Otuz Milyon Kelime (Çocuğunuzun Beynini Geliştirin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.597
Gösterim
Adı:
Otuz Milyon Kelime
Alt başlık:
Çocuğunuzun Beynini Geliştirin
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058213241
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Thirty Million Words: Building a Child's Brain
Çeviri:
Esra Eret Orhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Buzdağı Yayınevi
ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNE YAPACAĞINIZ
EN DEĞERLİ YATIRIM HAKKINDA ÇOK ÖZEL BİR KİTAP

“Benim yıllardır yazı ve konuşmalarımda anlattığım ama her seferinde anlatmakta yetersiz kaldığım bir mevzudur Otuz Milyon Kelime farkı. Artık içim rahat. Çocukların ilk 36 aylık gelişimi neden bu kadar önemli diye soranlara, bazı çocuklar okula geldiklerinde maça neden bir sıfır geride başlıyor diye soranlara verecek bir yanıtım var artık: Bu kitabı okuyun!”
Selçuk R. ŞİRİN

“Çocuk muhteşem bir potansiyelle doğar. İçine doğduğu aile onu ya geliştirir ya da farkına varmadan kalıplar. Çocuğunu bilinçli olarak geliştirmek isteyen anne babalara Otuz Milyon Kelime kitabı, bilimsel çalışmalar sonucunda oluşturulmuş ve kendini kanıtlamış bir yöntem sunuyor. Bu kitabı okumalarını ve çocuklarıyla konuşma ile kitap okuma zamanlarını anne ve babaların birlikte oluşturmalarını içtenlikle öneririm. Çocuğunun geleceğini önemseyen anne ve babalar bu kitabı okuyunca çocuğun geleceğine gerçek yatırımın üç yaşına kadar nasıl yapılabileceğini öğrenecekler. Bu kitabın Türkiye’de yayınlanmasına vesile olan ve emeği geçen herkese çocuklarımız adına teşekkür ediyorum.”
Doğan CÜCELOĞLU

“Üniversite öğrencilerine yaptığınız bir eğitim yatırımını 1,4 oranında geri alıyorsunuz. İlköğretim öğrencilerine yaptığınız yatırımı ise 7 katı ile geri alıyorsunuz. Çocuk eğitimi üzerine yapılan her çalışma çok değerli bu ülkede. Bu yüzden Buzdağı Yayınevi’ni Elma Yayınevi’nin kurucusu sıfatıyla tebrik ediyorum; ülkemize değer katma çabasında oldukları için. Geleceğin bir Aziz SANCAR’ına, bir Hayrettin KARACA’sına, bir Nâzım HİKMET’ine, bir Mehmet Âkif ERSOY’una vesile olmalarını diliyorum. Bir yazar olarak da ülkede kitap basma cesaretine sahip böyle ilkeli insanların artmasını umuyorum.”
Ahmet Şerif İZGÖREN
304 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
OMK diye kısaltılan ekibin senelerdir üzerinde çalıştığı bilimsel bir projeyi anlatan, ebeveynlere şahane bilgiler veren, okurken de gayet anlaşılabilir bilimsel içeriklerle size kanıtlar sunan, bebek-çocuk-yetişkin gelişimi ile ilgili başyapıt olacak bir kitaptan bahsediyorum. Toplanın.

İçerikten bahsedeyim de sizde de heyecan uyandırsın ve mutlaka çocuk düşünen, bebeği olan tanıdıklarınıza bu kitabı okutun.

Senelerdir yaptıkları birbirlerini izleyen ve tetikleyen araştırmalara göre sosyoekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları, düşük olan ailelerin çocuklarına göre 3 yılda toplam otuz milyon fazla kelime duyuyorlar. Ailelerin bebekleriyle ilk 3 yıl içinde nitelikli konuşması, kitap okuması, şarkı söylemesi, çocuklarını konuşturması; bu çocukların yaşamı boyunca akademik hayatlarında, uzamsal düşünme ve boyutlu düşünme konularında, matematik, dil bilgisi ve sanat dallarında diğerlerine acayip bir fark attığını gösteriyor. Fakat kitabın amacı "çocuğunu en iyisi yap" yapmaktan öte "dünyadaki tüm çocukları en iyisi yapalım" ideolojisi gütmekte.

Tabi ki kitap bunun çok daha fazlasını, nasıl yapılacağını, bizlerin neler yapabileceğini anlatıyor.

Tavsiye dozum çok şiddetli.
304 syf.
·11 günde·Puan vermedi
bebek bekleyen anne ve baba adaylarına şiddetle tavsiye ederim... Bebeginize anne sütü kadar faydalı...Bu kategori de böyle derinlemesine bir kitap daha okumadım...
304 syf.
·4 günde
dijital dünyanın etkisinden kaçamasak da bunu azaltabiliriz cümlesini barındıran kitap. beynimizi teknoloji ile öldürüyor ve malesef bunu çocuklarımıza da yapıyoruz. ilk 3 yaşın önemli olduğu ve üzerinde düşünülmesi gerektiği ve neler yapılacagı konu edinilmiş.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çocukların özellikle 0-3 yaş arasındaki dönemde duyduğu sözcükler zihinsel gelişimleri için çok önemlidir.

Duydukları kelimeler ne kadar çeşitli, ölümlü, teşvik edici olursa gelecekte başarılı olma oranı o oranda yükselir.

Bu durum, sonraki yaş grupları için de önemli ve geçerlidir.

Çocuklara teşvik amacıyla yapılacak övgüler zekaya değil çabaya yapılmalıdır.

2-7 yaş arasındaki çocukların kendi kendine konuşması çoğunlukla bir davranış sorununu değil, gelecekte daha yüksek bir sosyal beceri düzeyini işaret eder.

Çift dilli olmak (yabancı dil bilmek) çocukların zihinsel gelişimine ve başarısına katkı sağlar.

Bebekler akıllı doğmaz; onlarla konuşan ebeveynler onları akıllı yapar.

Çocukların zihinsel becerilerini geliştirecek zengin bir kelime dağarcığına sahip olması 3 K (KAVRAMA, KONUŞMA, KARŞILIKLI YAPMA) süreci ile gerçekleştirilebilir.

Yukarıdaki önemli bilgiler ve daha fazlası kitapta mevcut. Kitap, bir pediatrik koklear implant cerrahı olan fakat sonraları çocuk eğitimine ve sosyal bilimciliğe geçiş yapan Dr. Dana Suskind tarafından yazılmış. Kitapta örnek olaylarla konu desteklenmiş.

Kitap bir çırpıda okunabilecek derecede akıcı ve kolay değil. Ancak içerik öncelikle eğitim-bilimcileri ve çocuğunun zihinsel gelişimi ve eğitimdeki başarısı için somut ve bilimsel caba göstermeyi kendine görev edinmiş ebeveynleri ilgilendiriyor.

Eğitim kalitesi açısından dünya genelinde 30'lu sıralarda olan A.B.D. açısından önemine dikkat çekilen ıçerik, bence ülkemiz açısından daha da önem kazanıyor.

Sonuç olarak, tavsiye ederim.
304 syf.
·1 günde
0-36 ay arası bebeklik döneminin zeka ve konuşma becerisi üzerindeki fevkalade tesirinden bahseden bir dizi araştırmayı konu edinen kitap. Ebeveynlerin bilinçlenmesi elzem olan bu hususta ülke olarak keşke bir çalışma yapmış olsak ve daha çok aileyi bilinçlendirme şansımız olsa diyor insan.
304 syf.
·60 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle kitabı almadan önce sosyal medya hesaplarında çokça reklamını gördüm; dikkatimi çekti, biraz araştırdım, yorumlar güzeldi.
Birde alırken akademik bilgi ağırlıklıdır diye tereddütlerim vardı. Şimdi diyorum iyiki de almış okumuşum..
Formasyon eğitimi almış kişilerin bildiği ama kendisini geliştirecek araştırmaların yer aldığı yani herkese bir şeyler katacak yanı var.Kaynakça kısmına bakılırsa bol bol Skinner ve Chomsky makallerinden yararlanıldığı görülüyor.
Kitabın gayet akıcı dili var, sadece son bölümleri biraz okurken sıkıyor diyebilirim.

---------spoiler---------

Kitabın içeriğine değinecek olursak işin özünde şu var. Kitabın adı neden Otuz Milyon Kelime (OMK)?
Dil gelişimi için çocukların (0-3) yaş arası çok önemli ve telafisi mümkün olmayan bir dönem. Bu yaş aralığında çocuklarla ne kadar konuşulursa, hikaye anlatılırsa yani iletişim kurulursa çocukların zekaları o kadar çok gelişiyor.
Yapılan bir araştırmada; Ekonomik gelir düzeyi yüksek ve düşük aileler arasında, 3 yaşına kadar ki süreçte tam 30 milyon kelime fark var. Buda çocukların zekasını etkileleyen en temel faktör. Tabi ikinci faktör olarak da beslenme geliyor.

--------------------------spoiler--------------------

Daha bir çok ilginç araştırma yer alıyor.
Çocuğunu önemseyen anne ve babalara şiddetle tavsiye ederim.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Özellikle anne babaların ve anne baba adaylarının okumasını tavsiye ederim.Bilinç uyandıran birçok noktaya değinilmiş.Bebeğinizin dil gelişimine oldukça faydalı olacaktır.Size bilmediğiniz noktaları gösterebilir.Bebeğinizin dil gelişimi için en kritik zamanın ne zaman olduğunu bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz.Dil ve zeka gelişimi için ne yapmanız gerekenleri de
ebeveynler çocuklarıyla konuştukça çocukların kelime hazineleri daha hızlı gelişiyor ve çocukların üç yaş ve sonrası IQ test puanları da o kadar yüksekti.
Dana Suskind
Sayfa 48 - BUZDAĞI
Öte yandan, ilerlemenin yolu açık uçlu sorulardır. Karşılıklı yapmanın hedefleriyle mükemmel uyumludur. Bu sorular özellikle küçük çocuk için sohbet başlatmada ve sohbeti sürdürmede mükemmeldirler. "Nasıl" veya "neden" gibi basit bir soru çocuğun çok çeşitli kelime, düşünce ve fikirle yanıt vermesini sağlar. Bir neden sorusuna kafa sallayarak veya parmakla işaret ederek yanıt vermenin yolu yoktur. "Nasıl?" ve "Neden?" soruları, sonunda problem çözme yeteneğini teşvik edebilecek bir düşünce süreci başlatır.
Dana Suskind
Sayfa 163 - Buzdağı
Karşılıklı Yapmanın etkisini sınırlayan kelimelerden birisi şudur: "Ne?" "Top ne renk?" "İnek ne diyor?" "Ne" soruları karşılıklı sohbeti geliştirmede veya kelime dağarcığı inşa etmede çok etkili değildir. Çünkü çocuktan yalnızca zaten aşina olduğu kelimeleri hatırlamasını ister. Evet veya hayır ile yanıtlanan sorular da aynı kategoridedir, sohbeti çok az geliştirir veya çocuğa çok az yeni şey öğretir.
Dana Suskind
Sayfa 163 - Buzdağı
Bir saat içinde en yüksek sosyoekonomik düzeye sahip olan ailelerin çocukları ortalama iki bin kelime duyarken, devletten yardım alan ailelerin çocukları yaklaşık altı yüz kelime duyuyordu. Ebeveynlerin çocuklarına verdikleri tepkilerdeki farklılıklar da çarpıcıydı. En yüksek sosyoekonomik düzeye sahip aileler, çocuklarına saatte yaklaşık 250 kez yanıt verdiler; en düşük sosyoekonomik düzeye sahip aileler ise çocuklarına aynı sürede 50 defadan az yanıt verdiler. Fakat en önemli fark neydi? Sözlü onay. En yüksek sosyoekonomik düzeye sahip ailelerin çocukları her saat yaklaşık 40 sözcükten oluşan onay ifadelerini duydular. Devletten yardım alan ailelerin çocukları için ise bu rakam yaklaşık 4'tü.
Dana Suskind
Sayfa 46 - Buzdağı
Çocuklarına onlara yatırım yapacak kadar umursayan bir ülkede umut veren bir şeyler vardır. Bu şeyler de istikrar, üretkenlik, zeka ve yapıcı problem çözümüdür.
Tüm insanların, tüm ülkelerin sorunları vardır. insanlar ve ülkeleri arasındaki fark sorunları olup olmaması değil, bu sorunları nasıl çözdükleridir. Çok sayıda çocuğun, potansiyelinin en üst seviyesine ulaşamadığı bir ülkede, ülkenin kendiside en yüksek potansiyeline ulaşamaz. Herkesin aynı şeyi düşünmesi gerekmez ama nihai sonuçlar hislere, fikirlere değil sağlam rasyonel düşünceye dayanmalıdır ve bunun için erken çocuklukta iyi büyütülmüş beyinlere ve sonrasında sağlam, harika ve erişebilir eğitime ihtiyacınız var.
Dana Suskind
Sayfa 231 - Buzdağı
Kısacası, anne babamız aracılığıyla bize verilen genetik potansiyeller azaltılabilir be hatta yok edilebilir. Ya da bu potansiyellere, ebeveynlerimiz tarafından çocukken bize sunulan dil ortamı sayesinde ulaşabiliriz. İşte bu, tüm ebeveynlerin kesinlikle bilmesi gereken şeydir.
Dana Suskind
Sayfa 93 - Buzdağı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Otuz Milyon Kelime
Alt başlık:
Çocuğunuzun Beynini Geliştirin
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058213241
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Thirty Million Words: Building a Child's Brain
Çeviri:
Esra Eret Orhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Buzdağı Yayınevi
ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNE YAPACAĞINIZ
EN DEĞERLİ YATIRIM HAKKINDA ÇOK ÖZEL BİR KİTAP

“Benim yıllardır yazı ve konuşmalarımda anlattığım ama her seferinde anlatmakta yetersiz kaldığım bir mevzudur Otuz Milyon Kelime farkı. Artık içim rahat. Çocukların ilk 36 aylık gelişimi neden bu kadar önemli diye soranlara, bazı çocuklar okula geldiklerinde maça neden bir sıfır geride başlıyor diye soranlara verecek bir yanıtım var artık: Bu kitabı okuyun!”
Selçuk R. ŞİRİN

“Çocuk muhteşem bir potansiyelle doğar. İçine doğduğu aile onu ya geliştirir ya da farkına varmadan kalıplar. Çocuğunu bilinçli olarak geliştirmek isteyen anne babalara Otuz Milyon Kelime kitabı, bilimsel çalışmalar sonucunda oluşturulmuş ve kendini kanıtlamış bir yöntem sunuyor. Bu kitabı okumalarını ve çocuklarıyla konuşma ile kitap okuma zamanlarını anne ve babaların birlikte oluşturmalarını içtenlikle öneririm. Çocuğunun geleceğini önemseyen anne ve babalar bu kitabı okuyunca çocuğun geleceğine gerçek yatırımın üç yaşına kadar nasıl yapılabileceğini öğrenecekler. Bu kitabın Türkiye’de yayınlanmasına vesile olan ve emeği geçen herkese çocuklarımız adına teşekkür ediyorum.”
Doğan CÜCELOĞLU

“Üniversite öğrencilerine yaptığınız bir eğitim yatırımını 1,4 oranında geri alıyorsunuz. İlköğretim öğrencilerine yaptığınız yatırımı ise 7 katı ile geri alıyorsunuz. Çocuk eğitimi üzerine yapılan her çalışma çok değerli bu ülkede. Bu yüzden Buzdağı Yayınevi’ni Elma Yayınevi’nin kurucusu sıfatıyla tebrik ediyorum; ülkemize değer katma çabasında oldukları için. Geleceğin bir Aziz SANCAR’ına, bir Hayrettin KARACA’sına, bir Nâzım HİKMET’ine, bir Mehmet Âkif ERSOY’una vesile olmalarını diliyorum. Bir yazar olarak da ülkede kitap basma cesaretine sahip böyle ilkeli insanların artmasını umuyorum.”
Ahmet Şerif İZGÖREN

Kitabı okuyanlar 66 okur

  • Buse Yıldırım
  • Dilek bilgin
  • Gamze Tuğyanoğlu
  • Batu Pol
  • Asya Çetin
  • Hatice Sağlam
  • Zhl Kclr
  • Zeynep Kızkun
  • Aynur Akman Topçu
  • Zeynep Çanga

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31 (9)
9
%24.1 (7)
8
%34.5 (10)
7
%6.9 (2)
6
%0
5
%0
4
%3.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0