Paf ve Puf

6,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
666 gösterim
Türk edebiyatının özgün ismi ve deneme türünün öncülerinden Salâh Birsel, Paf ve Puf'ta dili, üslubu ve hikâyeciliğiyle yine o bildik sanatını konuşturuyor.

Salâh Bey'in yazınında zaman, mekan, coğrafya ve sınırlar kalkar, hiç bilinmeyen anekdotlara ya da çok bilinen ama hiç böyle anlatılmamış bilgilere kapı açılır; tüm dünya dolaşılır. Ama düşünceli bir yazar olduğundan arada da okura nefes aldıracak molayı tereddüt etmeden verir.

İspanyol sömürgelerinden Kızılderililere, polisiye romanların ve karakterlerinin çözümlenmesinden Ahmet Mithat Efendi'nin Avrupa gezisine, tarihi işkence yöntemlerinden Hitler'in psikolojisine, Abdülaziz'in tahttan indirilmesinden Namık Kemal'e, Abdülhamit'e, Ziya Paşa'ya, Nef'i'ye, Nevres'e, Fransız toplumcularına, Aztekler'e... ulaşılmamış coğrafya ve anlatılmamış kişi bırakmıyor Birsel. O tarihin dehlizlerinde, edebiyat ve edebiyatçıların gizlerinde dolandıkça okura da bu gösterişsiz ama güçlü anlatımın keyfini çıkarmaktan başka seçenek kalmıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789755706450
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

özlem 
23 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkiye'nin kurtulması , kalkınması için birtakım zorbaların ,her türlü işten ellerini eteklerini çekmeleri gerekir.Ama bu bir çözüm biçimi değildir. Birde kendini beğenmişler, kendinden başka kimseyi sevmeyenler, yani ekin itleri de raflara kaldırılmalıdır.

Paf ve Puf, Salâh Birsel (Sayfa 55)Paf ve Puf, Salâh Birsel (Sayfa 55)

Tarih kitaplarında zorbaların kendi gönülleriyle baskılardan vazgeçtiğini okuyamazsınız.

Paf ve Puf, Salâh BirselPaf ve Puf, Salâh Birsel