Parayı Bulduğum An AlayınıErdal Demirkıran

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.563
Gösterim
Adı:
Parayı Bulduğum An Alayını
Baskı tarihi:
Ekim 2011
Sayfa sayısı:
256
ISBN:
9789756197400
Kitabın türü:
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
Bir gecede hayatım değişti…
Valmir Ohmberd
Efsane Mavi Adam

Ömrüm boyunca çok şeye şaşırdım ama böylesine ilk defa rastladım…
Prof. Dr. Rulyin Massal
Lossbano Tıp Ödüllü Bilim Adamı

Bu kadar para kazanacağımı asla düşünmemiştim…
Khalyus Rhontana
Loorbuz Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Yakında hepinizle görüşeceğiz
sonzan Hurbek
Tam Bir Deli

Hiç böyle terlememiştim…
Zevranz Bozhor
Bounzess Jurnal Baş Muhabiri
Kitabı sırf Erdal Demirkıran`ın diye hiç düşünmeden aldım. Eve gelip okumak için içini açtım ne göreyim, kitap ters basılmış. Kontrol etmeden alırsan böyle kazık yersin diye düşündüm. Neyse tersini çevirdim ilk sayfayı açtım ve "Hiçbir terslik yok rahat ol" yazısı ile göz göze geldim, o an dedim ki ohh be kitap böyleymiş. :)
Konusuna gelirsek, kitap önyargılarımızdan kurtulmamız için yazılmış. Tabi önyargım hemen aldığım yeri suçlamak, alıştık ya illa ki hep aynı olacak. Ve ilk baştan başladı önyargılarımı yıkmaya. Kitabın kapağında ise "Alayını.." kısmından sonrası kazındığı zaman ortaya çıkıyor, zaten devam kısmının anlamını kitabın ilerleyen bölümlerinde anlıyorsunuz. :) Bir farklılığı daha ise dünyada bir ilk olduğu söylenen 3B yöntemiyle basılmış. Yani; bağırma, yüksek ses gibi yerlerde kalın yazı; kısık seslerde, fısıltılarda ise gri yazı; seyrek ve sık harflerle ise hızlı ya da yavaş konuşulduğunu anlatması amaçlanmış. Bu şekilde düşünerek okumakta gayet keyifliydi. Kitaba başladığım zaman ise konusunun farklı olmasına rağmen biraz sıkıldım açıkçası çünkü beklentim hayli yüksekti. Ama ilerledikçe elimden bırakamadım. Git gide olaylar öyle bir hal aldı ki ve öyle bir noktaya geldi ki karakterin zekasına ve yazara hayran kalmamam mümkün olmadı. Önyargının insanlığı ne hale getirdiğini açık bir şekilde gözler önüne sermiş. Özelikle sonlarına doğru neredeyse her sayfanın altını çizmek istedim. Yazarın kalemini çok seviyorum. Kitap okumaya başlamam da büyük etkisi olmuştur. Bu kitabını da her zaman ki gibi çok sevdim. Hatta bitirdiğim ilk günler kimi görsem kitabı anlatmaya ve tavsiye etmeye başladım. Hatta kitap şuan kütüphanemde bile değil arkadaşlarımda sıra ile geziyor :)
İşin özüne gelirsek, kesinlikle tavsiye ediyorum .
:)
Hep okuduğumuz kitaplardan farklı sıradışı bir kitap bence.Kitap fuarında gezerken görevlinin kitabi anlatış biçimi beni çok etkiledi hemen almak istedim bukadar etkilenecegimi bilmiyordum kitap okada sürükleyici ve beklenmedik olaylar oluyorki insan tüm dünyayı bir kenara bırakıp sadece bu kitabı okumak istiyor ve ben çok şanslıyım kitabın yazarıylada tanıştım.Kitabin içeriği ise Valmir sabak uyanıyor ve gözlerine inanamıyor vücudu mavi gerçek olma ihtimali yok diyor ama gercek ve ondan sonra ailesinin,sevgilisinin onana inanmamasi ve onun kendini maviye boyadigi dusuncesi ve ve birbirini takip eden olaylar kesinlikle okumaya başladığınızda baş ucunuzdan ayıramayacağınız bir kitap

Benzer kitaplar

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Tek kelime ile, muhteşem. Konusuna gelince; Genç bir adam olan Valmir, bir sabah uyandığında saçları da dahil olmak üzere bütün vücudunun mavi renkte olduğunu görür. Bundan sonra hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Sadece kendisinin değil, bir kişi dışında dünyadaki yedi milyar insanın da hayatı eskisi gibi olmayacaktır. İnsanı derin düşüncelere sevk ederken, tebessüm de ettiren çok güzel bir kitap. Ben çok beğendim, tavsiye ederim.
ön yargılar üzerine yazılmış bir kitap.

Galiba 245 sayfa da benim için en etkileyici kısım burasıydı.

ve bundan sonra her sabah uyandığında ne işe yaradığını sor kendi kendine! acaba şimdi, tam da şu anda ölsen ne olurdu? mesela ne kaybederdi dünya senin yokluğunla? hangi iş aksardı, kaç kişinin canı yanardı? insanlar senden sonra seni ne şekilde anardı?.. eğer gitmenle kalman arasında herhangi bir fark yoksa ve yarında değişen bir şey olmayacaksa nedir senin var olmandaki amaç? öyleyse sadece aldığın oksijenin değil, senin için tutulacak yasın da hakkını vermelisin! kendin olmaktan korkma o zaman çünkü bu korkudur hep seni sıradan yapan...
Bir solukta okunacak güzel bir kitap. Ters basılmış kapağından da anlaşılabileceği gibi önyargıları ele alıyor. Ayrıca kitap isminin son kelimesinin gizlenmiş olması da önyargılarımızı test ediyor.
Valmir bir sabah ,güvenlik görevlisi olarak çalıştığı fabrikaya geç kalmamak için hazırlıklarını yapmak için girdiği banyo da ki ayna da kendini görünce tam bir dehşete düştü.Aklının karşı çıkmasına karşın aynada ki bedeni tamamen mavi renkteydi.Bunun bir rüya olduğunu ve birazdan uyanacağını kendine telkin etse de uyanık olduğunun bilincindeydi.Birden endişesi artmaya başladı,yirmi dokuz yıllık ömründe ,içeride muhtemelen kahvaltı sofrasına oturmuş olan ve ona hiç bir zaman şefkat göstermeyen babasına ne diyeceğinin düşüncesi ile karşılaşmamak adına hemen giyinip evden kendini sokağa attı.Bir yandan kendisine neyin dokunmuş olduğunu düşünerek en yakındaki hastaneye koşarcasına gitti...
İtiraf etmeliyim ki ilk defa bir kitaba yorum yazarken çok düşündüm.Kitap günümüz toplumunun ,adı ne olursa olsun tüketim ve çılgınlık konusun da ki doyumsuzluğunu çok güzel bir biçim de önümüze sunuyor.Özellikle son bölümlerinden biri olan "Ders " başlıklı kısmı dünyamızda ki olayların dengesizliklerin, gerçeklerin ne kadar da acı olduğunu hatırlatıyor.İnsanın ön yargılarına bakışınızı değiştirebilecek bu eseri kesinlikle okumanızı tavsiye ederim...
Kapağında da yazdığı gibi önyargı üzerine yazılmış güzel hikayesi olan,sıkıldıkça tekrar tekrar okuduğum bir kitap.Saçımı maviye boyamama sebep olan bir kitap bile denilebilir alayını maviye boyayamasam da kendi saçımı boyadım.
Önyargı nedir? Nasıl kırılır? Ya da kırılabilmesi mümkün mü? İnsanoğlu böyledir işte kimi itiraz etse bile herkeste vardır önyargı denen illet, bir tomurcuk tanesi kadar bile olsa içinde. Gözümüze hoş geliyorsa hele bir de düşüncelermizle örtüşüyorsa kesin iyidir, mükemmeldir, kusursuzdur.
Velhasıl kitaba geçersem eğer...
Herkes mavi olsa, sebep ne, nasıl, bilinmeden. Aslında herkes isteyerek mavi oldu. Daha zeki olacakları inancı ile. Acaba psikolojik olarak daha zeki olur mu insan? Herkes isteyerek mavi oldu dedim de tek bir kişi dışında. "Valmir"
Bir sabah kalktı ve masmaviydi. Mavi şans mı yoksa lanet mi? Bir anda zengin ve gözde olan Valmir'in hayatı değişti baştan sona. Babasının ona karşı tavrı, kız arkadaşının dönüşü...
Herkesin mavi olması sanıldığı gibi kötü müydü peki? Siyah beyaz farkı kalkmıştı ortadan. Maviler melek gibi insanlardır, sözleri insanları suç işlemekten de alıkoyuyorsa kötü diyebilir miyiz bu duruma? Savaşlar durmuş, suç oranı düşmüş, ırk çatışmaları kalkmışsa nasıl mavilik kötü olabilirdi ki her ne kadar hilekarlıkla maviye dönüşmüşse de insanlar?
Mavi güzel renk vesselam. O zaman biz de diyelim mi ki acaba şu cümleyi;
"Parayı bulduğum an alayını maviye boyayacağım!"

Güzel okumalar.
Ütopik bir kitap olmakla birlikte, hayata dair anlamlı birçok mesaj vermiş yazarımız. En son ders niteliğinde verilen mesajların yanı sıra iç bölümlerden de çıkarılacak birçok ders var. Ayrıca kitabı okuyacak olanları bekleyen sürpriz de oldukça güzel. Verilmek istenen mesaj bütünüyle işlenmiş.
Kitabı ilk elime aldığımda maviye uyandığı sabah kısmında bırakmıştı. Gereksiz bir kitap olduğunu düşünmüştüm. Sonra devam ettim. Anladim ki sandığım gibi bir kitap değilmiş. Insanın gerçeklik algısını sorgulayan , zihnin kıvrımlarında dolaşan insanlığa guzel bir ders ve öğüt niteliğinde beni okumaktan her dakika keyif aldıran son zamanlardaki en iyi kitaptı. Düşünceleriyle ve anlatımıyla okuru kucaklayan samimi bir eserdi. Bakış açımı bulduğum aynı zamandada bakış açımı belli noktalarda aydınlatan eseri herkesin okumasını tavsiye ederim. Onyargilarinizdan kurtulun.
Kitabın önyargıyı ele alması ve daha ilk bölümü okurken Valmir'in bir sabah uyandığında bütün vücudunun mavi olması ve başta ailesi olmak üzere diğerlerinin tepkisinden çekinerek bir çözüm arayışına girmesi Kafka'nın Dönüşüm kitabında Gregor Samsa'nın başına gelen dönüşümle gelişen olayların benzerliği dikkatimi çekti yazarın bundan esinlenerek yazabilme ihtimali düşündürdü beni (bu da bir önyargı) ayrıca olayların nasıl seyredeceği hakkındaki merakımı da zirveye çıkardı.
Nasıl okuyacağım ben bu kitabı bir fikri olan varsa hayrına söyleyebilir mi lütfen en az 15 dakikadır uğraşıyorum ve hala okumaya başlayamadım
Hayvanin da hedefi yok,senin de. O da sadece karnını doyurmak icin yaşıyor, sen de? O da elbise giymiyor sen de... Kaldı mi bir farkiniz? Haaa, o dünyayi sadece kendisinden ibaret saniyor,dünya ise sadece senden ibaret. Yani sen ondan daha hayvansın!
...koruyamadık kendimizi.'Buzulu kurtaralim,havayi temizleyelim,suyu bitirmeyelim...' derken kendimimizi kaybettik,ruhumuzu kirlettik ve insanligimizi tükettik.
Şimdi bana 'Neydi senin icin hayat?' diye sorsalar 'Benim için hayat, cam kırıklarıyla döşeli sarp bir yokuşu sürünerek tırmanmaktır!' derdim onlara.
İnsanın kaygıları bitmek,tükenmek bilmiyordu işte! "El alem bana ne der?" endişesi ölümle bile son bulmuyordu...
'İşsiz birinin nesi dahidir?' diye düşünebilirsiniz çünkü siz 'deha'yı hala cüzdanlarda arıyorsunuz.
Erdal Demirkıran
Sayfa 182 - KashnaKitap Ağacı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Parayı Bulduğum An Alayını
Baskı tarihi:
Ekim 2011
Sayfa sayısı:
256
ISBN:
9789756197400
Kitabın türü:
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
Bir gecede hayatım değişti…
Valmir Ohmberd
Efsane Mavi Adam

Ömrüm boyunca çok şeye şaşırdım ama böylesine ilk defa rastladım…
Prof. Dr. Rulyin Massal
Lossbano Tıp Ödüllü Bilim Adamı

Bu kadar para kazanacağımı asla düşünmemiştim…
Khalyus Rhontana
Loorbuz Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Yakında hepinizle görüşeceğiz
sonzan Hurbek
Tam Bir Deli

Hiç böyle terlememiştim…
Zevranz Bozhor
Bounzess Jurnal Baş Muhabiri

Kitabı okuyanlar 437 okur

  • Zey⭐️
  • Oğuzhan Mutlu
  • Sabahat UÇAR
  • Ali Ax
  • Ece aritman
  • L M P
  • Büşra Sultan Demirel
  • Ayşe
  • Efe Oğuz
  • Kitap Odası

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.4
14-17 Yaş
%13.8
18-24 Yaş
%31.2
25-34 Yaş
%22.9
35-44 Yaş
%20.2
45-54 Yaş
%1.8
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.9
Erkek
%40.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.8 (43)
9
%15.4 (18)
8
%13.7 (16)
7
%17.1 (20)
6
%8.5 (10)
5
%0.9 (1)
4
%2.6 (3)
3
%0.9 (1)
2
%1.7 (2)
1
%2.6 (3)

Kitabın sıralamaları