Otomatlar Mekanik Oyuncaklar Tarihi

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
177 gösterim
Otomat sözcüğü, kendi kendine hareket eden anlamına gelir; yani otomatlar, mekanik düzenekler aracılığıyla canlıları taklit ederek çalışabilen makinelerdir.

Günümüzde otomatın kullanım alanları yaygınlaştığı gibi, mekanik düzenekler ve oyunlar içindeki yeri de, düne göre, daha anlam kazandı. Eski çağlardan beri belli bir gelişim seyri izleyen otomatlar, her dönemde yeni buluşlarla insan hayatında yer etmiş; bunları bulup geliştirenler, bilimsever yöneticiler tarafından korunmuş, ortaya koydukları otomatlar insanlığın hizmetine sunulurken yararcı ve dönüştürücü olma yanları hep gözetilmiştir.

Prof.Dr.Zeki Tez'in "Otomatlar Mekanik Oyuncaklar Tarihi" kitabı, bir bakıma otomatların çıkış noktasını, bilimsel verilere dayalı gelişim seyrini anlatıyor bizlere... Oyun düşüncesinin hayatımızdaki yerini, otomatların ve mekanik oyuncakların insanın yaratıcı zekasının ürünü olma özelliklerini anlatan bu kitabı okurken, eğlendirici yanı olduğunu da gözleyeceksinizdir.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2008
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789755534800
 • Yayınevi:
  Doruk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Akif 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Otomatlar'ın - gelişmiş haliyle robotlar- tarihini anlatan bir kitap. Daha çok Ortaçağ, Yeniçağ Avrupası ve Araplar'ın otomatları anlatılmış. Robotların tarihini öğrenmek isteyenler için iyi bir eser.