Paralel Odalar Teorisi

7,6/10  (17 Oy) · 
23 okunma  · 
11 beğeni  · 
334 gösterim
Nihan, kendi açtığı ıssız ve engebeli patikada, tek başına yürüyen genç bir kadındı. İçedönük, asosyal ve kesinlikle uyumsuzdu. İnsanlarla kolayca anlaşamıyor, onlar tarafından da kabul görmüyordu. Ve tüm bunlar, bir sonbahar gününde, onun evsiz kalmasına neden oldu. Şimdi elinde, başvurabileceği tek bir ev arkadaşlığı ilanı vardı.Teoman, ailesinin onun için çizdiği yoldan ayrılmış; yer edindiği kalabalık bir caddede, arkadaşları ve çevresiyle yürüyen genç bir adamdı. Dışadönük, sosyal ve kesinlikle gelenekselciydi. Ve geleneklerden koptuğu o tek anda, kendini evlatlıktan reddedilmiş ve parasız kalmış olarak buldu. Şimdi tek çaresi bir ev arkadaşı bulmaktı. Ama ilanına başvuranın, katı kuralları ve boyun eğmez kişiliğiyle Nihan Kızılkaya olmasını beklememişti.Zıtlıkları onları birbirine çekiyor olsa da, benzerlikleri ancak yaklaşan üstünlük kurma çekişmesinin işaretiydi. Ve hayat, onları bir evin paralel odalarında buluşturdu.Paralel evrenler, birbirleriyle hem benzerlikler hem de zıtlıklar taşırken birbirlerine paralel olarak düz bir çizgide ilerler ve kesişmez, çarpışmazlar. Ama çarpıştıklarında sonuç, mükemmel ve şiddetli bir yıkım, felaket ve değişim olur. Tıpkı onlarda olduğu gibi.(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786052064078
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgür Pozan 
13 Oca 10:45 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Üç kitap hariç Wattpad'den çıkan bütün kitapların baskısı duracak, üç kitabı söyle deseler ilk söyleyeceğim kitap bu olur. Paralel Odalar Teorisi, günümüz gençliğinin iki ayrı uç noktasında duran karakteri tek bir çatı altında yaşatıp bize keyifli bir öykü sunuyor. Yaklaşık dört yüz sayfa boyunca içe dönük ve dizi-film meraklısı Nihan ile dışarıda takılmaya meraklı, sosyal medya kullanmayan Teoman'ın hayatına konuk oluyoruz.

Kitabı gerçekten beğendim. Hatta beşte beş puan da verebilirdim. Bir puanı kırma sebebim kitapta gerçekten ama gerçekten çok fazla gerçek markaların, gerçek isimlerin geçmesiydi. Gerek dizi gerek film fazlasıyla gerçek hayattan alınmış isimler vardı. En başta göz yumsam da kitap ilerlerdikçe daha da fazla olmaya başladı ve bir süreden sonra canımı sıktı. Bu konu hakkında yorumları duymuştum ama bu kadar olabileceğini düşünmemiştim.

Eğer bu isim sorununu saymazsak, kitap gerçekten hoş.Yazar, Nihan ile günümüz alt kültür meraklısı kızları başarılı bir şekilde yansıtmayı başarmış. Teoman karakteri için de aynı şeyi söyleyebilirim. Karakterler kitabın en güçlü yanı ve yazar bu gücü korumayı ilk cümleden son cümleye kadar taşımış.

Ancak Nihan karakterinin gerçek dünyada sık sık görmemden sanırım, kitaptaki gerçekleşen olaylar beni güldürmedi. Okurken gülümsesem de kahkaha attığım bir kısım olmadı. Gülümsemek ise, gülmekten çok duygulanmaktan oldu. Yine de bu kitabın komik olmadığını göstermez. Sadece, benim için mizahtan başka yönleri ortaya çıktı diyebilirim.

Erkek karakterlerin bir çoğuyla empati kurabildim ve sanırım bu yüzden, kitabın bir çok kısmında kitabın kalbime dokunmasına müsaade ettim.

Diline gelecek olursak, Wattpad'den çıkma olduğunu pek göstermiyor. İnternette görmeden raftan gördüğümle tanısam kitabı, Wattpad kitaplarına benzetmez idim. Akıcı, sizi akıntısına hapsedip sayfalarca sürükleyen bir anlatımı var. Karakterlerin arkasından gelen güçlü yanı da anlatım dili ve sürükleyiciliği oluyor böylece. Kitabın yarısını tek oturuşta okumuş olmam bunun somut bir kanıtı olarak da kenara iliştirilebilir sanırım.