Ozan Beedle'ın Hikayeleri Harry Potter'ın Büyülü Dünyasından

8,7/10  (165 Oy) · 
482 okunma  · 
118 beğeni  · 
2.789 gösterim
Harry Potter serisiyle tanınan J. K. Rowling'den yepyeni bir kitap geliyor! 

İlk yedi kopyasını Rowling'in el yazısıyla tamamladığı, resimlediği kitabın bu kopyalarından altı tanesi yazar tarafından Harry Potter'ın yolculuğunda kendisine eşlik eden altı kişiye hediye edilmiş. Sonuncunun geliri de Children's High Level Group adlı hayır kurumuna verilmek üzere açık arttırmaya çıkarılmış. Bu kurum çocuk hakları ve zor durumdaki çocukların koşullarının iyileştirilmesi için çalışıyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de YKY tarafından yayımlanacak 
Ozan Beedle'ın Hikâyeleri'nden elde edilecek gelir bu kuruma aktarılacak.

Serinin son kitabı olan Harry Potter ve Ölüm Yadigârları'nı okuyanların hatırlayacakları, kitapta büyük önem taşıyan, olayların aydınlanmasında kritik bir rol oynayan bir iç kitap Ozan Beedle'ın Hikâyeleri. 

Ozan Beedle'ın Hikâyeleri, beş farklı hikâye içeriyor. Bildiğimiz masal kalıplarından ve klişelerinden uzak, mesajlarını Rowling'in alışıldık esprili üslubuyla veren, yazarın bütün kitapları gibi sadece çocukları hedef almayan bir kitap.

Harry Potter dünyasının en sevilen karakterlerinden biri, Hogwarts'ın efsanevi müdürü Albus Dumbledore'un notlarıyla zenginleşen kitap bir masal kitabı olarak, bu dünyayı hiç tanımayan kişiler tarafından büyük bir zevkle okunabileceği gibi Harry Potter hayranlarına çok tanıdık gelecek karakterler ve hikâyeler içeriyor, akıllarındaki bazı soruların cevaplarını veriyor.

İngilizcesi bütün dünyada 4 Aralık 2008'de satışa çıkacak olan Ozan Beedle'ın Hikâyeleri Ocak ayının ilk haftalarında Harry Potter kitaplarının usta çevirmeni Sevin Okyay'ın Türkçesiyle okurlarla buluşacak.
(Tanıtım Bülteninden)
Göknur Şahin Sarı 
 14 Oca 20:45 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Harry Potter serisini de okuduysanız bir çırpıda okuyabileceğiniz çok keyifli bir kitap olmuş. Kitapta 5 farklı masal ve bunların Dumbledor'un yorumlarıyla incelendiği kısımlar bulunuyor. Serinin özlemini çekenlere ilaç gibi gelecektir. İyi okumalar...

Gözde Onan 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harry Potter'ın dünyasını seven okurlar için okunabilir bir masal kitabı. İçinde bulunan masallardan sadece bir tanesi şaşırtacak ve biraz ürkütecek maiyette.Bir solukta bitirilecek bir boyuta sahip.

Hazal 
 09 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Uzun bir aradan sonra tekrar Harry Potter'la ilgili bir şeyler okumak çok eğlenceliydi.. Kitapta ve filmde de bahsedilen 3 kardeşin hikayesi ve ona benzer bir kaç tane eğlenceli ve eğitici masallar Profesör Dumbledore'un da çözümlemeleriyle birlikte verilmiş.. Okuması gerekli mi? Tabii ki değil ama şöyle ki kitap aslında daha önemli bir amaca hizmet ediyor: J.K Rowling korunmaya muhtaç çocuklara yardım edebilmek adına "Lumos" vakfını kurmuş ve bu kitabın gelirleri de oraya gidiyormuş.. Belki bunun hatırına alınıp okunabilir diye düşünüyorum :)

Melon Şapka 
02 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Harry Potter serisiyle büyüyen biri olarak çok mutlu oldum böyle bir kitabı elime alınca. Filmi izlerken keşke Ozan Beedle'ın kitabı da çıksa demiştim cıktı :)
Kitap 104 sayfalık 5 ayrı masaldan oluşuyor ve her masalın sonunda Albus Dumbledore'un masallar hakkında yaptığı yorumlar kısmı var. Masallar çok güzel her zamanki gibi H.P.'nin büyülü dünyasına çekiyor sizi. Kitabın tek kötü yanı çok kısa olması 5 masalda ufak ufak bölümlerden oluşuyor okuyucuyu biraz aç bırakıyor keşke içinde daha fazla masal olsa diyorsunuz. Tabii bunuda J.K. Rowling seri haline getirirse bu düşünceler değişir.
Harry Potter dünyasını seven birinin mutlaka kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap bu. Ayrıca kitabın telif gelirlerininde yardıma muhtaç çocuklar için kurulan derneğe gideceğini bilmekte daha bir özel kılıyor kitabı.
Son olarak incelememi kitaptan bir alıntı ile bitirmek istiyorum:
"En derin esrarları -hayatın kaynağını, benliğin özünü- ancak en aşırı ve tehlikeli türden sonuçlara hazırsanız kurcalayın."

Merve Akpınar 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Küçük büyücüler ve cadılar için "Andersen Masalları" tarzı sonunda ders içeren masallar yazan Ozan Beedle'ın Hikayeleri'nin Profesör Dumbledore'un her bir öykü için kaleme aldığı ek notlar ile birlikte Hermione Granger'ın çevirisiyle kaleme alınmış bir kitap. Yani J.K. Rowling böyle demiş. Bu kitapta ki öyküler tabi ki güzel ama bence asıl güzel yanı çocuklar için yazılan bu kitabın satışından elde edilen tüm gelirler J.K.Rowling'in kurduğu 'Lumos' isimli kuruluşa gidiyor olması. Lumos Kuruluşu; çocuk esirgeme kurum ve yurtlarına yerleştirilmiş yaklaşık sekiz milyon çocuğun bakımı ve gelişimi için çalışmaktadır.

nazey 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 53 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap okumaktan ziyade bu bir oyun halini aldı. Ben hikayeden ne çıkardığımı Prof. Albus Dumbledore ne çıkardığını karşılaştırmak eğlenceliydi. Nedeni bilmiyorum J.K Rowling'in hep daha fazlasını anlatmak istdiğini düşünmüşümdür. Kadın yazarın hayal gücü muazzam ve bu küçük hikayeler gerçekten o dünyadan çıkmış gibiydi.

Mustafa K. 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter evreninin masallarını okumak çok keyifliydi. Albus Dumbledore'nin de yorumlarını okuyoruz kitapta. Bu kadar bilge birinin sözleri gerçekten çok değerli hele de yaşadıklarını bilince ayrı bir tad oluyor. J.K.Rowling'in de eklemeleri bulunuyor kitapta ve bazı noktalar pekişiyor seriyle. Gayet güzel bir masal kitabı.

Zeynep Gençelli 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cadı Kazanının altına biraz odun Ateşi -odunlar sihirli ormandan toplansın- içine bolca duyarlılık öğüt atıp karıştırın.Eserinizin Ölümsüz olması için felsefe Taşı'nı eriterek bol kepçe doldurun.En son karton kaba 104 Kaşık dökün ve servis edin.

Carnival of Rust 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Beş farklı hikayeden oluşan Albus Dumbledore'un hikayeden cıkardıgı notları okuyucularla paylaşan hikaye kitabı. Bu hikayelerdeki karakterler ise buyu kullanmalarına ragmen caresiz yada cok sey atlatmaları gerekmektedir. Çerez niyetine okunabilecek bir kitap.

Elif 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap 5 hikaye ve Dumbledore'un bu hikayeler hakkındaki notlarından oluşuyor. Güzel olan ne biliyor musunuz? Tabiki Harry Potter'ın büyülü dünyası ile ilgili olması. Yazarın öyle bir anlatımı var ki o dünyanın gerçekliğine kaptırıp gidiyorsunuz. Sanki bizim haberimiz olmayan bir yerde Hogwarts var, büyücüler ve cadılar yaşıyor ama habersizmişiz hissi veriyor. Öyle bir dünya işte bu seri; kitapları olsun, ek kitapları olsun, filmleri olsun... Her şeyiyle bizi içine çekiyor. Yazarın bu uslübüne hayranım. Yine kıyısından köşesinden de olsa o büyülü dünyaya gittim geldim. Aslında, bu kitap mükemmel falan değil. Herkesin seveceğini de sanmıyorum. Gayet küçük hacimli bir ek kitap. Ama HP severler bunu da sevecektir. Ders alınası güzel hikayelerdi. (Yalnız "Sihirbazın Kıllı Kalbi" beni dehşete düşürdü) Hikaye sonlarındaki Albus Dumbledore'un notları da güzel, bilgi vericiydi. Ara sıra gülümsetti :)

3 /

Kitaptan 13 Alıntı

Göknur Şahin Sarı 
14 Oca 02:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayttaki hiçbir erkek ya da kadın, ister sihirli olsun ister olmasın, fiziksel, akli ya da duygusal, incinmenin bir biçiminden kaçınamamıştır.

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 58 - Yapı Kredi Yayınları)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 58 - Yapı Kredi Yayınları)
Gözde Onan 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların ölümden kaçma ya da ölüme üstün gelme çabaları daima hayal kırıklığına uğramaya mahkûmdur.

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 88 - Yapıkredi yayınları, Albus Dumbledore)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 88 - Yapıkredi yayınları, Albus Dumbledore)
Gözde Onan 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Onun asası meşe, kızınki de çobanpüskülüyse,
Düpedüz aptallık olur evlenirlerse.

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 92 - Yapıkredi yayınları)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 92 - Yapıkredi yayınları)
Sema Nur Aydın 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İYİ KADER ÇEŞMESİ
"Bana çektiğin acının ispatını öde." Gözyaşı ..
"Bana emeğinin meyvesini öde." Ter ..
"Bana geçmişinin hazinesini öde." Anı..

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 39)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 39)

Büyücüler de mugge lar da güce karşı ihtirasla doludur;kaç tanesi Kader Asasına karşı direnebilirdi? hangi insan sevdiği kişiyi kaybedince Dirirltme taşının aklını çelmesine karşı koyabilirdi? ben, dumbledore bile Görünmezlik Cüpplesini' ni reddetmeyi en kolsay bulurdum; bu da ne kadar akıllı olsam bile , gene de hala herkes kadar büyük bir budala olduğumu gösteriyor

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 96)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 96)
Merve Akpınar 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Becerikli iksirci güçlü tutkulara yol açabilir, ama henüz kimse Aşk denen kırılmaz, ebedi, şartsız bağlılığı yaratmayı başaramamıştır.

Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Ozan Beedle'ın Hikayeleri, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
2 /