Özgürlüğün İslami Yolu

8,6/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
568 gösterim
Mustafa Akyol, İslam düşüncesindeki "bireyci" ve "hürriyetçi" damarı gözler önüne seriyor ve özgürlükçü bir İslamın mümkün olabileceğini gösteriyor.

"İstanbuldaki en parlak zihinlerden biri."
-Fareed Zakaria, CNN-

"Çok cesur ve zarif bir Müslümanca özgürlük müdafaası."
-Financial Times-

"Türkiyede ve İslami Ortadoğuda liberal demokrasi imkânları üzerine çok orijinal bir yorum."
-Wall Street Journal-

Mustafa Akyol, 2011de İngilizce yayımlanan ve Türkçe baskısı için gözden geçirdiği kitabında Müslüman dünyadaki "özgürlük açığı"nı ele alıyor. Ve şu kritik soruyu soruyor: Müslüman dünyadaki otoriter rejim ve akımlar, İslamdan değil de, acaba dünyanın bu kısmında kökleşmiş siyasi kültürler ve sosyal yapılardan kaynaklanıyor olabilir mi? Başka bir ifadeyle, acaba otoriter Müslümanlar, hasbelkader Müslüman olmuş otoriter insanlar mı?Tüm dünyayı ilgilendiren bu temel sorunun ardından, İslam düşüncesindeki "bireyci" ve "hürriyetçi" damarı gözler önüne seren Akyol, okurlara özgürlükçü bir İslamın pekâlâ mümkün olabileceğini de gösteriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
feylesof: 
 05 Oca 05:50 · Kitabı okudu

İslamı tarihin derin dondurucusunda dondurulmuş birtakım bayat görüşlerden kurtarıp onun gerçek kavramlarını anımsama...
Özgürlük arayışı....
Sorgulayan ve hayata özgürlük açısından bakan her müslüman özgürlüğün İslam'ın gerçek malı olduğunu bu kitapta bir kez daha görecek.
Tek yapılması gereken, put yapıcısı babasına karşı putları kıran İbrahim şuuru..