Outliers (Çizginin Dışındakiler) Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

8,7/10  (52 Oy) · 
133 okunma  · 
58 beğeni  · 
3.532 gösterim
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...
Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.
ihtiyar 
 27 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Çizginin dışındakiler kendilerine fırsat verilenler ve bu fırsatları değerlendirecek güç ve soğuk kanlığa sahip olanlar ki hayatta çok başarılı olmuş kişiler. Yazarımızın iddiası ve örneklerle, olaylarla bu iddiasını savunduğu bir anlatı diyebilirim kitap için. Birbirinden ilginç bilgiler, bilgi dağarcığınızı genişletme fırsatı sunduğu kadar başarı için hiç düşünmeyeceğiniz etmenlerinde devrede olması gerektiğini öğreneceğiniz bir çalışma. Olmazsa olmazların başında çok çalışmak gerekiyor bunu hepimiz kabul ederiz, bunun dışında da genlerden, doğduğunuz yıldan, doğduğunuz ayın bulunduğunuz organizmanın sistemine göre etkisinden, kültürel mirastan, bir sürü ilginç şartlardan söz ediyor yazar başarılı insanları incelerken. Kitabın içinde gerçekten çok ilginç şeyler mevcut; 10 bin saat kuralı bunlardan biri. Edebiyat manasında da bir cümle var ki Kentucky'nin, Harlan kasabasında kan davaları üzerine anlatımların içinde geçiyor. Kan davası sebebiyle vurulan bir genç yaralı bir halde eve geldiğinde, sızlıyor, can çekişiyor ve gence annenin söylediği söz : "Adam gibi öl, ağabeyinin yapmış olduğu gibi"

Samet Dönmez 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Outliers - Çizginin Dışındakiler kitabı başarılı olmanın sırlarını bize veriyor. Başarılı olmak için çok çalışmanın yanında şansın da önemli olduğunu. Öne çıkan bir girişimci, bir hokey oyuncusu, bir yazılımcı olmak için doğum tarihinin önemini bize vuruguluyor. Bazı şeyleri erken farkedebilmek için doğru tarihte doğru yerde doğmalıyız. Bunun yanında başarılı olmak için çok çalışmak gerektiğide aşikar. Çok çalışmak 10 bin saat kuralı ve 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak gibi belirli şeylere bağlı. Bütün o bildiğimiz zenginler, başarılı futbolcular ya da hokey oyuncularının sadece yetenekli değil aynı zamanda çok çalışmış, doğru zamanda ve doğru ailede doğmuş olduklarını bize anlatıyor bu kitap.

Derya Berber Tali 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Çizginin dışındakiler 1000k nın bana kattıklarından; kimin tavsiye ettiğini hatirlamamakla birlikte öncelikle teşekkür ederim...Çizginin dışında bildiğimiz insanlar neden çizginin dışında bunu çok güzel anlatmış yazar.Hep en zeki olana ,en zengine, en çok bilene hayranlık duyarız ve büyük çoğunluk tarafından o insanlar bu dünyadan değilmiş gibi onlara giptayla bakarız. Bu kitapta tesadüfün , Şansın,aile ortamının ,doğduğunuz yerin ve doğum tarihinizin hayatınızı nasıl etkilediğini verilerle çok güzel anlatıyor. Beni en çok etkileyen kısmı ise dünyanın en zeki insanının şu an Fedai olmasıydı. Anlatılacak değil okunacak kitaplardan tavsiye ederim ...

Süleyman Duymaz 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kitaptı, hemen okuyayım diye vakit aradım resmen. Dünyaya bir amaçla geldiğini, eğlenmenin bir yere kadar olacağını düşünenler için çok faydalı bir kitap bence.
Benim en çok hoşuma giden bölüm ise 4. bölüm Dehaların sorunu, 2.Kısım oldu.
Nedeni ise, başarıyı sağlayan birçok faktörün olduğu evet kitapta söyleniyor. Ancak bu kısımda geçen aile yapımızın, aile ortamımızın, anne babamızın bizi nasıl yetistirdiğinin daha doğrusu küçük yaşlarda elde edebildiğimiz fırsatlarla ilgili bölüm bence insan gelişiminde en önemli kısımlardan birisi. Bu nedenle özellikle bu bölümün yeni anne-babalar veya adaylar tarafından okunması önemli olabilir bence :)
Son olarak diyeceğim :
Yazar bu ve benzeri birçok başarıda rol oynayan faktörü çok güzel bir şekilde açıklamış. Okunması gereken bir kitap :)

Pınar Kayacı 
 16 Nis 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap neden bazı insanların daha başarılı olduğunu inceliyor. Başlığı dikkatimi çektiği için alıp okumaya başladım. 10 bölümden filan oluşuyor, farklı kişilere ve farklı olaylara değiniyor. Bill gates mozart gibi. Mozartın aslında sanılanın aksine geç gelişim gösterdiğini iddia ediyor ve bunu çok güzel bir şekilde açıklayıp başarı dediğimiz olguya yep yeni bir bakış açısı getiriyor. Başarılı insanların hayatında yeteneklerin az ve fırsatların büyük rol oynadığını bize gösteriyor. Başarı sanıldığı kadar zor görünmüyor artık. Tüm bunları nasıl açıkladığını merak ediyorsanız okumaya baslamanizi tavsiye ederim :)

Başarı, sadece çalışarak olmaz, tamamen şansa dayalı da olmadığı gibi. Görüp de imrendiğimiz "vay be" dediğimiz insanların "o kişi" olmaları pek çok faktöre bağlıydı. Peki bunlar neler mi? İyi okumalar...

Muhsin Ulusoy 
 24 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle bir kişisel gelişim kitabı değil. Zaten kişisel gelişim olayını anlamıyorum bu tarzda kitapların hiçbir şeye katkısı olamaz. Bu o türde boş bir kitap değil. Gerçek hikayeler ve istatistikler üzerinden başarıya etki eden faktörlerin açıklanmaya çalışıldığı bir araştırma kitabı. Çok hızlı bir şekilde notlar çıkarılarak okunabilir. Tavsiye ederim. Ayrıca çevirisi de kitabın kendisi kadar güzel.

crocus 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

"İsterseniz, gayret ederseniz, yetenekliyseniz, zekiyseniz, hırslıysanız, pozitif düşünürseniz başarırsınız" diyen kişisel gelişim(!) kitaplarına karşı bir kitap. Başarmanız sadece doğuştan gelen yeteneklerinize ya da çalışmanıza bağlı değildir. Bazen çok isteseniz de çok çalışsanız da başaramayabilirsiniz diyor Gladwell. Doğum tarihiniz, aileniz, yaşadığınız coğrafya ve kültürün özellikleri, doğru zamanda doğru yerde olmak başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdir. Şansınız da başarı da büyük rol oynar..! Üstelik kitap bir Gladwell kurgusu değil. Gerçek hayattaki kişilere, olaylara, istatistiklere, araştırmalara dayalı olarak ispatlanmış durumlarla açıklıyor hepsini. Kesinlikle okumaya değer bir kitap.

Mehmet Saim Duru 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap iki bölüme ayrılmış:1-Fırsatlar 2-Miras
Alanında çok başarılı olmuş insanların başarıya sadece kendi zeka, sebat ve kabiliyetleri sayesinde ulaşmadıklarını; doğdukları yer ve zamanın ve çevreleri tarafından kendilerine sunulan olanakların da başarı da önemli bir pay sahibi olduğunu çarpıcı örneklerle anlatıyor.
Sıkılmadan okunabilecek bir kitap. Kitabı İngilizce okumak da ayrı bir keyif..

emembi 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 139 günde · 6/10 puan

çok sürükleyici bir kitap olduğunu söyleyemeyeceğim. şahsen kitabı bitirmem uzun bir süre aldı. yazar örneklerle çalışmanın yanında şansında başarı için ne kadar önemli olduğunu örneklerle anlatmış. aman ne büyük iş:))

2 /

Kitaptan 23 Alıntı

Müesser Turan 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok çalışmak, ancak hiçbir anlam taşımadığında bir hapis cezasıdır.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 114)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 114)
ihtiyar 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Pratik, iyi bir noktaya geldikten sonra yaptığınız bir şey değildir. Sizi iyi bir noktaya getirmesi için yaptığınız bir şeydir.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 35)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 35)
Samet Dönmez 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yeterince çalışır, kendinizi ortaya koyar ve beyninizi ve hayal gücünüzü kullanırsanız, dünyayı istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 124)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 124)
Samet Dönmez 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Başarıya giden yolun yılda 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak olduğuna inanan kültürler kesinlikle çocuklarına yazın üç ay aralıksız tatil yaptırmayacaktır.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 211)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 211)
ihtiyar 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Onur kültürü
Onur kültürleri Sicilya ya da İspanya'nın Bask Bölgesi gibi dağlık bölgelerde ve diğer verimsiz alanlarda kök salmak eğilimindedirler. Açıklamaya göre, eğer kayalık dağlarda yaşıyorsanız ürün ekip biçemezsiniz. Büyük olasılıkla koyun ya da keçi yetiştirirsiniz ve hayvancılık çevresinde gelişen kültür tarım çevresinde gelişen kültürden çok farklıdır. Bir çiftçinin hayatta kalması toplumdaki diğer insanlarla işbirliğine bağlıdır. Oysa hayvancılıkla uğraşan kişi özgürdür. Ayrıca çiftçiler geceleri geçim kaynağının çalınabileceğinden kaygı duymazlar, çünkü hırsız tarladaki bütün ekini kendi başına biçmeyi göze almadıkça ürünler kolay kolay çalınamaz. Oysa hayvancılık yapan, bu konuda kaygılanmak durumundadır. Sürekli hayvanlarını yitirme tehdidi altındadır. Bu nedenle de atak olmak zorundadır. Sözleriyle ve davranışlarıyla güçsüz olmadığını açıkça ortaya koymak zorundadır. Adına sanına yönelik en küçük bir meydan okuma karşısında bile savaşmaya hazır ve istekli olmak zorundadır ve "onur kültürü" denilen şey de işte bu anlama gelir. Bu bir adamın adının sanının, geçim kaynağının ve kişisel değerinin merkezinde olduğu bir dünyadır.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 127)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 127)
ihtiyar 
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Pratik zeka
Sternberg'e göre pratik zeka "kime ne söyleyeceğini bilmek, bunu ne zaman söyleyeceğini bilmek ve maksimum etki için bunu nasıl söyleyeceğini bilmek" gibi şeyler içeriyor. Bu yöntemseldir: Bir şeyi, neden bildiğinizi bilmeden de, onu açıklayamadan da nasıl yapacağınızı bilmekle ilgilidir. Doğası gereği pratiktir: Bir başka ifadeyle, sadece bilgi olsun diye bilgi değildir. Durumları doğru okumanıza ve istediğinizi almanıza yardımcı olan bilgidir.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 78)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 78)
şule demir 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Lareau orta sınıfa özgü çocuk yetiştirme tarzını ''işbirliği odaklı eğitim'' olarak adlandırıyor. ''Çocuğun yeteneklerini,görüşlerini ve becerilerini'' etkin biçimde ''destekleme ve değerlendirme'' çabası. Yoksul anne babalar ise, tam tersi, ''doğal gelişim başarısına'' yönelik bir strateji izlemek eğiliminde. Sorumluluklarını çocuklarına bakmak, ancak onların kendi kendilerine büyüyüp gelişmelerine izin vermek olarak görüyorlar.
Lareau ahlaki açıdan bir tarzın diğerinden daha iyi olmadığını vurguluyor. Ona göre, yoksul çocuklar çoğunlukla daha iyi davranıyordu,daha az yakınıyordu,zamanı değerlendirmekte daha yaratıcıydı ve iyi gelişmiş bir bağımsızlık duygusuna sahipti. Ancak işbirliği odaklı eğitim, pratik açıdan çok büyük avantajlara sahip. Yüklü bir programı olan orta sınıf çocuğu sürekli deneyimden deneyime geçiş yapmakla karşı karşıya.Takım çalışmasını ve iyi yapılandırılmış ortamlarla nasıl başa çıkacağını öğreniyor.Yetişkinlerle rahat etkileşime girmeyi ve gerektiğinde fikrini çekinmeden, cesurca söylemeyi öğreniyor. Lareau'nun ifadesiyle, orta sınıf çocuklar ''hak sahibi olma'' duygusunu öğreniyor.
Hiç kuşkusuz bugünlerde bu tanım olumsuz çağrışımlara da sahip. Ancak Lareau en doğru anlamını kastediyor:''Kendi bireysel tercihlerinin peşinden gitme ve kurumsal ortamlarda etkileşimleri etkin biçimde yönetme hakkına sahipmiş gibi davranıyorlardı. Bu ortamlarda rahat görünüyorlardı;bilgi paylaşımına ve dikkatleri üzerlerine çekmeye açıktılar... Etkileşimleri kendi tercihlerine göre yönlerdirmek, orta sınıf çocuklar arasında yaygın bir davranıştı.'' Kuralları biliyorlardı. ''Orta sınıf çocuklar, dördüncü sınıfta bile,avantaj sağlamak için kendi yararları doğrultusunda davranır görünüyordu. Prosedürleri kendi isteklerine uygun hale getirmek için öğretmenlerden ve doktorlardan özel ricalarda bulunuyorlardı.''
Emekçi sınıftan ve yoksul çocuklar ise tam tersi ''mesafe,güvensizlik ve baskı duygusuyla'' karakterize edilmişti.Kendi tarzlarını nasıl ortaya koyacaklarını ya da kendi amaçları doğrultusunda bulundukları ortama -Lareau'nun harika tanımıyla- nasıl ''uyum sağlayacaklarını'' bilmiyorlardı.''

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 80)Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell (Sayfa 80)
Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alexander’ın çalışması, ABD’de eğitimi tartışma biçiminin nasıl geri kalmış olduğunu ortaya koyuyor. Sınıfları küçültmek, müfredatı yeniden yazmak, her öğrenciye pırıl pırıl yepyeni bir dizüstü bilgisayar almak ve eğitim fonlarını artırmak gibi konuları tartışmak için çok fazla zaman ayrılıyor ki bütün bunlar okulların yerine getirdiği görevde bir şeylerin kökten yanlış olduğu izlenimini yaratıyor. Oysa Eylül ile Haziran arasında neler olduğunu gösteren ikinci tabloya bir bakın. Okullar işe yarıyor. Başarılı olmayan çocuklarla ilgili tek sorun sadece okula gittikleri sürenin yeterli olmaması.

Asyalıların matematikte gösterdiği üstünlüğün nedenleri ansızın daha da belirgin hale geldi. Asya’daki okullarda uzun yaz tatilleri yok. Neden olsun ki? Başarıya giden yolun yılda 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak olduğuna inanan kültürler kesinlikle çocuklarına yazın üç ay aralıksız tatil yaptırmayacaktır. ABD’de öğretim yılı ortalama 180 gündür. Güney Kore’de 220 gün. Japonya’da ise 243 gün.

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm GladwellOutliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell
Kemal Ersin Yılmaz 
31 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Herhangi bir şeyde çok iyi, gerçekten iyi olabilmeniz için en az 10 bin saat alıştırma yapmanız gerekir."

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm GladwellOutliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell
3 /