Paralel Odalar Teorisi

8,3/10  (8 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
183 gösterim
Nihan, kendi açtığı ıssız ve engebeli patikada, tek başına yürüyen genç bir kadındı. İçedönük, asosyal ve kesinlikle uyumsuzdu. İnsanlarla kolayca anlaşamıyor, onlar tarafından da kabul görmüyordu. Ve tüm bunlar, bir sonbahar gününde, onun evsiz kalmasına neden oldu. Şimdi elinde, başvurabileceği tek bir ev arkadaşlığı ilanı vardı.Teoman, ailesinin onun için çizdiği yoldan ayrılmış; yer edindiği kalabalık bir caddede, arkadaşları ve çevresiyle yürüyen genç bir adamdı. Dışadönük, sosyal ve kesinlikle gelenekselciydi. Ve geleneklerden koptuğu o tek anda, kendini evlatlıktan reddedilmiş ve parasız kalmış olarak buldu. Şimdi tek çaresi bir ev arkadaşı bulmaktı. Ama ilanına başvuranın, katı kuralları ve boyun eğmez kişiliğiyle Nihan Kızılkaya olmasını beklememişti.Zıtlıkları onları birbirine çekiyor olsa da, benzerlikleri ancak yaklaşan üstünlük kurma çekişmesinin işaretiydi. Ve hayat, onları bir evin paralel odalarında buluşturdu.Paralel evrenler, birbirleriyle hem benzerlikler hem de zıtlıklar taşırken birbirlerine paralel olarak düz bir çizgide ilerler ve kesişmez, çarpışmazlar. Ama çarpıştıklarında sonuç, mükemmel ve şiddetli bir yıkım, felaket ve değişim olur. Tıpkı onlarda olduğu gibi.(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786052064078
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgür Pozan 
13 Oca 10:45 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Üç kitap hariç Wattpad'den çıkan bütün kitapların baskısı duracak, üç kitabı söyle deseler ilk söyleyeceğim kitap bu olur. Paralel Odalar Teorisi, günümüz gençliğinin iki ayrı uç noktasında duran karakteri tek bir çatı altında yaşatıp bize keyifli bir öykü sunuyor. Yaklaşık dört yüz sayfa boyunca içe dönük ve dizi-film meraklısı Nihan ile dışarıda takılmaya meraklı, sosyal medya kullanmayan Teoman'ın hayatına konuk oluyoruz.

Kitabı gerçekten beğendim. Hatta beşte beş puan da verebilirdim. Bir puanı kırma sebebim kitapta gerçekten ama gerçekten çok fazla gerçek markaların, gerçek isimlerin geçmesiydi. Gerek dizi gerek film fazlasıyla gerçek hayattan alınmış isimler vardı. En başta göz yumsam da kitap ilerlerdikçe daha da fazla olmaya başladı ve bir süreden sonra canımı sıktı. Bu konu hakkında yorumları duymuştum ama bu kadar olabileceğini düşünmemiştim.

Eğer bu isim sorununu saymazsak, kitap gerçekten hoş.Yazar, Nihan ile günümüz alt kültür meraklısı kızları başarılı bir şekilde yansıtmayı başarmış. Teoman karakteri için de aynı şeyi söyleyebilirim. Karakterler kitabın en güçlü yanı ve yazar bu gücü korumayı ilk cümleden son cümleye kadar taşımış.

Ancak Nihan karakterinin gerçek dünyada sık sık görmemden sanırım, kitaptaki gerçekleşen olaylar beni güldürmedi. Okurken gülümsesem de kahkaha attığım bir kısım olmadı. Gülümsemek ise, gülmekten çok duygulanmaktan oldu. Yine de bu kitabın komik olmadığını göstermez. Sadece, benim için mizahtan başka yönleri ortaya çıktı diyebilirim.

Erkek karakterlerin bir çoğuyla empati kurabildim ve sanırım bu yüzden, kitabın bir çok kısmında kitabın kalbime dokunmasına müsaade ettim.

Diline gelecek olursak, Wattpad'den çıkma olduğunu pek göstermiyor. İnternette görmeden raftan gördüğümle tanısam kitabı, Wattpad kitaplarına benzetmez idim. Akıcı, sizi akıntısına hapsedip sayfalarca sürükleyen bir anlatımı var. Karakterlerin arkasından gelen güçlü yanı da anlatım dili ve sürükleyiciliği oluyor böylece. Kitabın yarısını tek oturuşta okumuş olmam bunun somut bir kanıtı olarak da kenara iliştirilebilir sanırım.

Asiyenur Alemdar 
17 Oca 20:26 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ben kitaptaki fatklılığı sevdim diyebilirim kızın asosyalliği ve ev arkadaşlıkları bunu çok farklı ve ilginç buldum bence okumanız gereken güzel bir kitap

ÖZÜM ÖZTÜRK 
30 Oca 23:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Wattpadden çıkan bir kitap olmasına rağmen farklılığı çok farklı herkesin bildiği o wattpad kitaplarından gerçekten farklı bir kitap
Kısacası Farklı!!!
Sırf bunun için bile okunabilir özellikle Nihan yani kızımız cidden değişikti bu da kitaba ayrı bir hava katıyor

z 
 23 Oca 19:59 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Wattpad’den okumaya başladığım bir kitaptı bu. Sonrasında uzun bir ara vermişti benimde aklımdan çıkmıştı o sıra. Sonra baktım kitap olmuş, inanılmaz sevindim. Wattpad gibi, ensest ilişkilerin, saf kız ve kötü çocuk hikayelerinin bulunduğu bir platformdan çıkmasına rağmen klişelerden tamamen uzak harika bir kitap. Karakterimiz Nihan içedönük, asosyal ama aynı zamanda çok zeki ve olgun bir kızımızdır. Diğer karakterimiz Teoman ise gelenekçi, sosyal, insan ilişkileri iyi birisidir. Nihan ev arkadaşlarıyla ciddi problemler yaşar ve acilen kalacak bir yer bulmalıdır. Teoman ise uzun süredir kafasının uyuştuğu bir ev arkadaşı bulamaz fakat faturalar, ödemeler boyunu aştığı için acilen bir ev arkadaşı bulmalıdır. İşte karakterlerimizin yolları böyle kesişir. Dediğim gibi klişeden uzak, çok güzel bir kurgu. Kafa dağıtmaya, biraz da olsa gülmeye ihtiyacınız varsa okumalısınız :) 5 üzerinden puanlasam 4,5 derdim. Nihan’ın sürekli farklı, ilginç, anormal olduğu vurgulandığından dolayı bi yerden sonra sıktı açıkcası, 0,5 puan’ı oradan kırıyorum :)

Gülhan Özgül 
 27 Oca 21:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Konusu ve duyguların ifade ediliş biçimi oldukça güzel ve etkileyiciydi. Yazarın uslubunu çok beğendim. Kitabı da çok severek okudum. Devam kitabını sabırsılıkla bekliyorum.