Özgürlük Yolunda Bitmeyen Koşu-Denktaş Kitabı İz Bırakanlar 1 İz Bırakanlar 1

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
198 gösterim
Kişiler vardır, yaşamları ve kişilikleri bir toplumun tarihinin, kaderinin belirlendiği bir dönemiyle özdeşleşir. O toplumu ve onun tarihini, bu kişiyi ve onun eylemlerini anmadan anlatmak mümkün değildir.

Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk toplumu ile arasında böyle bir ilişki olan bir dava adamıdır. Kıbrıs Türk toplumunun tarihsel lideri ve "Türkiye'nin Kıbrıs davasının" simge adlarından biridir.

Lefke Avrupa Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Dr. İhsan Tayhani'nin hazırladığı bu kitapta, Kıbrıs Türk toplumunun son 80 yıllık tarihine damgasını vuran Denktaş'ın yaşamı anlatılmaktadır. Dava ve devlet adamı, toplum önderi ve siyasetçi, diplomat ve hukukçu, çocuk ve baba, eş ve yoldaş, dost ve arkadaş kimliklerinin sığdırıldığı bu yaşam, zengin ve renkli anılarla tarihin harman olduğu bir nehir söyleşi içinde sunulmaktadır okura…
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789753436151
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Volkan Türüdü 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlkokul yıllarım İngiliz sömürge dönemine denk gelmektedir. Zor yıllardı kuşkusuz. Milli olan herşey yasaklanmıştı. Ancak o dönemde de öğretmenlerimiz bize Atatürk'ü, devrim öncesini ve sonrasını büyük bir cesaretle anlatıyorlardı. Bugün hepsini rahmet ve saygı ile anıyorum. O yıllarda Rumların gerçek yüzlerini de görmeye başlamıştık. "Megali Idea" düşüncelerini, Helen dünyası düşlerini, ayrıştırıcı ve dışlayıcı tavırlarını her fırsatta sergiliyorlardı.

Özgürlük Yolunda Bitmeyen Koşu-Denktaş Kitabı İz Bırakanlar 1, İhsan Tayhani (Sayfa 229)Özgürlük Yolunda Bitmeyen Koşu-Denktaş Kitabı İz Bırakanlar 1, İhsan Tayhani (Sayfa 229)