Binaların boyu, sokaklara bir şahnişininin (balkon) taşıp taşmayacağı, bunun ihlali halinde anî bir yıkım kararı, mimarbaşının elindeydi. Bundan dolayıdır ki, Sultanahmet Meydanı altındaki sarnıçların korunması için yüksek binalar yapılmaması, 19.asır sonuna kadar uygulanan bir kuraldı."

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 24 - Timaş Yayınları)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 24 - Timaş Yayınları)
Şeyma Öztürk 
31 May 17:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Tarih kâğıtla ve sözle olmaz, coğrafyayı bilmek gerekir. Onun için genç kuşaklarımıza tavsiyem, ne yapıp edip buraları görmeleridir."

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 72 - Timaş Yayınları)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 72 - Timaş Yayınları)
Elfida 
23 Ağu 12:30 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Schweigger'in cok ilginç gözlemleri vardır:
"Adamlar hamamda bile örtü kuşaniyorlar. Ne kadar edepli insanlar. Bu edep ve namusu bu barbarlardan öğrenmemiz lazım." diyor

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber OrtaylıOsmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı
Burak Denizli 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Eski kitaplar artık okunmuyor” diyenler var. Okunmamaları onların kabahati değil, bin kelimeyle yazıp konuşan bizim gençliğimizin kabahati ve o gençliği öyle yetiştiren bizlerin, eğitimcilerin suçudur.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 20)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 20)
Şeyma Öztürk 
03 Haz 22:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Harbin sonlarında ölen Abdülhamid Han Beylerbeyi Sarayı'ndan ebedi istirahatgâhı olan Divanyolu'ndaki Sultan Mahmut Türbesi'ne doğru uğurlanırken, bu yüzden bütün evlerin pencerelerinden sarkan mahalle hatunları ve halk: 'Bizi doyuran padişahım bırakıp nereye gidiyorsun' diye hem ağlamışlar hem de günün hükümetini protesto etmişlerdir."

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 86 - Timaş Yayınları)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 86 - Timaş Yayınları)
Sezer Karabulut 
16 Ağu 18:55 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Divan-ı Hümayun üyeleri sabah namazını genellikle Ayasofya'da kılarlar.Ayasofya bütün İslam dünyası için bir numaralı camidir.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 137 - Timaş Yayınları)Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı (Sayfa 137 - Timaş Yayınları)
Elfida 
21 Ağu 20:30 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Balkan dillerinin getirdiği kültürle konuşan çocukların bir müddet sonra Osmanlı'nın lisanını benimsedikleri anlaşılabilir. Yeniçeri adayının burada öğrendiği Türkçe ve din bilgisi de çok önemlidir. Rafine bir medrese dindarlığı verilmiyor bu çocuklara. Bir köylünün dindarlığı veriliyor, en esas unsurudur bu.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber OrtaylıOsmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı