Palmer Eldrictch'in 3 Stigmatası

7,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
425 gösterim
Altıkırkbeş PKD serisine hız kesmeden devam ediyor!

Şizofreni, Ontoloji ve edebiyat arasındaki ekletik bağa bir isim verilecek olsa bunu bir tek Philip K. Dick en iyi şekilde yapabilirdi. 6.45 Yayın "Şizofreni ve Değişimler Kitabı", "Androdi ve İnsan" sonrasında Tanrıya bir adım daha yaklaşıyor! Özellikle "Valis" romanı sonrasını bekleyenler için kutsal bir hazine!
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  330
 • ISBN:
  9786055150204
 • Çeviri:
  Gonca Gülbey
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seda 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap, iklim değişikliğinin kavurucu sıcaklara neden olduğu ve insanların güneş kaskı ve soğutucu ünitesi olmadan dışarı çıkamadıkları bir gelecekte geçiyor. Aşırı nüfuslu insan topluluğu, Birleşmiş Milletler'in öncülüğünde şartların çok kötü olduğu Mars ve Ay gibi gezegenlerde koloniler kurmuş. Buraya gitmek zorunda kalan insanlar gerçeklikten kaçışı, yasal olmayan Can-D isimli uyuşturucuyla rüyalar görerek sağlıyorlar. New York merkezli Perky Pat (P. P. Layouts) Can-D'in tekelini elinde bulunduran bir şirket ve gelecek görücüleri sayesinde ileride moda olacak şeyleri önceden tahmin edebiliyorlar. Kitabın kahramanlarından Leo Bulero bu şirketin evrim geçirmiş yöneticisi ve Barney Mayerson da şirketteki moda görücülerinden biri. Her şey bu iki kişi için, Palmer Eldritch isimli sanayicinin yıldızlararası yolculuk dönüşü Chew-Z isimli yeni bir uyuşturucu getirmesiyle değişiyor ve Eldritch ve Bulero-Mayerson arasında bir nüfuz savaşı başlıyor.

Rüya içinde rüya, insanın evrimleşmesi, tanrı, uyuşturucu gibi kavramlar kitap içinde yer yer sorgulanıyor. Global ısınma kavramına kitap içinde daha fazla değinilebilir ve olayların gidişatı içinde yer verilebilirdi diye düşünüyorum. Bunların dışında, PKD severlerin kaçırmaması gereken kitaplardan biri. Ayrıca, kitabı okurken Inception isimli filmin aklınıza gelmesi de çok olası.