Otoritaryen Kişilik Üstüne Niteliksel İdeoloji İncelemeleri

6,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
387 gösterim
"Potansiyel faşist birey mevcutsa, o kesin olarak nasıl biridir? Antidemokratik düşünceyi oluşturan şey nedir? Böyle birinin içindeki düzenleyici güçler nelerdir? Bu birey mevcutsa, gelişme tarzı ve bu gelişmeyi belirleyen etkenler nelerdir?"

Bu kitap, Frankfurt Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü üyelerinin Nazi Almanyası'nı terk ederek ABD'ye yerleştikleri dönemde yayımladıkları Önyargı Üstüne Çalışmalar başlıklı beş ciltlik eserin üçüncü cildini oluşturan Otoritaryen Kişilik adlı bölüme T. W. Adorno'nun yaptığı katkılardan oluşmuştur.

Adorno'nun, Antisemitizmin nedenlerine odaklanarak başladığı Niteliksel İdeoloji İncelemeleri altbaşlıklı bu çalışma, giderek azınlık karşıtı önyargının daha geniş ideoloji ve karakter modelleriyle ilişkisinin incelenmesine dönüşmüş, başlangıcın aksine Antisemitizm ele alınan konulardan sadece biri haline gelmiştir.

İdeoloji ve kişilikler arasındaki ilişkiler sorunu, "klişeler" konusunun da etraflıca ve çokyönlü incelenmesiyle çok az kitapta, bu kadar çarpıcı, bu kadar düşündürücü şekilde ele alınmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789754689891
 • Çeviri:
  Doğan Şahiner
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fahrettin Apak 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

ilk başlarda anti semitizm araştırması olarak başlayan ancak görüşmeler ve incelemeler sonucunda daha geniş bir anlamı olan ön yargı nın incelenmesine dönüşen bir yapıttır. Ön yargının hangi dinamikler üzerine kuruldugunu ve bunun nelerden beslendiğini, görüşmecilerin söyledikleri üzerinden psikanaliz yönteminide kullanarak bir durum tespiti yapılmıştır.