Pandora’nın Kutusu Günlük Sohbetlerde Kullanılan Kavramların Kökenleri

8,3/10  (6 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
452 gösterim
Karun kadar zengin misiniz?
Yoksa zor şartlar altında eşek gibi çalışıyor musunuz?
Dokunduğunuz her şeyin altın olmasını ister misiniz?

Günlük konuşmalarımızda mitolojik öykülerde geçen pek çok kavram ve deyimi sıklıkla kullanırız. Fakat pek çoğumuz, bu kavram ve deyimlerin gerçek anlamının ne olduğunu ya da bu kavramlara ilham kaynağı olan mitolojik efsaneleri veya Antik Dönem metinlerini bilmeyiz. Pandora’nın Kutusu, sizi günlük konuşma dilinde kullandığımız kavram ve deyimlerin kullanıldığı öyküler aracılığıyla mitolojiye ve Antik Dönem metinlerine eğlenceli bir geziye çıkarıyor. Farkında olmadan, hatta gerçek anlamını bilmeden kullandığınız kavram ve deyimlerin gerçek anlamını öğrendiğinizde; elbette, bilmecesine doğru cevap verilen Sfenks gibi kendinizi uçurumdan atmayacaksınız. Yine de çok şaşıracaksınız.

İşte birkaç kavram ve deyim:
• Aşil’in Topuğu
• Gordion Düğümü
• Altın Çağ
• Midas Dokunuşu
• Oedipus Kompleksi
• Demokles’in Kılıcı

Pandora’nın Kutusu keyifle okuyacağınız, dostlarınızla yapacağınız günlük sohbetlerinize renk ve neşe katacak bir kitap.
Melih KILIÇASLAN 
07 Şub 14:36 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Müthiş keyifli bir kitap, okurken kendinizi Antik Yunan ve Roma dönemlerinde hissedeceksiniz. İkarusun,Herkülün, Pandoranın,Midasın,Afroditin hikayelerini okumanın yanı sıra gün içerisinde konuşurken farketmeden kullandığımız birçok kelimenin ve deyimin 3000-4000 yıl önce yaşanmış olaylardan,tecrübelerden,inanç sisteminden,mitsel hikayelerden nasıl ortaya çıktığını ve ne anlama geldiğini öğrenmenin keyfine varacaksınız.
Çok daha ileri giderseniz, Ege havzası ve Akdenizde Antik Yunan ve Roma medeniyetinin günümüzdeki etkilerini hikayelerde hissedebilirsiniz.