Özgürlük Korkusu

9,2/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
7 beğeni  · 
491 gösterim
Bu yapıt, çağdaş insanın kişilik yapısına, psikolojik ve sosyolojik etkenler arasındaki iç-etkileşimin sorunlarına ilişkin bir çalışmadır. Özgürlüğün çağdaş insan için taşıdığı anlam üzerinde durmaktadır.

"Bu kitabın savı, ona aynı anda hem güvenlik veren hem de onu sınırlayan bireysellik öncesi toplumun bağlamından kurtulan çağdaş insanın, kendi bireysel özünün gerçekleşmesi gibi olumlu bir anlamda; yani kendi zihinsel, coşkusal ve duyusal potansiyellerinin dile gelmesi anlamında bir özgürlük kazanmış olmadığıdır. Ona bağımsızlık ve ussallık kazandırmış olmasına karşın özgürlük, onu yalıtmış ve böylece kaygılı ve güçsüz kılmıştır. Bu yalıtım kaçınılmaz bir şeydir ve bireyin bu durumda karşı karşıya kaldığı seçenek, ya kendi özgürlüğünün yükünden kaçıp yeni yeni bağımlılıklara ve boyun eğmelere sığınmak ya da insanın eşitsizliğine ve bireyselliğine dayanan olumlu özgürlüğün tam olarak gerçekleştirmesi doğrultusunda ilerlemektir."
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9789755533858
 • Orijinal Adı:
  Escape From Freedom
 • Çeviri:
  Selma Koçak
 • Yayınevi:
  Doruk Yayınları
 • Kitabın Türü:
pınar 
16 Haz 01:44 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

erich fromm kitabı okuyacaksanız, size ait olsun. cümlelerin altını çize çize okuyun, sindire sindire, düşüne düşüne,yıldızlar ünlemler koyun cümlelerin yanına, ara ara alın bakın... dopdolu harika yazar, ben şimdiden iki kitabını daha sipariş verdim... okuyanlara okumayanlara duyurulur...
PS: final haftama denk geldiği için bu kadar uzun sürede okudum, zor bir üslubu yok..

erdost erdem 
19 Mar 17:36 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Modern toplum ve modern bireyi özgürlük kavramının tarihsel gelişimi düzleminde ele almış bir kitap.Bireyin özgürlüğü kronolojik bir sırayla ele alinmis kitapta öncelikle bireyin bütünlük içersinde nasıl eridiğini kendini bu bütünlük içersinde (dini kurumlar,siyasi teşkilatlar,aile ve gibi kurumlar)her turlu bireysellikten ve özgürlük sorumluluğundan uzak bir şekilde nasıl varoldugunu daha sonra reform ve rönesans hareketleriyle sona ermiş ortaçağdan özgürlük zaferiyle nasıl çıktığını ve devamında modernite içersindeki özgür birey anlayışını ve bunun bireye getiridigi hem olumlu hemde tehlikeli olgu ve kavramları pskolojik ve psikanalizm perspektifinden ele almış bir kitap.Kişinin birey olma yolunda yaptığı tercihler örneğin kendini yaşama katamayan kendini yadsiyan bireyin nasıl ki gecmiste dinin bir öğretisi olan daha sonra mazoşist bir olguyla karşımıza çıkan boyun eğme isteğinin ve bunun sonuçları olan nazizism gibi ideolojilerin temelini somut bir şekilde göstermiştir. Devamında ise günümüz toplumunda bireyin nasil yanılgılar içersinde kaybolduğu kendi benliğini değilde toplumun oluşturduğu profile uyma çabasında olduğu ve bu çaba içersinde kendine ait ne varsa direnmeden terk ettiği-eleştirel düşünme kendi gerçekliğini yaşama,araç olmaktan ziyade amaç olma bilinci ve bunun gibi birçok sey- irdelenmiştir.Ozgurluk feht edilen bir yaşam gibidir her an sorumluluk gerektiren mucedeyi elzem kılan bir yaşama pratigidir.Birey bu mücadeleyi umut, yaşama sevgisi ve özveriyle çalışmayla ancak devam ettirebilir.Gunumuz bireyinin yapamadığı ve yapmamaya çalıştığı şeylerin toplamıdır diyebiliriz.Ozellikle doğu toplumlarında bu durum belirgin bir şekilde kendini ifşa etmektedir.

Kitaptan 19 Alıntı

pınar 
07 Haz 02:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

insan özgürlük kazandıkça, yani başlangıçtaki insanlık ve doğayla bütünlükten ayrıldıkça, 'birey' oldukça tek seçeneği kalır; o da sevgi ve üretici çalışma içinde dünyayla bağlantı kurmak ya da özgürlüğünü ve benliğinin bütünlüğünü kıran, yok eden bağlar aracılığıyla bir tür güvenlik aramaktır.

Özgürlük Korkusu, Erich FrommÖzgürlük Korkusu, Erich Fromm
pınar 
07 Haz 02:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir şeyi öğrenmek gerek,hala çok yoğrulabilir olan aklına şunu yerleştirir: İnsan yalnızlıktan dehşet duyar.Bütün yalnızlık türleri arasında en korkuncu manevi yalnızlıktır. İlk keşişler tanrıyı yaşardı, en kalabalık dünyada, ruhların arasında yaşarlardı.İnsanın ilk düşüncesi, cüzzamlı da olsa, mahkum da olsa günahkar da olsa, yatalak da olsa, şudur:kendine bir kader ortağı bulmak. Hayatın kendisi olan bu gereksinimi doyurmak için bütün gücünü, erkini, hayat enerjisini kullanır. Bu itici güç olmasa, iblis kendine arkadaş bulabilir miydi? bu konuda bir destan yazılabilir,bu da kayıp cennetin girişi olur; çünkü kayıp cennet başkaldırının savunmasından başka bir şey değildir.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Balzac'ın 'kaşifin acıları kitabından alıntıdır.)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Balzac'ın 'kaşifin acıları kitabından alıntıdır.)
○Taha○ 
 08 Ağu 20:12 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her toplumda, kültürün bütününün zihniyeti, o toplumda en güçlü olan grupların zihniyeti tarafından belirlenir. Bunun bir nedeni, bu grupların eğitim sistemini, okulları, kiliseyi, basını, tiyatroyu denetleme gücüne sahip olmaları, böylece bütün topluma kendi görüşlerini benimsetebilmeleridir.

Ayrıca bu güçlü grupların prestiji o kadar fazladır ki alt sınıflar onların değerlerini benimsemeye ve taklit etmeye, kendilerini psikolojik olarak özelleştirmeye zaten hazırdırlar.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 104 - Doruk Yayınevi)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 104 - Doruk Yayınevi)
○Taha○ 
08 Ağu 17:36 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Başkalarına beslenen düşmanlık genellikle bilinçlidir ve açıkça ifade edilir, oysa kendine beslenen düşmanlık genellikle bilinçli değildir ve dolaylı biçimlerde ifade edilir. Bunlardan biri kişinin sürekli olarak kendi kötülüğü ve önemsizliği üzerine durmasıdır.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 90 - Doruk Yayınevi)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 90 - Doruk Yayınevi)
○Taha○ 
12 Ağu 01:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çağdaş insan, "kendi" amaçları gibi görünen amaçlar peşinde koşarken büyük telikelere atılmaya hazırdır; ama kendi amaçlarını bulma tehlikesinden ve sorumluluğundan müthiş korkar.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 210 - Doruk Yayınevi)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 210 - Doruk Yayınevi)
○Taha○ 
07 Ağu 14:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ortaçağ toplumu bireyden özgürlüğünü almıyordu, çünkü henüz "birey" ortada yoktu.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 47 - Doruk Yayınevi)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 47 - Doruk Yayınevi)
○Taha○ 
07 Ağu 14:39 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Modern toplumla karşılaştırıldığında Ortaçağ toplumunun en belirgin özelliği, kişisel özgürlüklerden yoksun oluşudur.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 46 - Doruk Yayınevi)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 46 - Doruk Yayınevi)
○Taha○ 
07 Ağu 01:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tek başına bırakılmak, çocuğun varlığına yönelik en ciddi tehdittir.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 27 - Doruk Yayınevi)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 27 - Doruk Yayınevi)
○Taha○ 
07 Ağu 01:13 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Belirli bir ekonomik sistemin özellikleri ile belirlenen yaşama biçimi, bireyin kişilik yapısının belirlenmesinde birincil etken olur.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 24 - Doruk Yayınevi)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 24 - Doruk Yayınevi)
○Taha○ 
09 Ağu 19:27 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tutunabileceğimiz herhangi bir şey var mı?
Balıklama daldığımız hayaller karmaşasında gerçek olarak sivrilen bir tek şey vardır, o da sevgi. Geriye kalan her şey hiçliktir, boş bir uçurumdur.

Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 119 - Doruk Yayınevi)Özgürlük Korkusu, Erich Fromm (Sayfa 119 - Doruk Yayınevi)
2 /