Oyuncu Anne (Çocuğuyla Nitelikli Zaman Geçirmek İsteyen Annelere Rehber Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4494
Gösterim
Adı:
Oyuncu Anne
Alt başlık:
Çocuğuyla Nitelikli Zaman Geçirmek İsteyen Annelere Rehber Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286804
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Ah be annesi, Çocuğunu al spora götür, oradan çık baleye git, oradan çık tenise, dönüşte oyuncakçıya uğra, alabildiğini al, çeşit çeşit oyun gruplarına üye ol, odasına pahalı oyuncakları yığ, eve gelince aç televizyonu sen de elinde cep telefonun yanında otur. Aaaa noldu, o kadar koşturdun ama çocuğun yine mi mutsuz? Ev işleri, hayat telaşı, o kurs bu kurs derken büyüyüverdi çocuklar değil mi? Gel, gerçek nitelikli zamanın peşinde ol ve onunla oyna. Yeterince yaratıcı değilim ve ne yapacağımı bilmiyorum diyorsan, senin için yüzlerce oyun fikri paylaştım. Hepsi çok kolay, çok eğlenceli ve verimli. Hepsi üç çocukla bizzat denendi. Hadi sıva kollarını, birlikte mutlu çocuklar büyüteceğiz... Eğer siz de Şermin Çarkacı gibi düşünüyorsanız yani çocuğunuzla güzel ve verimli zaman geçirmenin tek yolunun şu yukarıda sayılanlar olmadığına inanıyorsanız, işte bu kitap tam size göre… Buza saklanmış penguenleri, bulgurdan yapılmış çölleri ve mavi çarşaftan denizleri çocuğunuzla paylaşmak istiyorsanız Oyuncu Anne ile tanışmanın tam zamanı…
(Tanıtım Bülteninden)
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Şermin Yaşar'ı lise dönemlerimde tanımaya başlamıştım. Sosyal medyada takip ettiğim bir kişilikti kendisi. Önce "Oyuncu Anne" olarak, daha sonra da kendi ismini kullanarak özellikle çocuk gelişimcilere büyük ilham olmuştur. Benim de tanışmayı en çok istediğim kişilerden biridir.
Bakmayın anneler üzerine yazmış gibi göründüğüne. Şermin hiç bir yazısında "yapabilirsin, uygulayabilirsin" demez. Çoğul ekler kullanır "yapabilirsiniz, uygulayabilirsiniz" gibi. Dolayısıyla evde çocuklarla sadece annelerin değil, babaların da, abilerin de, ablaların da ilgilenmesi gerektiğini aktarır.
Ben abi de değilim abla da değilim. Belki mesleğim gereği ilgim bu tarz kitaplar üzerinde ama ben öğretmen değil farklı bir meslek de seçseydim, bu kitabı gene okurdum. Başında atıf yapmış, kitabı kendi çocuklarına ve canı sıkılan tüm çocuklara armağan etmiş. Ben de kendimi canı sıkılan bir çocuk olarak gördüğüm için bir solukta bitiriverdim.
Kitabın içinde tasvip etmediğim bir konu ise çocukların yiyeceklerle ( nohut, bulgur, tuz, irmik vb.) oyunlar oynaması. Nimetle oyun olmaz klişe bir cümle belki ama nimet benim gözümde çok kutsaldır. Mesleğimi icra ettiğim minik bir zamanda da, yeğenlerimle oynadığım zamanlarda da içinde yiyecek olan hiç bir oyunu oynamadım, oynatmadım. Oynatmayı da düşünmüyorum. Şermin bununla ilgili cevap da vermiş okuyuculara ama beni tatmin etmedi malesef.
Eğer oyun bulmakta sıkılıyorsanız ve oyunu oyun olduğu için değil de görev olduğu için oynuyorsanız, oynuyorsak, oynattırıyorsak bu kitabı okumalıyız. Çünkü insanlar geleceğe yönelik düşündükleri ve geçmişi hiç ardlarına bırakmadıkları için "an" yok olup gidiyor.
Keyifli okumalar..
Çocuğunuzla oyun oynarken vakit geçirirken hiç düşündünüz mü belki sizin onunla geçirdiğiniz o kısacık vakit onun çocukluk anılarına eklenecek. Büyüyüp bir yetişkin olduğunda oynadığınız oyunun adını ya da nerede oynadığınızı hatırlamayacak belki ama o an hissettiklerini kalbinde hep taze tutacak.
Sizinle oynarken ne kadar eğlendiğini, ne kadar huzurlu olduğunu ve kendini ne kadar güvende hissettiğini hiç unutmayacak.
İnsan peş peşe kötü olaylar yaşayınca güzel anılarına sığınıyor ya da geçmişte mutlu olduğu, sağlıklı olduğu günleri hatırlayarak umut bulmaya çalışıyor.
Çocuğumuzla güzel vakit geçirerek, oyunlar kurarak, ona yeni tecrübeler kazandırarak, hayatımızın içinde yer vererek aslında ona ilerde sığınabileceği, tutunabileceği belki yanında olmasak bile düşündüğünde yanındaymışız gibi hissedeceği çok güzel anılar bırakıyoruz belleğine.
İşte Şermin Yaşar'ın Oyuncu Anne kitabı da çocuklarla geçirilen vaktin nasıl kaliteli hale getirileceğiyle ilgili dolu dolu bilgiler içeren bir kitap.
Ben okuyalı çok uzun zaman oldu ama hala açıp açıp baktığım altını çizdiğim yerleri tekrar gözden geçirdiğim bir kitap.
Zaman hızla akıp gidiyor avucumuzdan ve bir kelebek gibi avucumuzda tuttuğumuz minik yavrumuz artık avucumuza sığmıyor.
Bir gün kollarımıza da sığmayacak. sözün kısası bu vakitleri tekrar getiremeyeceğiz bu yüzden de henüz yanımızdayken kucağımızdayken her anı dolu dolu geçirelim. Ve kelebeğimiz bir gün geriye dönüp baktığında 'Ne güzel anılarım var annemle babamla, annemle ne çok oynardık, babamla ne çok eğlenirdik diyebilsin.
160 syf.
Çocuklarla geçirilen vaktin nasıl kaliteli hale getirileceğiyle ilgili dolu dolu bilgiler içeren bir kitap.
Son kısmında da her gün ve her ay yapılabilecek bir etkinlik takvimi eklemiş.
Farklı bir bakış açısı kazandırdı.Bir çok nesneden hatta asla oyuncak olacağına inanmadığım nesnelerin bile oyuncak olabileceğini farkettim.
Çocuğumun her gün büyüdüğünü,o vakitleri tekrar getiremeyeceğimi bu yüzden de oyunlarla ve anılarla dolu dolu geçirmem gerektiğini farkettim.
Bizim için yalnızca bir oyun olan anların çocuğun çocukluk anılarını oluşturduğunu ve hayatına yön verdiğini anladım.Tam vaktinde okudum,geç kalmadım.İyi ki okudum.Okumalısınız.Geç kalmamak için...
160 syf.
·Puan vermedi
Karantina günleri nasıl geçiyor? Herşeyin ama herşeyin kıymetini daha iyi bilir olduğunuz günler bu günler. Sokağa çıkma yasgind yoldan birtane araba gecmemesi, sokakta kimsenin olmaması büyük bir yoklukmus. Şükretmeyi öğrendik sayende corona..
Çocuklu evlerde çocuklar sıkılıyor diye anne babanın telaşı var. Peki gerek var mı boyle bir telaşa? Çocukluğumda annem ya da babam aman çocuğum canin sıkılmasın gel şunu yapalım diye yanıma gelmedi hiç. Ben hep bir meşgale buldum kendime hayaller kurdum, oyunlar kurdum. Kimi zaman hasta kimi zaman doktor oldum. Bir cocugun sıkılması gerek ki üretebilsin,dusunebilsin, hayaledebilsin..
Bu kitapla hayallerinizin sınırını zorlayabilirsiniz
160 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
3 çocuk annesi bir kadının çocuklarına yük olarak değil, arkadaş olarak gördüğü ve yaşadığı olayları anlattığı, hem annelere hem babalara güzel tavsiyelerde bulunduğu güzel bir kitap. Her şekilde oyun oynayarak onları ve kendini eğlendirmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatıyor. Evdeki malzemelerden çeşitli oyuncaklar yapıp, onlarla hem kendini eğlendirmeyi hem de çocukları eğlendirmeyi sağlamanın ne kadar güzel bir şey olduğunu gösteriyor. İçerisinde örnek oyun tanımlarının da olduğu bu kitap anne babaların mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
160 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okumaya başladığımda bir paylaşım yapmıştım hatırlarsanız, kitap sonrasında bir iki saat içinde bitmişti bile. Akıci ve yaşamın içinden anlatımıyla okuyucuyu kitleyen bir kitap. Annelik stresine farklı bir bakış açısı getiriyor olması stresten kurtulup anı keyifle yaşama noktasında tüyolar sunuyor. Her annenin okuyup kendi yaşam kalitesini arttırabilecegi de bir kitap aynı zamanda. Sanırım @oyuncuanne nin diğer kitaplarını da okuma listeme ekleyeceğim.
#kitap #kitapkurdu #kitapaski #kitapokuyorum #okumaaski #okumakgüzeldir #okumak #kitapyorum #kitapyorumu #yorum #kitapsever #kitapsevgisi #kitapligim #booklover #bookstagram #bookstore #bookmark #instabook #kitapokuyoruz #oykuhane #oyuncuanne
160 syf.
·2 günde·10/10
Çocukların dünyasına bodoslama dalmak istemeyen, neyi neden yaptığını sorgulayan, çocukları nasıl meraklandırırımın cevabını arayan, çocuğuyla nitelikli zaman geçirmek isteyen, çocukla çocuk olmak isteyen tüm yetişkinlere önerimdir. Okuyun okutun. Şanslıysanız anne-babasınızdır ve oyun oynayabileceğiniz dünya tatlısı bir çocuğunuz vardır. Hemen uygulamaya koyulun.Eğer bir çocuğunuz yoksa şöyle etrafınızı bir tarayın illaki oyun oynayacak bir yeğen, kuzen, komşu çocuğu, arkadaş çocuğu bulabilirsiniz Çocukların dünyası sürprizlerle dolu ve onlar sizi her zaman şaşırtmaya, sevgi şelaleri yaşatmaya hazır. Sadece sizden biraz emek, biraz özen ve bolca araştırmacı bir ruh istiyorlar. Hadi bakalım bol eğlenceli, gülmeceli oyunlar
160 syf.
·1 günde·Puan vermedi
anneliğin yedirmek içirmek değil eğlenceli ve basit bir yolla oyunla çocugun ruhunuda doyurmak gerektiğini anlatan kitap.
bazen atladığımız küçük ayrıntıların onların dünyasında nekadarda büyük olduğunu hatırlattı
sade anlatım tarzıyla keyifle okunan oyuna bakış açımızı değiştirmenin vakti geldiğini öğreten kitap sevdim
160 syf.
·7/10
Yazar; çocuklarıyla olan güzel eğlenceli anılarını paylaşmış . Her şeyin bir oyuna çevrilebileceğini ve daha keyifli bir hale gelebileceğini anlatıyor yararlı bir kitap 2 çocuğu olanlar zaten birinciden tecrübeli oluyor ama tek çocuğunuz varsa 3-4 yaşından sonra uygulayıp keyifli dakikalar geçirebilir siniz ben başarılı buluyorum
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu ay çocuğun için pahalı bir oyuncak alacağına gidip bir oyuncu anne kitabı al ;) her annenin mutlaka okuması gereken bir kitap mutlaka gaza geleceğiniz paragraflar olacaktır.
160 syf.
·Puan vermedi
oyuncu anne nasıl olunur çocuklarla nitelikli zaman nasıl geçirilebilir gibi sorulara yanıt bulabileceğimiz kitap. Kendini çocuklarına adamış annelere ithaf-en yazılmış bir kitap. Tavsiye ederim değişik fikirleri var Şermin Çarkacı' nın
Allah'ım;ağaçları,taşları,gökyüzünü,kuşları,dünyayı çocukların oyuncağı yap ama hiçbir çocuğu dünyanın oyuncağı yapma.
Küsmüyorlar. Oyunu kaybetseler de kavga etseler de küsmüyorlar. Başka bir oyunda yeniden sarılıyorlar. Biz yetişkinler deve gibi kin tutuyoruz.
Pardon da ne değişecek? Çocuğa kızınca, kısıtlayınca, bağırınca, hatta söyleyelim hadi, bunu yapanlar da var; vurunca, hakaret edince çocuk daha mı çabuk büyüyecek? Ha bu sene rahatlarım, ha seneye rahatlarım diye ümit ettikçe zaman daha çabuk mu geçecek?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oyuncu Anne
Alt başlık:
Çocuğuyla Nitelikli Zaman Geçirmek İsteyen Annelere Rehber Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055286804
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Ah be annesi, Çocuğunu al spora götür, oradan çık baleye git, oradan çık tenise, dönüşte oyuncakçıya uğra, alabildiğini al, çeşit çeşit oyun gruplarına üye ol, odasına pahalı oyuncakları yığ, eve gelince aç televizyonu sen de elinde cep telefonun yanında otur. Aaaa noldu, o kadar koşturdun ama çocuğun yine mi mutsuz? Ev işleri, hayat telaşı, o kurs bu kurs derken büyüyüverdi çocuklar değil mi? Gel, gerçek nitelikli zamanın peşinde ol ve onunla oyna. Yeterince yaratıcı değilim ve ne yapacağımı bilmiyorum diyorsan, senin için yüzlerce oyun fikri paylaştım. Hepsi çok kolay, çok eğlenceli ve verimli. Hepsi üç çocukla bizzat denendi. Hadi sıva kollarını, birlikte mutlu çocuklar büyüteceğiz... Eğer siz de Şermin Çarkacı gibi düşünüyorsanız yani çocuğunuzla güzel ve verimli zaman geçirmenin tek yolunun şu yukarıda sayılanlar olmadığına inanıyorsanız, işte bu kitap tam size göre… Buza saklanmış penguenleri, bulgurdan yapılmış çölleri ve mavi çarşaftan denizleri çocuğunuzla paylaşmak istiyorsanız Oyuncu Anne ile tanışmanın tam zamanı…
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 740 okur

  • Mine Tuba
  • Zeynep Önder
  • Arzu K
  • Ferhat Naz
  • Gizem Güven
  • nesrin küçükaslan
  • Güldeniz Ergün
  • Gülsüm
  • Neslihan Nesli
  • Suskun Kahraman

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.8
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%2
25-34 Yaş
%51
35-44 Yaş
%37.3
45-54 Yaş
%2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.1
Erkek
%4.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.8 (63)
9
%26 (50)
8
%17.7 (34)
7
%15.1 (29)
6
%5.7 (11)
5
%2.1 (4)
4
%0
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0