Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul

8,6/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
416 gösterim
İlk öykü kitabıyla Can okurlarının karşısına çıkan Murat Gülsoy, genç bir öykücü; Hayalet Gemi adlı edebiyat dergisi okurlarının yakından tanıdığı bir isim. Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul'de on iki öykü yer alıyor. Bu öyküler, ağırlıklı olarak 'yazı' ve 'oyun' temaları üzerine odaklanmış. Murat Gülsoy'un öykülerinde göze çarpan bir özellik de ironi ve kara mizaha çokça yer verilmesi. Öykülerinde insanları şaşırtmayı sevdiğini söyleyen yazar, sürprizli, beklenmedik sonlarla, ilginç kurgularla çıkıyor karşımıza. İmgelerden yola çıkan, fantastik kurgulara yakın duran öyküler, tematik olarak bir süreklilik duygusu verse de, her öyküde başka denemelere giriyor yazar. Birinci tekil kişi anlatımının baskın olduğu çalışmalar, okurla bu nedenle sıcak bir ilişki kurmayı başarıyor. Sürükleyici bir anlatım, özenli kurgular, şaşırtıcı gelişmeler ve ironi. Bunlar Murat Gülsoy'un öykücülüğünün temel taşları. Modern öykünün çarpıcılığını, tazeliğini taşıyan bu çalışmalar, usta bir yazar olma yolunda genç bir öykücüyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789755109596
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Evren Erarslan 
 12 May 13:59 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Murat Gülsoy'un yazma üzerine kafa yorduğu yılların en başına gidiyoruz bu kitap ile. Yazalım, ancak nasıl yazalım sorusunun baş gösterdiği, katmanlı yazım tekniklerine adım attığı yıllar. Bir öykü anlatırken, o öykünün üzerine başka bir kat eklenip yazının içerisinde başka bir boyut oluşuyormuş hissi yaratan hikayeleri seviyorum. Borges okurken edindiğim duyguları Gülsoy okurken de hissediyorum. Bunu en çok hissedeceğiniz öykü Gecenin ve Yazının Bilgeliğine dair öyküsü olacak.
İlk kitabı olmasına rağmen okumaya değer olduğunu düşünüyorum. Murat Gülsoy ne yazsa okunur zaten.

1- Kıtmiir Kıtmiiir : İnzivaya çekilip rahat biçimde kitaplarını okuyan bir yazarın, gittiği köyde bekçi ve köpeği dışında kimse olmaması onu tedirgin etmektedir ve bir gün oluşan bir doğa olayı nedeniyle olaylar gelişir. Güzeldi.

2- Kadınların Gölgesinde : Tuhaf bir hikayeydi. Bir avukatın dava kazanabilmesi için kadının kocasına mektuplar göndererek suç üstü yaptırtmak için başlayan olaylar bambaşka bir hale dönüşecektir. Kurgu değişikti.

3- Keşifler ve İcatlar Ansiklopedisi : Küçüklüğünde değişik bilgiler olan ansiklopedileri okumayı seven bir yazar, başarısız hikayeler yazdığını anladığında balkonunda rakı içmektedir. Daha sonra bu buhranlarla birlikte belki de hayatının en çarpıcı hikayesini o gece yazacaktır.

4- Körebe : Sevdiği kıza yakın olabilmek için kızın sevgilisinin davetini kabul eden karakterimiz, gittiği evde oynanacak oyun ile birlikte hayatına bambaşka biçimde devam edecektir.

5- Randevu : Müdavimi olduğu mekana görüşeceği kızı davet eden adamın hüzünlü hikayesi.

6- Açık Çek : Açık Çek isimli tabloyu incelediği sırada bir kızdan hoşlanan adam, kızın giderken bıraktığı bir cümlenin ardından bulmacayı çözerek ona ulaşmaya çalışır. Modern bir külkedisi masalı misali.

7- Gecenin ve Yazının Bilgeliğine Dair : En beğendiğim öykülerden biri oldu. Çok katmanlı bir öykü. Kahramanımız, yazar olabilmek için usta adı verilen bir adamın yanına gider, diğer 3 arkadaşı ile birlikte yazar olabilmek için ustanın verdiği talimatları birebir takip eder. Sonrasında bu olay tek bir soruya dönüşür. Yazar olan yazan kişi midir? Yoksa olayları size nakşeden arkadaşlarınız, çevreniz ve ya yaşadıklarınız mı?

8- Kendini Orhan Pamuk Sanan Adam : En değişik öyküydü bu da. Sıradan bir sitede, site sakinleri 54 numaralı odada Orhan Pamuk'un oturduğu söylentisini yayarlar. Bunun doğru olmadığını düşünen kahramanımız, olayın iç yüzünü öğrenmek için 54 numaralı daireyi ziyaret edecektir.

9- Gaia ile Tanışma : İlişkisinde sorunlar olan bir adamın, toprak belgeseli çekmek için doğa açılma öyküsü.

Kitaptan 12 Alıntı

Maya 
18 Mar 22:53 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Zamanın ilgilerimi ve duygularımı değiştirmesine alışığım.

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 80)Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 80)
Esin Akun 
19 Tem 17:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İtiraf edilmemiş bir suç gibi sevmiştim onu. Kendime bile açık vermekten korkarak. Zihnimin derinliklerindeki, onun sayılmayacak kadar çok resimlerinin sergilendiği galerinin koridorlarında dolaşan yitik ruhum, gölgesinden bile ürken, kendi dehlizlerinin karanlık bilinmezliğinde soğuk terler döken, zavallı ve çirkin ruhum her resminin karşısında secdeyi alnıyla öptü yıllar yılı.

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat GülsoyOysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy
Maya 
18 Mar 21:15 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yeni bir şeyler denemek cehaletin cesareti olmadan mümkün değil. Her yenilik bir başkaldırı tabi. Fakat isyanı devrime götüren yol biraz uzun. Sandığımızdan da uzun.

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 15)Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 15)
Maya 
19 Mar 17:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsanın, toprak üzerindeki yalnızlığının bitip doğanın sonsuz çevremize katıldığı, zerrelerine ayrılarak tekrar başa döndüğü, sanki hiç var olmamışçasına yok olduğu, geri kalanlara, tüm hayatın tatlı bir rüyadan başka bir şey olmadığını, topraktan başka varılacak bir yer olmadığını, ölümlünün yaşamı boyunca çıkmaya çabaladığı tüm dorukların, tepelerin gereksiz bir hayalden başka bir şey olmadığını, onu bekleyen tek şeyin toprağın dibi olduğunu anlatan o siyah kapıyı anlatacaktık.

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 131)Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 131)
Maya 
18 Mar 21:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir öyküde yalnızca bir tane olağandışı bir şey olmasına izin veririm; birden fazla olursa öykü bin bir gece masallarına döner.

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 15)Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 15)
Maya 
19 Mar 17:20 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yoruluyorsun. İkinci tekil şahısta düşünmekten yoruluyorsun, ama ben demenin yol açacağı duygusal tepkimeleri de kaldıramayacağını çok iyi biliyorsun. Acaba birkaç benlik daha yaratabilir misin? Bunun hesaplarını yapıyorsun. Ama bu durum ne yazık ki hikâye yazmaya benzemiyor. Birkaç sözcük ile yaratılan hayatların tümünün, aslında kendi kopyaların olduğunu anlıyorsun. Bunu neden daha önce fark etmediğine şaşırıyorsun. Bir anda, bir meleği, bir ermişi, bir azizi andıran masum yazar görüntüsünün yerini, kendi kendine –üzeri toplumsal onay gören bir estetik ile örtülmüş– terapi yapan ve bu yaptığını da yazmak ya da yaratmak sanan bir hasta imgesi alıyor.

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 145)Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 145)
Maya 
18 Mar 21:17 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Herkese söyleyeceğim şeyler var. Kendime söylemeyi geciktiriyorum böylece.

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 19)Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 19)
Maya 
19 Mar 17:35 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Karanlık ve soğuk bir yalnızlıkla sarılmış bir şekilde, zavallı taştan bir duvar olarak elinden geldiğince büzülmüştün kendine. Büzüldükçe çatlamış kopmuştu parçaların. Kendinden bir şeyler yitirdikçe çirkinleşmiştin.

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 148)Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy (Sayfa 148)
Evren Erarslan 
12 May 14:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Cimriliği sergileyen kısa gözkapaklarını, kendinden başka kimseyi düşünmediğini belli eden soğuk, düz ve pürüzsüz ellerini, kibir ve kıskançlığın apaçık göstergesi olan burun deliklerinin büyüklüğünü yıllar geçtikçe fark ettim."

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat GülsoyOysa Herkes Kendisiyle Meşgul, Murat Gülsoy
2 /