Padişah Anaları ve 600 Yıl Bizi Yöneten Devşirmeler

6,5/10  (17 Oy) · 
45 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.148 gösterim
"Osmanlı tarihi ile ilgili şimdiye kadar binlerce kitap yazıldı ve çizildi. Ne var ki, bunlardan sadece birkaçı, gerçeklere değindi. Çoğu kitap Osmanoğulları'ndan gelen hanedanın soy kökenine, kurdukları devletin akıl durduran, bir benzeri görülmedik çarpık düzenine değinmedi.

Anadolu'da kurulmuş Türk devletlerini tek tek ortadan kaldırarak tutsak aldıkları milyonlarca Türk'ü yüzyıllar boyu yağma ve talan savaşlarına sürüp onların kanları ve canları karşılığında çul çadırdan mermer saraylara kavuştuklarını açıklamadıkları gibi, özellikle "Fatih" diye anılan 2. Mehmet'in başlattığı Türk düşmanlığının 477 yıl sürdürüldüğünü açıklayan olmadı.

Türk soyundan gelen tek bir kişinin bile 477 yıl süresince, devlet yönetiminde yer almasına izin verilmediği bilinemedi.

Yıkılıncaya kadar devlet yönetiminin tutsak önme ve devşirme Hıristiyanlardan oluştuğunu hep gizlediler. Onları yalnız övdüler, yücelttiler. Eşsiz birer kahraman, benzersiz bilge kişiler olarak nitelediler. Özellikle, gerçekleri yansıtmamakta direnen okul kitapları ile Türk insanını kandırdılar.

Bu eserde şimdiye kadar gizlenen gerçekleri apaçık yazdım. Bir Türk yazar olarak ulusal görevimi yerine getirdiğime inanıyor ve Atatürk'ün ölümsüz ruhuna adıyorum."
-Ali Kemal Meram-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9786058757905
 • Yayınevi:
  Toplumsal Dönüşüm Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Admış 
07 Oca 12:30 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap okumaya başladıktan sonra, insanların 'Kitap okumak çok sıkıcı' demelerine anlam veremiyordum. Ama bu kitabı okurken ciddi anlamda çok feci sıkıldım. Osmanlı Tarihi, diğer Türk Tarihinden çok farklı bir konu... Zira Osmanlıyı övenler ve yerenler olmak üzere iki grup oluşmuş durumda. Osmanlıyı övenler göğe çıkarıyor, sanki onlardan daha üstün hiç kimse yokmuş gibi. Yerenler de yerin dibine sokuyor, sanki onlardan daha alçak hiç kimse yokmuş gibi. Şu ana kadar hiçbir yazar, Osmanlı Tarihini objektif olarak ele aldığını görmedim. Bu kitap, Osmanlı Tarihi konusunda ikinci gruba dahil. Yani kitaba göre bütün Osmanlı Padişahları, aşağılık ve hepsi birer p*ç... Kim ne düşünür bilmiyorum ama ben beğenmedim..

Semiha E. 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Osmanlının en başından en sonuna kadar geçen padişahların ve haremde dönen hayatları anlatıyor. Kitabın bazı sayfalarını heyecanlar okurken, bazı sayfalarında "bu kadar da olmaz" dediğim bölümleri oldu. Bize öğretilen Osmanlı tarihinden çok farklı, eksik, entrika, hırs dolu. Harem hayatından tiksindiğim anlarda oldu. Okunması gereken tavsiye ettiğim bir kitap.

Halil Yavuz KAYA 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çok uzak yarınlar geldiğinde; ulusal olsun, uluslar arası olsun, bölgesel olsun bu gün yaşanan olayları o gün yazıldığında insanlar "tarih" diyecekler. Ama yazılanların nereye kadarı, neleri, gerçeği yansıtacak...Belki havada belgeler uçuşacak, belki belgeler yok edilecek. dimaı çalışan insan ise hep tereddüt ile bakacak tarihe. Boşuna dememişler "tarihi galipler yazar" diye...
,işte bu kitapta bir nevi bunun belgesi gibi. Kuruluşundan yıkılışına kadar Osmanlı toplum düzeni içersin de Saltanat cepesinin, devşirmelerin, devlet yöneticilerinin, ulemaların, Padişahların bizzat kendileri, ölümleri, yaşayışları, eşleri, anaları... hep muamma olmuştur. Fatihin Ölümü tam netleşmiş mi? Örneğin Timur a 1402 de yenilen Yıldırım Beyazıt'ın ölümü bize yüzüğündeki zehirle intihar şeklinde oldu. Ancak bazı tarihçiler, Yıldırım ın elleri ayakları bağlı iken gözleri önünde bizzat Timur eşine tecavüzü karşısında kafasını duvara vura vura öldüğü, bazı tarihçiler ise başka nedenlere dayandırmakta. Bu gibi örnekler 620 yıllık bir zamanda çokça larını görüyoruz.
Bu kitapta da , kabul edelim etmeyelim. Tarihimizin bazı gerçekleri, muammaları aralanmış gibi. bunları doğrulayıp, ya da yalanlamak yine tarihçilere düşüyor. Tabi ki belgelerle. Ancak bugüne kadar yalanlama ile karşılaşmadık...
Bir roman değil, bir belgesel olarak elinizde bulunmasında fayda var diye mütalaa ediyorum..

Umutlu Ev Kadını 
 25 May 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

Kitabı okumak bir hayli yorucu olmaya başladı (sayfa 88 deyim). Yazarın neredeyse her satırda dile getirdiği Osmanlı nefreti, Padişah'ların tek dertleri de analarının ve kan gereği yok etmekte yükümlü oldukları Türk beyliklerinin öyküsünü okudukça dehşete düşmemek imkansız. Dejenere olmuş bu hanedanın sonunu kendileri getirdiklerini biliyordum, ama bu kadarına da pes demem gerek.....
Maalesef okumaya dayanamadığım ve ara ara diyalogları ile iyice hayal dünyasına girip gereksiz ırkçı ve pornografik betimlemeler ile bezdiren bir kitabı bırakmak zorunda kaldım. Hakkında okuduğum olumsuz incelemelerin çoğuna hak vermek zorunda kaldım. Saygın tarihçimiz İlber Ortaylı' nın dediğine inanarak tamamen uydurma ürünü olduğunu varsayarak '' iyi ki para verip de almamışım, pdf olarak indirip okumuşum'' dedirtti bana. Bazı gerçekleri içerse de Osmanlı Tarihini İlber Hoca gibi üstadlardan okumak daha mantıklıdır diye düşünüyorum. Yine de okuyup kendi araştırmalarınızı yapıp fikir sahibi olmanızı öneririm...

Serdar Poirot 
02 Eyl 11:43 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Osmanlı Padişahlarının analarının aslında Türk olmadığını, Osmanlının aslında Türkleri sürekli ezen ve Hristiyanlara ayrıcalık tanıyan bir devlet olduğunu iddia eden bir araştırma eseri. Pek çok padişah anasının aslında yabancı olduğunu, ancak günümüz tarihinde anlatılırken uydurma Türk isimleri ile telaffuz edildiğinden bahseden kitapta özellikle duraklama ve gerileme döneminde Sadrazamların rüşvet karşılığı atanması ve azledilmesi, sırf saray harcamalarını karşılamak için savaş açılması gibi bazı konular anlatılıyor. Her ne kadar bazı iddiaların doğruluk payı olsa da belli bir noktadan sonra aynı veya benzer bir cümleyi 50. kez söylemesi inandırıcılığını azaltıyor. Ancak yine de o döneme farklı bir bakış açısı ile bakmak isteyenler için ilgi çekici bir kitap.

Yazarın Türkçülük düşüncesiyle kitabı yazdığı açıkça ortada. Fakat, kitabın anlatımının resmi devlet tarihine tamamen zıt olması, farklı bir araştırma ve sorgulama ihtiyacını doğurduğu için kitaba değer veriyorum. Bazı arkadaşlar yalan yanlış şeyler yazdığını söylemiş olabilir. Ancak onlara şunları hatırlatmak istiyorum: Padişahların birlikte oldukları kadınların ve devlet adamlarının devşirme olduğu yalan mı? Soylu dediğiniz bu devlette kardeş ve evlat katliamları olduğu yalan mı? Askerlerin bir süre sonra aldıkları paraya göre tavır değiştirdiği, isyan ettikleri yalan mı? Valide sultanların yönetimdeki etkisini hiçe sayabilir misiniz?

Filiz Özcan 
30 Ara 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Objektiflikten uzak,doğru düzgün bir kaynakçası olmadığı için akademik bir değeri olmayan,basit bir anlatıma sahip,hakaret ve küfürlerle dolu bir kitap.Yazar gaza gelip yazmış sanki.Konu hakkında fazla bilgi sahibi olmayanlar için beyin bulandırıcı.Bence gelenek ve kültürümüze de ters çünkü bizde ölmüş kişilerin (hele ki birde bizzat tanımadığı halde) ardından bu denli ağır konuşulmaz.Bilgi içermiyor,tamamen yanlı yazılmış.Hiç tavsiye etmiyorum.

Dilek Kırmızıyüz 
11 Eyl 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bir iki padişahı okuduktan sonra tahammül edemeyip bıraktığım, yazarının varlığı bile muamma olan kitap.

Osmanlı severlerin eline dahi almaması gereken kitap ..
Okurken doğru mu doğruysa inanamıyorum dedirten ve Fakat o donemde yaşamış Osmanlı Tarihçilerinin tarafsız olamayacağını düşününce kesin doğrudur yazılanlar dediğim kitap..Okunmalı bir de o acıdan değerlendirmeli ...

Elif Küçükler 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 131 günde · 8/10 puan

Benim zaman zaman düşündüğüm şeylere açıklık getirmiş.Orhandan beri hep yabancı kadınlardan doğan çocuklar padişah olmuş kan bozulmuş asimile olmuşlar, devletin her kademesine esir alınıp yetiştirilenler geçmiş yani kısaca köleye köle olmuşuz bunu anlatıyor...

2 /