Paf ve Puf

10,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
633 gösterim
Türk edebiyatının özgün ismi ve deneme türünün öncülerinden Salâh Birsel, Paf ve Puf'ta dili, üslubu ve hikâyeciliğiyle yine o bildik sanatını konuşturuyor.

Salâh Bey'in yazınında zaman, mekan, coğrafya ve sınırlar kalkar, hiç bilinmeyen anekdotlara ya da çok bilinen ama hiç böyle anlatılmamış bilgilere kapı açılır; tüm dünya dolaşılır. Ama düşünceli bir yazar olduğundan arada da okura nefes aldıracak molayı tereddüt etmeden verir.

İspanyol sömürgelerinden Kızılderililere, polisiye romanların ve karakterlerinin çözümlenmesinden Ahmet Mithat Efendi'nin Avrupa gezisine, tarihi işkence yöntemlerinden Hitler'in psikolojisine, Abdülaziz'in tahttan indirilmesinden Namık Kemal'e, Abdülhamit'e, Ziya Paşa'ya, Nef'i'ye, Nevres'e, Fransız toplumcularına, Aztekler'e... ulaşılmamış coğrafya ve anlatılmamış kişi bırakmıyor Birsel. O tarihin dehlizlerinde, edebiyat ve edebiyatçıların gizlerinde dolandıkça okura da bu gösterişsiz ama güçlü anlatımın keyfini çıkarmaktan başka seçenek kalmıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789755706450
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

özlem 
23 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkiye'nin kurtulması , kalkınması için birtakım zorbaların ,her türlü işten ellerini eteklerini çekmeleri gerekir.Ama bu bir çözüm biçimi değildir. Birde kendini beğenmişler, kendinden başka kimseyi sevmeyenler, yani ekin itleri de raflara kaldırılmalıdır.

Paf ve Puf, Salâh Birsel (Sayfa 55)Paf ve Puf, Salâh Birsel (Sayfa 55)

Tarih kitaplarında zorbaların kendi gönülleriyle baskılardan vazgeçtiğini okuyamazsınız.

Paf ve Puf, Salâh BirselPaf ve Puf, Salâh Birsel
ultrAslan 
19 Nis 09:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1854 yılında, Güçlü Soğuk Ayının (Ocak Ayı) yirmi sekizinde Nason oymağından kimi Kızılderililer de Oregon'da Kokil Irmağı'nın ağzında hurdahaş edilmişlerdir. Suç nedeni : Oymak başkanı, mavi ceketlilerin (Kuzey Amerikalıların) çağrısına uyarak ayaklarına gitmemiştir.

Paf ve Puf, Salâh Birsel (Sayfa 103)Paf ve Puf, Salâh Birsel (Sayfa 103)
ultrAslan 
13 Nis 16:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğrusunu söylemek gerekirse Hitler'in Yahudilerle alıp veremediği bir şey yoktur. Onun bütün düşüncesi, adını işkencebilim tarihine altın harflerle geçirtmektir. Führer'le 1935'te bozuştuktan sonra yabancı bir ülkeye sığınan Danzig Hükümeti'nin eski Nazi şeflerinden Hermann Rauschning şöyle diyecektir:
-Eğer Yahudi diye bir insan olmasaydı, onu biz kendimiz yaratırdık.

Paf ve Puf, Salâh Birsel (Sayfa 25)Paf ve Puf, Salâh Birsel (Sayfa 25)