Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx

9,3/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
638 gösterim
Kapitalizm, bireysel özgürlüğün son durağı mı' Liberal kuramcılar diyor ki: "Serbest piyasa ekonomisi, belki eşitlik, kardeşlik ve adalet sağlayamıyor ama hiç olmazsa özgürlüğü garanti altına alıyor." Özgürlüğün, tüketicilerin marka seçme özgürlüğüne ya da soyut vatandaşların eşit yasal haklarına indirgenemeyeceğini düşünüyorsak, liberalizmin ilk eleştirmenlerinden Rousseau ve Marx´ın alternatif özgürlük anlayışlarından hâlâ öğreneceğimiz çok şey var. Çoğumuz, ya özgürlüğü kuralsızlık olarak tanımlayıp, mutlak özgürlüğün hiçbir toplumda var olamayacağını düşünüyoruz, ya da özgürlüğü "özel alan" içindeki serbestliğe indirgeyip, kendimizi özgür hissetmenin özgür olmak için yeterli olduğuna inanıyoruz. Peki, ya Rousseau´nun iddia ettiği gibi ayağımızdaki zincirleri halhal zannedip çiçeklerle süslüyorsak' Özgürleşmenin ilk adımı, şu anda neden özgür olmadığımızı kavramaktan geçiyor. Modern toplumda içine düştüğümüz "özgürlük yanılsaması"nı açıklayan Rousseau ve Marx, özgürlüğün ihtiyaçlarla ilişkisine dair iki farklı tez öne sürüyor. Rousseau´ya göre, uygarlık, arzuları ve bağımlılıkları artırdıkça toplumlar yozlaşır ve insanlar farkına varmadan özgürlüklerini kaybeder. Özgürlüğün koşulu "yapay arzular"dan kurtularak yetenekler ve ihtiyaçlar arasında denge kurulmasıdır. Oysa Marx´a göre özgürleşme ancak ihtiyaçların artması ve insancıllaşmasıyla mümkündür. Bütün ihtiyaçlarımızı para ihtiyacına indirgeyen "meta fetişizmi"nden kurtulma mücadelesi, yabancılaşmanın aşılmasının da önünü açar. Bu kitap, "Biz kimiz' Nereden geldik' Nereye gidiyoruz' Nasıl özgürleşebiliriz'" sorularının peşine düşen herkesi düşünsel bir yolculuğa davet ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789944568852
 • Yayınevi:
  Yordam Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 13 Alıntı

Meralhlc 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan doğası
"insan özgür doğar, oysa her yerde zincire vurulmuştur" Toplum Sözleşmesi 'nin ilk bölümü bu çarpıcı cümleyle başlar

Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 47 - Yordam)Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 47 - Yordam)
Meralhlc 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne de olsa araçların hızla geliştiği, ama amaçların gitgide daha az sorgulandığı bir çağda yaşıyoruz.

Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 16 - Yordam)Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 16 - Yordam)
Meralhlc 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç kimse özgür değil bu dünyada çünkü herkes aynı şeylerin peşinden koşuyor.. Başarı,ün ve para çağımızın yeni tanrıları

Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 36 - Yordam)Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 36 - Yordam)
Meralhlc 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çoğu ihtiyacının karşılandığını düşünen, genelde huzurlu ve mutlu hayatı olan birisi yine de kendisini özgür hissetmiyorsa, bu konuda yanılıyor olabilir mi?

Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 21 - Yordam)Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 21 - Yordam)
Meralhlc 
 20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Felsefenin iki kurucusu (Sokrates ve Descartes) bilgeliğe ve bilgiye giden yolun ilk adımının kişinin cehaletinin ve sınırlarının farkına varması olduğu konusunda hem fikirlerdir

Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 16 - undefined)Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 16 - undefined)
Meralhlc 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zenginler boş zamanlarında yeni alışkanlıklar edinir ve bunları ihtiyaç olarak görmeye başlar.

Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 68 - Yordam)Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 68 - Yordam)
Meralhlc 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben sana "her insanın içinde, ana rahminden başlayıp mezara girinceye kadar süren bir para biriktirme içgüdüsü olduğundan" söz etmiştim

Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 39 - Yordam)Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 39 - Yordam)
Emre Kepenek 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kapitalizm, bolluk içinde yokluktur
Eğer bizi tüketen zihinsel acılarımızı, bizi perişan eden şiddetli tutkularımızı, yoksulun sırtındaki aşırı çalışma yükünü, zenginin kendini bırakıverdiği tehlikeli aylaklığı düşünürseniz, yoksul ihtiyaçlarının karşılanmaması sonucu ölürken, zengin aşırılıkları nedeniyle ölmektedir.

Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 68)Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (Sayfa 68)
Yusuf 
 29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rousseau’ya göre, merhamet öylesine doğal ve evrensel bir duygudur ki, bazı hayvanlarda bile bulunur. Örneğin bir at, yere düşmüş bir canlıyı çiğnemekten kaçınır.Ayrıca, merhamet ahlakın temelidir; çünkü kendi başına akıl, erdemli olabilmek için yeterli değildir. Akıl iyiliğe işaret eder, ama kaynağında merhamet duygusunun bulunduğu ahlaki duyarlılıklar, iyiliğin sevilmesini sağlar.

Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (undefined)Özgürlük Yanılsaması Rousseau ve Marx, Yıldız Silier (undefined)
2 /