Özgürlük ve Kader

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
598 gösterim
Özgür olmak ve insan olmak eşanlamlıdır.

Dereler akabilmek için bir yatağa, ruhlar özgürlüğü yaşamak için kadere ihtiyaç duyar.

Rollo May'e göre her iyi terapi, kişinin özgürlük yaşantısını arttırmak için kaderin farkındalığını arttırma yöntemidir. Rollo May, Özgürlük ve Kader'de insanlık tarihi boyunca varolmuş yaşam biçimlerini, inanışları, politikaları, korkuları ve arzuları inceleyerek ve bizi adım adım terapi seanslarına konuk ederek, özgürlük ve kader hakkında aslında hiç bir fikrimizin olmadığını gösteriyor. Aşkı, öfkeyi, bağlılığı ve bağımsızlığı yaşamayı baştan öğretiyor.

Rollo May, terapi odasındaki gerçek karakterlerle birlikte, özgürlüğü doğru yaşamanın ve kaderi doğru anlamanın hayatı baştan aşağı değiştirebileceğini defalarca kanıtlıyor.

"Özgürlük canlılığını kadere ve kader de önemini özgürlüğe borçludur. Yetilerimiz, becerilerimiz, ölümle, hastalıkla ya da üzerinde denetimimiz bulunmayan sayısız diğer olguyla herhangi bir anda geri alınabilir. Özgürlük yaşamımız için esastır ama aynı zamanda en güvenilmez olandır."

"Peki ya sevgi? Bir kimsenin sevgisine, eğer bu sevginin belli bir ölçüde özgürce verilmemiş olduğunu bilirseniz ona nasıl değer verebilirsiniz? Sevgi ancak somut özgürlük içinde biçim bulur. Çünkü sevgi hem öbürünün umulmadık keşfi, hem de onun için bir şeyler yapmaya hazır oluştur."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786054054527
 • Orijinal Adı:
  Freedom And Destiny
 • Çeviri:
  Ali Babaoğlu
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Gercek yuzlesme,degisim ve donusum dibe vurmadan gerceklesemez... mutluluk ve pozitif enerji(ne demekse!) zirvaliktan, sahtelikten baska bir sey degil,bana gore. Hakikati, yanmadan,dusup dusup kalkmadan bulmak nasil mumkun olabilir?

Özgürlük ve Kader, Rollo May (Sayfa 305)Özgürlük ve Kader, Rollo May (Sayfa 305)