Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar

8,6/10  (18 Oy) · 
28 okunma  · 
21 beğeni  · 
898 gösterim
Bosna'nın özgürlük mücadelesiyle özdeşleşen Aliya İzzetbegoviç, siyasi bir figür olmanın yanında aynı zamanda çok önemli bir düşünür de. Onun eylemci kişilğinin yanı sıra kendisini ele veren bilge kişiliği, öncülük ettiği özgürlük mücadelesinin karakterini belirlemiştir.

Bu kitap, Aliya İzzetbegoviç'in bilge kişiliğinin billurlaştırdığı düşünce yoğunluklu metinlerden oluşmaktadır. Kısa ancak yoğun ve çarpıcı notlarda kendisini ele veren fikri derinlik, onun tarih kurucu kişiliğinin entelektüel boyutu hakkında zengin ipuçları vermektedir.
...
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2005
 • Sayfa Sayısı:
  398
 • ISBN:
  9789758740215
 • Çeviri:
  Hasan Tuncay Başoğlu
 • Yayınevi:
  Klasik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cuma Ali Üstündag 
10 Tem 11:44 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

-Müslümanların hızla artan büyük nüfusuyla övünmemiz, bana şişmanlığıyla övünen ve aldığı yeni kilolardan haz duyan bir adamı hatırlatıyor. Ruhumuza, aklımıza ve başarılarımıza vurgu yapmaya ne zaman başlayacağız? Küçük ve kırılgan bir insanda bile insanlığa katkıda bulunabilecek büyük bir ruh bulunabilir. Gücümüz, bilimimiz, edebiyatımız nerede? Nerede buluşlarımız, küllî iyiliğe katkılarımız?"

Ahsen B. 
19 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okuduktan sonra Aliya İzzetbegoviç'e neden Bilge Kral dediklerini tam anlamıyla anladım. Kitap İzzetbegoviç'in mahkumiyeti sırasında aldığı notlardan oluşmakta ve hiçbir notun içi boş ya da anlamsız değil. Kitapta geçen çoğu yazarı ve eserlerini ne yazık ki bilmiyordum ama kitap boyunca bildiğim bir yazarın adını görünce deli gibi sevindim ve her seferinde de Aliya İzzetbegoviç'e hayran kaldım.

Kitaptan 47 Alıntı

Üç Çocuk/Beş Çocuk
Müslümanların hızla artan büyük nüfusuyla övünmemiz, bana şişmanlığıyla övünen ve aldığı yeni kilolardan haz duyan bir adamı hatırlatıyor.
Ruhumuza, aklımıza ve başarılarımıza vurgu yapmaya ne zaman başlayacağız?

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç (Klasik)Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç (Klasik)

Hedefimiz mükemmel insan değildir, hele mükemmel toplum hiç değildir.
Tüm istediğimiz normal insanlar ve normal bir toplumdur.
Allah'ım, bizi her türlü"mükemmellik"ten muhafaza et!

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviçÖzgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç
Aykut Özmen 
18 Mar 22:03 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Televizyon
Televizyon, hiç durmaksızın insanların şuurlarına resmi felsefe ve ideolojiye uyan standartlaşmış mesajları ve imajları çiviler durur. Televizyonun totaliter rejimlerin elinde güçlü bir silah oluşunun sebebi budur.

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 83 - Klasik yayınevi 21. Baskı)Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 83 - Klasik yayınevi 21. Baskı)

Aklım tereddüt etmeyi ve hayrete düşmeyi sürdürüyor, ama kalbim daima sağlam bir şekilde inanç tarafında yer almış durumda. Hakiki mutluluk anlarım, kalbimin ve aklımın uyum içinde olduğu zamanlardı.

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviçÖzgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç
Aykut Özmen 
31 Mar 11:40 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Hakiki kapitalizmin prensibi harcama değildir, dolayısıyla lüks veya savurganlık değildir; aksine biriktirme ve ona dayalı olarak yeni ve artırılmış üretimdir.

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 112 - Klasik Yayınevi)Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 112 - Klasik Yayınevi)
Vedat Baykay 
11 Ağu 09:35 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bilim...
Bilim ne övülmeli, ne de lanetlenmeli; kullanılmalı. Her halukârda bilim bazılarının sandığı ve iddia ettiği gibi mahza hakikat değildir, fakat hakikate götüren yollardan biridir..

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviçÖzgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç
5 /