Parça ve Bütün

9,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
108 gösterim
Wernwr Heisenberg, Niels Bohr, Max Planck, Albert Einstein, Carl Friedrich, Wolfgang Pauli, paul Dirac'ın birbirleriyle yaptıkları konuşmalarda gündelik bir konu olan doğa bilimleri.
Otobiyografik bir anlatı.
Fizik yoluyla felsefenin ve hemen aynı anda, felsefe yoluyla da fiziğin göznüne gelmesi. Ya da ikisi arasında sağlanan bütünlük.
Fiziğin ve felsefenin doğal çevrelerde, sürekliliği olan anlatılarla ve Nobel Fizik Ödülü sahibi Wernwr Heisenberg'e özgü yumuşaklıkla sunulması.

Kitaptan 4 Alıntı

"Politik bir yönelmenin, bildirilen ya da çaba gösterilen hedefe göre değil, onu gerçeğe dönüştürebilecek araçlara göre değerlendirilmesi gerektiğini öğrenmiştim. Kötü bir araç yazarın kendisinin, savunduğu tezdeki kanıtlama gücüne inanmadığını gösterir.''
"Biz bir topluluğa, eğer o topluluk özgür insanlardan oluşuyorsa ve herkes bir diğerinin hakkına saygı gösteriyorsa katılmak isteriz. Bizim için bireyin özgürlüğü ve bağımsızlığı, bir toplumun disiplini yoluyla elde edilen güçten daha önemlidir.'

Parça ve Bütün, Werner Heisenberg (Sayfa 56)Parça ve Bütün, Werner Heisenberg (Sayfa 56)

Bohr: Göçmen kuşların hiçbiri, güneye göç etme konusunda kimin karar verdiğini ve bu göçün neden yapıldığını bilmez. Ama her biri kollektif coşkunun etkisindedir. Ve göç pek çoğunu felakete götürse de, diğerleriyle birlikte uçabilmekten mutludur. İnsanlarda bu süreç şaşılacak bir biçimde işler. O bir yandan sanki bir orman yangını, yasaya uygun işleyen bir doğa hareketi gibi tutsaktır. Öte yandan ise bir birey olarak bu süreç onda bir dışşal özgürlük duygusu uyandırır. Harekete katılan genç insan günlük endişelerin ve kuruntuların verdiği yükü silkip atmıştır. Ölümün yada yaşamın söz konusu olduğu yerde, yaşamı tehdit eden küçük düşüncelere artık yer yoktur. Çünkü tali çıkarların hesaba katılmasına gerek kalmaz. Amaç bütün imkanlar kullanılarak sadece zafer kazanmak olursa, yaşam o vakit eskisinden daha basit görünür.
''Ve yaşamınızı tehlikeye atmayın, yaşam hiçbir zaman size ihsan edilmemiştir:''

Parça ve Bütün, Werner Heisenberg (Sayfa 61)Parça ve Bütün, Werner Heisenberg (Sayfa 61)

Hayatını, belirli doğa bağlantılarını araştırmaya adamış olan herkes kendiliğinden bütünün içine nasıl uyum sağladığı sorusuyla karşı karşıya kalacaktır.

Parça ve Bütün, Werner HeisenbergParça ve Bütün, Werner Heisenberg