Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,2bin
Gösterim
Adı:
Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752633711
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Osmanlı
Osmanlı
Osmanlı
Discovering The Ottomans
"Türk toplumu yedi asırlık tarihine ilgi duymaya başladı. Bu ilgi, kuru bir hamaset çizgisini geçti, anlaşılan toplumsal düşüncenin ve yorumlamaların tekâmül etmesi dolayısıyla "Osmanlı İmparatorluğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir? Yaşam şekli nedir? Bizim için anlamı nedir?" gibi sorulara cevap aranmaya başlandı. Ve bu meyanda, çalışmalar, hazırlıklar yapmak ve yaptıklarımızı geniş kitleye tanıtmak gibi bir ihtiyaç hâsıl oldu. Şüphesiz ki elinizdeki bu kitap da bunlardan birisidir ve o iddiadadır." İlber Ortaylı

Geçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı bu sefer okuru Osmanlı'yı; padişahları, sarayları, yönetim şekli, semtleri ve abidevî eserleriyle kısacası kendine özgü kimliğiyle yeniden keşfetmeye davet ediyor...
190 syf.
·Puan vermedi
Karadan gemi yürüten atalarımıza ithafen.

Saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum....
*

''Ben Osmanlı imparatorluğunun çocuğuyum ve benim için Osmanlılık her şeyden daha temeldir. Biz Osmanlı'nın sayesinde varız. Osmanlı'yı anlamayanın İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur''

Prof. Dr. İlber Ortaylı

*


İlber hocamızın, Osmanlı İmparatorluğu hakkında yapmış olduğu söyleşilerden hareketle okuyuculara kesitler sunan, birbirinden farklı konu başlıklarını kendine has üslubuyla aktaran,tarihi olaylara farklı bir perspektifden bakmamızı sağlayacak, Osmanlı ruhunu sinemize işleyecek olan akıcı ve güzel bir eser. Okumanızı tavsiye ederim


*

Çağ açıp çağ kapatan atalarımızın mirasını anlamak için, kitapların sayfasını açıp okumak zor olmasa gerek...


Serinin diğer kitaplarında görüşmek ümidiyle.

Keyifli okumalar dilerim
192 syf.
Düzenli olarak kütüphaneye gidip kitap alan birisiyim, kütüphaneleri seviyorum, saatlerce parlaklarımı kitapların üzerinde gezdirerek yaptığım aramaları daha da seviyorum. Tarih türünde okuma yapmaya çalıştığım için geçen kütüphaneye uğradığımda rafları gezerken İlber Ortaylı'nın Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek kitabına rastladım. Bir iki dakika inceledikten sonra ben bu kitabı okumalıyım dedim ve aldım. Kitap sayesinde yeni şeyler öğrendim bildiğim şeylerin de üzerinden geçmiş oldum.

Kitap, yazarın konuşmalarından derlenmiş. Kitapta birbirinden farklı konulara değinilmiş o yönüyle çok hoşuma gitti. Tarih kitabı olmasına rağmen okurken keşke biraz daha kalın olsaydı dedim.

Bu incelemeyi yazarken içeriğe çok girmeden aynı zamanda da kitaptan çok uzaklaşmadan incelme nasıl yazılır ki diye hayli düşündüm ama sanırım şuan bunun okuduğum türden dolayı pek mümkün olmadığını gördüm. O yüzden kısa kısa da olsa bölumlerden aklımda kalanları aktarmak istiyorum.

▪Tarihi eserlerimizi, tarihi alanlarımızı özenle korumamız gerektiği konusunda yazar sık sık uyarılarda bulunmuş bunu verdiği tarihi bilgiler ışığında yapması çok güzel olmuş. Hatta kitabın sonlarına doğru bu konuyu ayrı bir başlık altında ( Asar-ı Atika) toplayıp yeniden ele almış. ( Yazarın tarihi değerlerimizi korumak adına yaptığı uyarılar dikkate değerdi.)
▪Mimar Sinan başlıklı bölümden şu alıntıyı yapmak istiyorum; Mimar Sinan imparatorluk coğrafyasına, imparatorluğun sanatına kendi üslûbunu ve merkezi bir Osmanlı havasını veren dâhidir. ( s, 25) Devişmedir, üstün bir zekaya sahiptir ayrıca ülkeyi baştan sona gezmesi onun sanatını geliştirmesinde etkili olmuştur.
▪Devşirme Sistemine dair bölümde bu sistemin nasıl işlediği, nelere dikkat edildiği ve kurallarının neler olduğu okuyucuya aktarılmış.
▪ Osmanlı'da aile kurumuna dair ise aklımda kalan ve benim için bir temel teşkil eden şey ise;
eğitimin ailede başladığı oldu.
▪Ben, Barok İstanbul'da bölümünü okuyana kadar bunu sadece mimari bir terim olarak biliyordum. Ama aksine barok düşüncenin, barok edebiyatın, barok müziğin de var olduğunu öğrenmiş oldum.
▪ Kitapta Fatih Sultan Mehmet üzerine peş peşe yazılmış iki bölüm bulunmakta. Diyor ki yazar; Fatih batı ile doğu dengesini kurmuştur. Batı'ya karşı kompleksli olmayan Doğu'ludur. (s,74) (Ki bu nokta bence çok önemli) Aynı zamanda tarih yazıcılığının gerçek anlamda bu dönemde başladığı da bölümde yer alan bilgilerden.
▪ Osmanlı Mutfağının sadece İstanbul'dan ibaret sayılması yanlıştır, Osmanlı toprağı olan diğer şehirlerde bir mutfak kültürü oluşmasında fazlaca etkili olmuştur.
▪ Seyahatnameler tarihi bilgi edinmek için önemli kaynaklardır bunların Türkçe'ye kazandırılması, çevrilmesi anlaşılması gerekir.
▪Yazarın Osmanlı Padişahları adıyla yazdığı bölümde ise padişahların padişah olmak dışında nelerle meşgul olduklarını hangi alanlarda kendilerini geliştirdiklerini okudum. Osmanlı padişahlarını farklı yönleriyle tanımak güzeldi...
▪Kadı üzerine yazılan bölümde; Kadının aldığı eğitimden, devletteki görev ve sorumluluklarından, adaleti sağlama noktasındaki öneminden bahsedilmiş.
▪Enderun, yazarın kitap boyuca üzerinde durduğu bir konu. Osmanlıdaki önemli kademelere yerleşecek, kişilerin sıkı ve düzenli bir eğitiminden geçtiği merkez.

Bu yazdıklarım dediğim gibi aklımda kalan noktalardı, Osmanlı Devleti'ni farklı başlıklar altında okumak, okurken farklı pencereler açmak, tarihi, zaman ve mekanla bir arada öğrenmeye çalışmak güzeldi...

Sonuç olarak; Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek etkinlik sayesinde okuduğum ikinci kitaptı. İki kitabın da ortak konularının olması, ortak zamanı ele almaları bakımından benim için çok faydalı oldu.
192 syf.
·Puan vermedi
diğer ilber ortaylı kitapları gibi, osmanlı hakkında yapılmış konuşmaların derlendiği bir kitaptır. mimar sinan, osmanlı'da aile kurumu, osmanlı mutfağı, osmanlı seyahatnâmeleri, enderun gibi okunası bölümlerden oluşur.
190 syf.
Kitaptaki çoğu bilgiler zaten haberdar olduğumuz bilgiler. Ama bilinmeyen ya da, bilmemize gerek duyulmayan bir o kadar bilgi de mevcut. Basit bir dille anlatılmış ve bir konu bitmeden, diğerine geçilmediğinden daha öğretici olmuş.
192 syf.
·6 günde·9/10 puan
Geçmiş çoğu insan tarafından her ne kadar ötelense de onsuz var olamayacağımız inkâr edilemez bir gerçektir. Aynı şekilde genel bir tabirle geçmişi kapsayan Tarih bilimi yeteri kadar kıymet görmese de, her zaman ihtiyaç duyacağımız bir alan olarak karşımıza çıkacaktır. Hele ki bizler gibi şanlı bir geçmişe sahip milletler için Tarih bilimi kıymetsizleştirilmek yerine el üstünde tutulmalı ve bu şanlı geçmişe yönelik araştırmalar yapılmalıdır.

Günümüzde tarihi geçmişimize yönelik kıymetli araştırmalar yapılmasına rağmen geçmişe dair olayların tahrif edilmesi, çarpıtılması daha ön plândadır. Televizyonlarda her gün bir yenisini gördüğümüz tarihi diziler bu bozulmanın en iyi örneğidir. En acı yönü de tarihini bilmeyen bizlerin televizyonda seyrettiğimiz bu görüntüleri tarihimizin bir parçasıymış gibi kabul etmemiz olsa gerek. Halbuki bu kadar zengin bir geçmişe sahipken yapılan kıymetli çalışmaları okuyup, alanında uzman tarihçilerimize kulak versek daha fazla yol katedeceğimiz şüphesiz.

Günümüzde yaşayan değerlerden İlber Ortaylı da halkı biraz olsun popüler tarihten sıyırmak adına kitabında değerli bilgiler paylaşmış bizlerle. Eserde geçmiş dönemlerde İstanbul'un zengin kültüründen, güzel İstanbul'a değer katan mimari eserlere imza atan Mimar Sinan'dan, devşirme usulünde dikkate alınan kaidelerden, mahalle ve aile yapısından, Fatih Sultan Mehmed ve İstanbul'un fethinden, binbir çeşit tad ile süslü Osmanlı mutfağından, Batı menşeli seyahatnamelerde Osmanlı hakkında neler yazıldığından, en çok merak konusu olan Harem hayatından, Osmanlı padişahları ve paşalarından tutun da müstesna şahsiyetler yetiştiren Enderun'a dek birbirinden güzel ve zengin bilgiler yer alıyor. Bu bilgilerin güvenilir kaynaklardan derlenmiş olması apayrı bir güzellik.

Kitabın içerisinde yer alan pek çok konu hakkında daha evvel bilgi sahibi olmama rağmen okurken hiç sıkılmadım. Yeri geldi yeni şeyler de öğrendim. Her bir konu ayrı bir başlık altında ele alındığından kitap hızlı bir şekilde ilerliyor. Osmanlı'yı tanımak isteyip kalın kalın kitapları okumaktan kaçanlar için faydalı bir giriş kitabı. :)
Keyifli okumalar.

"V. Murad çok iyi bir piyanisttir, besteleri vardır ve aynı zamanda ressamdır. Sultan Abdülaziz'in şehzadelerinden Seyfeddin Efendi'nin mesleği daha ilginçtir; bu iri cüsseli prens o dar minare merdivenlerini süratle inip çıkar ve Ramazan mahyalarını hazırlardı. Mahyacılıkta ismi geçecek kadar bu işi bilirdi. İyi bir bestekârdı."
189 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Çok saygıdeğer hocamız,büyüğümüz İlber Ortaylı’dan yine nefis bir kitap.Osmanlı İmparatorluğu hakkında hiç bilinmeyen ve kıyıda köşede kalmış bilgileri bu kitapta bulabilirsiniz.Hiç sıkılmadan İlber Ortaylı”yla sohbet eder gibi oluyorsunuz kitabı okurken.Özellikle tarihe ilgisi olanların mutlaka okuması gereken bir eser.Kitap değerlendirme notum 10 üzerinden “6”..
192 syf.
·Puan vermedi
Kafanızda Osmanlı hakkında oturmayan veya bilmediğiniz bilgiler mi mevcut ? Hazır olun bu kitabı okuduğunuzda bildiklerinizin belki bazılarında ayni düşüncelere sahip olmuştunuz ama bu kitaptan sonra bazı şeylerin çok daha farklı şekilde işlendiğine şahit olacaksınız. İyi okumalar.
190 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İlk okuduğum tarih kitaplarındandır kendileri.
Tarih okumaktansa dinlemeyi her zaman daha çok sevmişimdir. Okulda okunması gereken bir kitap olduğu üstüne baskı yapılınca meraklanıp almıştım. İyiki de almışım.
İlber Ortaylı'nın düşünce yapımın oluşmasında büyük katkıları olduğunu düşünüyorum. Bu katkılardan dolayı çok teşekkür ederim. Her ne kadar bu teşekkürüm asla size ulaşmayacak olsa da.
190 syf.
Son derece güzel bir kitap.Mutlaka okunulmalı , okunmaya değer. Kitap hakkında tüm yazacaklarm bu fakat " 150 karakteri doldurmalıyım" şuan doldurdum.Bu güzel ve hiçte sıkıcı olmayann kitabı okunanızı tavsiye ederim iyi okumalar
189 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bayıldım bu kitaba!
Tarihin ayrıntılarından zevk alanlar için keyifle okunacak bi eser. Samimi ve akıcı bir dille yazılmış. Konular da çok ilgi çekici. İlber ortaylı'nın kitapları içinde yaptığı okuma (kitap) önerilerini de dikkate alıyorum ve faydalı buluyorum.
190 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
öncelikle ilber ortaylı çok saygı değer bir şahsiyettir nedendir bilmiyorum ama kitabını okurken acaba bu doğrumudur diye düşündüğüm olmamıştır. tarih konusunda çok başarılı olduğunu hepimiz biliyoruz işinin ehlidir bunu çok belli eder kitap bir sohbet havasındadır osmalıda eğtimden tutunda istanbulun önemli semtlerine kadar çok kıymetli bilgileri bizlerle paylaşmıştır kesinlikle herkezin okuması gerektiğini düşünüyorum.
192 syf.
"Türk toplumu yedi asırlık tarihine ilgi duymaya başladı. Bu ilgi, kuru bir hamaset çizgisini geçti, anlaşılan toplumsal düşüncenin ve yorumlamaların tekâmül etmesi dolayısıyla "Osmanlı İmparatorluğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir? Yaşam şekli nedir? Bizim için anlamı nedir?" gibi sorulara cevap aranmaya başlandı. Ve bu meyanda, çalışmalar, hazırlıklar yapmak ve yaptıklarımızı geniş kitleye tanıtmak gibi bir ihtiyaç hâsıl oldu. Şüphesiz ki elinizdeki bu kitap da bunlardan birisidir ve o iddiadadır." İlber Ortaylı

Geçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı bu sefer okuru Osmanlı'yı; padişahları, sarayları, yönetim şekli, semtleri ve abidevî eserleriyle kısacası kendine özgü kimliğiyle yeniden keşfetmeye davet ediyor...
“Eski kitaplar artık okunmuyor” diyenler var. Okunmamaları onların kabahati değil, bin kelimeyle yazıp konuşan bizim gençliğimizin kabahati ve o gençliği öyle yetiştiren bizlerin, eğitimcilerin suçudur.
"Eski kitaplar artık okunmuyor" diyenler var. Okunmamaları onların kabahati değil, bin kelimeyle yazıp konuşan bizim gençliğimizin kabahati ve o gençliği öyle yetiştiren bizlerin, eğitimcilerin suçudur; buna kuvvetle inanıyoruz ki biz Türkler, edebiyatımızı ve dilimizi daha iyi öğrendiğimiz, daha iyi araştırmaya başladığımız zaman bunlar tekrar keşfedilecek hazineler olacaktır.."
'

Enderun başlı başına bir müessedir ve Onun tarihini çok iyi bilmek gerekmektedir.Burada insanlar birbirleriyle siz' diye konuşurlar. Laubalilik yoktur.


'

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752633711
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Osmanlı
Osmanlı
Osmanlı
Discovering The Ottomans
"Türk toplumu yedi asırlık tarihine ilgi duymaya başladı. Bu ilgi, kuru bir hamaset çizgisini geçti, anlaşılan toplumsal düşüncenin ve yorumlamaların tekâmül etmesi dolayısıyla "Osmanlı İmparatorluğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir? Yaşam şekli nedir? Bizim için anlamı nedir?" gibi sorulara cevap aranmaya başlandı. Ve bu meyanda, çalışmalar, hazırlıklar yapmak ve yaptıklarımızı geniş kitleye tanıtmak gibi bir ihtiyaç hâsıl oldu. Şüphesiz ki elinizdeki bu kitap da bunlardan birisidir ve o iddiadadır." İlber Ortaylı

Geçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı bu sefer okuru Osmanlı'yı; padişahları, sarayları, yönetim şekli, semtleri ve abidevî eserleriyle kısacası kendine özgü kimliğiyle yeniden keşfetmeye davet ediyor...

Kitabı okuyanlar 1.321 okur

  • KÜBRA KARAGÖZ
  • nurcansenocak
  • Sezer
  • Hümeyra Esma Yalçınkaya
  • Bibliosmia
  • g
  • Faruk
  • beyza bayram
  • Ömer Öncel
  • Hakan falakalıoglu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4
13-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%23.3
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%38.5
Erkek
%61.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.7 (58)
9
%18.4 (57)
8
%23.9 (74)
7
%15.8 (49)
6
%5.8 (18)
5
%1.3 (4)
4
%0.6 (2)
3
%0.6 (2)
2
%0.6 (2)
1
%0.6 (2)

Kitabın sıralamaları