Oz Büyücüsü (Kısaltılmış Metin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.004
Gösterim
Adı:
Oz Büyücüsü
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053329961
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Wonderful Wizard of Oz
Çeviri:
Hazırlayan: Elif Dinçer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Artık basmakalıp cinler, cüceler ve perilerle birlikte, yazarların her hikâyeden birtakım ürkütücü dersler çıkarmayı vurgulayarak, tüyler ürpertici ve korkunç olaylar anlatmadığı, yepyeni ’şaşırtıcı hikâyelerin’ zamanı geldi.”

Amerikalı yazar L. Frank Baum, 1900 yılının Nisan ayında, çocuk edebiyatında yeni bir çığır açacak Oz Büyücüsü adlı eserinin ön sözüne bu kelimeleri yazıyordu. Gerçekten de, Kansas’ın uçsuz bucaksız çayırlarının ortasında yaşarken, korkunç bir hortumla Oz Diyarı’na sürüklenen ve olağanüstü maceralar yaşayan Dorothy’nin öyküsü, çocuk edebiyatına modern bir kimlik kazandırdı. Ülkemizde daha çok film olarak tanınan Oz Büyücüsü’nün romanı çok daha sürükleyici, çok daha eğlenceli…
214 syf.
·3 günde·10/10
"Oz Büyücüsü" (1900) çok duyduğum ve merak ettiğim bir kitaptı. "Alice Harikalar Diyarında" (1865) kitabına benziyor. Beyaz tavşanı değilde sarı tuğlalı yolu takip etmeniz gerekiyor...

Dorothy çıkan bir fırtına ile başka bir diyara sürüklenir. Kötü büyücülerin ve iyi büyücülerin bulunduğu bir diyara. Bu diyarda çok acayip canlılarda vardır. Farklı bir dünya, farklı canlılar, iyi ve kötü büyücüler, bir yolculuk macerası... Bu noktada Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitabına benzettim sanki.

Oz Büyücüsü çok korkunç ve güçlü bir büyücü olarak bilinir fakat O'da batının kötü cadısından korkmaktadır. Büyücüler, büyüler, tuhaf yaratıklar... Bu noktada Harry Potter kitabına benzettim.

Belki J. K. Rowling J. R. R. Tolkien'den etkilenmiştir, J. R. R. Tolkien de L. Frank Baum'dan ve L. Frank Baum da Lewis Carroll'dan etkilenmiştir... Bir birlerinden etkilenip daha sonra kendi bilgi, birikim, tecrübe ve hayal dünyaları ile yeni özgün ürünler çıkarıyorlar.

Dorothy evine dönebilmek için Oz Büyücüsünü bulmak ve evine gitmesine yardımcı olması karşılığında Oz Büyücüsünün istediği şeyi yapmak zorundadır. Bu yolculukta bir beyin isteyen korkuluk, bir kalb isteyen teneke adam ve cesaret isteyen Aslan Dorothy'ye arkadaşlık edecektir. Acaba Dorothy evine dönebilecek midir?

Bu kült kitabı okuyun derim...
214 syf.
·Beğendi·10/10
Çocukluğumun en güzel kitaplarından olan bu eseri şimdi görünce tekrar okuma isteği duydum :)
Dorothy'nin maceraları çocuk kalbimde başarmanın önünde hiç bir engelin olmamasını anlatan güzel bir masaldı...
214 syf.
·Puan vermedi
Market ve kitapçılarda ilkokul çocuklarına göre çok güzel masal ve hikaye kitapları mevcut. Üstelik fiyatları da çok uygun. Bu kitaplardan yanınızda, arabanızda, evinizde devamlı bolca bulundurursanız, çocuklara güzel hediyeler verme şansını yakalarsınız.
214 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çok güzel bir çocuk kitabıydı. Dorothy ve Toto ile birlikte Oz ülkesine gitmek çok güzeldi.

Teneke adam, korkuluk ve aslan üzerinden gayet hoş mesajlar verilmişti.

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Çocuklara hediye edilebilen güzel ve kült eserlerden. Herkese iyi okumalar dilerim. :)
214 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitapta güzel kızımız Dorothy’nin Oz ülkesine giderken başından geçen serüveni okuyoruz. Dorothy bu serüvende tabii ki yalnız değil! Cânı köpeği Toto ve yolda tanıştığı arkadaşları Korkuluk, Teneke Adam ve Korkak Aslan onu yalnız bırakır mı? Asla! Hikayede sadece bir şeyden sıkıldım bence çok uzattı. Konusu falan beni sardı fakat bir yerden sonra artık bitirse de gitsek moduna girdim. Bu kitabın bir filmi de var haberiniz olsun. Sonlara doğru azıcık sıkıldığım için 5/4 veriyorum. Her yaşa uygun bir kitap.
214 syf.
·Puan vermedi
Güzel bir kitap . okumanızı tavsiye ederim Bir yalandan insanları kandırmış bir büyücüyü anlatıyor ve ona kanan halkı .ben beğendim umarım sizde beğenirsiniz :)
136 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Sürükleyici anlatım diliyle beni benden aldı
Oz Diyarı'na giderken yaşadıkları serüvenler, Dorothy ve arkadaşlarının öyküsüyle kendinizi birden kitabın içinde buluyor ve adeta o anları yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Kitabın en sevdiğim yanı da bu oldu sanırım.
Okuduktan sonra bir daha Dorothy ve arkadaşlarının öyküsünü unutmayacak ve aklınıza geldiğinde yüzünüzde oluşan gülümsemeye engel olamayacaksınız.
Bu tarz kitapları sevenlere önerilir !
214 syf.
·Puan vermedi
Çocuk kitabı olmasına rağmen herkesin okumasi gerektiğini düşünüyorum. İçinde güzelliği yardımseverliği barındıran bir kitap. Bir çırpıda biter zaten...
214 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Öncelikle uygulamada bir sorun olarak gördüğüm bir konuyla başlamak istiyorum. Oz Büyücüsü gibi sitede mevcut olan kitapların diğer basımları eksik kitap olarak bildirildiğinde kitaba dair inceleme, alıntı ve istatistikler bölüneceğinden diğer basımlar eklenemiyor. Ben bu bölünmeyi bir sorun olarak değil, okuru daha doğru yönlendirebilecek bir çeşitlilik olarak görüyorum. Sonuçta her yayınevi, her çevirmen kalemi aynı olmayacaktır ve farklı basımdan okunduğunda yapılacak yorumlarda özellikle farklı basım belirtilmezse dil, akıcılık gibi konularda yanlış anlaşılamalara yol açabilir.
Ben Oz Büyücüsü'nü Yabancı Yayınları'ndan Kardelen Alaçam'ın çevirisiyle okudum. Öncelikle kitabın kapak kalitesi muhteşem. Çocukluğumuzda içinde kaybolduğumuz ansiklopedileri hatırlattı bana her elime alışımda. Kardelen'in de akıcı çevirisiyle daha eğlenceli bir hale geliyor kitabı okumak. Bu konuda uzmanların yorumlarını incelemek elbette daha doğru olacaktır fakat çocuk klasiklerinde -detaya girilmese bile- ölme, öldürme sahneleri görmek rahatsız ediyor beni bir yerden sonra. Birçoğumuzun alışkın olduğu, oldukça keyifli bir hikaye. Çevirmeninden sözlerle bitireyim: Hayatınız boyunca hep iyi cadılarla karşılaşmanız dileğiyle...
214 syf.
·1 günde·9/10
Filmlerini, animasyonlarını defalarca izlediğim bu eserin kitabını yeni okuyabilmenin hüznü içerisindeyim. Okuduğum zaman film haricinde pek çok macera da okumuş oldum. Bu gerçekten de çok iyi oldu. Kitaba gelirsek eğer Baum'un hayalgücünün yoğunluğu ile karşı karşıya kalıyoruz. Oluşturduğu karakterler şehirler bizi gerçekten de büyülüyor. her karakter o kadar iyi betimlenmiş ki karakterlere çok iyi ısınıyorsunuz. Filmde en sevdiğim replik olan "Ev gibisi yok" kitapta da karşılaşmak çok güzeldi.

Ufak bir not olarak filmin sonu ile kitabın sonu arasında çok ufak bir farklılık var. İki sonda benim için çok güzeldi açıkçası.

Not 2 olarak yerli yapım oz büyücüsü olan Ayşecik ve sihirli cüceler rüyalar ülkesindeyi de izlemeden etmeyin :)
214 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yetiskinken okuduğum bir kitap,o kadar fazla uzerine konusuldu ki kitabi okumamiza gerek kalmadi herkes boyle dusunuyor ayni Alice harikalar diyarinda veya Frankenstein gibi ama ikisini de okudum ve ikisi de bu sayede "baskalarindan duydugun kitap" yerine "okuyup benim olan kitap" oldu.
214 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Masal kısaca evinden ayrı düşen bir kızın evine dönebilmek için uğraşırken başından geçen maceraları anlatıyor. Ama ne ders verici ne güzel maceralar…
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki böyle bir kitabı asla masaldır çocuklara yazılmıştır falan diyerek okumamazlık yapmayın çünkü bilindiği üzere aslında masalların çoğu çocuklar için değil büyükler için yazılmıştır. Çocukların o masum ve güzel dünyasına, hayal gücüne bir yolculuk yapmak için bundan iyi bir yol olamaz gerçekten. Ayrıca ne kadar küçükler tam anlayamasa da büyüklerin anlaması gereken o kadar güzel bir konu işlenmiş ve yazar öyle tatlı bir dil kullanmış ki okumaya doyamıyorsunuz gerçekten kitabı. Okurken hem çocukluğunuza gidip kaybettiğinizi düşündüğünüz çocukluğunuza bir merhaba diyorsunuz hem de sayfaların arasında kaybolurken ustaca işlenmiş bir dersle karşılaşıyorsunuz
Kitabın içeriği hakkında aklımda kalanları yazmadan önce şunu da belirtmeliyim ki bence herkes masal okuyamaz arkadaşlar. İçindeki o coşkun duyguya kulak vermeyen, bütün fikirlerini somut gerçeklik üzerine kurmuş ve içindeki çocuğu çoktan susturmuş insanlar ne yazık ki asla masal nedir, neden okunur anlayamazlar. Bu tür insanlarla anlaşmak da yaşamak da zordur; çünkü hayal gücünün engin denizlerinde dalgalanmayan, ufuklarında kaybolmayan bir insan, aklı olan fakat onu sadece hayatta kalmak için kullanan bir robottan başka bir şey olamaz. O yüzden içinizdeki çocuğun sessizleştiğini hissettiğiniz an elinize bir masal kitabı alın ve okuyun, sizi özgür kılacak hayal gücünüzün sınırlarına koşmak için.
Şimdi kitabın içeriği hakkında düşündüklerimi kısaca sizlerle paylaşayım;
(Dikkat yazımın bundan sonraki bölümü spoiler içerebilir…)
Küçük bir kız olan Dorothy büyük bir hortumun içinde uçarak evi ve köpeğiyle birlikte Oz ülkesine gelir. Bu ülkeyi doğuda batıda güneyde kuzeyde olmak üzere dört tane cadı yönetmektedir. Bunların ikisi kötü ikisi ise iyi cadılardır. Dorothy evine nasıl döneceğini merak ederken iyi kuzey cadısı ona Oz Büyücüsünün ona yardım edebileceğini söyler ve o da büyücüye gitmek için yola çıkar. Yolda beyni olmayan korkuluk, kalbi olmayan teneke adam ve cesareti olmayan aslanla karşılaşır, onların sıra dışı hikayelerini dinler ve onlar da kendilerinde eksik olan şeyleri kazanmak için Dorothyl'e birlikte yola çıkarlar. Başlarından bir sürü tehlikeli macera geçer ve aslında her maceradan alınacak dersler vardır. Oz Büyücüsüne vardıklarında büyücü onlara dileklerini yerine getirmek için şart koşar ve Dorothy ve arkadaşları bu şartı yerine getirmek için başka maceralara atılır. Ve masal bu şekilde devam edip gider. Benim ilgimi çeken nokta ise kendini eksik hisseden korkuluk, teneke adam ve aslanın aslında istedikleri şeye zaten sahip olmasıdır. Korkuluk beyni olmamasından şikayetçiyken yolculuk esnasında bütün patlak fikirleri o ortaya atar ve en zor zamanlarda zekasıyla işin içinden çıkar, bir kalbi olmamasından yakınan Teneke Adam karıncayı bile incitemez, çok duygusaldır ve yanlışlıkla bir böceği ezdim diye hüngür hüngür ağlar, korkak olduğunu düşünen aslan ise kahramanlarımızı bütün tehlikelerden korur ve oldukça cesaret gerektiren şeyleri düşünmeden yapıverir. Dorothy'e gelince o evine gitmek için gereken şeye zaten en baştan beri sahiptir.
Yani bence yazarın burada vermek istediği mesaj daha çok elimizde olan şeyin farkına varabilmemizle alakalı. Mesela Oz Büyücüsü aslana korkmanın normal bir şey olduğunu , gerçek cesaretin, korktuğun anlarda tehlikeyle yüzleşebilmek olduğunu söyler. Korkuluk sadece aptal olduğunu düşündüğü için kıvrak zekasının farkına varamamaktadır, teneke adam da kalpsiz olduğunu düşünmese küt küt atan kalbinin sesini duyabilecektir. Gerçek hayatta da öyle değil midir? Bir şeyi gerçekten yapabileceğimize inanırsak, hedefimize ulaşmak için canla başla çalışıp korkusuzca engelleri aşarsak kim bizi durdurabilir ki? Veya tam tersi önümüzdeki bütün yollar açık olsa dahi biz inanmadığımız sürece kim bizi hedefimize ulaşabileceğimize inandırabilir? Derler ya inanmak başarmanın yarısıdır. Daha fazlasıdır bence. Çünkü bir insan kendine ne kadar inanırsa inandığı şeyler uğruna o kadar çabalar.
Dorothy'le çıktığımız bu macera aslında kendi içimize yaptığımız bir yolculuk aslında. Beynimizin, kalbimizin ve cesaretimizin daha çok farkına varabilmek için okunması gereken şeker tadında bir masaldı. Okumadan geçmeyin derim. İyi okumalar.. :)
-Bana beyin veremez misin? diye sordu Korkuluk
-Buna ihtiyacın yok her gün yeni bir şey öğreniyorsun. Bir bebeğin beyni vardır ama fazla bir şey bilmez. Bilgiyi sağlayan tek şey deneyimdir ve bu dünyada ne kadar kalırsan o kadar deneyim elde edersin.
"Neden bu güzel ülkeyi bırakıp o Kansas dediğin, kurak, gri yere gitmek istediğini anlayamıyorum."
"Beynin yok da ondan," diye yanıtladı kız."Biz etten kemikten yapılmış insanlar, güzel bir ülkede yaşamaktansa, ne kadar bunaltıcı ya da gri olursa olsun evlerimizi tercih ederiz.Ev gibisi yoktur."
Korkuluk içini çekti. "Tabi ki anlayamıyorum." dedi. "Sizin başlarınızda, benimki gibi samanla dolu olsaydı, güzel yerlerde yaşardınız ve Kansas'da hiç kimse olmazdı. Beyinlerinizin olması Kansas için büyük bir şans."
"Tehlikeyle karşılaştığında korkmayan canlı yoktur. Gerçek cesaret, korkmana rağmen tehlikeye göğüs gerebilmektir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oz Büyücüsü
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053329961
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Wonderful Wizard of Oz
Çeviri:
Hazırlayan: Elif Dinçer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Artık basmakalıp cinler, cüceler ve perilerle birlikte, yazarların her hikâyeden birtakım ürkütücü dersler çıkarmayı vurgulayarak, tüyler ürpertici ve korkunç olaylar anlatmadığı, yepyeni ’şaşırtıcı hikâyelerin’ zamanı geldi.”

Amerikalı yazar L. Frank Baum, 1900 yılının Nisan ayında, çocuk edebiyatında yeni bir çığır açacak Oz Büyücüsü adlı eserinin ön sözüne bu kelimeleri yazıyordu. Gerçekten de, Kansas’ın uçsuz bucaksız çayırlarının ortasında yaşarken, korkunç bir hortumla Oz Diyarı’na sürüklenen ve olağanüstü maceralar yaşayan Dorothy’nin öyküsü, çocuk edebiyatına modern bir kimlik kazandırdı. Ülkemizde daha çok film olarak tanınan Oz Büyücüsü’nün romanı çok daha sürükleyici, çok daha eğlenceli…

Kitabı okuyanlar 307 okur

  • Ceylin Tunay
  • Laluna
  • Isabelle Lightwood
  • Deniz
  • Ela Şimşek
  • İnci Ç
  • Cemre Yakupoğlu
  • Öykü Hoşer

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (1)
9
%1.1 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0