Özgürlükten Kaçış

9,2/10  (9 Oy) · 
47 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.187 gösterim
... Çağdaş toplumlarda birey, kendi yazgısıyla başbaşa bırakılmakta bu da kendisine korku ve güçsüzlükten başka bir şey getirmemektedir. Kendini içinde yaşadığı dünyadan ve toplumdan soyutlanmış duyan bireyler gittikçe çaresizleşerek yeni diktatörlüklere, totaliter yönetimlere verimli bir zemin oluşturmaktadır. İşte Dr. Fromm, bu çok önemli konuyu bilimsel yöntemlerle inceleyerek, herkesin anlayacağı bir dille gözler önüne sermektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1996
 • Sayfa Sayısı:
  234
 • ISBN:
  9789753880428
 • Orijinal Adı:
  Escape From Freedom
 • Çeviri:
  Şemsa Yeğin
 • Yayınevi:
  Payel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Akif 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Özgürlük? Gerçekten özgür müyüz? Yılların getirdiği gelişmişlik insanın doğaya hakim olmasını sağladı. Özgür olacağımızı, olduğumuzu düşündük fakat ekonominin küçük dişlileri robotları haline geldik. Fromm kitabında özgürlüğü ruh bilimsel açıdan; tarihsel, ekonomik, davranışsal öğeleri de katarak incelemiş. Naziler için farklı bir başlık açmış. İnsanların nasıl kendi özgürlüklerinden vazgeçip kendilerine göre yüce olan bir değere adadıklarından bahsetmiş.
Çoğu kitapta gördüğümüz 'Öz Türkçe' kelimeler kullanma kaygısı bu kitabın çevirmeninde de görülmekte. Görüngü, edim gibi kelimelerin kitabı okumamı zorlaştırdığını söyleyebilirim.

Kitaptan 20 Alıntı

Nisa 
02 Şub 12:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nefret, tutkulu bir yok etme arzusudur: sevgiyse, bir "nesne"nin tutkuyla olumlanmasıdır. Sevgi bir "etki" değil, amaçlı mutluluk olan nesnenin gelişmesi ve özgürlüğü olan etkin bir özlem, içsel bir ilgililiktir.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 129)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 129)
Nisa 
31 Oca 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben, kendim için değilsem,
kim benim için olacak?
Yalnızca kendim içinsem, neyim ben?
Şimdi değilse ne zaman?
-Talamud deyişi

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 8 - Say)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 8 - Say)
efla- 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu

İnsanların bazı konularda, örneğin siyaset konusundaki görüşlerini incelediğimizde de aynı görüngüyle karşılaşıyoruz. Ortalama bir gazete okuruna, belli bir siyasal sorun konusunda ne düşündüğünü sorun. "Kendi" görüşü olarak size, okuduğu şeyleri az çok eksiksiz bir şekilde aktaracaktır, ama gene de -işte bu nokta önemlidir- söylediklerinin, kendi öz düşünmesinin sonucu oldukları inancındadır.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 158)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 158)
Nisa 
04 Şub 18:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fikirler yalnız ve yalnız belli bir toplumsal kişilikte önem taşıyan özgül insansal gereksinimlere yanıt verdikleri ölçüde büyük birer güç haline gelebilirler.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 288)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 288)
Nisa 
04 Şub 17:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüzde insana en çok acı veren, yoksulluk değil, büyük bir çarkın küçük bir dişlisi, bir robot haline gelmiş olmak ve yaşamın boş ve anlamsız olmasıdır.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 280)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 280)

İnsanlar herhangi bir şeyi yapmaya bir dış kuvvet tarafından açıkça zorlanmış olmadıkça kendi kararlarını kendilerinin verdiğini ve bir şeyi arzu ettikleri zaman da bunu gerçekten kendilerinin istemiş olduğunu sanırlar.Fakat bu kendimizle ilgili en büyük yanılgılardan biridir.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
efla- 
 30 Tem 2016 · Kitabı okudu

Bencillik
Bencillik, kendini sevmeyle değil, tam tersiyle aynı anlama gelir. Bencillik, oburluğun bir türüdür. Bütün oburluklar gibi bu da doymakbilmezlik niteliği içerir, bunun sonucu olarak da hiçbir zaman gerçek bir doyuma ulaşmak söz konusu olmaz.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 103)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 103)

Luther, insan doğasında, onun iradesini kötüye yönelten ve insan için kendi doğası temelinde iyi şeyler yapmayı olanaksızlaştıran doğuştan bir kötülüğün var olduğunu savundu. İnsan şeytansı ve kötü bir doğaya sahiptir.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm

"Karanlıkta ıslık çalmak ışığı getirmez."

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (http://www.insanokur.org/ozgurlukten-kacis-erich-fromm-karanlikta-islik-calmak-isigi-getirmez/)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (http://www.insanokur.org/ozgurlukten-kacis-erich-fromm-karanlikta-islik-calmak-isigi-getirmez/)

Bir özgürlük eğilimi olarak başkaldırma eylemi mantığın başlangıcıdır. Tanrının buyruğu altındaki insanın özgür iradesi yoktur; o ancak ya tanrının ya da şeytanın iradesinin bir tutsağıdır, hizmetçisidir, kölesidir.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
2 /