Parasız Yatılı

8,2/10  (25 Oy) · 
62 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.599 gösterim
25 yıldır okunan bir öyküler kitabı "Parasız Yatılı". Füruzan'ın çağdaş bir klasiği...
"Füruzan, sıcak, acılı, yer yer insanın içine işleyen anlatımıyla, toplumumuzdan çok iyi tanıdığı kesitler veriyor bize. Çok yazmasına karşın yavanlığa düşmemesinin nedenini, el atmış olduğu çevreyi, bu çevredeki insan kaynağını iyi tanıyor olmasıyla açıklayabiliriz."
-Mehmet H. Doğan-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9789753634830
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferah 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kahramanları kadınlardan oluşan birbirinden ayrı öykülerin yer aldığı , ancak birbirine benzer insanların yaşam öykülerinin anlatıldığı bir eser. Okuduğum öyküler içerisinde 'Taşralı' ve 'Piyano Çalabilmek' den hüzünlenerek etkilendiğimi ifade edebilirim. Keyifli okumalar.

Metin Tran 
 11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sitedeki kapak yeni baskısının galiba. Baktım şimdi, öyle, Nisan-2013, 29. baskının kapağı. YKB yayınları. Büyük ihtimalle ön kapaktakı fotoğraf Füruzan'ın fotoğrafı. Değilse bile çok benzettim.

Benim okuduğum Haziran-1972, 3.baskı. Zaten ilk baskı da Şubat-1971 tarihli. Ön kapakta yine bir kız öğrenci vardı. Ama foto değil, resimdi. Nuri İyem'in tarzında (Toplumsal gerçekçi). Deforme , kocaman gözlü, ellerini önünde kavuşturmuş bir sulu boya resim.

Hakkında çok inceleme yazıldı, çok araştırmaya konu oldu. Çok da okundu elbet. Ben de okuyanlardanım. 12 öykü vardı kitapta. Kitaba adını veren öykü 10. idi. Çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Şimdi, daha bir beş dakika önce, "Parasız Yatılı" öyküsünü bir daha okudum. Fürüzan'ın Türk Edebiyatındaki yeri boşuna değil.

Çağrı 
 05 Şub 14:18 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Öykülerin en belirgin ortak noktası kadınlar. İster varlıklı bir burjuva ailesinde olsun, ister fakirlikle boğuşmak zorunda kalsın, Füruzan kadınları çok başarılı bir şekilde karakterleştirerek bizi etkilemeyi başarıyor.

Benim en sevdiğim öykü "Su ustası Miraç". Ah Vedat, ah güzel oğlan...Ne demişti savcıya kendisine "hukuk okudun değil mi?" diye sorduğunda: "Güçlülerin yönettiği hukuku."

Bu, Füruzan'ın 3. kitabı oldu okuduğum. Son zamanlarda kitap okumaktan bu kadar keyif ve daha da önemlisi huzur bulmamıştım. Okumayanlara kesinlikle tavsiye ederim.

. 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yekta Kopan'dan sonra öykü kitaplarına karşı olan tabumu yıkabilecek nitelikte bir eser oldu benim için. Eser içerisindeki 12 öykünün güzel olmasının sebebi değişik insan coğrafyalarını ortak hayat karması içinde harmanlamış olması diye düşünüyorum. Dilinin sade ve anlaşılır olması kitap içindeki öykülerle eseri öykü kategorisinde farklı bir yere taşımış. Farklı hayatlarla kısa maceralar yaşamak isteyen okurlar için tavsiye edebileceğim bir eser.Keyifli Okumalar...

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

furuzanın kaleminden çok sesli çok renkli bir iç anlatım romanı....eskilere gitmek isteyenler....içsel çözülmeleri okumaktan keyif alanlara tavsiyedir

Lütfiye SOYLU 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sonra "Füruzan başka ne yazmış , okusam ya hepsini." dedirtir .Duru, güzel bir Türkçe.. Hepimizin gördüğü , az biraz olduğu insanın öyküsüdür..Küçük insan der ya büyük olduğunu düşünenler, ha işte ondan..Burdan küçük görünmüyorlar en azından ,hatta çok şükür..

Aksanur Uygur 
22 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek bir ihtiyaç sahibi hep en erken gelir ve o kapıda sınavı bekler. Çünkü onlar o kadar muhtaç ki bu sınavın sonucuna, asla sınava geç kalmaz. Mükemmel bir kitap kesinlikle :)

Norma 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hemen hemen her hikâyesinde kendinizden bir şey bulursunuz. Yoksulluğun dejenere edilmeden hikâyeye yedirilmesi ne müthiş bir yetenektir. Hayranlığım kat kat arttı. Taşralı, Piyano Çalabilmek, Edirne'nin Köprüleri ve Haraç hikâyelerini ayrıca sevdim.

Kitaptan 27 Alıntı

Sadettin TANIK 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ölüme inanmıyoruz ki, ondan korkalım efendim. Ama bir korktuğumuz olmalı; ihtiyarlıktan, çirkinleşmekten korkuyoruz. Aklı savunuyoruz ama güzellikten yanayız. Bize uslu olmayı öğrettiler başta.

Parasız Yatılı, FüruzanParasız Yatılı, Füruzan
Sadettin TANIK 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok acı çeken biri vardı, şehrin tüm pazartesileri ona kapalıydı ve diğer günleri de.

Parasız Yatılı, FüruzanParasız Yatılı, Füruzan
Sadettin TANIK 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Parasız yatılı imtihanlarının çocukları hep erken gelir. Hiç gecikmezler.

Parasız Yatılı, FüruzanParasız Yatılı, Füruzan
Derya Yalınkılıç 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Duygularımızdan, sevgimizden utanır olduk. Sevgisizliği savunmayı aklı yüceltmek sandık.

Parasız Yatılı, FüruzanParasız Yatılı, Füruzan
. 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gidiyor musunuz?
Güle güle.
Kapıyı iyice kapayın.
Sizden üşüdüm...

Parasız Yatılı, FüruzanParasız Yatılı, Füruzan
Derya Yalınkılıç 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çok yorgunum. Buna yorgunluk demeyelim. Hüzündür olsa olsa, palyaço giysileriyle gelen aldatıcı hüzün.

Parasız Yatılı, FüruzanParasız Yatılı, Füruzan
Ferah 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'' Duygularımızdan, sevgimizden utanır olduk. Sevgisizliği savunmayı aklı yüceltmek sandık. Pembe suskun çay fincanları kırıldı. Yerlerine bitkisel yağlarla yapılan akşam kahvaltıları geldi.''

Parasız Yatılı, Füruzan (Sayfa 13)Parasız Yatılı, Füruzan (Sayfa 13)
Ferah 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Parasız yatılı sınavına girerken Tanrı'ya dua ediyordum.
"Ne sandınız . o zaman Tanrı vardı.Onunla aramıza dünya girmemişti. İlkokulu bitirmiştim. Ellerimde zafiyet bezeleri.Sınavı kazanmalıydım.Hiç yolu yoktu başka okumanın."

Parasız Yatılı, Füruzan (Sayfa 16)Parasız Yatılı, Füruzan (Sayfa 16)

Buna mutluluk demeyelim. Hüzündür olsa olsa, palyaço giysileri ile gelen aldatıcı hüzün.

Parasız Yatılı, FüruzanParasız Yatılı, Füruzan
3 /