Otuzunda Kadın

8,0/10  (43 Oy) · 
166 okunma  · 
41 beğeni  · 
3.137 gösterim
Parislilerin de caddeleri çamursuz, gökyüzünü bulutsuz gördükleri güzel günler olur. İşte, 1813 nisanı başlarında bir pazar sabahı, o günün böyle güzel günlerden biri olacağını haber veriyordu.

Öğle üzeriydi. Oldukça oynak iki at koşulu, iki tekerlikli gösterişli bir araba, Castiglione Caddesi'nden gelip Rivoli Caddesi'ne döndü. Feulliants Seddi'nin ortasında yeni açılan parmaklıklı kapının önünde dizili arabaların arkasında durdu. Bu hafif arabayı, görünüşü kaygılı, hastalıklı bir adam sürüyordu. Adamın kırlaşmaya başlamış saçları kafasını yarım yamalak örtüyor, onu erken yaşlanmış gösteriyordu.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  237
 • ISBN:
  9789759088903
 • Orijinal Adı:
  History Of Thirteen
 • Çeviri:
  Sevil İnan Sönmez
 • Yayınevi:
  Akvaryum Yayınları
 • Kitabın Türü:
zuhal 
08 Eyl 00:11 · Kitabı okudu · 28 günde · Puan vermedi

Büyük bir hevesle alıp okumaya başladığım ve ilk sayfalarda daha sıkılmaya başlayıp ha gayret bir sonraki sayfalarda düzelecek diye devam ettiğim, bende bir algı sorunumu var diye durup düşündüğüm, tekrar başladığım, yok devam edemeyeceğim, birakmaliyim deyip, bu fikrimi çok değerli bir kitap kurduna söylediğimde bana kocaman bir haaaaayıır çeken arkadaş sayesinde devam ettiğim, ilk bölümün sonuna kadar işkenceyle geldigim iyiki de hayır cevabını almışım devam etmişim dediğim bir kitap :)) asıl olay birinci bölümden sonra başlıyormuş :)) şunu anladım bir kadın hangi yüzyılda yaşarsa yaşasın duygular, hisler, acılar, aşklar, fedakarlıklar, mutluluklar, mutsuzluklar, gayretler, gözyaşları, içine gömdükleri, sessiz çığlıkları, hüzünleri, ruhlarinda ki derin yaraları, boyun eğmek zorunda kaldığı ödevleri, sorumlulukları asla degismiyormus. Baba sözünü dinlemeyip evlenerek mutsuz bir hayata merhaba diyen julie'nin hayatı bizlere anlatılıyor, mutsuz evliliğin getirdiği ağır yükü,zorluğu, bu mutsuzlugun içinde kıvılcımlanan yeni bir aşk, kavusamamanin verdiği ızdırap, yasamla ölüm arasında giden zarif güzel asil bir kadın, dört çocuk ve bunlardan üçünün ölümüne şahit olan bahtsız yüreği yanık bir anne, varını yoğunu ortaya koyan, onunla aynı kaderi paylaşmasın diye elinden geleni yapan ve buna engel olamayıp gözlerini hayata kapayan bir kadının buruk hikayesine tanık oluyoruz okudugunuza asla pişman olmayacaganiz muhteşem bir eser, kesinlikle okumanızı tasviye ederim, ilk bölümü atlattıktan sonra karada ölüm yok diyebilirim :))

Necmiye 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Julie babasının istememesine rağmen yaptığı evlilikte aradığı mutluluğu bulamayacaktır.Bunalımlarla geçen yılları,evlatları büyüdüğünde felaketleri de beraberinde getirecekti,sağ kalan tek çocuğu monie tek umududur ama kendi gençlik yıllarında yaptığı hataları kızının da yaptığını görmek onun sonu olacaktır.....Otuz yaşında kadının en güzel döneminde olduğunu vurgulayan Balzac,bu yaştaki kadının fiziki ve ruhsal yapısını bir psikolog gibi irdelemiş,kendi felsefi bakış açısıyla da okuyucuya sunmuş.

Muharrem Armağan 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Balzac'ın okuduğum ikinci romanı birincisi Vadideki Zambak ,Esensgül arkadaşımın yorumlarına katılmakla beraber her ne kadar Otuzunda Kadın da beklentilerimin üstündeyse de Vadideki Zambak daha akıcı ve bu kitabına göre çok daha ileri seviyede bi kitaptır bana göre, özellikle Vadideki Zambakta Henriette'nin Felix'e yazdığı mektuplar ve mektuplarda değinilen konular Henriette'nin Felix'e insanlar hakkında siyaset ,sosyete hakkında tavsiyeleri Vadideki Zambak'ı benim için çok daha özel bir kitap yapıyor.Otuzunda Kadında konu olarak Vadideki Zambakla benzer bir içerik yine evli ama ruhunun derinilklerinde yalnız bir kadın Juliette ve çalkantılı hayatını ruhunun derinliklerini ustaca anlatan Balzac ikinci bir benzlerlik Balzac burda da genç bir kızla 30 yaşlarında olgun bir kadını kıyaslıyor Vadideki Zambakta da sık sık olgun bir kadının genç bir kızdan her bakımdan daha üstün olduğunu sık sık yazmıştı.Kitap genelde trajik bir şekilde ilerliyor bazende aşırı sıkıyor ama okunduğuna değecek bir kitap.Genel olarak Balzac okumak biraz sabır ister ama bitirdiğinizde bana göre buna değer insan ruhunun derinliklerini çalkantılarını en iyi anlatan yazarlardan biridir bence.

İSA TOPTAŞ 
15 Kas 11:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Klasik baba nasihatı ve doğal olarak esgeçilen nasiharlar sonrası pişmanlık aşk acı VS okunası bir kitap başlarda sıkıcı (1.bölüm özellikle) ancak devamı kendini okutan bir hikaye

Gulan 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tam da 30 yasimda okuyor olmam tamamiyle tesaduftu ama oyle dusunuyorum ki bu yaslarda okunmasi da gayet uygun düştü. Genc bir kizin ask heyecanı ve evliligiyle baslayan ama sonrasin da hayal kirikliklari ve mutsuzluga donusen hayatini oldukca huzunlu seyredeceksiniz. Toplumu ve ahlak yapisini, kadının evlilikte ve toplumdaki yerini, gorunusunu, gorevlerini, tum bunların icindeki cikmazini, kabullenmek zorunda kalisini ama yine bunlarin yani sira bu mutsuzlugun icinde aşka ozlemiyle gelisen iliskilerini, trajik sonuclarini, mutsuz bir kadının cocuguna ne denli uzak kalabilecegini anlatacak balzac.

mehmet temiz 
18 Mar 14:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

kitap ilk bölümde sanki yazarın en önemli romanı ''vadideki zambak'' gibi başlıyor.ve içinizden aynı kitabın bir başka versiyonunu mu okuyorum acaba diye geçmiyor değil.ama ilerleyen bölümlerde olaylar tamamen farklı bir şekilde gelişiyor.ana tema yine mutsuz evlilikler sonucu oluşabilecek olumsuzluklar.ve bu kitabında Balsac bunu daha da ayrıntılı ve dramatik bir şekilde anlatıyor. tabiiki her zaman ki gibi müthiş doğa tasvirleri eşliğinde. ayrıca da, ana temayla ilgili düşüncelerini karakterlere söyleterek kitabın daha nitelikli bir hal almasını sağlıyor.200 yıl önce yazılmış bir kitap olmasına rağmen,bahsettiği aile yapısındaki olumsuz bazı sosyal durumların ,maalesef ki günümüzde de hala devam etmesi,sosyal gelişme açısından özellikle bu konuda pek fazla yol alınmadığını göstermektedir.okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum.

Ebru Aras 
29 Eyl 23:04 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Balzac 'Otuzunda Kadın' dese de eseri her yaştan kadın severek ve içselleştirerek okuyabilir. Otuz yaş sınırında olabilirsiniz,size çok uzak da olabilir ya da bugün otuz yaşınızı kutluyor da olabilirsiniz önemli olan kadın ruhunun yaş ve sınır tanımadığı gerçeğidir. Balcaz bu eserinde tüm ustalığını ve dahasını gözler önüne seriyor.

Otuzunda bir kadının hem en güzel çağında olduğunu, hem de en zor çağını anlatan bir kitap. Babasının karşı çıkmalarına rağmen evlenen genç bir kız ve otuz yaşına gelene dek yaşadıkları. Yeni yaşıyla birlikte aldığı yaraları sarmaya çalışması. Psikolojik açıdan daha iyi gözlemlenebilen bir kitap..

abdülmecid barış 
 24 May 12:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

en zor olanı da aslında sevmediği bir adamla sevmeye layık olmayan biriyle kızı için yaşamak...
ve kızının babası olmadığı halde
baba demek zorunda olması
bunu da hiç kimsenin bilmemesi...
yüzbaşının karısı

Gökçe Garîbe COŞKUN 
05 Eyl 03:26 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Henüz okumaya başladığım bir kitap, ismi kadar kapağı da dikkatimi çekti. Umarım beğendiğim kitaplar arasına girer. **********************************

2 /

Kitaptan 94 Alıntı

Rabia 
26 Nis 15:45 · Kitabı okudu

Eskiden erkekler yerine göre ölmesini de bilirlerdi, sevmesini de...

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 40 - Maviçatı)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 40 - Maviçatı)
Rabia 
26 Nis 16:10 · Kitabı okudu

Büyük diye bilinen bazı kimseler vardır, aslında bir hiçtirler. Dostlarının çoğu bunu bilemezler. Makam mevki, tanınmış bir aile,koltuk, bunlar için vazgeçilmez şeylerdir.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 46 - Maviçatı)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 46 - Maviçatı)
ksk skrn 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar yüceltilmeye pek düşkündürler; öyle de olmalıdırlar, çünkü saygı görmediler mi, yok olmuşlar demektir. Onun için, aşktan da ilk istedikleri bu duygudur.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 119 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 119 - Ezr yayıncılık)
zuhal 
 14 Ağu 17:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Baba içini çekerek:
Ah şımarık kız! diye haykırdı. En iyi yürekler olarak kimi vakit, rahatınızı sağlıyoruz,sizin rahatınız uğruna kendi zevklerimizden vazgeçiyoruz,kanımızı bile veriyoruz.Demek, bunlar sizin için hiç, öyle mi? Yazık! Evet, bizim verdiğimiz her şeyi umursamadan alıyorsunuz siz. Bir gülümsediğinizi,lütfedip bir sevgi gösterdiğinizi görebilmek için Tanrı gibi güçlü olmamız mı gerek? Sonra başka biri çıkageliyor... Bir sevgili, bir koca gönlünüzü kapıveriyor.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 19)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 19)