1000Kitap Logosu
Oz Büyücüsü
Oz Büyücüsü
Oz Büyücüsü

Oz Büyücüsü

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
1.671 Kişi
5bin
Okunma
1.300
Beğeni
33,6bin
Gösterim
144 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 5 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 5 Mart 2019 · Karton kapak · 9786052957349
Orijinal adı
The Wonderful Wizard of Oz
Diğer baskılar
1900 yılında yayımlanan Oz Büyücüsü, yazarı L. Frank Baum’un ifadesiyle “merak ve eğlencenin korunduğu, kederin ve kâbusların dışarıda bırakıldığı modern bir masal” olmayı amaç edinir. Amerikan edebiyatının ilk masalı olarak görülen eser, 1890’ların Amerika’sındaki ekonomik, politik ve toplumsal durumun sembolik bir alegorisi olarak değerlendirilir ve Batı’daki çiftçilerin durumunu, dönemin altın piyasasını ve İç Savaş’tan sonra çalışamayıp ekonomik sorunlar yaşayan işçileri sembolize eden unsurlar taşıdığı ileri sürülebilir. Söz konusu alegorik özelliği ve hayali öğeleriyle hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden bu klasikleşmiş eser, bir kasırgaya kapılan küçük Dorothy ile köpeği Toto’nun Kansas’ın uçsuz bucaksız çayırlarından fantastik Oz Diyarı’na uzanan yolculuğunu ve bu serüvende edindikleri sıra dışı dostları anlatır. Çıktıkları zorlu ve tuhaf yolculukta Korkuluk beynini, Teneke Adam kalbini, Aslan da cesaretini ararken Dorothy’nin tek istediği Kansas’a, teyzesiyle eniştesinin çiftliğine geri dönebilmektir. Ne de olsa insanın evi gibisi yoktur…
5 mağazanın 81 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,99
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
3 sa. 55 dk.
8.4
10 üzerinden
1.671 Puan · 282 İnceleme
Buse Yamak
Oz Büyücüsü'ü inceledi.
144 syf.
·
4 günde
·
10/10 puan
Kitap çok sürükleyici ve akıcıydı. Evet kitap masal olabilir ama bana göre 7 den 70 e herkes okuyabilir. Çünkü kitabı okurken bir yandan da bazı şeylerden ders alıyorsunuz. 7 yaşında okuyunca başka şeyler düşünebilirsiniz, 70 yaşında okursanız da başka şeyler. Kitap size bir şeyler katıyor diyebilirim. Bu arada kahramanımız Dorothy’nin maceralarını okurken sanki ben de kitabın içinde onların yanındaymış gibi hissettim. Sürekli olarak acaba istedikleri şeyler olacak mı ? Nasıl olacak ? Nasıl yapacaklar ? dedim durdum. Kitabın bu kadar güzel olmasını sağlayan şeylerden biri de bence yazarın dilinin sadeliği.
Oz Büyücüsü
8.4/10
· 5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
mavi akrep
Oz Büyücüsü'ü inceledi.
144 syf.
Yolculuk Kimilerini Değiştirir
Bir zamanlar filmini izlediğim kitabı okumak bugüne kısmetmiş. Kitabın ana kahramanları, dorothy ve köpeği toto, korkuluk, aslan ve teneke adamın Oz Diyarına yaptıkları sırada karşılaştıkları maceralar anlatılmaktadır. Bakış açısının aslında hayata nasıl bakışımızı değiştirdiğini bilmemiz gerekir. #plasebo etkisinin bu kadar güzel anlatıldığı başka bir kitap okumamıştım. Okuduğunuzda anlayacağınızı şimdiden söyleyebilirim. Spoiler vermemek için kitabın dilinin akıcı, sürükleyici ve duru olduğunu söyleyebilirim. Masal, öykü sevenler için birebir diyebilirim. Çocuklara göre denilen bazı şeyler biz büyükler içinde önemli bakış açıları sunmaktadır. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
Oz Büyücüsü
8.4/10
· 5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
45
tuba
Oz Büyücüsü'ü inceledi.
144 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Oz Büyücüsü çocuk klasikleri kitabı ama ben çok severek okudum. Bence her yaş grubu okuyabilir. Konusu ise Kansas’taki evinden bir fırtınayla koparılan Dorothy ve köpeği Toto, Oz Diyarı'nda mahsur kalır. Kuzeyin Cadısı ve Munchkinlere kulak veren Dorothy sarı tuğlalı yola çıkar ve ona yardım etmesi için, Zümrüt Şehir’de yaşayan Oz Büyücüsü’nü aramaya koyulur. Korkuluk, Teneke Adam ve Korkak Aslan ile beraber Dorothy arkadaşlık, büyü ve tehlike dolu bir maceraya çıkar.
Oz Büyücüsü
8.4/10
· 5bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
14