Paris, Frankfurt... Yahut Hiç!

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
546 gösterim
"Paris'te ne yaptım? Hiç!"

Ahmet Haşim, hem şair hem de gezgin; dahası gezilerini yazıya dökmeyi seven bir gezgin olarak da çıkıyor karşımıza. Çıktığı üç Avrupa gezisini kaleme alan şair, gezilerinden ilk ikisini 1928 ve 1929 yıllarında Paris'e, son gezisini ise 1932 yılında Frankfurt'a yapmış. Bu üç geziye ait tüm yazılar ilk kez bir arada.

Ahmet Haşim'in Avrupa'sı, gezi kitaplarından ansiklopedik bilgi ve öneri bekleyenler için gerçekten de "hiç"tir. Oysa bir başkasının gözleri ve ruhu ile dolaşmak, şiirli bir söyleyişin büyüsüne kapılarak benzersiz ayrıntıları, küçücük duyuşları yaşamak isteyenler için paha biçilmez bir fırsattır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9786055904067
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Canavar Vasfi 
17 Mar 15:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir aşk dakikasının lezzetine ebediyet verecek kudreti haiz olmayanlar, süsten medet ummakta belki çok haklıdır. Fakat ipekler ve boyalar, ruhun eksikliklerini bilmem ki nasıl telafi edebilir?

Paris, Frankfurt... Yahut Hiç!, Ahmet Haşim (Sayfa 29)Paris, Frankfurt... Yahut Hiç!, Ahmet Haşim (Sayfa 29)
Canavar Vasfi 
18 Mar 13:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belli ki geniş bir kıtanın yolları üzerinde alay alay seyahat eden bu kafileler, başka âlemler, başka insanlar görmek için değil, sadece memlekette kalan dostları ve akrabaları hasetten çatlatmak zevkini tatmak üzere yalnız kartpostal yollamak ve fotoğraf çektirmek için dolaşıyor.

Paris, Frankfurt... Yahut Hiç!, Ahmet HaşimParis, Frankfurt... Yahut Hiç!, Ahmet Haşim