Otuzuncu Yaş

10,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
498 gösterim
Ingeborg Bachmann, toplu şiirlerinden sonra şimdi de bütün öyküleriyle Türkçe'de. Yazarın gençlik döneminden olgunluk çağına dek tük öykülerini bir araya getiren 0tuzuncu Yaş - Bütün Öyküler kitap, Bachmann'ın "eski" ve "yeni" okurları için kaçırılmayacak bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2000
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9789750808111
 • Orijinal Adı:
  Werke, Band II, Erzahlungen
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Songül Özcan 
31 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ali Çolak'ın "Bir Bahçe Düşü" denemesinde -bir kitap okudum hayatım değişti derlerya öyle bir kitap okudum- diyerek kitabı övüyor tabi ben o kitabı alıp okumaliydim "Otuzuncu Yaş" olunca ismi merak etmemek elde değildi.
Ali Çolak' a katılmamak elde değil kendime sorular sormayı, geçmişimi yargılamayı öğretti Bachmann bana.Önce korkuttu endişelendirdi ' eyvah gençliğim gidiyor!' diye.Sonra yeni yeni ısındığım 30 yaşımı sevdirdi bana.
30'lu yaşlarda insan çok az şey bildiğinin farkına varır diyor yazar gercekten doğru.20'li yaşlarda çok şeyi hatta herşeyi bildiğini sanırken 30' larda, kendini uçsuz bucaksız bir romanda, yolunu kaybetmiş biri olarak görüyor.
Öğrenilecek, okunacak çok sey var; gidilecek, görülecek,gezilecek...Zaman çok hızlı acımasızca geçiyor. İnsan otuzunda kendini yetersiz hissetmeye, adamakıllı sorgulamaya başlıyor;doğrularını gözden geçiriyor bir bir.
30'lu yaşlara gelmisseniz bu kitabın kapısını çalmalısınız...
Tavsiye Ederim...

semih 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel ve kısa öyküler. Her bir öykü kendi çocukluk ve ilk gençlik yıllarınıza götürebilecek insan her yerde insan dedirtecek evrensellikte ve incelikte. Bir Şairin elinden çıkmış bir metin olduğundan çevirisinde bile şiirin kokularını almak mümkün.

Kitaptan 2 Alıntı

mısra 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu

Dünya aynı zamanda bir denklemdir, çözülür denklem ve altın eşit altın, pislik eşit pisliktir.
Ama senin içindekine eşit, senin içindeki dünyaya eşit bir şey yoktur.

Otuzuncu Yaş, Ingeborg Bachmann (Sayfa 30)Otuzuncu Yaş, Ingeborg Bachmann (Sayfa 30)
Senocan 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

30'una basmış birisi için genç denilir hala. Ama böyle bir kimse , kendisinde her hangi bir değişiklik farketmemesime rağmen , bu konuda kararsızlığa düşer; Kendisini genç olarak göstermeye bundan böyle hakkı olmadığını sanır adeta .Kendini korumak için gözlerini kapayınca gerilere düşmeye başlar ve yaşadığı her an ile birlikte bir baygınlıktan içeri doğru sürüklenir. Çöker , boyuna çöker aşşağılara , oysa çığlığı sese dönüşemez. (Çığlık gücü bile alınmıştır elinden , her şey elinden alınmıştır.) , ve düşer dipsiz derinlere , derken kendini yitirir , varlığına ilişkin bütün sanıları dağılıp çözülür söner ve yok olur.

Otuzuncu Yaş, Ingeborg Bachmann (Pdf)Otuzuncu Yaş, Ingeborg Bachmann (Pdf)