Otuz Milyon Kelime Çocuğunuzun Beynini Geliştirin

8,8/10  (6 Oy) · 
15 okunma  · 
9 beğeni  · 
188 gösterim
ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNE YAPACAĞINIZ
EN DEĞERLİ YATIRIM HAKKINDA ÇOK ÖZEL BİR KİTAP

“Benim yıllardır yazı ve konuşmalarımda anlattığım ama her seferinde anlatmakta yetersiz kaldığım bir mevzudur Otuz Milyon Kelime farkı. Artık içim rahat. Çocukların ilk 36 aylık gelişimi neden bu kadar önemli diye soranlara, bazı çocuklar okula geldiklerinde maça neden bir sıfır geride başlıyor diye soranlara verecek bir yanıtım var artık: Bu kitabı okuyun!”
Selçuk R. ŞİRİN

“Çocuk muhteşem bir potansiyelle doğar. İçine doğduğu aile onu ya geliştirir ya da farkına varmadan kalıplar. Çocuğunu bilinçli olarak geliştirmek isteyen anne babalara Otuz Milyon Kelime kitabı, bilimsel çalışmalar sonucunda oluşturulmuş ve kendini kanıtlamış bir yöntem sunuyor. Bu kitabı okumalarını ve çocuklarıyla konuşma ile kitap okuma zamanlarını anne ve babaların birlikte oluşturmalarını içtenlikle öneririm. Çocuğunun geleceğini önemseyen anne ve babalar bu kitabı okuyunca çocuğun geleceğine gerçek yatırımın üç yaşına kadar nasıl yapılabileceğini öğrenecekler. Bu kitabın Türkiye’de yayınlanmasına vesile olan ve emeği geçen herkese çocuklarımız adına teşekkür ediyorum.”
Doğan CÜCELOĞLU

“Üniversite öğrencilerine yaptığınız bir eğitim yatırımını 1,4 oranında geri alıyorsunuz. İlköğretim öğrencilerine yaptığınız yatırımı ise 7 katı ile geri alıyorsunuz. Çocuk eğitimi üzerine yapılan her çalışma çok değerli bu ülkede. Bu yüzden Buzdağı Yayınevi’ni Elma Yayınevi’nin kurucusu sıfatıyla tebrik ediyorum; ülkemize değer katma çabasında oldukları için. Geleceğin bir Aziz SANCAR’ına, bir Hayrettin KARACA’sına, bir Nâzım HİKMET’ine, bir Mehmet Âkif ERSOY’una vesile olmalarını diliyorum. Bir yazar olarak da ülkede kitap basma cesaretine sahip böyle ilkeli insanların artmasını umuyorum.”
Ahmet Şerif İZGÖREN
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2018
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786058213241
 • Orijinal Adı:
  Thirty Million Words: Building a Child's Brain
 • Çeviri:
  Esra Eret Orhan
 • Yayınevi:
  Buzdağı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Funda Temel 
 05 Nis 11:51 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

OMK diye kısaltılan ekibin senelerdir üzerinde çalıştığı bilimsel bir projeyi anlatan, ebeveynlere şahane bilgiler veren, okurken de gayet anlaşılabilir bilimsel içeriklerle size kanıtlar sunan, bebek-çocuk-yetişkin gelişimi ile ilgili başyapıt olacak bir kitaptan bahsediyorum. Toplanın.

İçerikten bahsedeyim de sizde de heyecan uyandırsın ve mutlaka çocuk düşünen, bebeği olan tanıdıklarınıza bu kitabı okutun.

Senelerdir yaptıkları birbirlerini izleyen ve tetikleyen araştırmalara göre sosyoekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları, düşük olan ailelerin çocuklarına göre 3 yılda toplam otuz milyon fazla kelime duyuyorlar. Ailelerin bebekleriyle ilk 3 yıl içinde nitelikli konuşması, kitap okuması, şarkı söylemesi, çocuklarını konuşturması; bu çocukların yaşamı boyunca akademik hayatlarında, uzamsal düşünme ve boyutlu düşünme konularında, matematik, dil bilgisi ve sanat dallarında diğerlerine acayip bir fark attığını gösteriyor. Fakat kitabın amacı "çocuğunu en iyisi yap" yapmaktan öte "dünyadaki tüm çocukları en iyisi yapalım" ideolojisi gütmekte.

Tabi ki kitap bunun çok daha fazlasını, nasıl yapılacağını, bizlerin neler yapabileceğini anlatıyor.

Tavsiye dozum çok şiddetli.

dijital dünyanın etkisinden kaçamasak da bunu azaltabiliriz cümlesini barındıran kitap. beynimizi teknoloji ile öldürüyor ve malesef bunu çocuklarımıza da yapıyoruz. ilk 3 yaşın önemli olduğu ve üzerinde düşünülmesi gerektiği ve neler yapılacagı konu edinilmiş.

ali 
 02 Nis 18:02 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

bebek bekleyen anne ve baba adaylarına şiddetle tavsiye ederim... Bebeginize anne sütü kadar faydalı...Bu kategori de böyle derinlemesine bir kitap daha okumadım...

Kitaptan 18 Alıntı

CNK 
22 Şub 00:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Denemek dışında hiçbir şey başarısızlığı yenemez.

Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 215 - Buzdağı)Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 215 - Buzdağı)
CNK 
17 Şub 15:11 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ebeveynlerin çocuklarıyla konuşması belki de dünyamızdaki en önemli kaynaktır. Dil, kültür, kelimelerdeki nüanslar ya da sosyoekonomik statüler fark etmeksizin dil.

Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Buzdağı)Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Buzdağı)
CNK 
18 Şub 11:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yabancı dil konuşmada yaşanan zorluk mizah unsuru hâline gelebilir lâkin küçük bir çocuğun öğrenme güçlüğü yaşaması kesinlikle komik değildir.

Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Buzdağı)Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Buzdağı)
CNK 
19 Şub 22:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bebekler Akıllı Doğmaz Onlarla Konuşan Ebeveynler Onları Akıllı Yapar

Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 146 - Buzdağı)Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 146 - Buzdağı)
CNK 
17 Şub 14:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Körlük beni nesnelerden; sağırlık ise insanlardan uzaklaştırır.

Helen Keller

Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Buzdağı)Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Buzdağı)
CNK 
18 Şub 21:24 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anneler bazen "Ben bebegimle asla bebekce konuşmam" şeklinde övünürler. Sanki bebekce konuşmak çok kötü bir şeymiş gibi bu ifade, yeni tarz ebeveynlikte evrensel bir övünme nedeni gibi görünüyor. Ve ışte asıl sürpriz! Bebekce konuşmanın aslında iyi bir şey olduğu ortaya çıktı.

Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 83 - Buzdağı)Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 83 - Buzdağı)
Gazi ikier 
09 May 18:15 · Kitabı okuyor · Beğendi

Kısacası, anne babamız aracılığıyla bize verilen genetik potansiyeller azaltılabilir be hatta yok edilebilir. Ya da bu potansiyellere, ebeveynlerimiz tarafından çocukken bize sunulan dil ortamı sayesinde ulaşabiliriz. İşte bu, tüm ebeveynlerin kesinlikle bilmesi gereken şeydir.

Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 93 - Buzdağı)Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 93 - Buzdağı)
Gazi ikier 
16 May 00:09 · Kitabı okuyor · Beğendi

Karşılıklı Yapmanın etkisini sınırlayan kelimelerden birisi şudur: "Ne?" "Top ne renk?" "İnek ne diyor?" "Ne" soruları karşılıklı sohbeti geliştirmede veya kelime dağarcığı inşa etmede çok etkili değildir. Çünkü çocuktan yalnızca zaten aşina olduğu kelimeleri hatırlamasını ister. Evet veya hayır ile yanıtlanan sorular da aynı kategoridedir, sohbeti çok az geliştirir veya çocuğa çok az yeni şey öğretir.

Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 163 - Buzdağı)Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 163 - Buzdağı)
Gazi ikier 
16 May 00:14 · Kitabı okuyor · Beğendi

Öte yandan, ilerlemenin yolu açık uçlu sorulardır. Karşılıklı yapmanın hedefleriyle mükemmel uyumludur. Bu sorular özellikle küçük çocuk için sohbet başlatmada ve sohbeti sürdürmede mükemmeldirler. "Nasıl" veya "neden" gibi basit bir soru çocuğun çok çeşitli kelime, düşünce ve fikirle yanıt vermesini sağlar. Bir neden sorusuna kafa sallayarak veya parmakla işaret ederek yanıt vermenin yolu yoktur. "Nasıl?" ve "Neden?" soruları, sonunda problem çözme yeteneğini teşvik edebilecek bir düşünce süreci başlatır.

Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 163 - Buzdağı)Otuz Milyon Kelime, Dana Suskind (Sayfa 163 - Buzdağı)
2 /