Özgürlük İçin Kürt Yazıları

Vedat Türkali

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
139 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
13 saatte okudu
Hem adı, hem de içeriği itibariyle tahmin edildiği gibi Anadolu Coğrafyasının en hassas, en kırılgan konularından birine dair usta yazar
Vedat Türkali
Vedat Türkali
'nin çeşitli platformlardaki yazı ve konuşmalarının toplamından oluşan bir kitap. İnsanı seven, yaşamanın ve yaşatmanın kutsallığına, önemine değer atfeden herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Osmanlı'dan süre gelen yahut sürmesi birileri tarafından arzu edilen bir mesele bu. Bunun gibi kültürel, toplumsal bir konunun salt askeri bir sorun olarak ele alınması ve çözümünü daima çatışmalar ve akan kanlar ekseninde aranması hatasını vurguluyor yazar. Kürt meselesine dair TKP özelinde, Türk solunun mazeretlerini belirtmekten geri kalmıyor yazar. Ve ısrarla vurguluyor ki; "Türkiye'de Kürt sorunu çözülmeden, demokrasi sorunu çözülemez." Herkese okumasını tavsiye ederim, tereddütsüz..
Özgürlük için Kürt Yazıları
Özgürlük için Kürt YazılarıVedat Türkali · İhd Yayınları · 1996120 okunma
Reklam
144 syf.
7/10 puan verdi
DUYDUM ONU
Vedat Türkali, Türkiyenin önemli aydınlarından biridir. Açıkçası önceden kulak aşinalığı olsa da kendisini hiç okuma fırsatı bulamamıştım. kitabı almamda da kitabın ismi rol oynadı. Kitap, gazetelere yazdığı yazılardan oluşuyor. Kolay anlaşılabilen bir üslûb ile yazılmış. Fakat bazı yerlerde insan anlattığı konudan kopabiliyor. İçerik olarak ise birkaç konuda aynı fikirleri paylaşmasam da genel olarak yazılarıni beğendim. Fakat ben yazılardan çok yazarın - çoğu yazarda olmayan- empati yeteneğine hayran kaldım. “Evet, ben Türk olabilirim ama bu demek değil ki haklı haksız farketmeksizin ben onları savunacağım” diyor adeta. “Bakın beyler bir de şöyle bakın bu konuya, onların da haklı tarafları az değil. Her şeyden önce onlar bizim kardeşimiz, kaç yüz yıldır onlarla aynı toprağı paylaşıyoruz, aynı din uğruna, aynı değerler uğruna omuz omuza savastigimiz az değildir” diyor. Yazmıyordu bu cümleler sayfalarında ama ben DUYDUM onu. Kitabın başında ve ortasında Kürt halkını anlamaya çalışıyor dedim. Sonunda ise hakikaten anlamış bu adam. Sırf popülizm uğruna, marjinalizm uğruna yapmıyor dedim. Ben beğendim umarım siz de beğenirsiniz. İyi okumalar.
Özgürlük için Kürt Yazıları 1
Özgürlük için Kürt Yazıları 1Vedat Türkali · Ayrıntı Yayınları · 2018120 okunma
144 syf.
8/10 puan verdi
Türkiye'nin köklü sorunlarından biri üzerine Vedat Türkali'nin empati kokan diliyle yeniden düşünmek özellikle ezberleriyle yaşayan bizim gibi toplumlar için zihin açıcı bir faaliyet. Anlamanın dinlemekten geçtiğini düşünen ve değişimin her konudaki gücünün farkına varmak isteyenler için cesur bir kılavuz.
Özgürlük için Kürt Yazıları 1
Özgürlük için Kürt Yazıları 1Vedat Türkali · Ayrıntı Yayınları · 2018120 okunma
126 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Vedat Türkali
Vedat Türkali
nin Kürt meselesi hakkındaki görüşlerinin bi kitapta toparlanmış hali. Yazar anılarını bilhassa yazıyor. Bazı kişilerle yaptığı röportajları da içeriyor.
Özgürlük için Kürt Yazıları 1
Özgürlük için Kürt Yazıları 1Vedat Türkali · Ayrıntı Yayınları · 2018120 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.