Paris Bir Şenliktir Bütün Eserleri 12

7,3/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
841 gösterim
"Patrick ve Seán Hemingway tarafından büyük beceriyle ve zarafetle üretilen 'düzeltilmiş' basım hakkında söylenilecek ilk şey, adına yakışır olduğu; almaya fazlasıyla değer."
-The Atlantic'ten Christopher Hitchens-

Ernest Hemingway'in 1920'lerdeki Paris'le ilgili olup 1964'te ölümünden sonra yayımlanan klasik anıları, en sevilen eserlerinden biri olmayı sürdürüyor. Eserin metninde Hemingway'in kişisel evrakının 1979'da ortaya çıkmasından beri yapılan değişiklikler, metin yayımlanmadan önce araştırıcılar tarafından incelenip tartışıldı. Şimdiyse düzeltilmiş yeni özel bu basım, orijinal elyazmasını yazarın yayımlanmasını düşündüğü şekilde sunuyor.

Bu kitapta Ernest'in yaşayan tek oğlu olan Patrick Hemingway'in kişisel önsözü ile yazarın torunu ve editör Seán Hemingway'in tanıtımı da yer alıyor. Ayrıca Hemingway'in oğlu Jack, ilk karısı Hadley, F. Scott Fitzgerald ve Ford Madox Ford ile yaşadıklarını gün yüzüne çıkaran, tamamlanmamış, daha önce hiç yayımlanmamış bir dizi eskiz yanı sıra sanatı konusunda ilk başlardaki denemeleriyle ilgili derin görüşlü anıları da var. Düzeltilmiş bu basım, Paris'in Birinci Dünya Savaşından sonraki coşkun ruh halini, Hemingway'in örneklediği dizginlenemez yaratıcılığı ve bastırılamaz tutkuyu parlak şekilde hissettiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789752206694
 • Çeviri:
  Saydam Özel
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Emirhan 
 07 Tem 19:47 · Kitabı okudu · 7 günde

Ernest Hemingway'in kurguyla karışık gençlik anılarından oluşan kitap. Sürekli para kazanabildiği, onun için garanti bir iş olan gazeteciliği bırakıp hayali olan yazarlığa başladığı süreci de içerdiği için okura ister istemez "yazar olma" hakkında belli tüyolar da veriyor kitap. Ama ilk cümlede belirttiğim gibi, insanda nostalji duygularını uyandıran bir anı kitabı öncelikle.
Yazarın Paris anılarını yaşadıktan yaklaşık 40 yıl sonra hem eski Paris'e hem de kendi gençliğine duyduğu özlemle kaleme alması kitabın bu özellikte olmasında önemli bir etken.

Kitabı okurken bu nostaljik anıların Woody Allen'ın Midnight in Paris filmini çekmesine ilham kaynağı olduğunu düşündüm. Teması nostalji olan bu filmde genç bir yazar Paris'e geliyor ve cep telefonların, televizyonların, bilgisayarların, son model arabaların dünyasından sıkıldığı anda kendini daha önce hayalini kurduğu 1920'lerin Paris'inde buluyor (Filmin 1920'ler kısmındaki sahnelerinde Paris Bir Şenliktir kitabından epeyce faydandığı belli oluyor Allen'ın) burada tanışmayı hayal ettiği yazarlarla ve ressamlarla tanışıyor, onların gittiği kafelere gidiyor, onların katıldığı partilere katılıyor. Sonra burada tanıştığı bir kadın ona hayalini söylüyor: Sıkıcı olan şimdiki zamandan (1920'ler) kurtulup geçmişe gitmek!
Adamın hayali gibi kadının hayali de gerçek oluyor ve bir anda kendilerini daha eski bir tarihteki partinin içinde buluyorlar. Tabi orada da aynı durum gerçekleşip daha eskiye gidiyorlar. Matruşka bebeği gibi sürüp duruyor bu durum. Her dönem, kendinden önceki döneme hayran ve onun daha iyi olduğu görüşünde.

Siyah-beyaz Yeşilçam filmlerinde bile duyduğumuz "Nerede o eski bayramlar!" lafından fazlası değil aslında yaşadığımız nostalji duygusu. Bence özlediğimiz şey geçmişteki teknoloji, giyim, yemekler, mekanlar, dostlarımız, şimdi değişmiş olan nezaket kuralları değil; onları kullanırken, onlarda yaşarken, onları yerken, onlarla gezerken, onları uygularkenki bizim halimiz. Önlenilmez yaşlanmaya karşı bir öfke, gençliğe duyulan bir özlem sadece bu.

Kitaptan 5 Alıntı

Fatma Çatal 
02 Mar 22:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

her kuşağın kayıp bir yanı bulunduğunu, bunun hep böyle olmuş ve hep böyle olacak olduğunu düşündüm

Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 80 - Bilgi Yayınevi)Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 80 - Bilgi Yayınevi)
Fatma Çatal 
06 Mar 18:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hemen hemen herkes yalan söyler ve yalanlar, önemli sayılmaz. Bazı insanları yalanları için sevdik ve en iyi hallerini ortaya koymalarını umutla bekledik.

Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 239 - Bilgi Yayınevi)Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 239 - Bilgi Yayınevi)
Fatma Çatal 
05 Mar 20:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamınıza karışanlar, bunu hep sizin iyiliğiniz için yaparlar ve sonunda anladığıma göre tek istedikleri, tamamıyla uyumlu olmanız ve kabul edilen yüzeysel standarttan asla ayrılmamanız

Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 222 - Bilgi Yayınevi)Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 222 - Bilgi Yayınevi)
Fatma Çatal 
04 Mar 19:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Geleceğimizin tohumlarının içimizde olduğunu söylerler ama bana bu tohumlar, hayatta nükte yapanlarda sanki daha iyi toprakla ve daha yüksek nitelikli gübreyle örtülüymüs gibi geldi hep.

Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 113 - Bilgi Yayınevi)Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 113 - Bilgi Yayınevi)
Emirhan 
02 Tem 20:21 · Kitabı okudu · İnceledi

Geçmişteki şeylere ilişkin hatırlamaların tümü kurgu olup bu kurgu, acımasızca kısaltıldı ve insanlar, kesilip atıldı; tıpkı yolculukların çoğunun derinden ilgi duyduğumuz insanlarla birlikte kaybolması gibi.

Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 270 - Bilgi Yayınevi)Paris Bir Şenliktir, Ernest Hemingway (Sayfa 270 - Bilgi Yayınevi)

Kitapla ilgili 1 Haber

Paris'te saldırılardan beri Hemingway çok okunuyor
Paris'te saldırılardan beri Hemingway çok okunuyor Paris bugün hâlâ koruduğu popülerliğini, 1. Dünya Savaşı sırasında ABD’den kaçan Amerikalı yazar ve sanatçılara (Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, Gertrude Stein ve daha niceleri) kucak açmasına borçlu diyebiliriz. Paris Bir Şenliktir romanında Hemingway, o dönemi anlatıyordu. Bugünlerde kitap, terör olaylarından sonra gelişen kültürel başkaldırının bir sonucu olarak Fransa’da çok satanlar listesine yeniden girdi.