Otostopçunun Galaksi Rehberi (Otostopçu 1. Kitap)

8,5/10  (63 Oy) · 
145 okunma  · 
63 beğeni  · 
2.157 gösterim
Galaksinin Batı Sarmal Kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu.
Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Yaklaşık iki bin yıl sonra, bir perşembe günü korkunç, aptal bir felaket meydana geldi. İşte bu kitap o felaketin doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür.
Üstelik unutulmaması gereken şu ki: Dizinin daha ilk kitabındasınız ve yine bir perşembe yaklaşıyor, hafta sonuna az kaldı.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9786051715124
 • Orijinal Adı:
  The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
 • Çeviri:
  Nil Alt
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
20 Şub 14:42 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Evet uzun süredir okumak istediğim ama cesaret edemediğim bir kitaba daha doğrusu 5 kitaplık seriye başladım. İlk kitap seri ile aynı ismi taşıyor. 246 sayfadan oluşmakta.

İnternette en iyi kitaplar diye aratırsanız genelde ilk 100’de Bilim kurgu olarak aratırsanız da ilk 3 de bu kitabı görürsünüz. Kitap kült ve klasik bir eser haline gelen bir seri. Bu yüzden okumak istedim ve başladım.

Öncelikle akıcı, sade ve neşeli bir anlatım var. Ben başlarda kitaba giremedim ya da beklentimi yine yüksek tutmaktan dolayı biraz sıkıldım ama sonra ilerledikçe güzel bir tat verdi. İnceden inceye güzel anlamlar taşıyor, güzel tespitler yakalamış yazar. İleri de görüşlü aslında ama en önemlisi eğlenmek için gayet güzel. Güldürüyor kitap, absürd komedi dalında olmalı yarı yarıya aslında.

İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum bakalım ne zaman başlarım. Tavsiye ederim. Bilim kurgu sevenler mutlaka göz atmalı, okumalı.

mithrandir21 | Uğur D. 
 19 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

En iyi bilim kurgu listelerine baktığımda hemen hemen hep ilk beşlerde bu seriyi görür kendimi okumak için heyecanlı bir şekilde şimdi zamanı değil, daha zamanı var diye yavaş yavaş hazırlardım; ama maalesef okumaya başladığımda beklediğim kaliteyi daha doğrusu beklediğim bilim kurgu kalitesini bulamadım. Seriyi eğer ki mizah olarak, absürd komedi olarak yorumlamak gerekirse bence şüphesiz çok çok iyi bir eser, şu kısacık kitapta bile kahkaya yakın şekilde güldüğüm bölümler oldu. Ama gelgelim Alacakaranlık Serisi filan nasıl fantastik seri olarak geçmesine rağmen tam manası ile fantastik seri olmuyorsa ( en azından bana göre) bu seri de her ne kadar içinde babil balığı, uzay veya uzay gemisi içerse de bana göre bilim kurgu romanı veya serisi olmuyor. Bilim kurgu olmamasının tek sebebi içinde komedi veya absürdüğün olması değil tabii ki yoksa komedi barındırdığı için bilim kurguluktan çıksa ne Marslı romanı bilim kurgu olurdu ne de Locke Lamorra'nın Yalanları fantastik kitap olurdu. Bilim kurgu demek Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Frank Herbert, Aldous Huxley veya Robert A. Heinlein demek onların gerçek bilim kurgu kitapları demektir.

Bu seride gördüğüm, tüm sıralamarda bir bilim kurgu kitabı olarak geçip o sıralamarda da yer alıyorsa eğer, maalesef yukarıda saydığım yazarların kitaplarına göre yorumlayıp en fazla 4/10 puan verebiliyorum; çünkü anlatılan her şeyin tamamen yetersiz betimleme ile olması, karaktelerin tanıtılmaması, filmi ve Google olmasa acaba "vogon" nedir diye daha da çok düşüneceğim yavanlıkta, sıfır betimlemenin olduğu, senaryo gibi hatta öylesine yazılmış gibi hava veren bir eser. Senaryo diyorum çünkü eser zaten 1978 yılında BBC'de radyo piyesi olarak yayınlanmış ve meşhur olmuş bir eser; ama şunu da belirtmek istiyorum kesinlikle radyo piyesi olarak çok çok güzel olacağını düşündüğüm -ki olduğunu da bildiğimiz bir seri.

Bilim kurgu ve roman olarak kötü bir seri, mizah ve komedi olarak başarılı bir seri. Devamını okur muyum bilmiyorum.

Yadigar Soydan 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Başlangıçta kitabın içine girmek ve olayları anlamlandırmak biraz zor olsa da, kitap sizi içine aldıktan sonra zevkle ve gülerek okuyacağınız bir kitap. Dili çok akıcı ve içeriği oldukça sade, ama bir o kadar da eğlenceli.. Kesinlikle okunması gereken bir kitap, sıra ikincisinde..

Cavanşir Gadimov 
23 Nis 13:27 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mizahi bir dille anlatılmış bir uzay macarası. Okur bir yandan farklı uzaylı ırklarla yolculuk ediyor bir yandan da gülüyor. Ancak en dikkat çeken şey ise ana karakterlerin başlarına gelen kötü olaylardan tamamı imkansız ve son dakikada olasılığı çok düşük ihtmallerlekurtulmaları. Biraz da "ciddi" diye bileceğimiz kitap ve filmlerde kahramanların son dakikada imkansız bir olay sonucu kurtulmalarına benzeyen olayları burada abartı dozu yüksek bir şekilde sunuluyor. Asıl böyle olaylar ve kurmacaları alaya alıyor bence...

http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...opcunun-galaksi.html

İsmail YALÇIN 
20 Tem 17:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Absurd komedi bir kitap. Kitap ki ne kitap. Serinin ilk kitabı aynı zamanda.Hayatımda buna benzer bir kitap hiç okumamıştım. Okurken yüz ifadeniz sürekli gülümser durumda. Çene kaslarınızın yorulduğunu anladığınızda durumu fark ediyorsunuz. Tavsiyem 5i bir arada olanını almayın her ne kadar eğlencelide olsa uzun süre aynı şeyi okumak sıkabilir.

kardelen tetiköz 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Düşünsenize sevgili dünyamız galaksiler arası bir yol yapımı için yok ediliyor.Aynı insanların yol yaparken ağaçları düşünmeden kesip atması gibi.İnsanın kendine verdiği değerle dalga geçen, okurken tebessüm ettiren aynı zamanda da hayal gücünüze bir ziyafet çektiren müthiş bir kitap.Bilim kurgu seviyorsanız şiddetle tavsiye ediyorum.Okumak için çok geç kalmışım.

Mustafa Aydın 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mükemmel bir dil. Harika bir konu. Etkileyici mesajlar. Her şey var bu kitapda. Kitabın ingiltere ve dünyadaki şöhreti haksız değil

Pelin S. 
04 Ağu 23:21 · Kitabı okudu · 46 günde · 8/10 puan

Okurken çok zevk aldığım, hayalgücümü canlandıran mükemmel bir kitaptı. Atmosferini "Doctor Who"ya benzettim ki, zaten Douglas Adams aynı zamanda Doctor Who kitapları da yazan biri. Daha serinin bitmesine çok var ve ben en kısa zamanda "Evrenin Sonundaki Restoran"ı da alarak okumama zevkle devam edeceğim. Kısaca söyleyecek olursam, her şey bir Perşembe sabahı Arthur Dent'in sabah rutini sırasında başlar. Olaylar bir şekilde gelişir ve kendisini başka gezegenlerde, bir sürü farklı ırktan uzaylılarla bulur. Bunun dışında ne söylesem spoiler olacak gibi geliyor o yüzden bu açıklamayı burada bitiriyorum.

Sadece,

DON'T PANIC & 42!

Furkan 
09 Tem 01:32 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Çok "aşırı" bir kitap olmasının yanında çok fazla "çılgın"dı. Yani kitabı okurken şöyle bir "Bi dakika ben ne okudum öyle?" olup ertesi satırda "Bu ne muazzam bir detay!" olunabiliyor. Ancak fazla beklentim olduğu için ve kitaptaki olaylar okuyucuya -bana- beklenenden farklı halde geldiği için şaşırdım. Fakat her şeye rağmen serinin ikinci kitabı Evrenin Sonundaki Restoran'a şans vereceğim.

Murat Ç 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çok akıcı,çok zevkli. Yazarın hayal gücünü taktir ettim. kitap kısa sürede bitti.Tahmin bile edemeyeceğiniz olaylara sürükleniyorsunuz. Tüm seriyi okumayı düşünüyorum.

2 /

Kitaptan 38 Alıntı

KubraYSN 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu gezegenin şöyle bir derdi vardır: üzerinde yaşayan insanların büyük bir bölümü , yaşamlarının büyük bir bölümünde mutsuzdurlar.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 7)Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 7)

...on beş yıl, herhangi bir yerde, özellikle dünya gibi akıl almaz derecede sıkıcı bir yerde mahsur kalmak için oldukça uzun bir süreydi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas AdamsOtostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams

"Çünkü ben bir ölüyüm, ki böyle olmak insana mükemmel ve hiçbir şeyle engellenmemiş bir bakış açısı sağlıyor. Bizim oralarda 'Hayat, yaşayanların elinde ziyan olur' diye bir söz vardır."

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas AdamsOtostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams
Asena Turgut 
30 Tem 18:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar dudaklarını devamlı çalıştırmazlarsa,diye düşündü,beyinleri çalışmaya başlıyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 70)Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 70)
kardelen tetiköz 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

'Ben var olduğumu kanıtlamayı reddediyorum' der Tanrı, 'çünkü kanıt inancı yadsır ve inanç olmadan ben bir hiçim.'

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 73)Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 73)
Elvan ÖZTÜRK 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tam hayat daha kötü olamaz derken birden her şey nasıl da daha kötüye gidiyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 75)Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 75)
insan_okur 
17 Şub 11:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Bugün yanlış bir şey mi yaptım,” dedi, "yoksa dünya hep böyleydi de ben mi bunu fark edemeyecek kadar içime kapanmıştım?”

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 29 - Kabalcı Kitabevi)Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 29 - Kabalcı Kitabevi)
KubraYSN 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tüm yaşamının bir düş olduğunu düşünür ve bazen bunun kimin düşü olduğundan ve düşten hoşlanıp hoşlanmadıklarından kuşkuya düşerdi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 25)Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 25)
Elvan ÖZTÜRK 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İşin içinde periler olduğuna inanmadan da bir bahçenin güzel olduğunu göremez miydi insan ?

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 83)Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Sayfa 83)
4 /