Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar

8,1/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
7 beğeni  · 
786 gösterim
Bosna'nın özgürlük mücadelesiyle özdeşleşen Aliya İzzetbegoviç, siyasi bir figür olmanın yanında aynı zamanda çok önemli bir düşünür de. Onun eylemci kişilğinin yanı sıra kendisini ele veren bilge kişiliği, öncülük ettiği özgürlük mücadelesinin karakterini belirlemiştir.

Bu kitap, Aliya İzzetbegoviç'in bilge kişiliğinin billurlaştırdığı düşünce yoğunluklu metinlerden oluşmaktadır. Kısa ancak yoğun ve çarpıcı notlarda kendisini ele veren fikri derinlik, onun tarih kurucu kişiliğinin entelektüel boyutu hakkında zengin ipuçları vermektedir.
...
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2005
 • Sayfa Sayısı:
  398
 • ISBN:
  9789758740215
 • Çeviri:
  Hasan Tuncay Başoğlu
 • Yayınevi:
  Klasik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahsen B. 
19 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okuduktan sonra Aliya İzzetbegoviç'e neden Bilge Kral dediklerini tam anlamıyla anladım. Kitap İzzetbegoviç'in mahkumiyeti sırasında aldığı notlardan oluşmakta ve hiçbir notun içi boş ya da anlamsız değil. Kitapta geçen çoğu yazarı ve eserlerini ne yazık ki bilmiyordum ama kitap boyunca bildiğim bir yazarın adını görünce deli gibi sevindim ve her seferinde de Aliya İzzetbegoviç'e hayran kaldım.

Kitaptan 5 Alıntı

Betül 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnşa edebilmek için bir yıkımın olması gerekir. Sadece öfke yıkabilir, sevgi yıkamaz. Öfkenin hayatın zorunlu ve faydalı bir parçası olmasının sebebi budur.

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviçÖzgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç

İnsan, insanı sevmeli, insanlığı değil. insanlık, insana yönelik sevgi yokluğu için ileri sürülen bir mazerettir.

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviçÖzgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç

Kadınların ev dışında istihdamı ve üretime katılması yönündeki ısrarlı baskının psikolojik bir şekli de vardır: Bu, doğum yapmak, çocuk yetiştirmek ve aileye bakmak yoluyla kadının evde ürettiği iktisadi değerlerin tanınmamasından oluşur. Günde 10-12 saatini eve ayıran bu işçi, bu ev hanımı, istatistiklerimiz tarafından işsiz olarak sunulur ve "çalışmayan unsur" başlığı altında tasnif edilir. Hepimiz bir kadının ne kadar meşgul olduğunu bilir, ama aynı zamanda görmezden geliriz. Kadının çalışmasının bu şekilde gözardı edilişi, evi terk edip ailesine sırtını dönmesi için ona yapılan baskının bir başka ve bu kez ahlaki bir şekildir. İslam kültürü diğer yöne gitmek zorundadır. Bunun başlangıcı da, annenin ev hanımının işinin tanınması olacaktır.

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviçÖzgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç