Özgürlük Savaşçısı Şeyh Şamil

8,5/10  (8 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
579 gösterim
General Vorontsof, Şeyh Şamil karşısında bir şey yapamayacağını anlamıştı. Perişan bir şekilde geri dönerken, Dimitri'ye:

"Koskoca Rus İmparatorluğu'nun ezici kuvveti ve büyüklüğü karşısında, bir tek adamın, bir avuç insanla nasıl olup da mücadeleye devam ettiğini ve her defasında saldırı halinde olduğunu anlayamıyorum!" diyerek aczini belirtti.

Özgürlüğünü kaybedenlerin sonu köleliktir, diyen Şeyh Şamil'in bağımsız yaşamak uğruna verdiği insanüstü mücadeleyi ibret ve heyecanla okuyacaksınız.

Tanıtım Yazısı'ndan
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789753620765
 • Yayınevi:
  Genç Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammed Can Keser 
08 Şub 23:37 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap gerçekten muhteşemdi.Bu kitabı elime aldığımda böyle bir şey beklemiyordum."Özgürlüğünü kaybedenlerin sonu köleliktir." diyen Şeyh Şamil ve Müslüman Kafkasya Türklerinin hikayesi.Kitabın sonu sanki kitap yarım kalmış gibi bitirilmiş sanki.Olaylar devam edebilirdi.Şeyh Şamil (İmam Şamil)'in hikayesi devam ettirebilirdi.Kitap çok akıcıydı.Ruslara karşı bir avuç yiğitle savaşıyor.Koskoca Napolyon'u yenmiş koca 4 rus komutan 50.000(Elli binlik) orduyla, sayıları 7.500 -10.000'i geçmeyen Müslümanları yenemiyor.Kitap aşırı heyecanlı.Büyük bir askeri deha olan İmam Şamil yıldırım harekatı ve yıpratma savaşı taktikleriyle Ruslara ağır kayıplar verdirtmiştir.
Ayrıca Kerim'in hikayedi de acıklıydı.
Aslında bence İmam Şamil'in elindeki askeri şeylerin azlığı da bence savaşa katkı yapmıştır.
"Çaresizlik insana neler yaptırmaz ki."
Tüm yiğitlerin imanı,inançları,zekaları,vatan,din aşkı,askeri çabukluğu da onlara zaferler getirmiştir.