Özgürlükten Kaçış

8,9/10  (20 Oy) · 
74 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.360 gösterim
... Çağdaş toplumlarda birey, kendi yazgısıyla başbaşa bırakılmakta bu da kendisine korku ve güçsüzlükten başka bir şey getirmemektedir. Kendini içinde yaşadığı dünyadan ve toplumdan soyutlanmış duyan bireyler gittikçe çaresizleşerek yeni diktatörlüklere, totaliter yönetimlere verimli bir zemin oluşturmaktadır. İşte Dr. Fromm, bu çok önemli konuyu bilimsel yöntemlerle inceleyerek, herkesin anlayacağı bir dille gözler önüne sermektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1996
 • Sayfa Sayısı:
  234
 • ISBN:
  9789753880428
 • Orijinal Adı:
  Escape From Freedom
 • Çeviri:
  Şemsa Yeğin
 • Yayınevi:
  Payel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Y. 
21 May 14:26 · Kitabı okudu

Modern toplumların en büyük sorunu olan insanın özgürlük problemini tam anlamıyla ters yüz eden bir kitap. Fromm çağdaş insanın köklerinden yani inançlarından ve gecmisinden koparıldiktan sonra içine düştüğü anlamsızlığı ve bu anlamsızlığı doldurmak için nasıl sekülerleşme tanımıni değiştirerek bir inanç arayışına çıktığını sade ve bir o kadar da dikkat çekici bir üslupla anlatmış. Aslında insan kendi sınırlarını bilemez ve kurallarla yaşamı düzenlenmezse bu özgürlük değil insanoğlu için tam anlamıyla bir karmaşıklık olacağını da belirten yazar insan özgürlükten nasıl kaçar başarılı bir yaklaşımla irdelemiş.

Anıl Şölen 
16 Nis 01:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Özgürlük iyi güzel hoş da, aşırı özgürlük o kadar da iyi değil sanki" cümlesini anlatmaya çalışan , sizi ve içinde yaşadığımız toplumun davranışlarını yer yer iğnelerken bir taraftan "harbiden doğru söylüyo adam" dedirten bir kitap olduğunu söyleyerek başlayalım. Açıkçası kitabın felsefi anlatımının ağır bastığını söyleyebilirim o yüzden okurken sıkılmanız normal. Böyle kitaplar da zaten toplumumuzda pek ilgi görmez. Bizde böyle aşk hikayesi,kavuşamayan sevgililer, "ayy ne kadar da romantik adam bu yhaaa" dedirten yaldızlı ve süslü kapakları olan "romanlar" yok satar.

Kitaba dönecek olursak aslında yazarın anlattığı şey, yeri gelip kendi özgürlüğü için gözünü kırpmadan canını veren halk nasıl oluyor da bir süre sonra bunu kendi elleriyle yarattıkları liderlere vermekte hiç bir sakınca görmüyorlar? Yani diktatörlüklerin insanları zorla kontrol altında tutmadığını, asıl insanların fazla özgürlükten ve tek başına sorumluluk almaktan bıkıp kendilerini diktatörlere bırakmak ihtiyacı hissettiklerini anlatmaya çalışıyor. Dediğim gibi ağır bir anlatımı olduğundan yazarın bazı yerlerde tam ne demek istediğini cümleyi okuduktan 3-4 saniye sonra anlayabildim. Ya da kapasitem bu kadar olabilir bilmiyorum.

Sonuç olarak insana farklı bir bakış açısı kazandırması ve zamanınızı boş yere çalmadığı için tavsiye ederim. Bu bakımdan aslında okullarda ders olarak okutulması gereken bir kitap. Okutuluyor da olabilir üniversitelerde o yüzden hemen vurmayın arkadaşlar. İyi okumalar.

Akif 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Özgürlük? Gerçekten özgür müyüz? Yılların getirdiği gelişmişlik insanın doğaya hakim olmasını sağladı. Özgür olacağımızı, olduğumuzu düşündük fakat ekonominin küçük dişlileri robotları haline geldik. Fromm kitabında özgürlüğü ruh bilimsel açıdan; tarihsel, ekonomik, davranışsal öğeleri de katarak incelemiş. Naziler için farklı bir başlık açmış. İnsanların nasıl kendi özgürlüklerinden vazgeçip kendilerine göre yüce olan bir değere adadıklarından bahsetmiş.
Çoğu kitapta gördüğümüz 'Öz Türkçe' kelimeler kullanma kaygısı bu kitabın çevirmeninde de görülmekte. Görüngü, edim gibi kelimelerin kitabı okumamı zorlaştırdığını söyleyebilirim.

Feriha GAMLI 
06 Eyl 14:30 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 8/10 puan

Özgürlük bir ruhbilimsel sorun mudur, özgürlüğün yok edilmesi, insanın köleleştirilmesi, itaatin yüceltilmesi konularını derinlemesine ele alan bir Erich Fromm kitabı. Reform çağındaki özgürlük ortamından başlayıp Hitler dönemi, oradan da günümüz çağdaş insanının özgürlük anlayışı irdelenir. Çağdaş insanın özgür olmaktan, soyutlanmasından, toplumsal yalnızlığa itilmesinden niçin korktuğu ele alınmış. Özgür olduğunu zanneden bireylerin aslında bir yanılsama içinde bulunduğu gerçeği insanın yüzüne çarpılmış. Çağdaş insanın ruhsal bunalım ve yanılgılarının anlatıldığı her sayfada kendinizi görmeniz muhtemel.

Kitaptan 24 Alıntı

Nisa 
02 Şub 12:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nefret, tutkulu bir yok etme arzusudur: sevgiyse, bir "nesne"nin tutkuyla olumlanmasıdır. Sevgi bir "etki" değil, amaçlı mutluluk olan nesnenin gelişmesi ve özgürlüğü olan etkin bir özlem, içsel bir ilgililiktir.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 129)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 129)

Talamud deyişi / Misnah, Abot
Ben, kendim için değilsem, kim benim için olacak? Yalnızca kendim içinsem, neyim ben? Şimdi değilse, ne zaman?

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 10 - Payel Yayınları)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 10 - Payel Yayınları)
Nisa 
31 Oca 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben, kendim için değilsem,
kim benim için olacak?
Yalnızca kendim içinsem, neyim ben?
Şimdi değilse ne zaman?
-Talamud deyişi

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 8 - Say)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 8 - Say)

İnsanların bazı konularda, örneğin siyaset konusundaki görüşlerini incelediğimizde de aynı görüngüyle karşılaşıyoruz. Ortalama bir gazete okuruna, belli bir siyasal sorun konusunda ne düşündüğünü sorun. "Kendi" görüşü olarak size, okuduğu şeyleri az çok eksiksiz bir şekilde aktaracaktır, ama gene de -işte bu nokta önemlidir- söylediklerinin, kendi öz düşünmesinin sonucu oldukları inancındadır.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 158)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 158)
Nisa 
04 Şub 17:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüzde insana en çok acı veren, yoksulluk değil, büyük bir çarkın küçük bir dişlisi, bir robot haline gelmiş olmak ve yaşamın boş ve anlamsız olmasıdır.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 280)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 280)
Nisa 
04 Şub 18:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fikirler yalnız ve yalnız belli bir toplumsal kişilikte önem taşıyan özgül insansal gereksinimlere yanıt verdikleri ölçüde büyük birer güç haline gelebilirler.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 288)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 288)

Özgürlük - Bir Ruhbilimsel Sorun mu?
Özgürlük, yalnızca dış baskının yokluğu mudur yoksa aynı zamanda bir şeyin varlığı mıdır ve eğer böyleyse, neyin varlığı'dır?

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 21 - Payel Yayınları)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 21 - Payel Yayınları)

Özgürlük - Bir Ruhbilimsel Sorun mu?
Faşizmle savaşmak için onu anlamak zorundayız. İyimser hayallerin bize bir yararı olmaz. İyimser görüşler dile getirmekse, bir Kızılderili yağmur dansı kuttöreni kadar yersiz ve yararsız olacaktır..

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 21 - Payel Yayınları)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 21 - Payel Yayınları)

Bencillik
Bencillik, kendini sevmeyle değil, tam tersiyle aynı anlama gelir. Bencillik, oburluğun bir türüdür. Bütün oburluklar gibi bu da doymakbilmezlik niteliği içerir, bunun sonucu olarak da hiçbir zaman gerçek bir doyuma ulaşmak söz konusu olmaz.

Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 103)Özgürlükten Kaçış, Erich Fromm (Sayfa 103)

İnsanlar herhangi bir şeyi yapmaya bir dış kuvvet tarafından açıkça zorlanmış olmadıkça kendi kararlarını kendilerinin verdiğini ve bir şeyi arzu ettikleri zaman da bunu gerçekten kendilerinin istemiş olduğunu sanırlar.Fakat bu kendimizle ilgili en büyük yanılgılardan biridir.

Özgürlükten Kaçış, Erich FrommÖzgürlükten Kaçış, Erich Fromm
3 /