Kitap
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar

Ottla’ya ve Aileye Mektuplar

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.5
118 Kişi
439
Okunma
86
Beğeni
3.905
Gösterim
168 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 46 dk.
Adı
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Ocak 2018 · Karton kapak · 9786052952948
Orijinal adı
Briefe An Ottla Und Die Familie
Diğer baskılar
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar
Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar
Ottla’ya ve Ailesine Mektuplar
Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar
Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar
Kafka’nın en sevdiği kız kardeşi Ottla’ya 1909 yılından ölümüne değin yazdığı mektuplar, iki kardeş arasındaki güçlü bağı ortaya koyuyor. Bu mektuplarda bambaşka bir Kafka’yla; küçük kardeşini hayatta attığı her adımda destekleyen sevecen bir ağabeyle tanışıyoruz. 1892 doğumlu Ottla, Kafka’nın en küçük kız kardeşiydi. Masumiyeti ve duygudaşlığıyla ağabeyinin kalbinde apayrı bir yer edinen Ottla, Kafka’nın sanatını takdir ediyor ve onunla gurur duyuyordu. 1920’de ailesinin karşı çıkmasına karşın Hıristiyan bir Çekle evlenmiş, bu evlilikten iki kızı olmuştu. Nazi döneminde eşini ve çocuklarını korumak için boşanmış, sonrasında gidip kendini Yahudi olarak kaydettirmiş ve Theresienstadt’a gönderilmişti. 1943’te trenle Auschwitz’teki ölüm kampına gönderilen çocuklara gönüllü olarak eşlik ederken kendi hazin sonuna doğru ilerliyordu. Ottla’nın kızları tarafından saklanan mektuplar, Çekoslovak makamlarının uzun yıllar yurtdışına çıkarılmasına ya da ülkede yayımlanmasına izin vermemesi yüzünden ancak 1974’te okurla buluşabildi.
5 mağazanın 22 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,55
7.5
10 üzerinden
118 Puan · 39 İnceleme
Sema
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar'ı inceledi.
168 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Mektup, her zaman çok sevdiğim bir tür olmuştur. Ottla'ya ve Aileye Mektuplar da Kafka'nın en sevdiği, küçük kız kardeşi Ottla'ya yazdığı mektuplardan, ona gönderdiği kartpostallardan oluşuyor. Aralarda iki kardeşin fotoğrafları da mevcut. Kafka bu kitapta küçük kardeşinin destekçisi, sevecen, nahif bir ağabey olarak karşımıza çıkıyor. Mektuplarda beni en çok etkileyen şey hiç kuşkusuz, iki kardeşin samimiyeti, birbirleri için kaygı duymaları. Maalesef mektuplara verilen cevaplar ortada yok. Nazi işgali sırasında hepsi kaybolmuş. Franz Kafka, arkadaşı Max Brod'u bu kıymetli yazıların yayımlanmaması konusunda tembihlese de arkadaşı iyi ki onu dinlememiş. Bence Kafka'yı anlamanın, sevmenin yolu öncelikli olarak onun Dönüşüm'ünden ziyade mektuplarını okumaktan geçiyor. Bu sayede Dönüşüm çok daha rahat anlaşılacaktır.
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Emine Meyrili
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar'ı inceledi.
168 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Ah Kafka seni o kadar seviyorum ki! Onlar ne güzel mektuplar. Düşüncelerini ne kadar güzel, ne kadar naif ortaya koyuyorsun. Keşke bana da bi mektup yazsaydın diye geçirdim içimden sürekli. Kendi güçsüzlüğün içinde kardeşine verdiğin güç, cesaret peki? Ömrün elverseydi de daha çok yazabilseydin, seni daha çok tanısaydık, yaşarken anlaşılsaydın keşke. Milena'ya Mektuplar'dan sonra 2. favorim oldu bu kitap. Fellice de buluşmak üzere...
Ottla’ya ve Aileye Mektuplar
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Sadık Kocak
Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar'ı inceledi.
168 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kafka’nın kardeşi Ottla üzerinden yazdığı, gerek ailesini gerek kendisini gerek de o döneme dair bilgiler içeren kitabıdır. Araştırdıkça ikilinin uyumunun, birbirine desteğinin çok fazla olduğunu ve iki kişi olarak oldukça sağlam bir bütün oluşturduklarını gözlemleriz. Araştırdıkça da hayatta hep birbirlerini desteklediklerini, birbirlerine sahip çıktıklarını gözlemleriz. Kardeşler arasında olması gereken ilişkiyi okurken aynı zamanda Ottla’nın bu mektuplara cevap verip vermediğini bilemiyoruz da. Çünkü Kafka ölmeden neyi var nesi yoksa yakmaya çalışmış, şükürler olsun ki Max Brod onu dinlememiş, Kafka’ya ihanet etmiş de okuyabiliyoruz kendisini. Sanırım kardeşinin mektupları vardı ve onlar yandı gitti. Bazı kelimeler, bazı insanlara özel olmalı düşüncesinde oldum her zaman. Misalen Kafka’nın Ottla’ya ‘Canım’ derken bile sadece yazıda hissettirebilmesi bu duyguyu. Birçok kelime değersizleştirilse de sadece sevdiğini değerli hissettirmek isteyenlerin anlayabileceği bir durum bu. Önüne gelene ‘canım’ diyen adamla sadece sevdiğine has kelime kullanan adam aynnı şeyi anlayamaz yani üzgünüm. Özel insan, özel hissetmeli bence de. İyi okumalar dilerim..
Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar
OKUYACAKLARIMA EKLE
6