Ozan Beedle'ın Hikayeleri Harry Potter'ın Büyülü Dünyasından

8,8/10  (77 Oy) · 
251 okunma  · 
48 beğeni  · 
1.796 gösterim
Harry Potter serisiyle tanınan J. K. Rowling'den yepyeni bir kitap geliyor! 

İlk yedi kopyasını Rowling'in el yazısıyla tamamladığı, resimlediği kitabın bu kopyalarından altı tanesi yazar tarafından Harry Potter'ın yolculuğunda kendisine eşlik eden altı kişiye hediye edilmiş. Sonuncunun geliri de Children's High Level Group adlı hayır kurumuna verilmek üzere açık arttırmaya çıkarılmış. Bu kurum çocuk hakları ve zor durumdaki çocukların koşullarının iyileştirilmesi için çalışıyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de YKY tarafından yayımlanacak 
Ozan Beedle'ın Hikâyeleri'nden elde edilecek gelir bu kuruma aktarılacak.

Serinin son kitabı olan Harry Potter ve Ölüm Yadigârları'nı okuyanların hatırlayacakları, kitapta büyük önem taşıyan, olayların aydınlanmasında kritik bir rol oynayan bir iç kitap Ozan Beedle'ın Hikâyeleri. 

Ozan Beedle'ın Hikâyeleri, beş farklı hikâye içeriyor. Bildiğimiz masal kalıplarından ve klişelerinden uzak, mesajlarını Rowling'in alışıldık esprili üslubuyla veren, yazarın bütün kitapları gibi sadece çocukları hedef almayan bir kitap.

Harry Potter dünyasının en sevilen karakterlerinden biri, Hogwarts'ın efsanevi müdürü Albus Dumbledore'un notlarıyla zenginleşen kitap bir masal kitabı olarak, bu dünyayı hiç tanımayan kişiler tarafından büyük bir zevkle okunabileceği gibi Harry Potter hayranlarına çok tanıdık gelecek karakterler ve hikâyeler içeriyor, akıllarındaki bazı soruların cevaplarını veriyor.

İngilizcesi bütün dünyada 4 Aralık 2008'de satışa çıkacak olan Ozan Beedle'ın Hikâyeleri Ocak ayının ilk haftalarında Harry Potter kitaplarının usta çevirmeni Sevin Okyay'ın Türkçesiyle okurlarla buluşacak.
(Tanıtım Bülteninden)
Hazal 
 09 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Uzun bir aradan sonra tekrar Harry Potter'la ilgili bir şeyler okumak çok eğlenceliydi.. Kitapta ve filmde de bahsedilen 3 kardeşin hikayesi ve ona benzer bir kaç tane eğlenceli ve eğitici masallar Profesör Dumbledore'un da çözümlemeleriyle birlikte verilmiş.. Okuması gerekli mi? Tabii ki değil ama şöyle ki kitap aslında daha önemli bir amaca hizmet ediyor: J.K Rowling korunmaya muhtaç çocuklara yardım edebilmek adına "Lumos" vakfını kurmuş ve bu kitabın gelirleri de oraya gidiyormuş.. Belki bunun hatırına alınıp okunabilir diye düşünüyorum :)

Merve Akpınar 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Küçük büyücüler ve cadılar için "Andersen Masalları" tarzı sonunda ders içeren masallar yazan Ozan Beedle'ın Hikayeleri'nin Profesör Dumbledore'un her bir öykü için kaleme aldığı ek notlar ile birlikte Hermione Granger'ın çevirisiyle kaleme alınmış bir kitap. Yani J.K. Rowling böyle demiş. Bu kitapta ki öyküler tabi ki güzel ama bence asıl güzel yanı çocuklar için yazılan bu kitabın satışından elde edilen tüm gelirler J.K.Rowling'in kurduğu 'Lumos' isimli kuruluşa gidiyor olması. Lumos Kuruluşu; çocuk esirgeme kurum ve yurtlarına yerleştirilmiş yaklaşık sekiz milyon çocuğun bakımı ve gelişimi için çalışmaktadır.

nazey 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 53 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap okumaktan ziyade bu bir oyun halini aldı. Ben hikayeden ne çıkardığımı Prof. Albus Dumbledore ne çıkardığını karşılaştırmak eğlenceliydi. Nedeni bilmiyorum J.K Rowling'in hep daha fazlasını anlatmak istdiğini düşünmüşümdür. Kadın yazarın hayal gücü muazzam ve bu küçük hikayeler gerçekten o dünyadan çıkmış gibiydi.

Zeynep Gençelli 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cadı Kazanının altına biraz odun Ateşi -odunlar sihirli ormandan toplansın- içine bolca duyarlılık öğüt atıp karıştırın.Eserinizin Ölümsüz olması için felsefe Taşı'nı eriterek bol kepçe doldurun.En son karton kaba 104 Kaşık dökün ve servis edin.

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir roman. La Fontaine masallarını andırır şekilde büyü dünyası ile ilgili olarak yazılmış 5 adet hikaye mevcut. Ki bunlardan biri Harry Potter serisinin son kitabında da bahsedilen Üç Kardeşin Hikayesi. Her hikayenin sonunda meşhur Hogwarts müdürü Albus Dumbledore'un hikayeler ile ilgili olarak hazırladığı bazı notlar mevcut ve bunlar sayesinde büyü dünyası ve Hogwarts'ın geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek mümkün. Keyifle okunan bir roman.

Nazlıhan 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Harry Potter'ın sihirli dünyasıyla bizi büyüleyen J.K.Rowling, anlaşılan okurları gibi bu dünyadan pek çıkmak istememiş ki büyücüler dünyasının öykülerini anlatan Ozan Beedle'ın Hikayeleri'ni yazmış. İçine de kendi çizimlerini eklemiş. Çizimler de gayet başarılı :)

Yorumun devamını blogumda bulabilirsiniz http://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...dlen-hikayeleri.html

NigRa 
 13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Harry Potter ile ilgili her yazı,her kitap kabulüm. :) Kıssadan hisse büyücülere hayat dersi.. kitap gerçekten çok hoş kesinlikle tavsiye ederim. Fantastik Canavarlar'a göre daha akıcı ve hoş bir kitap, keşke bunun filmi çekilseydi.

Elif Eğilmez 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 42 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel öyküler ile zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Güzel bir anlatım ve yorumlar ile eşsiz. Büyücü dünyasının hikayeleri bize akıl veriyor

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

En kaliteli serilerden Harry Potter evreni içinde geçen bir kitap, elinizdeyken sizi de evrenin içine çekiyor ve o büyülü dünyada okuyorsunuz sanki sözcükleri. Her hikaye şeker gibi tatlı olmasının yanında ayrıca ders de veriyor. Üç Kardeşin Hikayesi zaten favorimdi son kitapta da. Burada da okuyunca ayrı duygulanmıştım. Rowling ve harika kurgu dünyasına böyle ufak bir kitap için bile binlerce teşekkür etmek gerek. İçimizdeki çocuğa tekrar dokundu.

Okan Turan 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Her Harry Potter hayranının okuması gereken bir kitap. içinde güldüren şaşırtan heyecanlatan beş farklı masal var her biri icin de dumbledore un yazmış olduğu notlar var. Üstelik yazarın kendi çizimleriyle de hoş bir sayfa tasarımı var kitabın. :)

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

Merve Akpınar 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Becerikli iksirci güçlü tutkulara yol açabilir, ama henüz kimse Aşk denen kırılmaz, ebedi, şartsız bağlılığı yaratmayı başaramamıştır.

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
yaren dundar 
08 Şub 00:53 · 10/10 puan

Büyücüler de mugge lar da güce karşı ihtirasla doludur;kaç tanesi Kader Asasına karşı direnebilirdi? hangi insan sevdiği kişiyi kaybedince Dirirltme taşının aklını çelmesine karşı koyabilirdi? ben, dumbledore bile Görünmezlik Cüpplesini' ni reddetmeyi en kolsay bulurdum; bu da ne kadar akıllı olsam bile , gene de hala herkes kadar büyük bir budala olduğumu gösteriyor

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 96)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 96)
Merve Akpınar 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

En derin esrarları -hayatın kaynağını, benliğin özünü- ancak en aşırı ve tehlikeli türden sonuçlara hazırsanız kurcalayın.

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
nazey 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Doğru belirlenmemiş bir amaç ve sonucu
Ve elbette ki, bu gözü kara genç adam, insanüstü olmaya çalışırken kendini insanlık dışı hale getiriyor.Kaldırıp kilitlediği kalp yavaş yavaş büzüşüyor, üzerinde kıllar
çıkıyor ve onun hayvanlığa doğru inişinin simgesi oluyor.

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 60 - Y.K.Y)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 60 - Y.K.Y)