Paralel Odalar Teorisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.410
Gösterim
Adı:
Paralel Odalar Teorisi
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052064078
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Nihan, kendi açtığı ıssız ve engebeli patikada, tek başına yürüyen genç bir kadındı. İçedönük, asosyal ve kesinlikle uyumsuzdu. İnsanlarla kolayca anlaşamıyor, onlar tarafından da kabul görmüyordu. Ve tüm bunlar, bir sonbahar gününde, onun evsiz kalmasına neden oldu. Şimdi elinde, başvurabileceği tek bir ev arkadaşlığı ilanı vardı.Teoman, ailesinin onun için çizdiği yoldan ayrılmış; yer edindiği kalabalık bir caddede, arkadaşları ve çevresiyle yürüyen genç bir adamdı. Dışadönük, sosyal ve kesinlikle gelenekselciydi. Ve geleneklerden koptuğu o tek anda, kendini evlatlıktan reddedilmiş ve parasız kalmış olarak buldu. Şimdi tek çaresi bir ev arkadaşı bulmaktı. Ama ilanına başvuranın, katı kuralları ve boyun eğmez kişiliğiyle Nihan Kızılkaya olmasını beklememişti.Zıtlıkları onları birbirine çekiyor olsa da, benzerlikleri ancak yaklaşan üstünlük kurma çekişmesinin işaretiydi. Ve hayat, onları bir evin paralel odalarında buluşturdu.Paralel evrenler, birbirleriyle hem benzerlikler hem de zıtlıklar taşırken birbirlerine paralel olarak düz bir çizgide ilerler ve kesişmez, çarpışmazlar. Ama çarpıştıklarında sonuç, mükemmel ve şiddetli bir yıkım, felaket ve değişim olur. Tıpkı onlarda olduğu gibi.(Tanıtım Bülteninden)
Üç kitap hariç Wattpad'den çıkan bütün kitapların baskısı duracak, üç kitabı söyle deseler ilk söyleyeceğim kitap bu olur. Paralel Odalar Teorisi, günümüz gençliğinin iki ayrı uç noktasında duran karakteri tek bir çatı altında yaşatıp bize keyifli bir öykü sunuyor. Yaklaşık dört yüz sayfa boyunca içe dönük ve dizi-film meraklısı Nihan ile dışarıda takılmaya meraklı, sosyal medya kullanmayan Teoman'ın hayatına konuk oluyoruz.

Kitabı gerçekten beğendim. Hatta beşte beş puan da verebilirdim. Bir puanı kırma sebebim kitapta gerçekten ama gerçekten çok fazla gerçek markaların, gerçek isimlerin geçmesiydi. Gerek dizi gerek film fazlasıyla gerçek hayattan alınmış isimler vardı. En başta göz yumsam da kitap ilerlerdikçe daha da fazla olmaya başladı ve bir süreden sonra canımı sıktı. Bu konu hakkında yorumları duymuştum ama bu kadar olabileceğini düşünmemiştim.

Eğer bu isim sorununu saymazsak, kitap gerçekten hoş.Yazar, Nihan ile günümüz alt kültür meraklısı kızları başarılı bir şekilde yansıtmayı başarmış. Teoman karakteri için de aynı şeyi söyleyebilirim. Karakterler kitabın en güçlü yanı ve yazar bu gücü korumayı ilk cümleden son cümleye kadar taşımış.

Ancak Nihan karakterinin gerçek dünyada sık sık görmemden sanırım, kitaptaki gerçekleşen olaylar beni güldürmedi. Okurken gülümsesem de kahkaha attığım bir kısım olmadı. Gülümsemek ise, gülmekten çok duygulanmaktan oldu. Yine de bu kitabın komik olmadığını göstermez. Sadece, benim için mizahtan başka yönleri ortaya çıktı diyebilirim.

Erkek karakterlerin bir çoğuyla empati kurabildim ve sanırım bu yüzden, kitabın bir çok kısmında kitabın kalbime dokunmasına müsaade ettim.

Diline gelecek olursak, Wattpad'den çıkma olduğunu pek göstermiyor. İnternette görmeden raftan gördüğümle tanısam kitabı, Wattpad kitaplarına benzetmez idim. Akıcı, sizi akıntısına hapsedip sayfalarca sürükleyen bir anlatımı var. Karakterlerin arkasından gelen güçlü yanı da anlatım dili ve sürükleyiciliği oluyor böylece. Kitabın yarısını tek oturuşta okumuş olmam bunun somut bir kanıtı olarak da kenara iliştirilebilir sanırım.
Ben kitaptaki fatklılığı sevdim diyebilirim kızın asosyalliği ve ev arkadaşlıkları bunu çok farklı ve ilginç buldum bence okumanız gereken güzel bir kitap
genele göre kıyaslarsam -diger watty kitaplarına göre- gerçekten iyiydi. klasik bir kurgu yoktu ortada farklı bir şekilde işlenmeye çalışılmıştı. tabii yine klişler var mıydı, evet ama olsun cidden beklentimin baya üzerinde bir kitap oldu.
karakterleri çok sevdim. nihan biraz takıntılı derecede gelse de duruşu nedeniyle sevdiğim bir karakter oldu. sadece erkek düşünen bir kız değildi en azından ve bu da beni zaten yeterince tatmin etti.
Teoman ise gerçekten sevdiğim bir karakter oldu. ama bu karakter kitaptaki klişe ögelerden biriydi mesela.
çok çok bayılmadığım ama okurken diğer watty kitaplarına nazaran daha fazla zevk aldığım bir kitap oldu.
Wattpad olduğu halde belli etmeyen beğendiğim bir kitap oldu.Klişelerden uzak güzel bir şekilde Nihan ile Teo nun ev arkadaşlığından sevgililiğe dönen ilişkisini anlatmış Ayşenur Nazlı.Bundan böyle kafamı dağıtmam için okuyabileceğim bir kitabım daha oldu.
Kitapta keşke şu olmasaydı diyebileceğim bir şey yoktu. Kitabın ana karakteri olan Nihan'ı çok sevdim. Karakterin sanal arkadaşlık hakkında dedikleri gerçekten güzeldi ve karakterin bu kadar güçlü olması beni mutlu etti. Ayrıca yazarın kitapta anlattığı ufak tefek bilgiler de gerçekten beni etkiledi. Mesela yelkovan sözcüğünün nereden geldiği veya akrep ve yelkovanı ayırt etme yöntemi.Kitapta o kadar çok ilgi çekici şey vardı ki kitabı okumayı bırakıp internette araştırmaya başlıyordum bazen. Bunlardan biri de MBTI denilen kişilik testiydi. Kendim yapmamla beraber babama da yaptırmış bulunmaktayım. Babam ENFP-T ben ise INFP-T çok bir farkımız yok yani :). Bu kişilik testinin bu kadar doğru sonuçlar çıkarması gerçekten etkileyiciydi. Kitapta da dediği gibi dışa dönüklerdense içe dönükleri daha çok etkiliyormuş bu kişilik testi. Çünkü birçok içe dönük ilk kez kendini gerçekten anlayan bir şeyle karşılaşmış olduğunu düşünüyormuş.Bu kitabı size önerebilirim fakat herkesin beğeneceğine söz veremem. Çünkü kitap içinde küfür barındırıyor ama bu beni rahatsız etmedi aşırı dikkat çekmiyordu. Çok çok az da cinsellik barındırıyor. Aşırıya kaçılmamış. Eğer bunlar sizi rahatsız etmeyecekse alın okuyun derim. Eğlenceli bir kitaptı. Ve bol bol bilgi doluydu :). Umarım 2.kitabı yakın zamanda çıkar. Hikayenin devamını okumak için sabırsızlanıyor olacağım.
Herkese merhaba:) Ben kitabı gayet sevdim.Bazen kendinize özgüven kazanabileceğiniz,bazen merak duygusuna kapılabileceğiniz bir kitap(2 ev arkadaşının arasında geçenler) ayrıca ben Nihan'ın bilgisini birazcık kıskanmıştım bile okuyun bence bir şey kaybetmezsiniz:)
Arkadaşımın hediyesi üzere okumaya başladığım ve de her bir sayfada teoman ile nihanın dönüşüklü yazmasıyla eğlenceli bi dünya oluşturan wattpad hikayesi. Beni sevdiren yanı günlük esprileri takip etmesi idi ve de nihani teomanla devam ettirirken yazarın aynı şeyi tekrarlamadan direk olaya girmesi de güzeldi. Yoksa fazlasıyla sıkıcı olabilirdi. Fazlaca kitap ve film alıntıları var. Eğer bahsettigi diziyi, kitabı veya filmi bilmiyorsanız biraz bunalabilirsiniz. Onun haricinde merak ettiği ve günlük araştırma gereksiniminde bulunmadığımız birkaç şeyi de karakterler aracılığıyla vermiş. Güzel vakit geçirmek için birebir.
Konusu ve duyguların ifade ediliş biçimi oldukça güzel ve etkileyiciydi. Yazarın uslubunu çok beğendim. Kitabı da çok severek okudum. Devam kitabını sabırsılıkla bekliyorum.
Mükemmel bir anlatım. Kitabı okurken içine çekileceğiniz, hep okuma isteği duyduran bir hikaye. Okurken gerçekmiş gibi hissedeceksiniz. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen kaliteli bir yapıt ortaya çıkarmış.
Nihancım ve Teomancım Sizi çok seviyorummm️️ Bir INTP olduğumu öğrendim bu kitap sayesinde. Aslında daha çoook katkıları oldu. En çok üzüldüğüm şey ise BEN NİDEN İNTJ DİİLİM YİA?
Okuduğum yorumlardan sonra bir sans verdigim ama beni yorumlardaki kadar tatmin etmeyen bir kitap. Güzel miydi güzeldi. Ama tavsiye edeceğim bir kitapta değil. Çünkü konu gereksiz yere uzatılmışti. Kitap boyunca ana karakterlerin sevgili olmasını bekliyorsunuz ama bu son 20 sayfada gerçekleşiyor. Son 20 sayfaya gelene kadar ne okudun derseniz totalde hiçbir şey. Yazar o kadar çok bir mesaj vermeye çalışmış ki, olay örgüsü geri planda kalmis. Kitap boyunca karakterlerin hayata ve toplum kurallarına bakis acılarını yani düşüncelerini okuyoruz. Kitap çok akıcı ve kolay okunuyor ama bir an bile simdi ne olacak diye heyecanlanip merak ettiğimi hatırlamıyorum. Kitap bittiğinde de ikinci kitapta ne olacak diye merak etmedim. Tam olarak tarif etmem gerekirse biz iki insanin sıradan hayatini okuyoruz, kitapta hicbir şey olmuyor. Eğer zaman geçirmek için okumak isterseniz güzel bir kitap ama ben sağlam bir kitap okumak istiyorum derseniz o zaman bu kitap sizin için tam bir zaman kaybı olur.
Wattpad den olmasına rağmen asla wattpad kitabı demezsiniz kurgusu çok farklı ama bu farklılık kötü değil aksine coook iyi insanı iyice okumaya teşvik ediyor yazar tessekur ederim bize böyle bir kitap sunduğu için
En sonunda o da kafasını bana çevirdi ve benim gibi kafasını koltuğa yasladı. "Bir insanı tanımanın en iyi yolunun beraber yemeğe çıkmak olduğu söylenir," dedi "İyice tanıştınız mı?"

"Hayır," diye itiraf ettim, fısıldar gibi. "Ben buna inanmıyorum. Bence bir insanı tanımanın en iyi yolu, o insanla birlikte yaşamaktır."
Ayşenur Nazlı
Sayfa 224 - Ephesus yayınevi
''Senin bildiğin kızlar, mağazaların ayakkabı indirimlerini takip eder." koliyi yere bırakırken konuşmasını kesip soluklandı, sonra da doğrulup devam etti; "Bense kitap satışı yapan internet sitelerinin kitap indirimlerini takip ederim."
Her şeyin özünde, Teoman, biz taştan yapılmadık; çamurdan yapıldık. Bazılarımız için daha kolay, bazılarımız için daha zor olsa da bazen hepimiz kırılır ve parçalanırız.
"Sırada ne var ?" diye sordum.
"Başlangıç," dedi. "Ya da kaos"
Zaten her şeyin başlangıcında da kaos yok muydu ?
"Her şeyin özünde, Teoman, biz taştan yapılmadık; çamurdan yapıldık. Bazılarımız için daha kolay, bazılarımız için daha zor olsa da bazen hepimiz kırılır ve parçalanırız. Ama sanırım benim çamurum biraz taşlıydı ve kırılmam zaman aldı."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Paralel Odalar Teorisi
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052064078
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Nihan, kendi açtığı ıssız ve engebeli patikada, tek başına yürüyen genç bir kadındı. İçedönük, asosyal ve kesinlikle uyumsuzdu. İnsanlarla kolayca anlaşamıyor, onlar tarafından da kabul görmüyordu. Ve tüm bunlar, bir sonbahar gününde, onun evsiz kalmasına neden oldu. Şimdi elinde, başvurabileceği tek bir ev arkadaşlığı ilanı vardı.Teoman, ailesinin onun için çizdiği yoldan ayrılmış; yer edindiği kalabalık bir caddede, arkadaşları ve çevresiyle yürüyen genç bir adamdı. Dışadönük, sosyal ve kesinlikle gelenekselciydi. Ve geleneklerden koptuğu o tek anda, kendini evlatlıktan reddedilmiş ve parasız kalmış olarak buldu. Şimdi tek çaresi bir ev arkadaşı bulmaktı. Ama ilanına başvuranın, katı kuralları ve boyun eğmez kişiliğiyle Nihan Kızılkaya olmasını beklememişti.Zıtlıkları onları birbirine çekiyor olsa da, benzerlikleri ancak yaklaşan üstünlük kurma çekişmesinin işaretiydi. Ve hayat, onları bir evin paralel odalarında buluşturdu.Paralel evrenler, birbirleriyle hem benzerlikler hem de zıtlıklar taşırken birbirlerine paralel olarak düz bir çizgide ilerler ve kesişmez, çarpışmazlar. Ama çarpıştıklarında sonuç, mükemmel ve şiddetli bir yıkım, felaket ve değişim olur. Tıpkı onlarda olduğu gibi.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 84 okur

  • Sıla Ertürk
  • Deniz
  • Lavarrah
  • ƘιтαρAşığıƁιяιѕι
  • Yiğit Kılıç
  • fatmanur tuğlu
  • Ada Saat
  • Ece HLK
  • Merve Akkaş
  • Selen Turgut

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.3 (10)
9
%14.9 (7)
8
%31.9 (15)
7
%14.9 (7)
6
%4.3 (2)
5
%2.1 (1)
4
%4.3 (2)
3
%4.3 (2)
2
%0
1
%2.1 (1)