Otostopçunun Galaksi Rehberi (Otostopçunun Galaksi Rehberi 1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
22,6bin
Gösterim
Adı:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
228
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715124
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Çeviri:
Nil Alt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Her Otostopçunun Galaksi Rehberi
Galaksinin Batı Sarmal Kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu.
Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Yaklaşık iki bin yıl sonra, bir perşembe günü korkunç, aptal bir felaket meydana geldi. İşte bu kitap o felaketin doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür.
Üstelik unutulmaması gereken şu ki: Dizinin daha ilk kitabındasınız ve yine bir perşembe yaklaşıyor, hafta sonuna az kaldı.
228 syf.
·3 günde·10/10
Otostopçunun Galaksi Rehberi yazarının mükemmel mizahı ile süslenmiş süper bir bilimkurgu serisinin ilk kitabı.Bu 5 kitaplık seri davasında ne kadar alaycı bir tavır sergilese de bize gercekten evren ile ilgili cok fazla bilgi veriyor ve bu bilgilerin doğruluğu günümüzde birer birer kanıtlanıp yaşamımızdaki birçok ayrıntıya ilham kaynaklığı ediyor.Bilimkurguyu bu kadar eğlenceli bir şekilde anlatmayı başarabilen bir kitap daha görmedim.Ayrıca bu seri kitapta anlatılan gibi ciddi anlamda uzaya çıkmış bir kitap.Şubat ayında uzaya fırlatılan dünyanın en büyük roketi Falcon Heavy'nin içinde Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi de bulunuyordu.Bence bir bilimkurgu kitabının zirvesi ancak budur. Tüm bilimkurgu severlerin kesinlikle okuması gereken bir seri..
228 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
! Bu inceleme Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin tamamına yapılmıştır !
İnternette bilim-kurgu kitap önerileri aradığınız zaman beş listenin yedisinde görebileceğiniz bir seri: Otostopçunun Galaksi Rehberi.
Ben de bu seriyi iki kez okumuş biri olarak 'Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni neden okumalısınız?' sorusunu yanıtlayacağım.
Çünkü Galaksimi keşfetmemi sağladı. İçimdeki Evreni. Kısaca kendimi.
Hepimizin içinde bir Ford Prefect vardır. İçten içe size keşfetmeyi, maceraya atılmayı öğütleyen birisi. Onu bulun ve dediğini yapın. Gerekirse ardınızda Yerküre'yı bırakmanız gerekse bile. Ford Prefect, galaksiyi keşfederken aslında kendinizi keşfetmenizi sağlayacaktır. Gerçekte kim olduğunuzu, neyi sevip neyden nefret ettiğinizi, ilgi alanınızın ne olduğunu... Ve bunun için yapmanız gereken iki şey var:
1- Ford Prefect'i bul.
2- Ne diyorsa yap.
Bu basit gibi görülebilir, ama neden onca insan neyi sevdiğini, aslında kim olduğunu bilmiyor ve 'hangi mesleği seçmeliyim' tarzı sorularla boğuşup cevaplarını internete soruyor. İçlerindeki Ford Prefect'i bulamadıklarından mı? Hayır. Ki zaten böyle bir ihtimal söz konusu bile olamaz çünkü siz Ford Prefect'i bulmamış olsanız dahi o sizi bulacaktır merak etmeyin. Asıl sorun çoğu kişinin Ford Prefect'in sunduğu maceraya atılacak kadar cesur olmamasında. Bir şeylere sahip olmaya çalışırken şu anda sahip olduğu şeyleri kaybetmek istememesinde. Bu mantıklı bir bakış açısı gibi görülebilir, ama kim bütün hayatını evinde oturup çay içerek geçirebilir ki? Eğer gerçekten bir şeyleri başarmak istiyorsak, sahip olduklarımızdan fedakârlık edebilmeliyiz.
Ford Prefect ile maceraya çıkarken yanınıza almanız gereken üç şey var:
1- Havlunuz.
Havlu bir otostopçu için vazgeçilmez bir eşyadır. Gerektiğinde otostop çekerken sallarsınız, gerektiğinde zehirli gazlardan korunmak için yüzünüzü örtersiniz, gerektiğinde ise yalnızca elinizi silersiniz. Bazıları havlularına yararlı modifikasyonlar yaparken ben de Ford gibi sadelikten yanayım. Sonuçta havlu havludur ilk yardım çantası değil.
2- Otostopçunun Galaksi Rehberi.
Tabi ki bu maceraya öyle paldır küldür dalmayacağız, elimizin altında her zaman bir rehber olacak ve edindiğimiz bilgileri de bu rehbere ekleyeceğiz. Ziyaret ettiğimiz yere geri dönerken veya bir kez daha ziyaret ederken bu bilgiler hayatımızı kurtarabilir. Veya karnımızı doyurabilir.
3- Cesaretiniz.
Sonsuz bir evrende çok fazla bir tehlikeyle karşılaşacağınızı düşünmeyebilirsiniz (sonuçta birim başına tehlike = tehlike/sonsuz = ~0) ama yine de siz yanınıza alın. Arada lazım olabilir.
Ve bunların dışında en önemlisi ASLA PANİĞE KAPILMAYIN.
Bol maceralı ve otostoplu Yerküre günleri dilerim :)
228 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Panik yapmayın!”
Ama buradan sonrası spoiler içerir. Havlunuzu yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Douglas Adams’ın ilk başta radyo oyunu olarak tasarladığı, inanılmaz ilgi görmesiyle birlikte kitaba dökülen eseri.

Maceramız, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde ‘zararsız’ olarak tanıtılan, (Dünya gezegeni de zararsızsa, diğer yerler nasıl bir durumda acaba diye düşündürür) bir gezgin olan Ford’un ise bu gezegende 15 yıl tıkılıp kalması sonrası, ‘genellikle zararsız’ olduğuna kanaat getirdiği Dünya’da başlıyor.

Ağaçlardan inmek, hatta okyanuslardan çıkmak gibi hatalar yapan bir türün sakini olan Arthur Dent, evini yıkmamaları için belediye ile mücadele ederken, “yıldız sisteminden uzayüstü boyutta bir ekspres yol geçmesi” sebebiyle, Dünya’yı istimlak etmeye gelen uzaylıların Dünya’yı komple ortadan kaldırmasıyla, maceranın ne kadar çılgın ve eğlenceli geçeceği daha ilk baştan belli oluyor.

Yıllar önce verilen bir tavsiye sonucu, bir gemiyi çalmak için Galaksi Başkanı olan bir karakter, varoluşcu asansörler, sipariş üstüne gezegen tasarlayan ve Evren’in ekonomisi kendilerini kaldıramadığı için derin bir uykuya yatan, efsanevi bir gezegenin sakinleri, “Büyük Soru”yu bulmak için ‘Dünya’ adındaki gezegenin siparişini veren ve insanlar üstünde deneyler yapan inanılmaz zeki fareler, ‘Norveç’ tasarımı sayesinde ödül alan bir adam. Kesinlikle her noktasıyla çılgın ve eğlenceli bir hikaye.

Ama favorim, kendisini bir uzay gemisinin dış bağlantısına takarak, evren hakkındaki görüşlerini uzay gemisine anlatan ve gemiyi intihar ettiren Marvin oldu. Radiohead grubunun da favorisi olmuş sanırım ve Paranoid Android şarkısına ilham olmuş bir karakter kendileri. Umarım ilerleyen kitaplar da sık sık yer alıyordur. Kimsenin kendisini sevmediğini söylese de, ben oldukça sevdim bu robotu. Derin söylemleri mevcut.

Ve kitabın en sansasyonel ve daha okumadan önce kulağıma çalınan bölümü “42”.
Kasparov’u yenen IBM’in bilgisayarına da isim babalığı yapan Derin Düşünce adlı Süper Bilgisayarın “Hayat, Evren ve Her şeyin” cevabına dair, yedi buçuk milyon yıl sonra verdiği cevap, evet “42”.
Google da es geçmemiş bu konuyu. Google’da “what is the answer to life, the universe, and everything?” şeklinde bir arama yaparsanız, karşınıza aynı sonuç çıkıyor.

Sıkı bir Rick and Morty hayranı olarak çok benzer tatlar yakaladım. Oldukça geç kaldığım bir seri olduğunu düşünüyorum. Rick and Morty’i seven ve bu kitabı okumayan varsa hiç vakit kaybetmeden başlayabilir. Son olarak;

“Elveda ve bütün balıklar için teşekkürler.”
228 syf.
·4 günde·8/10
Evet uzun süredir okumak istediğim ama cesaret edemediğim bir kitaba daha doğrusu 5 kitaplık seriye başladım. İlk kitap seri ile aynı ismi taşıyor. 246 sayfadan oluşmakta.

İnternette en iyi kitaplar diye aratırsanız genelde ilk 100’de Bilim kurgu olarak aratırsanız da ilk 3 de bu kitabı görürsünüz. Kitap kült ve klasik bir eser haline gelen bir seri. Bu yüzden okumak istedim ve başladım.

Öncelikle akıcı, sade ve neşeli bir anlatım var. Ben başlarda kitaba giremedim ya da beklentimi yine yüksek tutmaktan dolayı biraz sıkıldım ama sonra ilerledikçe güzel bir tat verdi. İnceden inceye güzel anlamlar taşıyor, güzel tespitler yakalamış yazar. İleri de görüşlü aslında ama en önemlisi eğlenmek için gayet güzel. Güldürüyor kitap, absürd komedi dalında olmalı yarı yarıya aslında.

İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum bakalım ne zaman başlarım. Tavsiye ederim. Bilim kurgu sevenler mutlaka göz atmalı, okumalı.
228 syf.
·6 günde
Normalde okuma listemde olmayan bir kitaptı. Lakin Douglas Adams okuma etkinliğini görünce dayanamayıp katıldım. İyi ki de katılmışım. Kitap çok güzel, keyifli ve akıcıydı. Yazar, farklı bakış açısıyla insanın ufkunu genişletirken eğlendirmesini ve sıkmamasını biliyor. Bütün karakterlerini aşırı çok sevdim. Hele hele zavallı Marvin' i. Sanki her olayla anlatmak istediği bir şeyler var hissini veriyor ki bence irdeleyince var. Kitabı çok beğendim ve uzayı seven herkese tavsiye ediyorum. Devamını da mutlaka okumalıyım düşüncesini oluşturdu bu kitap.
228 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bilim-kurgu ve komedi. En sevdiğim ikili.

Bir sabah uyanıyorsunuz ve bahçenizde bir buldozer görüyorsunuz. "SARI."
Bu neden tanıdık geliyor?

Dent. Arthur Dent.

Ford Prefect
(hayır yanlış yazmadım perfect değil soyadı. bu sadece fordun çıkardığı bir araba. kendi adını kendisi de telaffuz edemiyor.)

Bu ikisi ve ayrıca galaksinin başkanıyla kız arkadaşı Altın Kalp adlı bir gemide iki üzeri sonsuz eksi birde bir ihtimale rağmen Magrathea adlı bir gezegene seyahat etmektedirler. Ve Ford (asıl otostopçumuz) ve Arthur Altın Kalp'e otostop çekerek bindiler!

Kitabın ne kadar çılgınca olduğunu anlıyor musunuz!
Son zamanlarda okuduğum en eğlenceli kitaptı. Serinin diğer iki kitabını alıp okumayı dört gözle bekliyorum.

Sağlıcakla kalın!
246 syf.
·3 günde·7/10
En iyi bilim kurgu listelerine baktığımda hemen hemen hep ilk beşlerde bu seriyi görür kendimi okumak için heyecanlı bir şekilde şimdi zamanı değil, daha zamanı var diye yavaş yavaş hazırlardım; ama maalesef okumaya başladığımda beklediğim kaliteyi daha doğrusu beklediğim bilim kurgu kalitesini bulamadım. Seriyi eğer ki mizah olarak, absürd komedi olarak yorumlamak gerekirse bence şüphesiz çok çok iyi bir eser, şu kısacık kitapta bile kahkaya yakın şekilde güldüğüm bölümler oldu. Ama gelgelim Alacakaranlık Serisi filan nasıl fantastik seri olarak geçmesine rağmen tam manası ile fantastik seri olmuyorsa ( en azından bana göre) bu seri de her ne kadar içinde babil balığı, uzay veya uzay gemisi içerse de bana göre bilim kurgu romanı veya serisi olmuyor. Bilim kurgu olmamasının tek sebebi içinde komedi veya absürdüğün olması değil tabii ki yoksa komedi barındırdığı için bilim kurguluktan çıksa ne Marslı romanı bilim kurgu olurdu ne de Locke Lamorra'nın Yalanları fantastik kitap olurdu. Bilim kurgu demek Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Frank Herbert, Aldous Huxley veya Robert A. Heinlein demek onların gerçek bilim kurgu kitapları demektir.

Bu seride gördüğüm, tüm sıralamarda bir bilim kurgu kitabı olarak geçip o sıralamarda da yer alıyorsa eğer, maalesef yukarıda saydığım yazarların kitaplarına göre yorumlayıp en fazla 4/10 puan verebiliyorum; çünkü anlatılan her şeyin tamamen yetersiz betimleme ile olması, karaktelerin tanıtılmaması, filmi ve Google olmasa acaba "vogon" nedir diye daha da çok düşüneceğim yavanlıkta, sıfır betimlemenin olduğu, senaryo gibi hatta öylesine yazılmış gibi hava veren bir eser. Senaryo diyorum çünkü eser zaten 1978 yılında BBC'de radyo piyesi olarak yayınlanmış ve meşhur olmuş bir eser; ama şunu da belirtmek istiyorum kesinlikle radyo piyesi olarak çok çok güzel olacağını düşündüğüm -ki olduğunu da bildiğimiz bir seri.

Bilim kurgu ve roman olarak kötü bir seri, mizah ve komedi olarak başarılı bir seri. Devamını okur muyum bilmiyorum.
228 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı aslında diğer kitaplardan ayıran ve en önemli kılan kısmı diğerlerine göre daha ucuz olmasıdır. Yani siz o küçük beyinlerinizi yapabileceğinden daha fazla çalıştırmaya çalışmak isterseniz tabii ki de Arthur Schopenhauer'in Kadınlar ve Aşk hakkında yazdıklarını okuyabilirsiniz. Ya da "Yerküre"nin soğuk ülkelerinden birisinde yaşamış bir kumarbazın yazdığı "baltalı katili" de okuyabilirsiniz. Ama eğer bir gün o üzerinde yaşadığınız ve yok etmeye çalıştığınız küçük,mavi noktadan kaçmak zorunda kalırsanız bu kitap yanınızda olmalı. Sonuç olarak uzayın derinliklerinde ne tür olaylar ile karşılaşacağınızı size Schopenhauer söyleyemez :)

Çok mu hızlı gidiyoruz? Korkmayın, Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin kapağında kocaman harflerle "PANİK YAPMAYIN" yazar. Siz sakin sakin bu incelemeyi okumaya devam edebilirsiniz. Her şey bir şekilde sonuca ulaşacaktır zaten :)

Küçük bir yol yapım çalışmasından dolayı Yerküreniz yok edilecek. Ama üzülmeyin, gerçekten de o 2 milyon yılcık süren hayatlarınız bir şekilde faydalı bir sonuca ulaşacak. İyi tarafından bakabilirsiniz :)

Eğer yok olmaktan kaçmak istiyorsanız ve uzayın derinliklerinde kaybolmak isterseniz de, otostop çekmeniz yeterlidir. Tabii tanıdığınız bi' uzaylı varsa ve de tam o anda oradan geçmekte olan ki bu olasılığın olma ihtimali çok çok çok milyonda bir ihtimal, bir uzay aracına zorla ve kaçak olarak girebilirsiniz. Otostop çekmenizin ardından yaşayacaklarınızın mesuliyetini üstlenmemizi beklemeyin. Belki kafası sadece dişlerden oluşan ve güldüğünüz anda sizi yemeye çalışan bir yaratık için öğleüstü yemeği olursunuz. Belki de kimse sizi aracına almaz ve oracıkta ölürsünüz.
Not: Eğer nefesinizi tutarsanız 30 saniye daha yaşayabilirsiniz ve bu süre zarfında da farklı farklı ve ilginç şeyleri düşünebilirsiniz. Mesela bu incelemeyi neden okuduğunuzu...

Haa unutmadan, Havlu'nuzu da yanınıza almayı unutmayın. Üzerinde "CANIM ANAM" yazan türlerden olmasın mümkünse :)

İyi günler ve bol şanslar...
228 syf.
·5 günde·8/10
Çok eğlenerek okuduğum bir kitaptı. Özellikle en sevdiğim kısım kitabın çıkış noktasının anlatıldığı kısımdı. Tüm bilim kurgu sevenlerin sıkılmadan okuyabileceği bir kitap
246 syf.
·10/10
Bunca zamandır neden okumadım diye kendimi sorgulamama sebep olan kitap. Hayal gücü geniş olmayan bir insan için sıkıcı olabilir ama hayal gücünüz genişse, bu kitabı okuduktan sonra daha da genişleyecek. Komik, ilginç yanları vardı. Anlatım zevkli ve harikaydı. "Hayatın anlamı nedir?” gibi en önemli sorularla dalga geçebilen, bize uçmayı öğreten müthiş bir bilim-kurgu harmanlaması. Kitap, evrenin sonuna kadar sorgulamanızı ve 42 sayısına anlam yüklemenizi sağlayacaktır. Ama bunu sorgulamak bomboş bir çaba olarak kalacaktır çünkü Douglas Adams bu sayıya bir anlam yüklememiş, bu sayıyı rastgele yazmıştır. Sanırım bize vermek istediği mesaj her bilinmezin altında bir anlam aramayı bırakmak. Çünkü 42 sayısı İncil’de dahil olmak üzere birçok yerde evren ile ilgili öğeler barındırıyor ve insanlar bunun Otostopçunun Galaksi Rehberi’yle bir ilgisi olduğunu düşünüyor. Derin Düşünce’nin de dediği gibi: “Dürüst olmak gerekirse bence sorun, sizin tam olarak ne sorduğunuzu hiçbir zaman bilememiş olmanız.”
228 syf.
·Beğendi·10/10
"Panik yapma"
Otostopçunun galaksi rehberi 5 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı. Bilim-kurgu ve komedi mükemmel bir şekilde birleşmiş kitapta. Okurken sık sık kahkahalar attıran ve sizi bu dünyadan tamamen alıp yeni ve hiç tanımadığınız bir dünyaya götüren kitap. Kesinlikle okuduğum kitaplardan en sevdiğim oldu diyebilirim. Bilim-kurgu seviyorsanız kesinlikle tavsiye edeceğim kitap.

"Bu nedenle Tanrı aşkına bu kitabı bitirdiğinizde onu hemen bir rafa kaldırıp terk etmeyin. Cebinize koyun. Elden ele dolaştırın. Otobüste yanınızdaki koltuğa bırakın! Ve çemberi tamamlayın, lütfen gidip biriniz okul toplantısında okusun. Çünkü o çocukların buna bayılacağına eminim. Onlara çok mantıklı gelecek. Douglas Adams onları bekliyor. İşte bu nedenle de önümüzdeki otuz yıl boyunca bu kitabı yine elden ele gezdirmeye devam!"
-Russel T. Davies
"Mesela neyi?"
"Bilmiyorum."
"Ne?"
"Ne aradığımı bilmiyorum."
"Neden?"
"Çünkü... çünkü....ne aradığımı bilirsem onu arayamam."
Douglas Adams
Sayfa 161 - Alfa Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
228
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715124
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Çeviri:
Nil Alt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Her Otostopçunun Galaksi Rehberi
Galaksinin Batı Sarmal Kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu.
Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Yaklaşık iki bin yıl sonra, bir perşembe günü korkunç, aptal bir felaket meydana geldi. İşte bu kitap o felaketin doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür.
Üstelik unutulmaması gereken şu ki: Dizinin daha ilk kitabındasınız ve yine bir perşembe yaklaşıyor, hafta sonuna az kaldı.

Kitabı okuyanlar 2.826 okur

  • Kübranur Başar
  • Ahmet Alım
  • B.A
  • Rumeysa...
  • Zeynep
  • Olric
  • Beyza Arslan
  • berkehan cicek
  • Didem Chasan
  • Supalonely

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%10.2
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%22.3
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.9
Erkek
%43.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.8 (237)
9
%21.5 (233)
8
%21.4 (232)
7
%11.6 (126)
6
%6.5 (71)
5
%2.7 (29)
4
%1.3 (14)
3
%0.6 (6)
2
%0.6 (6)
1
%0.7 (8)

Kitabın sıralamaları