Oyun ve Gerçeklik

8,0/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.097 gösterim
Bebekler ve çocuklarla gerçekleştirdiği yoğun klinik çalışmalardan yola çıkan D. W. Winnicott, insanın ruhsal ve kültürel gelişimine ilişkin değerli katkılarda bulunmuştur. Rüyalar, oyun oynama, yaratıcılık, kültürel deneyim, bireydeki eril ve dişli öğeler arasındaki üstü kapalı rekabet gibi birbiriyle ilgisiz görünen konular arasındaki bağı irdeleyen Winnicott'ın en belirleyici katkılarından biri, kişisel ve içsel sayılan ruhsal gerçeklikle dışsal ya da ortak gerçeklik arasındaki ara deneyim bölgesine dikkat çekmiş olmasıdır. "Geçiş Nesneleri ve Geçiş Olguları" adlı önemli yazısı çevresinde oluşturduğu "Oyun ve Gerçeklik"te Winnicott, bu geçiş aşamasının gerek bireyin yaşamındaki yerini, gerekse sanat, din, düşsel yaşam ve yaratıcı bilimsel çalışma gibi alanlarda yaşanan yoğun deneyimler içindeki payını tartışıyor. Winnicott'ın en çok gönderme yapılan yapıtı olan bu kitap, psikanalistler için olduğu kadar genel okur için de pek çok ipucu taşıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  186
 • ISBN:
  9789753421805
 • Orijinal Adı:
  Playing And Reality
 • Çeviri:
  İngilizce
 • Yayınevi:
  Metis
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
16 Nis 13:39 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Blogumda paylaştığım yazıyı paylaşacağım ve spoi içerir.

Final ödevim için okuduğum bir kitap.Açıkcası sıkılacağımı düşünürken hiç sıkılmadığım ve üç saatte okuduğum bir kitap.Bu kitabı okurken Jojo Moyes'in 'Senden Önce Ben' kitabını okuyordum.Bitirmek üzereyim o kitabı da.

Yazarım,çocuk doktorudur ve çocuk pskainalizine yöneliyor ve bunun için Almanya'ya gidiyor.Burada Ernest'in desteği ile bu alanda eğitimler alır ve kendini geliştirir.Burada iken Sigmaund Freud'un kızı Anna Freud ile iyi arkadaş olur.Anna Freud,çocuk pedagolojisi ile ilgilenir.PSikoloji alanındaki çalışmaları geliştirerek ve bu geliştirmeyi yaparken çok araştırma yapmış bir kişi.Çok ağır vakalar ile çalışmış.

Bol örnekli ve bol açıklamalar ile dolu bir kitap.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar. :)

Kitaptan 1 Alıntı

Sade-ce Kitap 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ben bu iki uç arasına girmeye çalışıyorum. Hayatlarımıza bakarsak zamanımızın çoğunu davranışlarda yada tefekkürde değil başka bir yerde geçirdiğimizi görürüz muhtemelen. İşte ben ''nerede?'' diye soruyorum ve bu soruya bir cevap vermeye çalışıyorum.

Oyun ve Gerçeklik, Donald W. WinnicottOyun ve Gerçeklik, Donald W. Winnicott