Adı:
Paris'te Balayı
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053433583
Kitabın türü:
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Jojo Moyesin merakla beklenen kitabı Ardında Bıraktığın Kadınla tanışmak için küçük bir başlangıç.

Âşıklar şehri Pariste yeni evli iki çift…

Genç ve güzel Liv, 2002 yılında zengin ve çekici bir mimar olan Davidle evlenir. Rüya gibi bir balayı geçirme hayaliyle Parise gelseler de beklenmedik bir sorun evliliklerini daha ilk günden sorgulamalarına yol açar. Acaba aralarındaki büyük aşk onları bir arada tutmaya yetecek midir?

1900lerin başında ünlenen ressam Édouard Lefèvre, tabloları için kendisine modellik yapan Sophieye âşık olur. Bir kadına bağlanmayı daha önce asla aklından geçirmemiş olsa da Sophienin, hayatının kadını olduğuna inanıp ona evlenme teklif eder. Ancak genç Sophie kısa bir süre sonra evlilik hayatının beklediğinden çok daha farklı olduğunu, aşkı için büyük fedakârlıklarda bulunması gerektiğini anlar…

Farklı yüzyıllarda yaşanan kadın erkek ilişkilerini, sevgiyi ve evliliği anlatan Pariste Balayı, büyük aşkların ölümsüz olduğunu kanıtlıyor.

"Mutlaka etrafınızdaki insanlara da okutmak isteyeceğiniz sımsıcak bir kısa roman. Moyes karizmatik, inatçı ve hayattan ne beklediğini bilen karakterler yaratıyor."
-Independent on Sunday-

"Pariste Balayı kahkahalar attırıyor, yoğun hislerle gülümsetiyor ve bir bebek gibi ağlatıyor."
- Closer-
(Tanıtım Bülteninden)
Jojo Moyes ile Senden Önce Ben kitabını okuyarak tanışmış, gerek kitaba gerekse kitabın beyaz perdeye aktarılmış haline bayılmıştım. Tabii ki yazarı okumaya devam etme kararı aldım ve tercihimi Paris'te Balayı'ndan yana kullandım. Kitapları genelde 400 sayfadan az olmayan Moyes'in 138 sayfalık romanı olduğunu görmek şaşırtıcı gelebilir o halde şunu söyleyeyim; bu durum sizi şaşırtmasın. Paris'te Balayı yazarın Ardında Bıraktığın Kadın kitabı için küçük bir giriş. Bu kitabı Ardında Bıraktığın Kadın'ı daha iyi anlayabilmek için karakterleri tanıdığımız, hikayenin ortaya çıkış noktasını öğrendiğimiz bir girizgâh olarak tanımlayabiliriz.

Paris'te Balayı geçmiş ve gelecek bağı olan kitaplardan. Bir tarafta 2002 yılının Paris'indeki Liv, bir tarafta 1910'lu yılların Paris'inde Sophie. Liv mimar olan eşi David ile birlikte balayını geçirmek için Paris'e gider. Işıklar Şehri'nde harika bir balayı geçirmek isteyen Liv'in hayalleri bir anda alt üst olur ve çiçeği burnunda gelinimiz kendini evlilik kararını sorgularken bulur. Öte yandan Sophie ise o dönemde çizdiği resimlerle ünlenen ressam Édouard Lefèvre ile evlenmiştir ancak Liv'de olduğu gibi Sophie'de de işler umulduğu gibi gitmez. Sophie evlilik için aşkın yetmediğini, fedakarlıklar yapılması gerektiğini anlar.

Farklı dönemlerde yaşayan iki kadının evliliğe attıkları adımı Jojo Moyes'in akıcı anlatımı ile okuyoruz. Paris'te Balayı'nda sevdiğim bir nokta Liv'in, Paris'teki müzelerden biri olan Orsay Müzesi'nde gezerken Édouard Manet'in Kırda Öğle Yemeği tablosundan bahsedilmeseydi. Yazarımız Sophie'nin eşinin ismi için Manet'ten esinlenmiş gibi görünüyor. :) Son olarak Ardında Bıraktığın Kadın'ı da yakın bir zamanda okumayı düşünüyorum. Seri tamamlandığında çok daha sağlıklı bir inceleme yapabilirim.

Keyifli okumalar...
2 tane hikayenin anlatımından oluşmaktadır. Ardında Bıraktığın Kadın kitabının girişi şeklindeymiş. Kitap bitince sonunda öğrendim. Sade bir anlatımı var. Tamamlanmadığı için çok fazla bir şey yazmaya gerek yok. Diğer kitabını okuyup yorum yapmak istiyorum. Keyifli okumalar :)
İki farklı hayat; farklı hayatlardaki iki kadının evliliklerinin kendilerince sorgulandığı bir balayı. Yolları birbirlerini tanımadan kesişmekte. Kocalarına olan aşklarından vazgeçmek istemeseler de terk edilmek duygusuyla yaşadıkları çaresizlikleri. Romantik sayfalar. Keyifli okumalar.
Paris'te balayı kısacık sevimli bir aşk hikâyesi olan akıcı ve bir solukta bitebilen bir kitap. Yazarın asıl hikâyenin Ardında Bıraktığın Kadın kitabında anlatıldğını ve bu kitabın giriş kitabı olduğunu biliyordum. Oldukça akıcı çok çabuk bitti ikinci kitabını da en kısa zamanda okuyacağım.
Evliliğin ilk dönemlerini konu alan kısa bir kitap. Bazen kendini bu gezegene sığdıramadığını düşünürken, bir başka kişiyi kendi dünyana dahil etmek biraz sancılı olabilir. "Bir" olabilmeyi başardıktan sonra da kendi cennetinde olduğunu düşünürsün. Hayatımızın içinden 2 örnekle kitap karşınızda.
Ülkemizde kitap kurdu olup da Jojo Moyes okumayan,en azından adını duymayan kişi kalmamıştır diye düşünüyorum. Ben de ilk deneyimimi bu kısacık romanla yaşamaya karar verdim.Yazarın nasıl bir kurgu oluşturma yeteneği var,bana hissettirdiği duygular ne olacak gibisinden birçok soruyla bu kitaba başladım.Paris'te Balayı,yazarın Ardında Bıraktığın Kadın kitabının karakterlerini bize tanıtmak,olayların başlangıcını aktarmak amacıyla yazdığı çok kısa bir hikaye.Bu kitap da yine bayıla bayıla okuduğum geçmiş-gelecek ilişkisi üzerine temel kurmuş.Fakat Moyes'un bu ilişkiyi yüreğime dokunacak kadar etkileyici yazmadığını söyleyebilirim.

2002 yılında henüz yeni evlenmiş bir gelin olan Olivia "Liv" Halston,hayallerini süsleyen balayıyı yaşamak üzere mimar kocası David ile aşıklar şehri olan Paris'e seyahat eder.Beş günlük balayılarında eşinin sürekli iş toplantılarına katılması Liv'i derin bir hayal kırıklığıyla başbaşa bırakır. Bu balayının hayatının en özel günlerinden biri olması gerekirken Liv,evlilik kararını sorgularken bulur kendini.Apar topar evlendiği yeni eşiyle mutlu olacağını düşünmüyordur.

1913 yılında ikinci ana karakterimiz Sophie ile tanışıyoruz.Onun masalı da Paris'te geçiyor.Büyük bir tutkuyla sevdiği ressam sevgilisi Édouard ile henüz yeni evlenmiştir.Maddi durumlarının çok iç açıcı olmamasına rağmen onlar için bu durum engel değildir,gerçekten aşık oldukları için evlenmişlerdir.İlişkileri mutlu mesut devam ederken gelinimiz Mimi adında bir kadından Édouard'ın resimler için modellik yapan kadınlarla yattığını duyduktan sonra o da evlilik kararını sorgulamaya başlar.İki kadının kaderleri bir örülmüştür,peki bu aşk hikayelerinin sonu ne olacaktır?

Jojo,kolay okunan,samimi ve sıcak bir öykü sunmuş bizlere.Evlilik kararını sorgulayan iki kadının duygularını güzel aktarmış.Sayfasının az,puntolarının büyük olması nedeniyle bir günde rahatlıkla okuyabileceğiniz,zihninizdeki karışıklıkları giderebileceğiniz çok etkili olmayan bir kitap.Geçmiş-gelecek ilişkisini sevdim ama hikayenin içine giremeden pat diye bitmesi biraz üzücü oldu.Roman bana tam oturmamış,yavan gibi geldi.Yazarın aklımdaki soru işaretlerini ikinci kitapta gidermesini umuyorum.Moyes,ikinci kitabı merak ettirmek için elinden geleni ardına koymamış.

Paris'te Balayı şirin ve kargaşadan uzak tutacak bir mini roman.Jojo'dan beklentim çok büyüktü ve bunun tam olarak karşılandığını söyleyemem.Ama bunun giriş kitabı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.Şimdiden Ardında Bıraktığın Kadın romanını çok merak etmekte,okumayı dört gözle beklemekteyim.
1913 ve 2002 yıllarında Paris' te balayı yapan 2 ayrı çiftin yaşadığı 'doğrumu yaptım' sorgulamalarının bir resimle bağlantı kurulması... Biraz yavan ve basit anlatım....
"Onu öptüm... ve öpücüğüm onu tüm kalbimle sevdiğimi, ondan önce hayatımın ne kadar tatsız ve renksiz olduğunu, onsuz bir geleceğin ise karanlık ve korkunç olduğunu söylemesini diledim"
Jojo Moyes'in okuduğum ikinci kitabi... Kitap kısa ve akıcı ve okunması oldukca kolay, konusundan bahsetmek gerekirse 2002 ve 1912 yıllarında Paris'te geçen iki çiftin , birbirinden farklı iki balayı hikayesinin anlatıldığı kitapta iki kadının aldıkları evlilik kararlarını sorgulamalarını, evliliği ,kadın ve erkek ilişkilerini okuyorsunuz.Kitabın sonunda "Ardında Bıraktığın Kadın" kitabınının bir çeşit başlangıcı olduğu belirtiliyor. Hikayelerin tamamlanması için o kitabı da okumak gerektiğini düşünüyorum. Hepimize keyifli okumalar dilerim.
Gerçek aşkın karşısında hiç birşey duramaz zaman bile ,sevginin eemek ,zaman ,fedakarlık gerektirdiğini öğreten bir roman ,insanların sevdikleri kişiler için yaptığı fedakarlıklar var
Farklı zamanlarda yaşayan 2 evli kadın, iş adamları(birinin eşi ressam) olan eşleriyle, aşk dolu hayatları.
Başka bir romanın ilk bölümü olması itibariyle güzel denilebilir. 1-2 saatte rahatça bitebilecek bir roman. Genç ve orta yaşlı kadınlara daha çok hitap ettiği söylenebilir, aşk romanı okumak isteyenlere tavsiyedir
127 sayfalık bu kısa romanı bir buçuk saat içinde okuyup bitirdim. Konusu da okuması da son derece basit ve kolay bir kitaptı. Farklı yüzyıllarda yaşamış ve Paris'te balayılarını geçiren iki evli çiftin evliliklerinin ilk günlerinde yaşadıkları kafa karışıklıkları romanın konusunu oluşturuyor. Farklı yüzyıllardaki hayatların çakışması düşüncesi hoşuma gitse de romanı çok başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Yine de 1-2 saatinizi ayırabilirsiniz. İyi okumalar...
İnsanın kendi sosyal çevresinden kişilerin yanında kendini ne kadar rahat hissettiğini çok iyi bilirim.
Jojo Moyes
Sayfa 80 - Pegasus Yayınları
"Eşyalarımı toplayıp gitmeli miyim, diye düşündüm. Ama ne zaman bu fikir aklıma gelse yanıt da hemen ardından geliyordu: Onu seviyordum. Onsuz bir hayata katlanamazdım."
Edouard arkadaşlarına içki, kadınlara yemek ısmarlayan, herkesin iyi vakit geçirmesini isteyen bir adamdı. Ve hesap geldiğinde de nedense masada kalan son kişi olurdu.
Hesaplarını kontrol ettiğimde, "Benim için arkadaşlık paradan daha önemli," demişti.
"Seni takdir ediyorum sevgilim. Ama ne yazık ki arkadaşlık karın doyurmuyor."
Mutluluğu kaygan kumlar üzerine kurulu bu zayıf,temkinli kadından başka bir şey görmüyordum artık.
Jojo Moyes
Sayfa 84 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Paris'te Balayı
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053433583
Kitabın türü:
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Jojo Moyesin merakla beklenen kitabı Ardında Bıraktığın Kadınla tanışmak için küçük bir başlangıç.

Âşıklar şehri Pariste yeni evli iki çift…

Genç ve güzel Liv, 2002 yılında zengin ve çekici bir mimar olan Davidle evlenir. Rüya gibi bir balayı geçirme hayaliyle Parise gelseler de beklenmedik bir sorun evliliklerini daha ilk günden sorgulamalarına yol açar. Acaba aralarındaki büyük aşk onları bir arada tutmaya yetecek midir?

1900lerin başında ünlenen ressam Édouard Lefèvre, tabloları için kendisine modellik yapan Sophieye âşık olur. Bir kadına bağlanmayı daha önce asla aklından geçirmemiş olsa da Sophienin, hayatının kadını olduğuna inanıp ona evlenme teklif eder. Ancak genç Sophie kısa bir süre sonra evlilik hayatının beklediğinden çok daha farklı olduğunu, aşkı için büyük fedakârlıklarda bulunması gerektiğini anlar…

Farklı yüzyıllarda yaşanan kadın erkek ilişkilerini, sevgiyi ve evliliği anlatan Pariste Balayı, büyük aşkların ölümsüz olduğunu kanıtlıyor.

"Mutlaka etrafınızdaki insanlara da okutmak isteyeceğiniz sımsıcak bir kısa roman. Moyes karizmatik, inatçı ve hayattan ne beklediğini bilen karakterler yaratıyor."
-Independent on Sunday-

"Pariste Balayı kahkahalar attırıyor, yoğun hislerle gülümsetiyor ve bir bebek gibi ağlatıyor."
- Closer-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 550 okur

  • pelin aşkın
  • Hatice Yayla
  • Mine Alşan
  • Çiğdem Akkaya Bulut
  • Çağla Yücel
  • Şevval
  • Berna Bozdağ
  • Aysacry
  • İlknur Bilgiç
  • Neslihan Ayyıldız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%9.3
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%29.3
45-54 Yaş
%10.2
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.9
Erkek
%9.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.2 (24)
9
%10.8 (17)
8
%21.5 (34)
7
%20.9 (33)
6
%19.6 (31)
5
%8.2 (13)
4
%1.9 (3)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%1.3 (2)

Kitabın sıralamaları