Otuzunda Kadın

8,3/10  (24 Oy) · 
100 okunma  · 
22 beğeni  · 
2.311 gösterim
Parislilerin de caddeleri çamursuz, gökyüzünü bulutsuz gördükleri güzel günler olur. İşte, 1813 nisanı başlarında bir pazar sabahı, o günün böyle güzel günlerden biri olacağını haber veriyordu.

Öğle üzeriydi. Oldukça oynak iki at koşulu, iki tekerlikli gösterişli bir araba, Castiglione Caddesi'nden gelip Rivoli Caddesi'ne döndü. Feulliants Seddi'nin ortasında yeni açılan parmaklıklı kapının önünde dizili arabaların arkasında durdu. Bu hafif arabayı, görünüşü kaygılı, hastalıklı bir adam sürüyordu. Adamın kırlaşmaya başlamış saçları kafasını yarım yamalak örtüyor, onu erken yaşlanmış gösteriyordu.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  237
 • ISBN:
  9789759088903
 • Orijinal Adı:
  History Of Thirteen
 • Çeviri:
  Sevil İnan Sönmez
 • Yayınevi:
  Akvaryum Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muharrem Armağan 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Balzac'ın okuduğum ikinci romanı birincisi Vadideki Zambak ,Esensgül arkadaşımın yorumlarına katılmakla beraber her ne kadar Otuzunda Kadın da beklentilerimin üstündeyse de Vadideki Zambak daha akıcı ve bu kitabına göre çok daha ileri seviyede bi kitaptır bana göre, özellikle Vadideki Zambakta Henriette'nin Felix'e yazdığı mektuplar ve mektuplarda değinilen konular Henriette'nin Felix'e insanlar hakkında siyaset ,sosyete hakkında tavsiyeleri Vadideki Zambak'ı benim için çok daha özel bir kitap yapıyor.Otuzunda Kadında konu olarak Vadideki Zambakla benzer bir içerik yine evli ama ruhunun derinilklerinde yalnız bir kadın Juliette ve çalkantılı hayatını ruhunun derinliklerini ustaca anlatan Balzac ikinci bir benzlerlik Balzac burda da genç bir kızla 30 yaşlarında olgun bir kadını kıyaslıyor Vadideki Zambakta da sık sık olgun bir kadının genç bir kızdan her bakımdan daha üstün olduğunu sık sık yazmıştı.Kitap genelde trajik bir şekilde ilerliyor bazende aşırı sıkıyor ama okunduğuna değecek bir kitap.Genel olarak Balzac okumak biraz sabır ister ama bitirdiğinizde bana göre buna değer insan ruhunun derinliklerini çalkantılarını en iyi anlatan yazarlardan biridir bence.

Necmiye 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Julie babasının istememesine rağmen yaptığı evlilikte aradığı mutluluğu bulamayacaktır.Bunalımlarla geçen yılları,evlatları büyüdüğünde felaketleri de beraberinde getirecekti,sağ kalan tek çocuğu monie tek umududur ama kendi gençlik yıllarında yaptığı hataları kızının da yaptığını görmek onun sonu olacaktır.....Otuz yaşında kadının en güzel döneminde olduğunu vurgulayan Balzac,bu yaştaki kadının fiziki ve ruhsal yapısını bir psikolog gibi irdelemiş,kendi felsefi bakış açısıyla da okuyucuya sunmuş.

Gulan 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tam da 30 yasimda okuyor olmam tamamiyle tesaduftu ama oyle dusunuyorum ki bu yaslarda okunmasi da gayet uygun düştü. Genc bir kizin ask heyecanı ve evliligiyle baslayan ama sonrasin da hayal kirikliklari ve mutsuzluga donusen hayatini oldukca huzunlu seyredeceksiniz. Toplumu ve ahlak yapisini, kadının evlilikte ve toplumdaki yerini, gorunusunu, gorevlerini, tum bunların icindeki cikmazini, kabullenmek zorunda kalisini ama yine bunlarin yani sira bu mutsuzlugun icinde aşka ozlemiyle gelisen iliskilerini, trajik sonuclarini, mutsuz bir kadının cocuguna ne denli uzak kalabilecegini anlatacak balzac.

BD 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Kitap bir kadını ,yaşadığı sorunları,üzüntüleri ,aşkını anlatıyor.

Kitaptan 44 Alıntı

ksk skrn 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar yüceltilmeye pek düşkündürler; öyle de olmalıdırlar, çünkü saygı görmediler mi, yok olmuşlar demektir. Onun için, aşktan da ilk istedikleri bu duygudur.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 119 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 119 - Ezr yayıncılık)
Thingol 
06 May 2016 · Kitabı okudu

Genç kızın bir tek civelekliği vardır,soyundu mu bütün söyleyeceğini söyledi sanır;kadının ise civeleklikleri sayısızdır,binbir örtü içine saklanır.Kısacası,kadın sizin bütün benliklerinizi okşar;kız bir tek benliğinizi

Otuzunda Kadın, Honore De BalzacOtuzunda Kadın, Honore De Balzac
ksk skrn 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..., otuz yaşındaki bir kadında bir alay tedirginlikler, ürküntüler, korkular, bunalımlar, fırtınalar kaynaşır; bir genç kızın aşkında bunların hiçbiriyle karşılaşmazsınız.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 118 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 118 - Ezr yayıncılık)

Ölüme her gün biraz daha yaklaştığını görenlerin daldıkları birtakım düşler vardır ki bunların ortasında bütün hayat dikilir. Gözler önünden akar gider.

Otuzunda Kadın, Honore De BalzacOtuzunda Kadın, Honore De Balzac
ksk skrn 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aptal bir adamı yönetmektense, kafalı bir erkeğin her dediğine boyun eğmek daha güzeldir;...

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 47 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 47 - Ezr yayıncılık)
ksk skrn 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten, bir genç kız öylesine düşlerle doludur, görmüş geçirmişlikten öylesine uzaktır, tensel aşkı sevginin öylesine bir suç ortağıdır ki, genç bir adam onun sevgisini kazanmakla övünemez. Bir kadın ise, kendinden verebileceklerini bütün genişliğiyle bilir. Biri merakla, aşkın baştan çıkarmalarından daha başka kanmalarla sürüklendiği yere, ötekisi bilinçli bir duyguya uyarak gider. Biri boyun eğer, ötekisi kendi seçer. Bu seçilmiş olma bile tek başına geniş bir böbürlenme kaynağı değil midir?

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 117 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 117 - Ezr yayıncılık)
ksk skrn 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...; ana yüreği dibinde her zaman bağışlama bulunan bir uçurumdur.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 222 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 222 - Ezr yayıncılık)
ksk skrn 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tanrı mutsuzluk doğuracak bir tek yasa koymamıştır ortaya. Gelgelelim, insanlar bir araya gelerek O'nun eserini bozmuşlardır. Bizi uygarlık horluyor; doğaya kalsaydı bu kadar horlamazdı.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 98 - Ezr yayıncılık)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 98 - Ezr yayıncılık)
Necmiye 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gerçek acılar,görünüşte,kendilerine yaptıkları derin yatak da öyle durgundurlar ki,uyur gibi görünürler ama ,billuru delen o korkunç asit gibi ruhu kemirip dururlar.

Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 229)Otuzunda Kadın, Honore De Balzac (Sayfa 229)
5 /