Paris'teki Eş

8,0/10  (3 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
417 gösterim
Ernest Hemingway ile ilk karısı Hadley'in, başta Paris olmak
üzere çeşitli kentlerde geçen günlerinin aşk ve ihanetle örülü
sarsıcı romanı...

Dünya, Caz Çağı'nı yaşamaktadır. Kızıl saçlı piyanist kız ile savaş gazisi genç ve yakışıklı gazeteci Şikago'da bir dost evindeki partide tanışır. 29'undaki Hadley, yazma hırsıyla yanıp tutuşan kendinden sekiz yaş küçük Hemingway'le 1921'de evlenir. O sıralar sanat ve edebiyatın kalbi Paris'te atmaktadır. Genç Hemingway, yazar dostu Sherwood Anderson'un yönlendirmesiyle geleceğini eşiyle birlikte Paris'te aramaya karar verir. Paris günlerinde önceleri parasızlık onları epeyce zorlar ama zamanla entelektüel çevrenin bir parçası olurlar. Paris'i mekân tutmuş pek çok Amerikalı yazar ve sanatçıyla tanışır, Gertrude Stein, Scott Fitzgerald, Ezra Pound gibi ünlü isimlerle derin dostluk kurarlar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  383
 • ISBN:
  9789751415035
 • Çeviri:
  Leyla İsmier Özcengiz
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Hasan Benimser 
27 May 20:02 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Kitapta Hemingway’in yaşamı yirmi bir yaşında evlendiği kendinden sekiz yaş büyük, piyanist Hadley Richardson’ın gözünden anlatılıyor. Hemingway ile Hadley’nin evliliği beş yıl sürüyor, bu süre içinde Hemingway’in çok da sahip olmayı istemediği ama ret de etmediği bir erkek çocuk dünyaya geliyor.

Hadley ve Hemingway Chicago’da tanışıyorlar, evlenmelerinden kısa süre sonra Paris’e gidiyorlar. Burada çok kısıtlı gelirle yaşamaya çalışırken Ezra Pound, Gertrude Stein, Scott Fitzgerald ile tanışıp arkadaş oluyorlar.

Devamı Bu kapağın altında.
Biyoghrafi romanı ve çok güzel.

Kitaptan 1 Alıntı