Outliers (Çizginin Dışındakiler) (Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.993
Gösterim
Adı:
Outliers (Çizginin Dışındakiler)
Alt başlık:
Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055755300
Çeviri:
Aytül Özer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MediaCat Kitapları
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...
Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.
Çizginin dışındakiler kendilerine fırsat verilenler ve bu fırsatları değerlendirecek güç ve soğuk kanlığa sahip olanlar ki hayatta çok başarılı olmuş kişiler. Yazarımızın iddiası ve örneklerle, olaylarla bu iddiasını savunduğu bir anlatı diyebilirim kitap için. Birbirinden ilginç bilgiler, bilgi dağarcığınızı genişletme fırsatı sunduğu kadar başarı için hiç düşünmeyeceğiniz etmenlerinde devrede olması gerektiğini öğreneceğiniz bir çalışma. Olmazsa olmazların başında çok çalışmak gerekiyor bunu hepimiz kabul ederiz, bunun dışında da genlerden, doğduğunuz yıldan, doğduğunuz ayın bulunduğunuz organizmanın sistemine göre etkisinden, kültürel mirastan, bir sürü ilginç şartlardan söz ediyor yazar başarılı insanları incelerken. Kitabın içinde gerçekten çok ilginç şeyler mevcut; 10 bin saat kuralı bunlardan biri. Edebiyat manasında da bir cümle var ki Kentucky'nin, Harlan kasabasında kan davaları üzerine anlatımların içinde geçiyor. Kan davası sebebiyle vurulan bir genç yaralı bir halde eve geldiğinde, sızlıyor, can çekişiyor ve gence annenin söylediği söz : "Adam gibi öl, ağabeyinin yapmış olduğu gibi"
Çizginin dışındakiler 1000k nın bana kattıklarından; kimin tavsiye ettiğini hatirlamamakla birlikte öncelikle teşekkür ederim...Çizginin dışında bildiğimiz insanlar neden çizginin dışında bunu çok güzel anlatmış yazar.Hep en zeki olana ,en zengine, en çok bilene hayranlık duyarız ve büyük çoğunluk tarafından o insanlar bu dünyadan değilmiş gibi onlara giptayla bakarız. Bu kitapta tesadüfün , Şansın,aile ortamının ,doğduğunuz yerin ve doğum tarihinizin hayatınızı nasıl etkilediğini verilerle çok güzel anlatıyor. Beni en çok etkileyen kısmı ise dünyanın en zeki insanının şu an Fedai olmasıydı. Anlatılacak değil okunacak kitaplardan tavsiye ederim ...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.410 Oy)19.173 beğeni43.741 okunma3.027 alıntı184.411 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.350 Oy)9.312 beğeni25.864 okunma1.853 alıntı119.779 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.611 Oy)8.892 beğeni28.936 okunma846 alıntı140.691 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.780 Oy)13.504 beğeni34.797 okunma3.452 alıntı147.194 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.506 Oy)8.101 beğeni22.979 okunma857 alıntı90.636 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (7.944 Oy)8.914 beğeni26.522 okunma2.697 alıntı115.771 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.063 Oy)6.410 beğeni16.956 okunma2.963 alıntı86.703 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.236 Oy)6.942 beğeni20.279 okunma729 alıntı114.147 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.695 Oy)5.801 beğeni19.825 okunma838 alıntı102.064 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.620 Oy)9.123 beğeni25.539 okunma1.545 alıntı128.010 gösterim
Outliers - Çizginin Dışındakiler kitabı başarılı olmanın sırlarını bize veriyor. Başarılı olmak için çok çalışmanın yanında şansın da önemli olduğunu. Öne çıkan bir girişimci, bir hokey oyuncusu, bir yazılımcı olmak için doğum tarihinin önemini bize vuruguluyor. Bazı şeyleri erken farkedebilmek için doğru tarihte doğru yerde doğmalıyız. Bunun yanında başarılı olmak için çok çalışmak gerektiğide aşikar. Çok çalışmak 10 bin saat kuralı ve 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak gibi belirli şeylere bağlı. Bütün o bildiğimiz zenginler, başarılı futbolcular ya da hokey oyuncularının sadece yetenekli değil aynı zamanda çok çalışmış, doğru zamanda ve doğru ailede doğmuş olduklarını bize anlatıyor bu kitap.
Harika bir kitaptı, hemen okuyayım diye vakit aradım resmen. Dünyaya bir amaçla geldiğini, eğlenmenin bir yere kadar olacağını düşünenler için çok faydalı bir kitap bence.
Benim en çok hoşuma giden bölüm ise 4. bölüm Dehaların sorunu, 2.Kısım oldu.
Nedeni ise, başarıyı sağlayan birçok faktörün olduğu evet kitapta söyleniyor. Ancak bu kısımda geçen aile yapımızın, aile ortamımızın, anne babamızın bizi nasıl yetistirdiğinin daha doğrusu küçük yaşlarda elde edebildiğimiz fırsatlarla ilgili bölüm bence insan gelişiminde en önemli kısımlardan birisi. Bu nedenle özellikle bu bölümün yeni anne-babalar veya adaylar tarafından okunması önemli olabilir bence :)
Son olarak diyeceğim :
Yazar bu ve benzeri birçok başarıda rol oynayan faktörü çok güzel bir şekilde açıklamış. Okunması gereken bir kitap :)
Bu kitap neden bazı insanların daha başarılı olduğunu inceliyor. Başlığı dikkatimi çektiği için alıp okumaya başladım. 10 bölümden filan oluşuyor, farklı kişilere ve farklı olaylara değiniyor. Bill gates mozart gibi. Mozartın aslında sanılanın aksine geç gelişim gösterdiğini iddia ediyor ve bunu çok güzel bir şekilde açıklayıp başarı dediğimiz olguya yep yeni bir bakış açısı getiriyor. Başarılı insanların hayatında yeteneklerin az ve fırsatların büyük rol oynadığını bize gösteriyor. Başarı sanıldığı kadar zor görünmüyor artık. Tüm bunları nasıl açıkladığını merak ediyorsanız okumaya baslamanizi tavsiye ederim :)
Başarı, sadece çalışarak olmaz, tamamen şansa dayalı da olmadığı gibi. Görüp de imrendiğimiz "vay be" dediğimiz insanların "o kişi" olmaları pek çok faktöre bağlıydı. Peki bunlar neler mi? İyi okumalar...
Kitap geçekten harika idi. 244 sayfa. Yazarın diğer kitapları için iyi bir referans oldu. Kısaca başarılı insanların sosyolojik değerlendirmelerini yapıyor. 3 ortak özellik tespit ediyor. Şanş, alanında 10 000 saat çalışmak ve medeni cesaret. Yazarın değerlendirmeleri şöyle;
!!!Kanadalı bir psikolog olan Roger Barnsley buz hokeyi oyuncuları üzerinden rölatif yaş fenomenine dikkat çekiyor.Hokey oyuncuları arasında herhangi bir takımı incelediğimizde , %40 ı Ocak -Mart aralığı, %30'u Nisan Haziran aralığı %20'si Temmuz Eylül aralığında %10 uda Ekim- Aralık aralığında doğmuş oluyor. Şansları Ocak Mart aralığında doğmaları. Çünkü günde 4 saat antreman yapan bu grup 10 000 saati tamamlamak için 8 ay sonra doğan gruba göre 1000 saat avantajları var Tabi buna göre birbiriyle anlaşma oranları da aynı şekilde daha yüksek. Aynı oranlar Avrupa da futbol oyuncuları için Amerika da beysbol oyuncuları için geçerli
!!! The Beatles Grubu; 1960 da henüz liseli bir grupken Hamburg tan bir iş teklifi alıyorlar.Hamburg ta günde 8 saat çalmak zorundaydılar.Ve şansları Hamburg dan Liverpool'a müzik grubu aramaya gelen işletme sahiplerinden birinin onlara teklif götürmesiydi. The Beatles 1965'te Amerika ya geldiğinde Amerika da İngiliz Rock gruplarının istilası vardı. Ama hiç biri onlar gibi günde 8 saat çalmaya zorlanmamıştı. Yani hiç bir grup 10 000 saat müzik yaparak Amerika ya gelmemişti. Ve Amerika 1965 e gelinliğinde bir Rock cennetiydi.
Bill Gates , John Lennon, Bill Joy ve diğerleri . Hepsi bir devrimin arefesinde o devrimin merkezinde yaşıyorlardı. Hepsi. devrim gerçekleştiğinde o iş için çoktan 10 000 saat çalışmışlardı ve hepsinin ne istediklerini ifade edecek medeni cesaret ve toplumsal uyumları vardı. Kitap kesinlikle kişisel gelişim kitabı felan değil.Gayet istatiksel akla yatkın ve akıcı. İyi okumalar....
Kitabı okumaya başladığımda her sayfa ilerledikçe aldığım zevk ve mutluluk katlanarak devam etti.Bazı arkada kalan gerçekleri öğrenmenin verdiği keyifti bu.Birbirinden alakasız başarılı insanlar veya grupların, başarılarının arkasındaki temel etmenleri en ince ayrıntısına kadar gösteriyor.Ancak kitabın ortasını geçtikten sonra kişiler,olaylar değişse de kitabın verdiği mesaj aynı mesaj olduğu için kendini tekrar etmeye başlıyor.
Ezber bozan örneklerle insanı yeniden düşünmeye yönlendiriyor. Örneğin 8. Bölüm, Çeltik Tarlaları ve Matemtik Testleri, ilginç. İçeriğinden düşüncelerime katkıları açısından çok faydalandım.
Bu kitabı birkaç ay önce okumuştum, şimdi görünce yazmadan geçemedim..

İnsanların genelini bir daire içerisine alıp, milyonerleri veya dahileride o dairenin dışına alırsanız, bu kitap o dairenin dışına çıkmış olanların, nasıl bunu başardıklarını ve bu başarının arkaplanın da neler olduğunu ele alıyor.
Okuduğunuz zaman o çizginin dışındakilerin o noktaya ulaşmaların da Çalışma, azim, sabir ve doğdukları ayın hatta günün etkisi olduğunu gösteriyor.
Okumanızı tavsiye ederim...
“Bu çizginin dışındakilerle, sıradışı şeyler yapan insanlarla ilgili bir kitap. İlerleyen bölümlerde sizi birbiri ardına farklı farklı türden “çizginin dışındakiler” le tanıştıracağım: Dahiler, zengin ve güçlü iş insanları, rock yıldızları ve bilgisayar programcıları...
Aramızda dikkate değer - beceri sahibi, yetenekli ve azimli - olanların yaşamlarını incelerken, başarının anlamı hakkında büyük bir yanılgıya düştüğümüzü ileri süreceğim. “
Farklı ve düşündürücü bakış açısıyla Malcolm Gladwell in kaleminden harika bir kitap bence
Kesinlikle bir kişisel gelişim kitabı değil. Zaten kişisel gelişim olayını anlamıyorum bu tarzda kitapların hiçbir şeye katkısı olamaz. Bu o türde boş bir kitap değil. Gerçek hikayeler ve istatistikler üzerinden başarıya etki eden faktörlerin açıklanmaya çalışıldığı bir araştırma kitabı. Çok hızlı bir şekilde notlar çıkarılarak okunabilir. Tavsiye ederim. Ayrıca çevirisi de kitabın kendisi kadar güzel.
Yeterince çalışır, kendinizi ortaya koyar ve beyninizi ve hayal gücünüzü kullanırsanız, dünyayı istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz.
Pratik, iyi bir noktaya geldikten sonra yaptığınız bir şey değildir. Sizi iyi bir noktaya getirmesi için yaptığınız bir şeydir.
Başarıya giden yolun yılda 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak olduğuna inanan kültürler kesinlikle çocuklarına yazın üç ay aralıksız tatil yaptırmayacaktır.
Onur kültürleri Sicilya ya da İspanya'nın Bask Bölgesi gibi dağlık bölgelerde ve diğer verimsiz alanlarda kök salmak eğilimindedirler. Açıklamaya göre, eğer kayalık dağlarda yaşıyorsanız ürün ekip biçemezsiniz. Büyük olasılıkla koyun ya da keçi yetiştirirsiniz ve hayvancılık çevresinde gelişen kültür tarım çevresinde gelişen kültürden çok farklıdır. Bir çiftçinin hayatta kalması toplumdaki diğer insanlarla işbirliğine bağlıdır. Oysa hayvancılıkla uğraşan kişi özgürdür. Ayrıca çiftçiler geceleri geçim kaynağının çalınabileceğinden kaygı duymazlar, çünkü hırsız tarladaki bütün ekini kendi başına biçmeyi göze almadıkça ürünler kolay kolay çalınamaz. Oysa hayvancılık yapan, bu konuda kaygılanmak durumundadır. Sürekli hayvanlarını yitirme tehdidi altındadır. Bu nedenle de atak olmak zorundadır. Sözleriyle ve davranışlarıyla güçsüz olmadığını açıkça ortaya koymak zorundadır. Adına sanına yönelik en küçük bir meydan okuma karşısında bile savaşmaya hazır ve istekli olmak zorundadır ve "onur kültürü" denilen şey de işte bu anlama gelir. Bu bir adamın adının sanının, geçim kaynağının ve kişisel değerinin merkezinde olduğu bir dünyadır.
Sternberg'e göre pratik zeka "kime ne söyleyeceğini bilmek, bunu ne zaman söyleyeceğini bilmek ve maksimum etki için bunu nasıl söyleyeceğini bilmek" gibi şeyler içeriyor. Bu yöntemseldir: Bir şeyi, neden bildiğinizi bilmeden de, onu açıklayamadan da nasıl yapacağınızı bilmekle ilgilidir. Doğası gereği pratiktir: Bir başka ifadeyle, sadece bilgi olsun diye bilgi değildir. Durumları doğru okumanıza ve istediğinizi almanıza yardımcı olan bilgidir.
''Lareau orta sınıfa özgü çocuk yetiştirme tarzını ''işbirliği odaklı eğitim'' olarak adlandırıyor. ''Çocuğun yeteneklerini,görüşlerini ve becerilerini'' etkin biçimde ''destekleme ve değerlendirme'' çabası. Yoksul anne babalar ise, tam tersi, ''doğal gelişim başarısına'' yönelik bir strateji izlemek eğiliminde. Sorumluluklarını çocuklarına bakmak, ancak onların kendi kendilerine büyüyüp gelişmelerine izin vermek olarak görüyorlar.
Lareau ahlaki açıdan bir tarzın diğerinden daha iyi olmadığını vurguluyor. Ona göre, yoksul çocuklar çoğunlukla daha iyi davranıyordu,daha az yakınıyordu,zamanı değerlendirmekte daha yaratıcıydı ve iyi gelişmiş bir bağımsızlık duygusuna sahipti. Ancak işbirliği odaklı eğitim, pratik açıdan çok büyük avantajlara sahip. Yüklü bir programı olan orta sınıf çocuğu sürekli deneyimden deneyime geçiş yapmakla karşı karşıya.Takım çalışmasını ve iyi yapılandırılmış ortamlarla nasıl başa çıkacağını öğreniyor.Yetişkinlerle rahat etkileşime girmeyi ve gerektiğinde fikrini çekinmeden, cesurca söylemeyi öğreniyor. Lareau'nun ifadesiyle, orta sınıf çocuklar ''hak sahibi olma'' duygusunu öğreniyor.
Hiç kuşkusuz bugünlerde bu tanım olumsuz çağrışımlara da sahip. Ancak Lareau en doğru anlamını kastediyor:''Kendi bireysel tercihlerinin peşinden gitme ve kurumsal ortamlarda etkileşimleri etkin biçimde yönetme hakkına sahipmiş gibi davranıyorlardı. Bu ortamlarda rahat görünüyorlardı;bilgi paylaşımına ve dikkatleri üzerlerine çekmeye açıktılar... Etkileşimleri kendi tercihlerine göre yönlerdirmek, orta sınıf çocuklar arasında yaygın bir davranıştı.'' Kuralları biliyorlardı. ''Orta sınıf çocuklar, dördüncü sınıfta bile,avantaj sağlamak için kendi yararları doğrultusunda davranır görünüyordu. Prosedürleri kendi isteklerine uygun hale getirmek için öğretmenlerden ve doktorlardan özel ricalarda bulunuyorlardı.''
Emekçi sınıftan ve yoksul çocuklar ise tam tersi ''mesafe,güvensizlik ve baskı duygusuyla'' karakterize edilmişti.Kendi tarzlarını nasıl ortaya koyacaklarını ya da kendi amaçları doğrultusunda bulundukları ortama -Lareau'nun harika tanımıyla- nasıl ''uyum sağlayacaklarını'' bilmiyorlardı.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Outliers (Çizginin Dışındakiler)
Alt başlık:
Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055755300
Çeviri:
Aytül Özer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MediaCat Kitapları
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...
Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

Kitabı okuyanlar 284 okur

 • Metin Büyükköroğlu
 • Buse
 • Ali Yüce
 • Göknur Arslan
 • Hande Ekici
 • Oğuz Aydınyılmaz
 • Sefa Keleş
 • Hatice Öztürk
 • Stenocara
 • Başak Yürük

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.1
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%29.1
25-34 Yaş
%21.8
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.1
Erkek
%59.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.8 (40)
9
%22.1 (27)
8
%30.3 (37)
7
%7.4 (9)
6
%3.3 (4)
5
%2.5 (3)
4
%1.6 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları