OT Dergi Sayı: 82

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.520
Gösterim
Adı:
OT Dergi Sayı: 82
Baskı tarihi:
Aralık 2019
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Medu Yayıncılık
OT DERGİ, ARALIK SAYISIYLA BAYİLERDE…Türkiye’nin önde gelen yazar ve edebiyatçılarını bir araya getiren OT Dergi, 82. sayısıyla okurlarıyla buluşuyor…Edebiyattan mizaha, futboldan siyasete, sokaktan müziğe, hayata dair her şeyi içinde barındıran OT Dergi, Aralık sayısında Zülfü Livaneli, Ece Temelkuran, Emrah Serbes, Murat Menteş, Selçuk Altun, Nazan Bekiroğlu, Haydar Ergülen, Vedat Özdemiroğlu başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen yazar, çizer ve edebiyatçılarını bir araya getiriyor.


OT Dergi’nin Aralık sayısının kapağında Stefan Zweig var. Sevengül Sönmez, kapak dosyası için yazdığı “Vicdanlı Bir Aydın” başlıklı yazısında Stefan Zweig’ın hayatını kaleme aldı. Murat Menteş’in yazıp Hakan Karataş’ın çizdiği “Aldanışı Merhamet Önler” başlıklı hayali Stefan Zweig söyleşisi de kapak dosyasının dikkat çeken işlerinden…Türkiye’nin en önemli müzisyen ve yazarlarından Zülfü Livaneli özgürlük üzerine bir değiniyle, Nazan Bekiroğlu “Belki bahçesi” başlıklı yazısıyla ve Ece Temelkuran “Ama Sizin Ayıbınız Ne?” başlıklı yazısıyla bu ay OT Dergi’de yer alıyorlar. Derginin bu ayki sürprizi ise yazar Emrah Serbes’in yepyeni “Behzat Ç.” öyküsü...Tarihçi Emrah Safa Gürkan “Şen Tarih” isimli köşesiyle, Selçuk Altun “Kitap İçin” başlıklı köşesiyle dergide yer bulurken Ömür Uzel, Haluk Levent röportajıyla ve Nebil Özgentürk Yıldız Kenter’i andığı yazısıyla Aralık sayısında okurlarla buluşuyor.


OT Dergi’nin Aralık sayısında ayrıca M.K. Perker’in “Defterler” isimli köşesi, Rewhat’ın “Evde Cat Başına” isimli köşesi de derginin dikkat çeken işlerinden yalnızca birkaçı…
62 syf.
·14 günde·8/10
OT Dergisinin bu 82. Sayısında, 1000kitabın tanıtımının yapıldığı bir sayfa var:) İlk defa 1000K'ya bir dergide rastlamış oldum:D Kısa biyogrofi için Stefan Zweig'ın seçildiği bu sayı, OT'un en sevdiğim sayılarından biri olmuştu diye hatırlıyorum.

İçinde yer alan bir sürü yazıyı defalarca okumuştum ama favori sayfam, Nazan Bekiroğlu'nun yazısının yer aldığı sayfaydı. Gerçekten bazı yazılar, öyküler, şiirler vardır; okur geçersiniz ama bazıları da vardır ki resmen yazıyı süslü bir kâğıda geçirir ve odanıza asarsınız, belki bir defterin arasında saklarsınız. İşte Nazan Bekiroğlu'nun bu yazısı da benim için edebiyat kokan defterlerimin arasında sakladığım bir yazı oldu.

Şimdi bulmak zor olsa da ileride kitap fuarı vs. olursa, standlarda eski sayılar da satışa sunuluyor, eğer öyle bir şansınız olursa mutlaka bu sayıyı alın derim, iyi okumalar:)
62 syf.
·10/10
Stefan Zweig sayısını çok beğendim. Özellikle Murat Menteş'in Zweig ile hayali söyleşisi muazzamdı. Emrah Serbes'in yeni Behzat Ç. öyküsünü okumak da çok keyifliydi.

2020 takvimini masama yerleştirmeyi çözmem biraz vakit aldı ama iyi tasarım.
62 syf.
·Puan vermedi
Bu sayıyı bir Nazım Hikmet şiiriyle incelemek istedim;

"Kurtardım ceylanı avcının elinden ama daha baygın yatar ayılamadı.. Sevdalara doyulamdı.."

Nazım Hikmet Ran

Devamını bilen bilir ey Ot dergisi bence artık sende herkes gibisin. Önceleri doyamazdım seni okumaya bir kaç ay ara verdim herkesleşmişsin.
62 syf.
·1 günde
Stefan Zweig hayranı olarak dergi kapağına bayıldım.. hediye olarak kendine has 2020 takvimini beğendim. Takvimin her ay için özel yapılan özel günler ile ilgili illüstrasyon çalışmalar gayet iyiydi
62 syf.
·Puan vermedi
Dergide Altay Öktenim ‘intihar’ konusunu ele almış. Ülkemizde son zamanlarda artış gösteren intihar vakalarına değiniyor. Yazarlarda ve şairlerde de sık sık rastlanılan bir durum olan intiharın, düşünsel olarak gerçekleştiği belirtilmiş.
Nilgün Marmara’nın genç yaşta intihar etmesi onun daha çok tanınmasına, kuşaklar boyunca da okunmasına neden olmuş. Yazar burada şunu vurgulamış:’ N.Marmara’nın yaptığı şey hayata veda etmekten çok, içindeki yalnızlığı sonsuz kılma çabası.’
Bir yerde de okumuştum. Birisi, ‘Tanrım çok yalnızım, sana sarılmaya ihtiyacım var’ diyerek intihar etmiş.
62 syf.
Sabah kahvem, ailem, birde dergim uyanmak için yeterli sebepler... Yaşamak ne güzel, doğru açıdan bakabildiğimizde hayata, çılgınca değil mi, hangi canlı bu kadar yükü yüklenip, sabah tekrar umutla dolabilir ki, insandan başka,,
62 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba:)Uygulama da yeni olduğum için yer yer geçmiş sayılarına da yeni sayilarina da yorum yapmaya çalışacağım okuduğum kadarıyla:)Bu ayki sayıyı yine slayt okuyan hocaların dersinde okudum öyle aralarında mola zamanımda vs :)Kapağında içeriğinde Stefan Zweig olması mutlu etti ve özellikle hayatı güzel aktarılmış.Murat Mentesin bu konuyla ilgili yorumunu da beğendim.Okumanizi tavsiye ederim.Dergi de Intihar konusunu anlatan bir bölüm vardı bazı yerlerine katılmadım ama bilhassa sebepleri ve intihar eden yazarlar örnek gösterilerek güzel anlatılmış.(Örnegin Nilgun Marmara için içindeki yalnızlığı sonsuz kılmak için intihar ettiğini yazmıştı yazar)Intiharin bir kurtuluş olmadığı fikrindeyim.Sadece ruhsal psikolojik olaylar yaşama değil yani genel olarak kendi biletimizi yasadiklarimizdan dolayı kesmek bana doğru gelmiyor.Kalip Mücadele edilmeli İntihar çoğu zaman çok ileri derecede bir çökkünlükten doğuyor zaten.Kisiye destek olunmali gerekirse tedavi gerekli.Hakan Gundayin Daha kitabında dediği gibi ;Hiçbir zaman intihar etmeyi düşünmedim.
Sadece bir ara...Hissetim..
Düşünmeyelim düşündürtmeyelim!!
İntihar eden adama bile atla ağabey!!!korkuyor atlamaz..hadi atla! diye iddiaya tutuşan intihar vakialarinin arttığı garip bir ülkeyiz şuan ondan diyorum.Sıkıntı yoksa sıkıntı vardır bu güzel facebook sözüyle bitiriyorum:)
selametle..Iyi okumalar gülümseyin:)
Derginin girizgahında Stefan Zweig hayatı özetlemiş.Ne denilebilirki bu üstadın sözlerinin üstüne...
Okurken şu kısa hayatımın özetini gördüm. OT Dergi Sayı: 82 yine muhteşem bir sayı ile karşımızda:)
62 syf.
"Her kim ki aydınlıkla karanlığı, savaşla barışı, yükseklikle düşüşü bizzat yaşamıştır, o kişi hayatı gerçekten yaşamış demektir."
Stefan Zweig

Şimdiye kadar aldığım ilk Ot dergisiydi –Stefan Zweig sayısı olması sebebiyle. Ama ilk defa okuyan biri için bile dikkat çekici bir sayıydı. Düşündürme, açıklama ve güldürme hedefli bir dergi olması hoşuma gitti. Ve 1000Kitap temalı yazıları da ayrıca mutlu etti beni, umarım bu girişimleri de, bu platformun ülkemizde kitap okuma alışkanlığının ve bunun kalitesinin ileri bir seviyeye taşınmasına katkıda bulunur.
62 syf.
·Puan vermedi
Dergi takip etme alışkanlığım yoktur. Buna rağmen tek solukta bitirdim. Güncel konuların ele alınmasının yanında mizahi yorumların da katılmış olması bana ağlanası halimizin, gülmeye engel olmadığını hatırlattı. Bir hali ağlanacak ya da gülünecek hale getirmek bizim elimizde. Kötüyü uzakta, ötede zannediyoruz ama aslında kötü biziz. Aynı zamanda her şeyi güzelleştirecek olan iyiyi uzakta, ötede aramaya da gerek yok. İyi biziz.
62 syf.
·Puan vermedi
Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için sahip olması gereken mizah seviyesi "Hiç Başlamayacaklar İçin Yalan Yanlış Edebiyat" köşesinde harikulade bir biçimde gösterilmiş. Okurken adeta Hababam Sınıfı'na gülermiş gibi güldüm.
62 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Stefan Zweig gibi kitaplarında psikolojik çözümlere çokça yer veren bir yazarın Sıgmund Freud ile arkadaşlığına şaşırmamak gerekir doğrusu. Onun vicdanlı ve hassas kişiliğine bir kez daha şahitlik edebileceğimiz bir sayı olmuş.
"Başarılı kimseleri değil, ahlaki bakımdan haklı kişileri ilgiye değer bulurum. Kendinden emin, hedefine yürürken başkalarına acı çektiren insanlara itibar etmem."
Sosyal medyanın okuma kültürü üzerindeki olumsuz etkilerini belgeleyen akademik literatür gittikçe kabaradursun, sizi bu trendleri çok erken öngörüp kendine has bir panzehir tasarlayan 1000Kitap ile tanıştırmak istiyoruz.

740 BİN ÜYE, 400 BİN KİTAP İNCELEMESİ
Ot Dergisi
maksat okumak olsun
“mizah,bizim gibi ülkelerde çıkmayacaksa başka hiçbir yerde çıkmaz.norveç’ten mizah çıkmaz.kanada’dan çıkmaz.mizah pakistan’dan çıkar,suriyede’den çıkar,ürdün’den çıkar. onlardan biraz daha iyi durumda olan türkiye’den çıkar.neden?ortadaki adaletsizlikler,hukuksuzluklar,uçurumlar...tüm bunlar bizi bunaltır ve biz hep gülümsemeyi,kahkahayı ararız.biz,mizahın yoğun yaşanacağı bir ülkedeyiz.çünkü,mizah işler iyiye gitmediğinde artar...
mizah sadece insanları güldürmek demek değildir.mizah yapabilmek “birbirimizden bir farkımız yok,aynı şeylere gülüyoruz.” diyebilmektir.
-haluk levent

Kitabın basım bilgileri

Adı:
OT Dergi Sayı: 82
Baskı tarihi:
Aralık 2019
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Medu Yayıncılık
OT DERGİ, ARALIK SAYISIYLA BAYİLERDE…Türkiye’nin önde gelen yazar ve edebiyatçılarını bir araya getiren OT Dergi, 82. sayısıyla okurlarıyla buluşuyor…Edebiyattan mizaha, futboldan siyasete, sokaktan müziğe, hayata dair her şeyi içinde barındıran OT Dergi, Aralık sayısında Zülfü Livaneli, Ece Temelkuran, Emrah Serbes, Murat Menteş, Selçuk Altun, Nazan Bekiroğlu, Haydar Ergülen, Vedat Özdemiroğlu başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen yazar, çizer ve edebiyatçılarını bir araya getiriyor.


OT Dergi’nin Aralık sayısının kapağında Stefan Zweig var. Sevengül Sönmez, kapak dosyası için yazdığı “Vicdanlı Bir Aydın” başlıklı yazısında Stefan Zweig’ın hayatını kaleme aldı. Murat Menteş’in yazıp Hakan Karataş’ın çizdiği “Aldanışı Merhamet Önler” başlıklı hayali Stefan Zweig söyleşisi de kapak dosyasının dikkat çeken işlerinden…Türkiye’nin en önemli müzisyen ve yazarlarından Zülfü Livaneli özgürlük üzerine bir değiniyle, Nazan Bekiroğlu “Belki bahçesi” başlıklı yazısıyla ve Ece Temelkuran “Ama Sizin Ayıbınız Ne?” başlıklı yazısıyla bu ay OT Dergi’de yer alıyorlar. Derginin bu ayki sürprizi ise yazar Emrah Serbes’in yepyeni “Behzat Ç.” öyküsü...Tarihçi Emrah Safa Gürkan “Şen Tarih” isimli köşesiyle, Selçuk Altun “Kitap İçin” başlıklı köşesiyle dergide yer bulurken Ömür Uzel, Haluk Levent röportajıyla ve Nebil Özgentürk Yıldız Kenter’i andığı yazısıyla Aralık sayısında okurlarla buluşuyor.


OT Dergi’nin Aralık sayısında ayrıca M.K. Perker’in “Defterler” isimli köşesi, Rewhat’ın “Evde Cat Başına” isimli köşesi de derginin dikkat çeken işlerinden yalnızca birkaçı…

Kitabı okuyanlar 338 okur

  • Sümeyye Arzakçı
  • Havva Rana
  • Reyhan Ekşi
  • Naçiz'Hane
  • Kitap Sever Psikolog
  • Fatih
  • Gülşah'
  • Mesut ARSLANTAŞ
  • Hatice Nur
  • Büşra Nur Yıldız

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.6 (21)
9
%14.1 (10)
8
%32.4 (23)
7
%15.5 (11)
6
%4.2 (3)
5
%1.4 (1)
4
%0
3
%2.8 (2)
2
%0
1
%0