Otuzüç Pencere

·
Okunma
·
Beğeni
·
921
Gösterim
Adı:
Otuzüç Pencere
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759153335
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rnk Yayınları
Baskılar:
Otuz Üç Pencere
Otuzüç Pencere
Otuzüç Pencere
Si U Se Pencere
Bu kitapda varlık aleminden iman gerçeğine açılan 33 pencere var. Yazarın da ifadesiyle bu küçük eser imanı olmayanı inandırır. İmanı zayıf olanın inancını kuvvetlendirir. İmanı kuvvetli olanı,daha geniş bir imana sahip kılar. Ona Allahı daha fazla tanıttırır. Gözüne 33 pencereden görünen bambaşka manzaralar açar...
76 syf.
·1 günde
Düşünüyorum da, bir insanın kainatta yaşayabileceği en sıra dışı en unutulmaz güzellikteki deneyim; sahibini, yaratıcısını görebilmesidir herhalde. Şu anda kaç yaşındaysak eğer, yaşadığımız ve hissettiğimiz tüm güzellikler, tüm keşifler, tüm maceraları O sundu, O yazdı.Belki çoğu zaman anlayamadık ve anlayamadığımızdan dolayı kalbimizde yeteri kadar yer veremedik O’na. Bazen gizemler bir bir çözülür gibi oldu ve sevdik yazgılarmızı, o zaman bize gösterdiği alakayı hissedip yakınlaştık O’na.

Sahabeler Peygamberimiz "Aleyhissalâtu vesselâm'a:

"Ey Allah'ın Resulü dedik, senin yanında iken kalplerimiz maneviyatta rikkate gelip inceliyor, dünyaya karşı alâkamız kesiliyor ve ahireti sanki görmüş gibi oluyoruz. Yanınızdan ayrılınca ailemizle ünsiyet edip çocuklarımızı kokladık mı, önceki halimizi inkar ediyoruz, bunun sebebi nedir?"

Aleyhissalâtu vesselâm şu cevabı verdi:

"Eğer siz, ayrıldıktan sonra da yanımdaki halinizi devam ettirseydiniz, melekler sizi evlerinizde ziyaret eder, yollarda sizinle müsafahada bulunurdu. Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah sizi toptan yokeder, günah işleyip istiğfar edecek yeni bir mahluk yaratır ve onları mağfiret ederdi."..(1)
Yani, bir gün öyle bir gün böyle diyerek hayatımızda her zaman geçerli olacak külli bir düsturu haber verdi bize...Bir gün aleyhinizedir, bir gün lehinize.

Mükemmel O’dur. En ziyade mükemmelliğe ayna olan da Resulü ekremdir. Ondan sonra ise Resulü ekreme en ziyade tabi olandır.Sahabelerin üzüntüsünden bir hissemiz var bizimde, nede olsa biz de kardeşleriydik Resulun a.s ve bizimle ilgili olarak...
“Sizler benim ashabımsınız (arkadaşlarımsınız). Benim kardeşlerim de beni görmedikleri hâlde bana inananlardır. Mutlaka ben Rabbimden sizinle ve beni görmeden iman edenlerle gözlerimi aydınlatmasını istedim.” (2)

Şimdi bu hüzünleyken bir daha düşündüm. Bu yakınlıktaki tüm perdeler kalksa ve görebilsek O’nu.Uzaklığın verdiği tüm acılar ebeden dinermiydi acaba.Sanırım bunun hayali bile aşıyor herşeyi, daha gerçekçi olmalıyız. Öyle olalım o halde.Mademki kendisini göremiyoruz, o halde kainatta hepside bizim lehimize olan faaliyetleri, bu faaliyetlerle bir annenin çocuğuna olan şefkati gibi, nasıl da büyük bir ihtimamla ikram ve lütuflara mazhar olduğumuzu hissedelim.

Bediüzzaman bu eserde; kainattaki, hepside bizim lehimize olan hayret verici faaliyetleri gerçekleştiren o gizli, manevi hikmet ve rahmet elini hayalimize açtığı otuzüç pencere ile somutlaştırıyor.
Bu pencereler ile dünyamıza sevmenin, muhabbet duymanın nurlarını serpiyor. İncelememe son vericeğim güzel sözleriyle bizleri elemsiz muhabbete davet
ediyor.

‘’Katiyen bil ki, hilkatin en yüksek gayesi ve fıtratın en yüce neticesi, iman-ı billâhtır.
Ve insaniyetin en âli mertebesi ve beşeriyetin en büyük makamı, iman-ı billâh içindeki marifetullahtır.
Cin ve insin en parlak saadeti ve en tatlı nimeti, o marifetullah içindeki muhabbetullahtır. Ve ruh-u beşer için en hâlis sürur ve kalb-i insan için en sâfi sevinç, o muhabbetullah içindeki lezzet-i ruhaniyedir.
Evet, bütün hakikî saadet ve hâlis sürur ve şirin nimet ve sâfi lezzet, elbette marifetullah ve muhabbetullahtadır. Onlar, onsuz olamaz. Cenâb-ı Hakkı tanıyan ve seven, nihayetsiz saadete, nimete, envâra, esrara, ya bilkuvve veya bilfiil mazhardır.
Onu hakikî tanımayan, sevmeyen, nihayetsiz şekavete, âlâma ve evhama mânen ve maddeten müptelâ olur.’’
(Mektubat)
Keyifli okumalar dilerim.

(1)/15-179 / 5370 - Hz. Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor.
(2)/Ramûzu’l-Ehadis s. 361, 4460 hadis (Ebu Nuaym, İbn-i Ömer’den)
76 syf.
·Beğendi
Bu Otuz Üç Pencere, imanı olmayanı inşallah imana getirir. İmanı zayıf olanın imanını kuvvetlendirir. İmanı kavi ve taklidi olanın imanını tahkiki yapar. İmanı tahkiki olanın, imanını genişlendirir. İmanı geniş olana, bütün kemalat-ı hakikiyenin medarı ve esası olan marifetullaha terakkiyat verir, daha nurani daha parlak manzaralar açar.
76 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Yıllardır BEDİÜZZAMAN hazretlerinin külliyatını okurum, bana göre Kur'an-ı Kerim'i bu kadar güzel tefsir eden külliyat başka yok.

Kaldı ki, BEDİÜZZAMAN hazretleri, baştan sona tamamen çileler çekmiş, nuru İslam için hayatını feda etmiş değerli alimlerimizdendir.

Kuran'ı anlamak isteyen bu külliyatı okusun.
Ruh-u maneviyatınızın doyuma ve huzura erişeceğinden şüpheniz olmasın..
76 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
İmanı zaîf olanın imanını kuvvetleştirir.
İmanı kavî ve taklidî olanın imanını tahkikî yapar.
İmanı tahkikî olanın imanını genişlettirir.
İmanı geniş olana bütün kemalât-ı hakikiyenin medarı ve esası olan marifetullahta terakkiyat verir; daha nurani, daha parlak manzaraları açar.
Kesinlikle çok farklı bir kitap.
Yıllar olmuştur okuyalı. Tabi bu, büyük Sözler kitabının bir parçası.
Allah'ın farklı pencerelerden ispatını açıklıyor.
Benim en hoşuma giden Yirmidokuzuncu pencere.
Sarı çiçek bahsi.
Her yerde, adada, kıtada, toprakta, ülkede.... nerde olursa olsun, aynı çiçek hep aynı şekilde.
tıpkı bir logo gibi. Amblem gibi. İmza gibi.
Bu da bir biriyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.
Tabi bir elden çıktığınıda..

gibi örnekler rastlamak mümkün.
76 syf.
·Puan vermedi
Kainattan imana pencereler açılan ve her bir pencerenin ayrı bir başlk altında anlatıldığı bu risale 33.sözde geçiyor. Düşünerek ve sindire sindire okunulması grreken çok önemli bir risale olduğunu düşünüyorum. Üstadın deyimiyle bu risale imanı olmayanı imana getirir, imanı olanın imanını kuvvetlendirir.

Tavsiye ederim.
. . .
"Dalâlet yolu ne kadar karanlıklı ve elemli! Ne zorun var ki, oradan gidiyorsun? Hem bak: İman ve tevhid yolu ne kadar kolay ve sâfalı... Oraya gir, kurtul..."
Sonra bu küllî kanunların ağırlığından feryat edenlerin imdadına hususi bir surette Rahman ve Rahîm isimlerini yetiştirdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Otuzüç Pencere
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759153335
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rnk Yayınları
Baskılar:
Otuz Üç Pencere
Otuzüç Pencere
Otuzüç Pencere
Si U Se Pencere
Bu kitapda varlık aleminden iman gerçeğine açılan 33 pencere var. Yazarın da ifadesiyle bu küçük eser imanı olmayanı inandırır. İmanı zayıf olanın inancını kuvvetlendirir. İmanı kuvvetli olanı,daha geniş bir imana sahip kılar. Ona Allahı daha fazla tanıttırır. Gözüne 33 pencereden görünen bambaşka manzaralar açar...

Kitabı okuyanlar 182 okur

  • MURAT Y

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.6 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0