Pandora’nın Kutusu Günlük Sohbetlerde Kullanılan Kavramların Kökenleri

9,3/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
442 gösterim
Karun kadar zengin misiniz?
Yoksa zor şartlar altında eşek gibi çalışıyor musunuz?
Dokunduğunuz her şeyin altın olmasını ister misiniz?

Günlük konuşmalarımızda mitolojik öykülerde geçen pek çok kavram ve deyimi sıklıkla kullanırız. Fakat pek çoğumuz, bu kavram ve deyimlerin gerçek anlamının ne olduğunu ya da bu kavramlara ilham kaynağı olan mitolojik efsaneleri veya Antik Dönem metinlerini bilmeyiz. Pandora’nın Kutusu, sizi günlük konuşma dilinde kullandığımız kavram ve deyimlerin kullanıldığı öyküler aracılığıyla mitolojiye ve Antik Dönem metinlerine eğlenceli bir geziye çıkarıyor. Farkında olmadan, hatta gerçek anlamını bilmeden kullandığınız kavram ve deyimlerin gerçek anlamını öğrendiğinizde; elbette, bilmecesine doğru cevap verilen Sfenks gibi kendinizi uçurumdan atmayacaksınız. Yine de çok şaşıracaksınız.

İşte birkaç kavram ve deyim:
• Aşil’in Topuğu
• Gordion Düğümü
• Altın Çağ
• Midas Dokunuşu
• Oedipus Kompleksi
• Demokles’in Kılıcı

Pandora’nın Kutusu keyifle okuyacağınız, dostlarınızla yapacağınız günlük sohbetlerinize renk ve neşe katacak bir kitap.
Melih KILIÇASLAN 
07 Şub 14:36 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Müthiş keyifli bir kitap, okurken kendinizi Antik Yunan ve Roma dönemlerinde hissedeceksiniz. İkarusun,Herkülün, Pandoranın,Midasın,Afroditin hikayelerini okumanın yanı sıra gün içerisinde konuşurken farketmeden kullandığımız birçok kelimenin ve deyimin 3000-4000 yıl önce yaşanmış olaylardan,tecrübelerden,inanç sisteminden,mitsel hikayelerden nasıl ortaya çıktığını ve ne anlama geldiğini öğrenmenin keyfine varacaksınız.
Çok daha ileri giderseniz, Ege havzası ve Akdenizde Antik Yunan ve Roma medeniyetinin günümüzdeki etkilerini hikayelerde hissedebilirsiniz.

Kitaptan 5 Alıntı

Bahar 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hedonizm
"Ancak Epikür'un hayatin nihai hedefi olarak gördüğü 'zevk', elestirmenlerin hayal ettigi türde bedenle ilgili bir zevk olarak duyulara hitap etmiyordu. Epikür'un zevkten kastettiği sey derin bir dengeye sahip ruh hali ve korkudan bağimsizliği kapsiyordu. Asil hedonist yasam tarzi kendine yetebilen ve arkadaslarinin ve sevdiklerinin yaninda gözlerden uzakta yasayan sakin, ilimli ve felsefi bir varolustu."

Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 104 - Akilçelen yayinlari)Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 104 - Akilçelen yayinlari)
Bahar 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Pandora'nin Kutusu/kavanozu
"...
Pandora, tanrilarin savaslar, hastaliklar, kitliklar ve dünyadaki tüm diger kötüklerle doldurduklari bir kavanozu(hatali bir sekilde kutu olarak cevrilmistir) dünyaya getirir. Pandora, dünyaya gelir gelmez belki meraktan belki de kötülük yapmak arzusundan kavanozun kapağini acar. Kavanozun kapaği acilir acilmaz tüm kötülükler serbest kalir. Ancak son anda kapaği kapatir ve kavanozun icinde sadece tek birsey kalir: Bütün talihsizliklerde insanlari rahatlatan tek sey 'Umut'."

Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 142 - Akilcelen)Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 142 - Akilcelen)
Ceylin Erdoğan 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Amazon
"Amazonların yetişkin erkeklerle tek teması ya savaş sırasındaydı ya da tamamen üreme amaçlı olarak yılda iki kez düzenlenen özel törenlerdeydi. Amazonların çok öfkeli savaşçılar oldukları düşünülüyordu. Kimilerine göre Amazonlar, yay kirişlerine engel olmaması ya da mızrak attıkları kollarını engellememesi için kadınsı bir uzuv olduğunu düşündükleri sağ göğüslerini kesmekteydiler.
Antik Yunanlara göre kadınların özgürlüklerine düşkünlüklerini çağrıştıran bu davranışları hem korkutucu hem de cezbediciydi."

Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 20)Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 20)

Cicero
Artık Chimeralara kim inanır? Zaman hayal gücünün yarattıklarını birer birer yok ediyor; sadece doğanın ve gerçeklerin kararlarını doğruluyor.

Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 51 - Akıl Çelen kitapları)Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 51 - Akıl Çelen kitapları)
Bahar 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lysistrata Stratejisi
"Lysistrata, Antik Atina komedyasinda Yunanistan'daki kadinlarin savas bitene kadar erkeklerini yataklarina almamasini saglayarak Peloponez Savasini sona erdiren bir karakterdir.
...
Her ne kadar Lysistrata'nin stratejisi kulaga biraz mantiksiz gibi gelse de ve Antik Yunan'in sehvete düskün toplumunda gercekten gerceklesmemis olsa da, günümüzde bu stratejinin uygulandiği söylenebilir. Bunlardan en bilineni 2006 yilinda Kolombiya'da gerceklesen 'bacak bacak üstüne grevi' adi altinda, cete üyelerinin eslerinin kocalarini silahlari birakmasi icin baslattiklari ayri yatak eylemidir."

Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 119 - Akilçelen)Pandora’nın Kutusu, Ferdie Addis (Sayfa 119 - Akilçelen)