Ötekiler

7,0/10  (9 Oy) · 
41 okunma  · 
3 beğeni  · 
732 gösterim
Dersim'in Şığso Köyü'nde doğdu. Dağlarda devrimci oldu. Şam'da PKK'lı... Elazığ'da itirafçı, Silivri'de Ergenekoncu...
"Terörist Başı" Abdullah Öcalan'ın hevaliydi, yıllarca çatıştığı, düşmanı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un "suç ortağı" yaptılar.
Dağlarda âşık oldu, sevişti.
Çatıştı, ölümü gördü. Pişmanlığı da tanıdı, direnişi de...
İnsan sarrafıydı, İstanbul'da çırak çıktı, hep dolandırıldı.
Nevşehir cezaevinden tünel kazıp kaçtı.
Silivri'den kaçmamaya yemin etti.
Bıçak sırtında yaşadı.
Hep "ötekilerin" tarafına düştü.
Dersim dağlarından, Silivri'nin bulutlarına yükselen gerçek bir yaşamın, Rızgar'ın romanı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786054764792
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Farkhunda 
17 Haz 08:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dersimde geçen gecelerden sonra Pkk'ya katılan yakışıklı kahramanın örgüt içindeki faaliyetlerini okumak keyif verir mi size emin değilim. Türkiyede gençlerin otuz beş yıldır içine girdiği örgütün cazibesinin bir anda nasıl söndüğünü ve geriye kalan yegane şeyin özgürlük olduğunu hatırlatan kitap. Kalitelidir!

Burak Erdoğdu 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hiç alışkanlığım olmamasına rağmen bu kitabı edebi açıdan değerlendiremeyeceğim. Çünkü öyle güçlü ve can alıcı bir konusu var ki edebi üslubu üç yaşındaki çocuğu tatmin etmeyecek kadar sığ ve basit dahi olsa affedilebilr kalacaktır. Ötekiler bu coğrafyada yaşayıp da kendini öteki hisseden, azınlık hisseden, ayrıcalıklı zümrenin dışında hisseden herkesin kitabı. Ötekiler senin, benim, insanlığın, zulmün, zorunlulukların ve mücadelenin kitabı... Ötekiler sindirilmesi, üzerine kafa yorulması ve bürokratik düzeyde kaale alınması gerekli bir yapıt. Konusu ve karakterlerini gerçek hayattan, gerçek topraklardan ve şimdiki zamandan alan Ötekiler bir edebi eserin çok ötesinde, ülkemizde yaşananların filme çekilmiş belgeseli niteliğindedir.

gamze ataman 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Devrimci olarak başlayıp, PKK'ya oradan Ergenekon suçlamasıyla Silivriye, bana çok ilginç gelen bir hikayeydi. Hele ki İlker Başbuğ ile birlikte yargılanması.. Tam elini eteğini herşeyden çekmişken, bir günde okuduğum nadir romanlardandı.

Ceyda Küçükoruç 
22 Haz 16:01 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Adalet sadece bir kavram değildir.
Ezilenler,
Adaletin gelmesini,
Sonsuza kadar beklemezler.

Madalyonun diğer yüzünü çevirip bakmak isteyenler için yazılmış bir kitap olduğunu düşünüyorum. Söyleyecek çok şeyim olmasına rağmen üzerinde çok fazla konuşmak istemiyorum. Bu kitap bana sadece şunu anımsattı : "Hayat her zaman siyah ve beyazlardan oluşmaz birçok ara renk vardır"

Kitabın bir sayfasında Rızgar şöyle diyor: "Düşmanın da iyisi, iyidir heval" Yani mühim olan iyi olmak, insan olmak...

Yine de insan düşünmeden, sorgulamadan yapamıyor. "Bu kadar mı savrulur bir insan yaprak gibi, bu kadar mı müdahale edemez hayatına, bu kadar mı çaresizdin gerçekten, bu mu doğru yol aklındakileri anlatmak için, kader deyip geçsek ikna olur muyuz yoksa kaderimizi biraz da biz şekillendirmez miyiz, Bir insan kendi tercihlerinden sorumludur da devlet ne derece sorumlu tutulabilir tercihlerinden, peki ya bir iyi örnek veya kader mahkumu masum biri bütün kötü imajı silebilir, geride kalanları aklayabilir mi, devlet mi büyük insanlar mı kim kimden medet ummalı, çözüm ne?"

Bunlar gibi daha pek çok sorunun okurken aklınıza geldiği, yoruma açık bir yaşam hikayesi. Okuyun derim. Zaman zaman algılarımızın açılması için beyni düşünmeye zorlamak gerek... Okuyalım, düşünelim, vicdan muhasebesi ve mantık muhakemesi yapalım...

Kitaptan 1 Alıntı

mısra 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu

Rızgar, yaşam bize ne öğretti?
Bir, en büyük ceza umutsuzluktur.
İki, barışı, özgürlüğü, adaleti ve cesareti katledenler yaşamları boyunca umutsuzluğa mahkûmdur.
Üç, masumiyete işkence edenler mutluluk ve sevinç yüzü göremezler, görmelerine izin yoktur.
Dört, korkutanlar, korkudan beslenenler en büyük korkaktırlar, korkudan ölürler.

Ötekiler, Tuncay Özkan (Sayfa 167)Ötekiler, Tuncay Özkan (Sayfa 167)