Ötelerin Çocuğu

·
Okunma
·
Beğeni
·
541
Gösterim
Adı:
Ötelerin Çocuğu
Baskı tarihi:
1969
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitapevi
Baskılar:
Ötelerin Çocukları
Ötelerin Çocuğu
304 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Birkaç aylık aradan sonra Halikarnas Balıkçısı ile yeniden buluştuk. Kendisinin 7. Kitabıyla devam ediyoruz. Bu kitabında da bizleri samimi bir hikaye karşılayacak ama ondan evvel bir serzenişle başladık: Ötelerin Çocukları değil de Ötelerin Çocuğu olarak yayımlandığı üzerine. Şaka bir yana gene alttan alttan evrensel toplumsal sorunlara değinilen bir yapıt göreceğiz.
Her seferinde istemsizce Hekimoğlu olarak yazdığım, yerli Robin Hood, Kerimoğlu karakterini görüyoruz. Karakterin özelliği ise haksızlık yapanların, böylelikle zenginleşen insanların gözünü korkutmak; tabiri caizse fakir fukaraya destek olmak diyebiliriz. Tabii bunu bir süper kahraman olarak değil de daha çok zalimden, zorbadan halkı korumak çabası olarak tanımlayabiliriz. O da her halkın adamı gibi aynı akıbete uğramaktan kurtulamıyor tabi.
Mekan olarak her zaman ki gibi Bodrum ve Gökova Körfezi seçilmiş. En ilginç yanlardan biriyse, o kadar gerçekçi yazılmış ki sanki gerçek bir olayın birkaç karakteri ve sonu değiştirilip yazılmış gibi. Ayrıca diğer karakterlerden Hoşbulduk Selim Dede de sevdiğim ve acıklı bir karakterdi. Genel itibariyle Korsan Kerimoğlu, Hoşbulduk Selim Dede, Dalgıç Hasan, Ateşoğlu gibi ruhunu denizlere teslim etmiş eski denizcilerin dramatik hikayeleriyle karşılaşıyoruz. Hem hoş hem üzücü öyküler bütünü bunlar.
Son olarak da olayların 1914’te belki biraz da 1913’te geçtiğini belirtebiliriz. Final bölümü buna işaret ediyor çünkü. Dürüst olmak gerekirse diğer kitaplarına nazaran biraz zayıf kalan ve zor ilerleyen bir hikaye. Bu sebeple çok tavsiye edemeyeceğim ama seriye bir kere başlamışken, devamını getirmişken de bırakamıyorum. İyi okumalar dilerim..
304 syf.
·Puan vermedi
Okudukça şaşıracağız, içinizin acıyacağı, kader kavramının bazı insanlarda nasıl yıkıcı olduğunu göreceğiz harika bir roman. Farklı farklı hikayelerin anlatılmış olduğu romanda yazar insaların hayatlarından bizlere kesitler sunmuştur. Acımasızlığın, vefasızlığın örnekleri net bir şekilde verilmiştir. İnsanların kader karşında ellerinin kollarının bağlı olduğunu ve buna boyun eydiğini görürüz. Romanda anlatılan her farklı hikaye aslında birbirine küçük detaylar ile bağlanmıştır. Bir deniz aşığı olan Halikarnas Balıkçısı, Ötelerin Çocukları adlı romanda toprak insanını da ele almıştır, ama tutkunu olduğu denizden bu romanında da vazgeçmemiştir.
304 syf.
·46 günde·Beğendi·7/10
Bodrum ve daha güneydeki kıyılarda korsanlık yapan Kerimoğlu, çevre halkının ve kızların dilinde bir efsane ve bir türküdür. Kerimoğlu, korsandır ama Hacı Resul gibi kötülere karşı halkı korumaktadır. Elbette hikayede bir de Elif'imiz var Çatalkaya köyünde. Cevat Şakir'in unutulmaz romanlarından.
Söylenen sözler, sesten milyonlarca anlam alabilirler, Ama ne ses, ne söz bir bakışın ışınında gidip gelen görüşmeyi o hızla taşıyabilir.
Bazı insanların akrepler gibi adının üzerine üşüşerek, adını sokup zehirlemeyi bir namus görevi saymalarıydı. Milletçe uzunluktaki kıyılarda yapılan soygunların topu da, kendisinden biliniyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ötelerin Çocuğu
Baskı tarihi:
1969
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitapevi
Baskılar:
Ötelerin Çocukları
Ötelerin Çocuğu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0