Otuz Milyon Kelime (Çocuğunuzun Beynini Geliştirin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.553
Gösterim
Adı:
Otuz Milyon Kelime
Alt başlık:
Çocuğunuzun Beynini Geliştirin
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058213241
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Thirty Million Words: Building a Child's Brain
Çeviri:
Esra Eret Orhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Buzdağı Yayınevi
ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNE YAPACAĞINIZ
EN DEĞERLİ YATIRIM HAKKINDA ÇOK ÖZEL BİR KİTAP

“Benim yıllardır yazı ve konuşmalarımda anlattığım ama her seferinde anlatmakta yetersiz kaldığım bir mevzudur Otuz Milyon Kelime farkı. Artık içim rahat. Çocukların ilk 36 aylık gelişimi neden bu kadar önemli diye soranlara, bazı çocuklar okula geldiklerinde maça neden bir sıfır geride başlıyor diye soranlara verecek bir yanıtım var artık: Bu kitabı okuyun!”
Selçuk R. ŞİRİN

“Çocuk muhteşem bir potansiyelle doğar. İçine doğduğu aile onu ya geliştirir ya da farkına varmadan kalıplar. Çocuğunu bilinçli olarak geliştirmek isteyen anne babalara Otuz Milyon Kelime kitabı, bilimsel çalışmalar sonucunda oluşturulmuş ve kendini kanıtlamış bir yöntem sunuyor. Bu kitabı okumalarını ve çocuklarıyla konuşma ile kitap okuma zamanlarını anne ve babaların birlikte oluşturmalarını içtenlikle öneririm. Çocuğunun geleceğini önemseyen anne ve babalar bu kitabı okuyunca çocuğun geleceğine gerçek yatırımın üç yaşına kadar nasıl yapılabileceğini öğrenecekler. Bu kitabın Türkiye’de yayınlanmasına vesile olan ve emeği geçen herkese çocuklarımız adına teşekkür ediyorum.”
Doğan CÜCELOĞLU

“Üniversite öğrencilerine yaptığınız bir eğitim yatırımını 1,4 oranında geri alıyorsunuz. İlköğretim öğrencilerine yaptığınız yatırımı ise 7 katı ile geri alıyorsunuz. Çocuk eğitimi üzerine yapılan her çalışma çok değerli bu ülkede. Bu yüzden Buzdağı Yayınevi’ni Elma Yayınevi’nin kurucusu sıfatıyla tebrik ediyorum; ülkemize değer katma çabasında oldukları için. Geleceğin bir Aziz SANCAR’ına, bir Hayrettin KARACA’sına, bir Nâzım HİKMET’ine, bir Mehmet Âkif ERSOY’una vesile olmalarını diliyorum. Bir yazar olarak da ülkede kitap basma cesaretine sahip böyle ilkeli insanların artmasını umuyorum.”
Ahmet Şerif İZGÖREN
304 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
OMK diye kısaltılan ekibin senelerdir üzerinde çalıştığı bilimsel bir projeyi anlatan, ebeveynlere şahane bilgiler veren, okurken de gayet anlaşılabilir bilimsel içeriklerle size kanıtlar sunan, bebek-çocuk-yetişkin gelişimi ile ilgili başyapıt olacak bir kitaptan bahsediyorum. Toplanın.

İçerikten bahsedeyim de sizde de heyecan uyandırsın ve mutlaka çocuk düşünen, bebeği olan tanıdıklarınıza bu kitabı okutun.

Senelerdir yaptıkları birbirlerini izleyen ve tetikleyen araştırmalara göre sosyoekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları, düşük olan ailelerin çocuklarına göre 3 yılda toplam otuz milyon fazla kelime duyuyorlar. Ailelerin bebekleriyle ilk 3 yıl içinde nitelikli konuşması, kitap okuması, şarkı söylemesi, çocuklarını konuşturması; bu çocukların yaşamı boyunca akademik hayatlarında, uzamsal düşünme ve boyutlu düşünme konularında, matematik, dil bilgisi ve sanat dallarında diğerlerine acayip bir fark attığını gösteriyor. Fakat kitabın amacı "çocuğunu en iyisi yap" yapmaktan öte "dünyadaki tüm çocukları en iyisi yapalım" ideolojisi gütmekte.

Tabi ki kitap bunun çok daha fazlasını, nasıl yapılacağını, bizlerin neler yapabileceğini anlatıyor.

Tavsiye dozum çok şiddetli.
304 syf.
·11 günde·Puan vermedi
bebek bekleyen anne ve baba adaylarına şiddetle tavsiye ederim... Bebeginize anne sütü kadar faydalı...Bu kategori de böyle derinlemesine bir kitap daha okumadım...
304 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çocukların özellikle 0-3 yaş arasındaki dönemde duyduğu sözcükler zihinsel gelişimleri için çok önemlidir.

Duydukları kelimeler ne kadar çeşitli, ölümlü, teşvik edici olursa gelecekte başarılı olma oranı o oranda yükselir.

Bu durum, sonraki yaş grupları için de önemli ve geçerlidir.

Çocuklara teşvik amacıyla yapılacak övgüler zekaya değil çabaya yapılmalıdır.

2-7 yaş arasındaki çocukların kendi kendine konuşması çoğunlukla bir davranış sorununu değil, gelecekte daha yüksek bir sosyal beceri düzeyini işaret eder.

Çift dilli olmak (yabancı dil bilmek) çocukların zihinsel gelişimine ve başarısına katkı sağlar.

Bebekler akıllı doğmaz; onlarla konuşan ebeveynler onları akıllı yapar.

Çocukların zihinsel becerilerini geliştirecek zengin bir kelime dağarcığına sahip olması 3 K (KAVRAMA, KONUŞMA, KARŞILIKLI YAPMA) süreci ile gerçekleştirilebilir.

Yukarıdaki önemli bilgiler ve daha fazlası kitapta mevcut. Kitap, bir pediatrik koklear implant cerrahı olan fakat sonraları çocuk eğitimine ve sosyal bilimciliğe geçiş yapan Dr. Dana Suskind tarafından yazılmış. Kitapta örnek olaylarla konu desteklenmiş.

Kitap bir çırpıda okunabilecek derecede akıcı ve kolay değil. Ancak içerik öncelikle eğitim-bilimcileri ve çocuğunun zihinsel gelişimi ve eğitimdeki başarısı için somut ve bilimsel caba göstermeyi kendine görev edinmiş ebeveynleri ilgilendiriyor.

Eğitim kalitesi açısından dünya genelinde 30'lu sıralarda olan A.B.D. açısından önemine dikkat çekilen ıçerik, bence ülkemiz açısından daha da önem kazanıyor.

Sonuç olarak, tavsiye ederim.
304 syf.
·Puan vermedi
Kelimelerin Gücü Adına ...

Sizde Kelimelerin gücüne inanır mısınız? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 0-3 yaş arası çocuk gelişiminde çocuklarımıza kullandığımız kelimelerin çeşitliliği ve kalitesi onların ilerleyen yaşlarındaki öğrenme sürecini fazlasıyla etkilemektedir.

Dr Dana Suskind’in 30 Milyon Kelime kitabı bu konuyu araştırmaları ile ele alıp kanıtlar nitelikte.

Kitabın başlıca öne çıkan konularına isterseniz şöyle bir göz atalım.

*Yapılan araştırlamalarda Matematik terimleri ve uzlamsal sözcük sayısı ebeveynleri tarafından daha fazla kullanılan 0-3 yaş arası çocukların daha az kullanan ebeveynlere göre okul sürecinde bu kavramlara daha yatkın olduğu ve matematik vb derslerinde daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
*Bebekçe konuşma sanıldığının aksine öğrenme kolaylığını pozitif yönde etkilemektedir.
*Yapılan bir araştırmada 0-3 yaş arası çocukların bazılarına tv izletilip diğer gruba uygulamalı olarak çince dil eğitimi verilmiş ve uygulamaya dahil olan çocukların dil öğrenim düzeyi tv izleyen çocuklara göre çok daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
*Çocuğun ilgileniği şey ne ise ona odaklanılmalı ve gösterdiği İlgi ile sürekli pratik yapılmalıdır. Çocuk başka bir şeyle ilgilenirken farklı bir şey hakkında konuşmak çocuğun gelişim sürecini sekteye uğratacaktır.
*çocukların bir işi yapmada dayanıklılığı veya kararlılığı arttırılmalı ve her denemede daha iyi olacaksın zihniyeti geliştirilmelidir. Çocuğun zekası değil çabası övülmelidir . Ancak söz konusu durum çocukların iyi insan olması yani diğer insanları empatiyle ve yüce gönüllülükle anlayabilmesi anlamında iyi olması ise empati ve kibarlılık davranışının gelişmesinde çabasını değil kendisini övmek gerekir.
*öz düzenleme ve yürütücü işlev esas alınmalı , burada bahsedilen konu dikte etmemek olup örneğin ; “oyuncaklarını topla demek yerine oyuncaklarınla oynadığımıza göre onları ne yapalım? “Sorusu yöneltilebilir.
*çocuklara verilen dil eğitimlerinde ; aynı anda ana dil ve yan dil olarak çift dil uygulamalı olarak kullanıldığında okul yıllarında öğrenme kolaylığı sağlıyor.
*Uygulama sürecinde 3 temel başlık önemlidir: Kavrayın , Konuşun , Karşılıklı Yapın
*Bebek ağladığında altında yatan nedenler vardır ancak en temel nedeni stress yaşamasıdır . bu tür durumlarda ne yapmalı sorusu ve yanıtı önemlidir! Öncelikle Onu güvende hissettirecek cevaplar verilmelidir. Güvenli bağlanmanın temelli, kendilerini anlayan ve hemen olumlu tepki veren ebeveyin olmakla ilgilidir.

Özetlemek gerekir ise Bebekler akıllı doğmazlar , onlarla konuşan ebeveynler onları akıllı yapar. Bebeklerimiz daha sık duydukları kelimeleri mutlaka ve mutlaka öğrenirler.M.Kemal Atatürk’ün dediği gibi , Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.Bunu başarmak için çaba içinde olmalıyız ve denemeliyiz çünkü denemek dışında hiçbir şey başarısızlığı yokedemez.
304 syf.
·1 günde
0-36 ay arası bebeklik döneminin zeka ve konuşma becerisi üzerindeki fevkalade tesirinden bahseden bir dizi araştırmayı konu edinen kitap. Ebeveynlerin bilinçlenmesi elzem olan bu hususta ülke olarak keşke bir çalışma yapmış olsak ve daha çok aileyi bilinçlendirme şansımız olsa diyor insan.
304 syf.
·60 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle kitabı almadan önce sosyal medya hesaplarında çokça reklamını gördüm; dikkatimi çekti, biraz araştırdım, yorumlar güzeldi.
Birde alırken akademik bilgi ağırlıklıdır diye tereddütlerim vardı. Şimdi diyorum iyiki de almış okumuşum..
Formasyon eğitimi almış kişilerin bildiği ama kendisini geliştirecek araştırmaların yer aldığı yani herkese bir şeyler katacak yanı var.Kaynakça kısmına bakılırsa bol bol Skinner ve Chomsky makallerinden yararlanıldığı görülüyor.
Kitabın gayet akıcı dili var, sadece son bölümleri biraz okurken sıkıyor diyebilirim.

---------spoiler---------

Kitabın içeriğine değinecek olursak işin özünde şu var. Kitabın adı neden Otuz Milyon Kelime (OMK)?
Dil gelişimi için çocukların (0-3) yaş arası çok önemli ve telafisi mümkün olmayan bir dönem. Bu yaş aralığında çocuklarla ne kadar konuşulursa, hikaye anlatılırsa yani iletişim kurulursa çocukların zekaları o kadar çok gelişiyor.
Yapılan bir araştırmada; Ekonomik gelir düzeyi yüksek ve düşük aileler arasında, 3 yaşına kadar ki süreçte tam 30 milyon kelime fark var. Buda çocukların zekasını etkileleyen en temel faktör. Tabi ikinci faktör olarak da beslenme geliyor.

--------------------------spoiler--------------------

Daha bir çok ilginç araştırma yer alıyor.
Çocuğunu önemseyen anne ve babalara şiddetle tavsiye ederim.
304 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hart ve Risley’in çalışmalarını önceleyip kendi deneyimleriyle harmanlayarak güzel bir iş çıkarmış yazar ortaya otuz milyon kelime 0-3 yaş arasında beyin gelişiminin %75 ‘ini tamamladığından bahsediyor. Çocukla konuşmanın kelime hazinesini geliştirdiğini, çocuğun kelimelerle düşündüğünü, çocuk ne kadar çok kelime öğrenirse o kadar zeki olacağını araştırmalarla kanıtlıyorlar.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Özellikle anne babaların ve anne baba adaylarının okumasını tavsiye ederim.Bilinç uyandıran birçok noktaya değinilmiş.Bebeğinizin dil gelişimine oldukça faydalı olacaktır.Size bilmediğiniz noktaları gösterebilir.Bebeğinizin dil gelişimi için en kritik zamanın ne zaman olduğunu bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz.Dil ve zeka gelişimi için ne yapmanız gerekenleri de
ebeveynler çocuklarıyla konuştukça çocukların kelime hazineleri daha hızlı gelişiyor ve çocukların üç yaş ve sonrası IQ test puanları da o kadar yüksekti.
Dana Suskind
Sayfa 48 - BUZDAĞI
Ebeveynlerin çocuklarıyla konuşması belki de dünyamızdaki en önemli kaynaktır. Dil, kültür, kelimelerdeki nüanslar ya da sosyoekonomik statüler fark etmeksizin dil.
Yabancı dil konuşmada yaşanan zorluk mizah unsuru hâline gelebilir lâkin küçük bir çocuğun öğrenme güçlüğü yaşaması kesinlikle komik değildir.
Öte yandan, ilerlemenin yolu açık uçlu sorulardır. Karşılıklı yapmanın hedefleriyle mükemmel uyumludur. Bu sorular özellikle küçük çocuk için sohbet başlatmada ve sohbeti sürdürmede mükemmeldirler. "Nasıl" veya "neden" gibi basit bir soru çocuğun çok çeşitli kelime, düşünce ve fikirle yanıt vermesini sağlar. Bir neden sorusuna kafa sallayarak veya parmakla işaret ederek yanıt vermenin yolu yoktur. "Nasıl?" ve "Neden?" soruları, sonunda problem çözme yeteneğini teşvik edebilecek bir düşünce süreci başlatır.
Dana Suskind
Sayfa 163 - Buzdağı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Otuz Milyon Kelime
Alt başlık:
Çocuğunuzun Beynini Geliştirin
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058213241
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Thirty Million Words: Building a Child's Brain
Çeviri:
Esra Eret Orhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Buzdağı Yayınevi
ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNE YAPACAĞINIZ
EN DEĞERLİ YATIRIM HAKKINDA ÇOK ÖZEL BİR KİTAP

“Benim yıllardır yazı ve konuşmalarımda anlattığım ama her seferinde anlatmakta yetersiz kaldığım bir mevzudur Otuz Milyon Kelime farkı. Artık içim rahat. Çocukların ilk 36 aylık gelişimi neden bu kadar önemli diye soranlara, bazı çocuklar okula geldiklerinde maça neden bir sıfır geride başlıyor diye soranlara verecek bir yanıtım var artık: Bu kitabı okuyun!”
Selçuk R. ŞİRİN

“Çocuk muhteşem bir potansiyelle doğar. İçine doğduğu aile onu ya geliştirir ya da farkına varmadan kalıplar. Çocuğunu bilinçli olarak geliştirmek isteyen anne babalara Otuz Milyon Kelime kitabı, bilimsel çalışmalar sonucunda oluşturulmuş ve kendini kanıtlamış bir yöntem sunuyor. Bu kitabı okumalarını ve çocuklarıyla konuşma ile kitap okuma zamanlarını anne ve babaların birlikte oluşturmalarını içtenlikle öneririm. Çocuğunun geleceğini önemseyen anne ve babalar bu kitabı okuyunca çocuğun geleceğine gerçek yatırımın üç yaşına kadar nasıl yapılabileceğini öğrenecekler. Bu kitabın Türkiye’de yayınlanmasına vesile olan ve emeği geçen herkese çocuklarımız adına teşekkür ediyorum.”
Doğan CÜCELOĞLU

“Üniversite öğrencilerine yaptığınız bir eğitim yatırımını 1,4 oranında geri alıyorsunuz. İlköğretim öğrencilerine yaptığınız yatırımı ise 7 katı ile geri alıyorsunuz. Çocuk eğitimi üzerine yapılan her çalışma çok değerli bu ülkede. Bu yüzden Buzdağı Yayınevi’ni Elma Yayınevi’nin kurucusu sıfatıyla tebrik ediyorum; ülkemize değer katma çabasında oldukları için. Geleceğin bir Aziz SANCAR’ına, bir Hayrettin KARACA’sına, bir Nâzım HİKMET’ine, bir Mehmet Âkif ERSOY’una vesile olmalarını diliyorum. Bir yazar olarak da ülkede kitap basma cesaretine sahip böyle ilkeli insanların artmasını umuyorum.”
Ahmet Şerif İZGÖREN

Kitabı okuyanlar 115 okur

  • Gamze Karahan
  • Emrah SARI
  • Pinar
  • Sedamat
  • Fatoş Rtn
  • Zeynep YoldaŞ BİlgİÇ
  • Figen ÖÇAL SAKARYA
  • ÖZnur Harmanci
  • Elif Yalçın
  • Yusuf Yılmaz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (15)
9
%25 (12)
8
%25 (12)
7
%12.5 (6)
6
%4.2 (2)
5
%0
4
%2.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0