Otostopçunun Galaksi Rehberi (Otostopçunun Galaksi Rehberi 1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.538
Gösterim
Adı:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
228
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715124
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Çeviri:
Nil Alt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Galaksinin Batı Sarmal Kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu.
Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Yaklaşık iki bin yıl sonra, bir perşembe günü korkunç, aptal bir felaket meydana geldi. İşte bu kitap o felaketin doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür.
Üstelik unutulmaması gereken şu ki: Dizinin daha ilk kitabındasınız ve yine bir perşembe yaklaşıyor, hafta sonuna az kaldı.
Evet uzun süredir okumak istediğim ama cesaret edemediğim bir kitaba daha doğrusu 5 kitaplık seriye başladım. İlk kitap seri ile aynı ismi taşıyor. 246 sayfadan oluşmakta.

İnternette en iyi kitaplar diye aratırsanız genelde ilk 100’de Bilim kurgu olarak aratırsanız da ilk 3 de bu kitabı görürsünüz. Kitap kült ve klasik bir eser haline gelen bir seri. Bu yüzden okumak istedim ve başladım.

Öncelikle akıcı, sade ve neşeli bir anlatım var. Ben başlarda kitaba giremedim ya da beklentimi yine yüksek tutmaktan dolayı biraz sıkıldım ama sonra ilerledikçe güzel bir tat verdi. İnceden inceye güzel anlamlar taşıyor, güzel tespitler yakalamış yazar. İleri de görüşlü aslında ama en önemlisi eğlenmek için gayet güzel. Güldürüyor kitap, absürd komedi dalında olmalı yarı yarıya aslında.

İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum bakalım ne zaman başlarım. Tavsiye ederim. Bilim kurgu sevenler mutlaka göz atmalı, okumalı.
Otostopçunun Galaksi Rehberi yazarının mükemmel mizahı ile süslenmiş süper bir bilim kurgu serisinin ilk kitabı.Bu 5 kitaplık seri davasında ne kadar alaycı bir tavır sergilese de bize gercekten evren ile ilgili cok fazla bilgi veriyor ve bu bilgilerin doğruluğu günümüzde birer birer kanıtlanıp yaşamımızdaki birçok ayrıntıya ilham kaynaklığı ediyor.Bilim kurguyu bu kadar eğlenceli bir şekilde anlatmayı başarabilen bir kitap daha görmedim.Ayrıca bu seri kitapta anlatılan gibi ciddi anlamda uzaya çıkmış bir kitap.Şubat ayında uzaya fırlatılan dünyanın en büyük roketi Falcon Heavy'nin içinde Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi de bulunuyordu.Bence bir bilim kurgu kitabının zirvesi ancak budur. Tüm bilim kurgu severlerin kesinlikle okuması gereken bir seri..
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.241 Oy)18.981 beğeni43.168 okunma2.976 alıntı182.017 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.510 Oy)8.791 beğeni28.553 okunma819 alıntı138.893 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.231 Oy)9.197 beğeni25.454 okunma1.779 alıntı117.920 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.418 Oy)7.990 beğeni22.651 okunma826 alıntı89.202 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.670 Oy)13.359 beğeni34.366 okunma3.379 alıntı145.354 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.988 Oy)6.328 beğeni16.716 okunma2.870 alıntı85.674 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (7.859 Oy)8.809 beğeni26.213 okunma2.640 alıntı114.041 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.536 Oy)9.040 beğeni25.229 okunma1.559 alıntı125.709 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.632 Oy)5.737 beğeni19.580 okunma835 alıntı100.598 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.386 Oy)3.888 beğeni12.899 okunma1.179 alıntı52.588 gösterim
Bilim-kurgu ve komedi. En sevdiğim ikili.

Bir sabah uyanıyorsunuz ve bahçenizde bir buldozer görüyorsunuz. "SARI."
Bu neden tanıdık geliyor?

Dent. Arthur Dent.

Ford Prefect
(hayır yanlış yazmadım perfect değil soyadı. bu sadece fordun çıkardığı bir araba. kendi adını kendisi de telaffuz edemiyor.)

Bu ikisi ve ayrıca galaksinin başkanıyla kız arkadaşı Altın Kalp adlı bir gemide iki üzeri sonsuz eksi birde bir ihtimale rağmen Magrathea adlı bir gezegene seyahat etmektedirler. Ve Ford (asıl otostopçumuz) ve Arthur Altın Kalp'e otostop çekerek bindiler!

Kitabın ne kadar çılgınca olduğunu anlıyor musunuz!
Son zamanlarda okuduğum en eğlenceli kitaptı. Serinin diğer iki kitabını alıp okumayı dört gözle bekliyorum.

Sağlıcakla kalın!
En iyi bilim kurgu listelerine baktığımda hemen hemen hep ilk beşlerde bu seriyi görür kendimi okumak için heyecanlı bir şekilde şimdi zamanı değil, daha zamanı var diye yavaş yavaş hazırlardım; ama maalesef okumaya başladığımda beklediğim kaliteyi daha doğrusu beklediğim bilim kurgu kalitesini bulamadım. Seriyi eğer ki mizah olarak, absürd komedi olarak yorumlamak gerekirse bence şüphesiz çok çok iyi bir eser, şu kısacık kitapta bile kahkaya yakın şekilde güldüğüm bölümler oldu. Ama gelgelim Alacakaranlık Serisi filan nasıl fantastik seri olarak geçmesine rağmen tam manası ile fantastik seri olmuyorsa ( en azından bana göre) bu seri de her ne kadar içinde babil balığı, uzay veya uzay gemisi içerse de bana göre bilim kurgu romanı veya serisi olmuyor. Bilim kurgu olmamasının tek sebebi içinde komedi veya absürdüğün olması değil tabii ki yoksa komedi barındırdığı için bilim kurguluktan çıksa ne Marslı romanı bilim kurgu olurdu ne de Locke Lamorra'nın Yalanları fantastik kitap olurdu. Bilim kurgu demek Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Frank Herbert, Aldous Huxley veya Robert A. Heinlein demek onların gerçek bilim kurgu kitapları demektir.

Bu seride gördüğüm, tüm sıralamarda bir bilim kurgu kitabı olarak geçip o sıralamarda da yer alıyorsa eğer, maalesef yukarıda saydığım yazarların kitaplarına göre yorumlayıp en fazla 4/10 puan verebiliyorum; çünkü anlatılan her şeyin tamamen yetersiz betimleme ile olması, karaktelerin tanıtılmaması, filmi ve Google olmasa acaba "vogon" nedir diye daha da çok düşüneceğim yavanlıkta, sıfır betimlemenin olduğu, senaryo gibi hatta öylesine yazılmış gibi hava veren bir eser. Senaryo diyorum çünkü eser zaten 1978 yılında BBC'de radyo piyesi olarak yayınlanmış ve meşhur olmuş bir eser; ama şunu da belirtmek istiyorum kesinlikle radyo piyesi olarak çok çok güzel olacağını düşündüğüm -ki olduğunu da bildiğimiz bir seri.

Bilim kurgu ve roman olarak kötü bir seri, mizah ve komedi olarak başarılı bir seri. Devamını okur muyum bilmiyorum.
Başlangıçta kitabın içine girmek ve olayları anlamlandırmak biraz zor olsa da, kitap sizi içine aldıktan sonra zevkle ve gülerek okuyacağınız bir kitap. Dili çok akıcı ve içeriği oldukça sade, ama bir o kadar da eğlenceli.. Kesinlikle okunması gereken bir kitap, sıra ikincisinde..
Douglas’ı okumak demek , kitaplara yerleştirdiği fikirleri keşfederken aslında bir dehanın evine yerleştiğinizi hissedeceksiniz. Aynı zamanda Douglas Adams'ın, “panik yapma” güvencesiyle, şaşırtıcı bir dünyada yönlendirilip beş çayına davet edilen bir İngiliz edasıyla muhabbet edeceksiniz. İngilizce dili için gerçekten bir kelime ustasıdır kendisi, aynı zamanda bir gezegen mimarı, Einstein ile ortak olabilecek bir fizikçi ve dee bilimle harmanlanmış galaksiler arası sevimli denebilecek polisiyenin yazarıdır.Saygılarrr sevgiler...
Mesela Sevgili Adams’ın galaksisinde kötü bir imparatorluk yoktur mesela ana kötü adamlar, Vogonlar, bürokratik, kötü ruhlu ve korkunç şairlerdir-cidden korkunç ama Çin işkencesi halt etmiş - aslında evrenin kötü tarafında da değiller. Arthur Dent, Ford Prefect, Trillian, Zaphod Beeblebrox ve elbette Marvin- ki kendisi, kronik olarak depresif olan robot, yaratıcıları ona Gerçek Kişilik Şahsiyeti verdiklerinden olsa gerek neredeyse hayal edilemez zulmün ürünüdür.- kitap boyunca yoldaş olarak size eşlik edip zamanla yakından tanıyacaksınız herbirini.
Kitap dünyanın anlamsız tahribatından hayatta kalan ve hayatın anlamını keşfetmeye çalışırken uzayda ve zamanda maceralarını ya da kahramanımız Arthur Dent'in basit bir fincan çayını bulmanın öyküsüdür.
Her ne kadar bu kitap felsefe ve din olarak eleştirel gözükse de esasen insani durumlar hakkında oldukça derin düşünceler içermekte. Herkesin bildiği bir şey, “yaşamın anlamı” (aslında Yaşam, Evren ve Her Şey İçin Büyük Soru'nun Cevabı) '42' ama çok daha ince bir durum vardır bu cevapta . İçine sıkışmış bir düğümler silsilesi belki de bu soruya cevap.
Keyifli okumalar...
Serinin beş kitabını da peşpeşe okudum bitirdim. Tek tek ele almak istemiyorum o yüzden genel olarak bu kitap üzerinden düşüncelerimi yazmak istedim. Kitap hakkında olumsuz yorumlar duymuş ve okumuştum o yüzden biraz çekinceli başladım. Gerçekten eğlenerek ve merak ederek okuduğum bir seri oldu. Araya başka kitap sokmadan okumanın lezzetini ayrı tattım sanki bir dizi izlemiş gibi ya da bir film izlemiş gibi tüm olaylar zihnimde oynaştı durdu. Okumadığım zamanlar bile aklım hep karakterlerde idi. Özellikle Marvin harika bir robottu :) Böyle hayattan bezmiş bir robotla karşılaşmamıştım galiba bu yüzden bende yeri ayrı oldu. Bazı olaylar birbiri ile kopuk bir de evren yazarın hayal gücüyle şekillenip kurgulandığı için bazı yerleri takip etmek ve yerine yerleştirmek zor oldu. Beş kitapta da birbirinden eğlenceli anlar ve birbirinden eğlenceli olaylar kurgulanmış. Çoğumuzun gelecek hayali ya da evren hayali böyle midir bilmiyorum ama ben çok zevk aldım okurken. Bence çocuklar bile okumalı hayal dünyasını genişletmek adına güzel kurgular var. Marvin seni çok özleyeceğim. Bence siz de Okuyunuz ve okutunuz efendim. Saygılar
Eğlenceli bir bilimkurgu romanı. Özellikle 1979 yılında yazılmış olması değerini artırıyor. İlk kitap olması yönüyle giriş de diyebiliriz. Tamamını okumak lazım.
Bilim kurguya ilgi duyuyorsanız bu serilere başlamanız kesinlikle şart. Öyle bir kurgu ki artık beyniniz tamamen bu dünyadan uzaklaşmaya meylediyor. Kahramanımız bizim gibi kanlı canlı olan ama uzay bucak gezen Arthur Dent, bence öğrendiklerinden sonra az bile şaşıyor. İlk kitabı bitirir bitirmez beni kitabın 2. serisini aramaya iten, daha ilk sayfalarda ince esprileriyle beni kendine bağlayan ve ne kadar da anlamsız terimler kullansa bile sizi hikayeden uzaklaştırmayan süper ötesi bir bilim kurgu bu. Karmaşık gelmesi ve bazı yerleri çözmek için tekrar okumaya zorlaması bilim kurgu eserleri için gayet normal olduğundan beni rahatsız etmiyor. Ee bilim kurgu beyin yakar...
Alıntılarım:
"A noktasında ne var ki bunca insan B noktasında oraya gitmek için can atıyor ve B noktasında ne var ki bunca insan A noktasından oraya gitmek için can atıyor? Çoğu kez insanların hangi lanet olası yerde olmak istediklerine kesin karar verip bu duruma bir son vermelerini dilerdi" s.29.
"İnsanlar dudaklarını devamlı çalıştırmazlarsa, beyinleri çalışmaya başlıyor" s.70
"Belli başlı her galaktik uygarlığın tarihi 3 ayrı ve fark edilebilir aşamadan geçme eğilimindedir. Bu aşamalar; Hayatta Kalma, Sorgulama ve İncelikli Düşünme'dir; bir başka deyişle Nasıl, Neden ve Nerede aşamaları olarak da bilinir" s.228
5 Kitaplık serinin ilk ayağı ve 'okuduğum en iyi kitap,' diyebileceğim bir eser. Kurgusu, olağanüstü zekice hazırlanmış evreni ve mizah anlayışıyla hiç sıkılmadan bir an bile elimden bırakmadan - bazen inanılmaz bir yer okuduğum zaman alkışlamak için bırakıyorum - okuduğum kitap. 5 Kitabın bir arada olduğu ciltli hali elimde olduğu için hiç vakit kaybetmeden 2.kitaba başladım. Karakterleri, verdiği bir ton ince mesajla okuyucuya " acaba her şeyi anlıyor muyum, dikkatli okumalıyım hiç bir şey gözümden kaçmamalı" düşüncesini veren muazzam eser.

Kitap diğer bilim-kurgu eserlerine nazaran absürt olsa da bir o kadar da mantıklı ve zekice hazırlanmış bir kurguya sahip. Okurken o kadar fazla şaşıracaksınız ki; kitapta geçen her cümleyi hayati bir değere sahip olduğunu bilerek okuyun ve sakın "PANİĞE KAPILMAYIN".
Çok büyük umutlarla başlamıştım kitaba, istediğim verimi alamadım. Bazı yerlerinde çok güldüm, genel olarak sıkıldım ama. Dünyanın ortaya çıkış hikayesini çok beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim.
Absurd komedi bir kitap. Kitap ki ne kitap. Serinin ilk kitabı aynı zamanda.Hayatımda buna benzer bir kitap hiç okumamıştım. Okurken yüz ifadeniz sürekli gülümser durumda. Çene kaslarınızın yorulduğunu anladığınızda durumu fark ediyorsunuz. Tavsiyem 5i bir arada olanını almayın her ne kadar eğlencelide olsa uzun süre aynı şeyi okumak sıkabilir.
"Mesela neyi?"
"Bilmiyorum."
"Ne?"
"Ne aradığımı bilmiyorum."
"Neden?"
"Çünkü... çünkü....ne aradığımı bilirsem onu arayamam."
Douglas Adams
Sayfa 161 - Alfa Yayınevi
"Kendisi galaksi başkanıdır, ve kuzenimdir." dedi Ford bir kolunu omzuna atarak. "Yarı çeyrek kardeşim sayılır. Annelerimizin üçü aynıdır."
+ ''Her zaman için ben mutlu olmayı, gerçeğe uygun olmaya yeğlerim.''
- ''Peki mutlu musun?''
+ '' Hayır. İşte hiç şüphesiz, her şeyin çöktüğü nokta da bu.''
Sorunun tam olarak ne olduğunu bildiğiniz zaman, cevabın ne anlama geldiğini de anlayacaksınız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
228
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715124
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Çeviri:
Nil Alt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Galaksinin Batı Sarmal Kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu.
Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Yaklaşık iki bin yıl sonra, bir perşembe günü korkunç, aptal bir felaket meydana geldi. İşte bu kitap o felaketin doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür.
Üstelik unutulmaması gereken şu ki: Dizinin daha ilk kitabındasınız ve yine bir perşembe yaklaşıyor, hafta sonuna az kaldı.

Kitabı okuyanlar 565 okur

 • mehmet tepe
 • Sami Karakaş
 • Nisa Nur
 • tarikbey
 • Batuhan KAMIŞ
 • Ebru Sultan Düğenci
 • Orçun Düz
 • Yasemin Işık
 • selda
 • Luna

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%10.2
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%22.3
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.9
Erkek
%43.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.6 (67)
9
%26.2 (66)
8
%25.4 (64)
7
%12.3 (31)
6
%6.3 (16)
5
%2 (5)
4
%0.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.8 (2)

Kitabın sıralamaları