OT Dergi Sayı: 64 (2018 Haziran)

·
Okunma
·
Beğeni
·
577
Gösterim
Adı:
OT Dergi Sayı: 64
Alt başlık:
2018 Haziran
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000785420
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Medu Yayıncılık
Umut, domino taşı gibidir...

#OTdergi #Haziran sayısı!
Umudunuzu kaybetmeyin.

#LaCasaDePapel #MuhammedAli #KazımKoyuncu
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Eskiden, yemek yapmayı severdi Selma. Artık bıkmıştı. Domatesi soy, sarımsağı soy, patatesi soy, soğanı soy... İllallah demişti.

On yıldır evli. Kocası, mutfağa adım atmazdı.“Aaahhh!” Parmağını kesti.

Dışarıda yemeyi önerdi. Kabul etti koca. Çıktılar. Trafikten korktukları için yakındaki AVM’ye gittiler. Çocuklar arıza çıkarınca, koca patladı. Karşısında oturan Selma’ya WhatsApp’tan “Sen getirdin bunları bu hâle. Şımarık, terbiyesiz çocukların var, gurur duy! Bir pazarım var onda bile huzur yok!” yazdı.

Selma da yazılı olarak cevapladı:“Huzur mezarda. Tez zamanda kavuşman dileğimle!”

Koca kalktı masadan. Şimdi gider dolanır, üstüne yakışmayan ne kadar kıyafet varsa toplar, kazığın âlâsını yer, AVM kapanmaya yakın eve döner...

Kocasının bol yurt dışı gezmeli tozmalı, her aradığında fonda kadın kahkahalı iş toplantılarından canı çıkardı! Pazar günleri hariç, evde yüzünü gören yoktu.TeIefon elinde, bir göz televizyonda, diğer elle karnını kaşırken,“0ğlum koşmayın, kavga etmeyin, beni delirtmeyin!..” diye söylenir dururdu.

Buna bile razıydı Selma.Annesine dert yanmaya kalksa:“Altı çocuk büyüttüm. Kocasız!" derdi.

Ooof of! Selma da kocası da mutsuzdu ama çocukları vardı. ‘

“Herkesin evliliği çocukların yüzü suyu hürmetine mi sürüyor? Yoksa başka evlerde her şey mi dört dörtlük? Çocuklar melek, koca peygamber, kadın tanrıça mı?”

Kaynanası da sekiz çocuk büyütmekle övünürdü...

Birkaç gün önce bir arkadaşı Funda da kocasından dert yanmıştı. Hatta sunturlu küfürler savurarak “Kanını içsem doymam! Hâlâ görüşüyor o kaltakla!” demişti.

 Bugün aynı Funda, lnstagram’da“Hayatımın anlamı, varlık sebebim, ömrüm, armağanım, kocam... İyi ki varsın, seni çok seviyorum” yazılı bir doğum günü fotoğrafı paylaştı! Şoke olmuştu Selma. “And Oscar goes to Funda!..” diye alkışladı içinden. Yorumlarda hakkı yenilmiş daha iyi bir oyuncu vardı: Funda-’nın yakın arkadaşı, yani “0 kaltak!” ki o da evliydi: “Canlarım hep mutlu olun inş!”demişti!

Ne yani, evlilik, rezaletin en iyi şekilde kamufle edildiği bir gösteri sanatı mı? Önemli olan ne hissettiğin değil; dışarıya ne yansıttığın mı?..

E, Selma gibi yeteneksizler ne yapacaktı? Ne koruyucu sinsiliği ne de tatlandırıcı yalanları vardı...

Herkes uyuyunca salondaki boy aynasının karşısına geçti. Yüzüne baktı. Kırışıklıkları artmış teni solmuştu. Dişleri ne hâle gelmişti sigaradan. Saçları artık her hafta boya istiyordu.““Benim mi bu gözler? Işığı nerde bunların?” Derken patır patır döküldü yaşlar.

Ayna, masallardaki gibi dile geldi: “Yaklaş biraz daha. Işıkların gücü adına, Selma! Sen ne bakıyon anana, kaynana? Çocuk için evlilik devam ettirilir mi bu zamanda? İstemeden kafiye yaptım sana! “Oy kullanmak bir şeyleri değiştirse yasaklanırdı’ yazmıştı geçenlerde arkadaşın İnsta’da.“0 lafın sahibi Lenin değil; Emma Goldman’ demiştin ya? Funda’nın kocasının doğum günü fotoğrafının altına “Hayatınız yalan sizin, her şeyiniz çok saçma!’ yazıp çıngar çıkarsana!” 
Bazı insanların, sırf ben mutlu olayım diye 'icat edildiğini' düşünüyorum. Ve görevleri bittiğinde usulca kaybolduklarını.
Allah'ın kulu olmakla dalga geçenlerin bir kısmı, kariyer için kula kulluk etmekte hiçbir sakınca, beis görmüyor...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
OT Dergi Sayı: 64
Alt başlık:
2018 Haziran
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000785420
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Medu Yayıncılık
Umut, domino taşı gibidir...

#OTdergi #Haziran sayısı!
Umudunuzu kaybetmeyin.

#LaCasaDePapel #MuhammedAli #KazımKoyuncu

Kitabı okuyanlar 70 okur

  • Hilal Mutlu
  • Ali Faruk KIZILHAN
  • Gamze
  • Elif T.
  • bali moğulkoç
  • SihirliFlut
  • Mehmet Serhat Ercan(سرحد أرجان)
  • Ayşegül Çimen
  • Deniz Tetik
  • Derya Hani

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (3)
9
%26.7 (4)
8
%13.3 (2)
7
%20 (3)
6
%6.7 (1)
5
%0
4
%6.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%6.7 (1)