·
Okunma
·
Beğeni
·
9102
Gösterim
Adı:
Paris'ten Çiçeklerle
Baskı tarihi:
20 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
335
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057976017
Kitabın türü:
Orijinal adı:
All the Flowers in Paris
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pena Yayınları
Bu kitabı yazarken, karakterlerimin peşinden en etkileyici kafelere, güzel balkonlara ve canım Paris manzaralarına gittim. Bu seyahatte Montmartre’nin basamaklarına tırmandım, Rue de Cler pazarındaki renkli görüntülere hayranlıkla baktım, küçük ara sokaklardaki gizli kafelerde espresso yudumladım. Hepsi unutulmazdı.
Ama bu hikâye, çikolatalı kruvasanlardan ve bir bahar günündeki Eyfel Kulesi’nden daha derinlere iniyor. Bu hikâyenin sayfaları, 1940’lı yılların savaşla yıpranmış Paris’inde, gönül yaralarını ve travmaları ele alıyor. Günümüzde ise direnmeyi, affetmeyi ve sevmeyi becerebilen veya beceremeyen karakterleri.
Bu kitap, benim Paris’e yazdığım aşk mektubum. Ve belki bir gün, bir mektup daha yazarım. Şimdilik, hayal ettiğim bu hikâyenin, karakterlerin, Paris’in her şeyinin en ince detayına kadar keyfini çıkarmanızı umuyorum.
Nilüfer çiçekleri yürek parçalayıcı yolculuklardan geçer. Tohumları toprakla, artıklarla ve birbirine giren köklerle kaplı bulanık bataklık suyunda filizlenir. Çiçek açmaları için bu korkunç karanlıkta yolunu bulması gerekir, suyun üstünde bir yerde güneş ışığının olduğunu içten içe bilmeli ya da en azından bunu umut etmeli. Böylelikle bu yolculuktan zarar görmeden çıkar ve zafer kazanmış bir şekilde çiçek açar.
1940’ların işgal altındaki Paris’inde Paris’in tüm çiçeklerini beklerken Paris’in tüm acılarını kendinde bulan bir kadın… 2000’lerde Işığın Şehri Paris’in nostaljik havasında ve aydınlığında kendi acılarıyla ve geçmişiyle yüzleşebilmek için başka bir kadının geçmişinin peşinde iz süren başka bir kadın…
Kendine özgü sürükleyici tarzıyla Sarah Jio bu romanında bulanık sularda derinlere batmış iki nilüfer olan güçlü kadın karakterlerle geçmiş ve bugün arasında köprü kurarak hayatta önemli olan şeyleri hatırlatıyor.
335 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Yazarin okudugum ikinci kitabi. Bogurtlen kisi nida cok keyif alarak okumustum. Kucuk Cosi nin hikayesinin gizemli akisini bogazim dugumlenerek okudum. Kesinlikle tavsiye ederim ...
Hayat, ruyasi aSk olan uzun bir uykudur...
335 syf.
Yani cümleye nasıl giriş yapılır bilemiyorum. Tüm serilerini okudm ve yine muazzam bir tat. Ahh Sarah Jio nasıl basarıyorsun okuyucuyu ters koşe yapmayı. Soluk soluğa bir kitap. Bazen elimi kalbime götürüp "ahh hayir lütfen ona bisey olmasin" dedim, bazende gozlerimi sımsıkı kapatıp "kahrolası Nazi düsüncesi" dedim. Paris... her zaman sevdigim ve kış günü yağan kar'ını elimde bir kahve ile minnetle seyrettigim şehir. Güzeldi, adından bile etkilenip alınacak bir kitap.. teşekkurler Sarah Jio beni bir kez daha efsunladın!..
 • Kır Çiçeği Tepesi
  8.7/10 (522 Oy)483 beğeni1.514 okunma161 alıntı9.896 gösterim
 • Erik Ağacı
  8.8/10 (439 Oy)431 beğeni1.137 okunma361 alıntı13.101 gösterim
 • Kor Adası
  8.7/10 (261 Oy)273 beğeni750 okunma116 alıntı5.301 gösterim
 • Kelebek Adası
  8.3/10 (1.228 Oy)1.261 beğeni4.614 okunma388 alıntı16.125 gösterim
 • Son
  7.7/10 (428 Oy)393 beğeni1.512 okunma329 alıntı9.816 gösterim
 • Üç Kız Kardeş
  8.6/10 (1.088 Oy)1.139 beğeni3.214 okunma789 alıntı36.071 gösterim
 • Bülbül
  9.2/10 (571 Oy)554 beğeni1.342 okunma489 alıntı11.320 gösterim
 • Elveda Haziran
  8.5/10 (1.139 Oy)1.163 beğeni4.452 okunma681 alıntı17.317 gösterim
 • Agapi
  7.6/10 (969 Oy)920 beğeni3.935 okunma538 alıntı18.623 gösterim
 • Deniz Feneri Koyu
  8.5/10 (240 Oy)238 beğeni781 okunma70 alıntı5.519 gösterim
335 syf.
·Puan vermedi
1940li yıllarda Almanya - Fransa arasında geçen savaş zamanı yaşanan, yürek burkan zorluklar. Celin'in Cosi için yaptığı fedakarlıklar, katlandığı olaylar. Ve 2000 li yıllarda ayrı bir hikâyesi olan Carolinin yasadigi hafıza kaybıyla harmanlanıp bütünleşen etkileyici bir kitap.
335 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Yine bir solukta bitirdiğim kitaplardan.. Sonunu tahmin edemediğim şaşırtıcı ve olağanüstü şekilde sürükleyici..
Yine savaş dönemi, yine dram ama seçtiği konular ve ilerleyiş kelimelerle anlatılamayacak kadar mükemmel.
En beğendiğim karakter Cosi oldu küçük bir kız çocuğu fakat yaşından katbekat olgun.
Gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız bir kitap.. Şiddetle bu yazarı herkese tavsiye edeceğim.
335 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Sarah jio kitapları....
Her kitabında ayrı bir şey buluyorum ve bu bana çok şey katıyor. Bu kitabında pariste 1943 savaşı ve hayata tutunan insanlardan bahsediliyordu. Zorluk, cinayet, işkence ve daha fazlası bi yanı mutlu bi yanı hüzünlü...
Cosi karakterinin söylediğini son olarak paylaşmak istiyorum... "Hayatta en önemli olan şeylerin sevgi, minnettarlık ve bağışlama olduğunu düşündüğümü söylemek istiyorum. Sevgi, çünkü sevgi olmadan hayat nedir ki? Minnettarlık, çünkü annem bana her zaman minnet dolu olmamı öğretti. Ve teşekkür ederim dediğinde bu karşımdakini de mutlu eder. Ve bağışlama, çünkü hayat öfkeli olmak için çok kısa ve göz kamaştırıcı. "


Keyifli okumalar
335 syf.
Sol yanımı kavurdu yine bir kitap. Aldı beni duygudan duyguya savurdu. Kah güldürdü kah gözlerimi doldurdu. Anneler diyorum çok kutsal varlıklar. Boşuna cennet ayaklarının altında değil. Aşk diyorum güçlü bağlarla bağlandığın, insanın iliklerine işleyen bir duygu. Evlat diyorum cennetten bir emanet. Yine beni şaşırtmadı yazar iyi bir roman okuyacağımı biliyordum elime aldığımda. Kapağını kapattığımda da duygu selinin içinde buldum yine kendimi. Hayat kısa kuşlar uçuyor dedirten cinsten adeta.
335 syf.
Sarah Jıo ile tanışmış oldum ve etkilendiğim kitaplardan oldu. Bu saatte kitabım bitti kendimi ağlarken buldum belki de çok duygusal anlarıma denk geldi diyecem ama yok yok kitap gerçekten duygu yüklü ve bir şekilde seni içine çekiveriyor. Akıcı anlatım sade bir dil sürekleyip bitiveriyor. Okuyun derim ben Kitaptan bir alıntıyla devam edeyim.

COSİ
"Burada, aşağıda, düşünmek için çok fazla zamanım oldu ve hayatta en önemli şeylerin sevgi, minnetarlık ve bağışlanma olduğunu düşündüğümü söylemek istiyorum. Sevgi, çünkü sevgi olmadan hayat nedir ki?
Minnetarlık, çünkü annem bana her zaman minnet dolu olmamı öğretti. Ve teşekkür ederim dediğinde bu karşımdakini de mutlu eder. Ve bağışlanma, çünkü hayat öfkeli olmak için çok kısa ve göz kamaştırıcı."
" Eğer oyuncak ayısına sarılmış bir küçük kız bile dünyası, etrafında paramparça olurken kendini güvende hissedebiliyorsa bu her şeye değer..
335 syf.
Hem Celine oldum, hem Caroline. Caroline ile evlat acısı çektim. Celine ile savaşın zorluklarını ve dehşeti yaşadım. Sarah Jio yine mükemmel bir kurgu ile karşımızda. Sarah Jio'nun kitapları kalbinizi yaralarken bir yandan da size mükemmel hayat dersleri veriyor. Kitabın sonunda bir yanda hüzün diğer yanda mutlu son yine beraberdi.
Mutluluktan çığlık atasım var!Daha çıkalı ne kadar olduki resmen taze taze.Sarah Türkiye'ye kadar geldi ama ben bir fotoraf bile çektiremedim fakat elime geçen imzalı kitabı ile çok mutlu oldum hatta öyle ki daha okumadan sizinle paylaşmak istedim.
335 syf.
"Hayat, rüyası aşk olan uzun bir uykudur."

Sarah Jio ile tanışmam üniversite yıllarımda özel ders verdiğim bir öğrencimin doğum günü hediyesi olarak aldığı Yağmur Sonrası kitabı ile olmuştu ve çok sevmiştim dilini. Sonrasında yazarın tüm kitaplarını kütüphaneme ekledim ve okudum. Tüm kitaplarında sizi bambaşka dünyalara itiyor ve kitabın sonu hep bir sürpriz ile bitiyor.
Paris'ten Çiçeklerle kitabında başlarda biraz sıkıldım. Acaba bu kez yanıltıyor mu beni sevgili Sarah Jio dedim ama hayır, o yine olağanüstü bir kurguyla beni büyülemeyi başardı. Hiç tahmin edemeyeceğim bir sonla bitirdim kitabı ve okuduğum kitaplarda çok nadir karşılaştığım şekilde yani ağlayarak bitirdim.
Minik Cosi ile ben de yaşadım sanki o günleri.
Tavsiye etmek mi? Bence henüz okumadıysanız geç kalmadan okuyun bu harika kitabı...
#OkumakNeGüzelŞey
335 syf.
·Puan vermedi
Caroline, 2009 yılında Paris' in dar sokaklarında bir taraftan kendi iç savaşını verip bir taraftan bisikletini sürerken bir seçim yapmak zorundaydı...

Ya soldaki küçük kızla annesine çarpacaktı ya da sağa dönüp kamyonete çarpacaktı...
Sağa döndü...

Celine, 1943 yılında Rue de Cler' de yedi yaşındaki küçük kızı Cosi ve babası ile yaşıyordu.Cosi karakter olarak bir çocuktan daha çok olgun bir genç kız edasındaydı.Cosi' nın babası Pierre trafik kazasında ölmüştü.Küçük bir çiçekçi dükkânı işletiyorlardı.Seçkin ve sürekli müşterilere sahiptiler.O sene şehirleri Nazi askerleri tarafından istila edilmişti.Nazi askerlerinin ne kadar zalim olduğu bilinse de henüz çocuklara zarar verdiği duyulmamıştı.Bu yüzden hala Cosi parkta oynayabiliyor okuluna gidebiliyordu.Ancak ara ara baskınlar yapan askerler sonunda onların dükkânına da gelmişti ve Alman bir subay Celine' yi gözüne kestirmişti.Fransız bir soy ismine sahip olsalar da babasının kökeninin Yahudi olduğu ortaya çıktığında dükkânı talan etmiş ve herkesin göreceği şekilde sarı yıldızla mimlemişlerdi.Zamanla tüm müşterilerini kaybettiler.Alman subay Reinhardt başlarda ufak tefek tehditkâr bakışlar ve sözlü tacizlerde bulunsa da sonunda Celine' yi kendisi ile yaşama konusunda sıkıştırdı,aksi takdirde babası ve kızıyla ilgili tehditte bulundu...

O sıralar Celine okul arkadaşı olan Luc' a âşıktı ve bu gizli aşkı bir akşam yemeğinde açıklamaya karar vermişti.Neyse ki Luc da ona boş değildi,en az Celine kadar âşıktı ona.Luc Fransız polisinin yüksek rütbeli bir polisiydi.Luc' un annesi çocuklu ve dul kalan Celine' i kesinlikle istemiyordu.Başlangıçta herşey iyi gitse de Luc bir süre sonra görev için Paris' ten gönderiliyordu ve o arkasında bırakacağı Cosi,Celine ve babası için oldukça endişeleniyordu.Güvenliklerini sağlamak için yeni kimlik,para gibi herşeyi düşünüp ayarlayıp ayrılmıştı ama Celine' ın babası bir türlü gitmeyi kabul etmiyordu.Böyle yaparak onları ne kadar tehlikeye attığını sonunda fark etti...
335 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Sarah Jio'nun kitaplarını daima severim :) Uzun zamandır okumak istediğim kitabını daha yeni okuyabildim. Açıkçası önceki okuduğum kitapları kadar beğenmedim. Kötü müydü elbette ki hayır. Ama sürükleyici tadı bir türlü alamadım. Belki de çok yoğun olduğum bir dönemde okuduğum için olabilir. Yazarın kalemini daima sevmişimdir. Bu yüzden haksızlık edemem kitabına. Umarım siz benden daha çok sever keyifle okursunuz :)
Ruzgar, gecen hafta hatta dun hic olmadigi kadar keskin, sert, zalimdi. Hatta dugmelerin ve ic camasirlarin arasindan yolunu bulup yun sapkalardan suzulecek kadar merhametsizdi...
Sevgi insanları zamandan, savaş ve yıkımdan, kötülükten ya da acıdan daha güçlü olan bağlarla birbirine bağlar.
Sarah Jio
Sayfa 334 - Pena Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Paris'ten Çiçeklerle
Baskı tarihi:
20 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
335
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057976017
Kitabın türü:
Orijinal adı:
All the Flowers in Paris
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pena Yayınları
Bu kitabı yazarken, karakterlerimin peşinden en etkileyici kafelere, güzel balkonlara ve canım Paris manzaralarına gittim. Bu seyahatte Montmartre’nin basamaklarına tırmandım, Rue de Cler pazarındaki renkli görüntülere hayranlıkla baktım, küçük ara sokaklardaki gizli kafelerde espresso yudumladım. Hepsi unutulmazdı.
Ama bu hikâye, çikolatalı kruvasanlardan ve bir bahar günündeki Eyfel Kulesi’nden daha derinlere iniyor. Bu hikâyenin sayfaları, 1940’lı yılların savaşla yıpranmış Paris’inde, gönül yaralarını ve travmaları ele alıyor. Günümüzde ise direnmeyi, affetmeyi ve sevmeyi becerebilen veya beceremeyen karakterleri.
Bu kitap, benim Paris’e yazdığım aşk mektubum. Ve belki bir gün, bir mektup daha yazarım. Şimdilik, hayal ettiğim bu hikâyenin, karakterlerin, Paris’in her şeyinin en ince detayına kadar keyfini çıkarmanızı umuyorum.
Nilüfer çiçekleri yürek parçalayıcı yolculuklardan geçer. Tohumları toprakla, artıklarla ve birbirine giren köklerle kaplı bulanık bataklık suyunda filizlenir. Çiçek açmaları için bu korkunç karanlıkta yolunu bulması gerekir, suyun üstünde bir yerde güneş ışığının olduğunu içten içe bilmeli ya da en azından bunu umut etmeli. Böylelikle bu yolculuktan zarar görmeden çıkar ve zafer kazanmış bir şekilde çiçek açar.
1940’ların işgal altındaki Paris’inde Paris’in tüm çiçeklerini beklerken Paris’in tüm acılarını kendinde bulan bir kadın… 2000’lerde Işığın Şehri Paris’in nostaljik havasında ve aydınlığında kendi acılarıyla ve geçmişiyle yüzleşebilmek için başka bir kadının geçmişinin peşinde iz süren başka bir kadın…
Kendine özgü sürükleyici tarzıyla Sarah Jio bu romanında bulanık sularda derinlere batmış iki nilüfer olan güçlü kadın karakterlerle geçmiş ve bugün arasında köprü kurarak hayatta önemli olan şeyleri hatırlatıyor.

Kitabı okuyanlar 1.462 okur

 • Derya Can
 • SihirliFlut
 • ♡Nehir♡
 • Nazlı
 • Zeynep
 • Ecem
 • emine
 • Havva karaslan
 • Dilek korkmaz
 • Nalan çınar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.4 (208)
9
%20.7 (99)
8
%20 (96)
7
%7.1 (34)
6
%2.9 (14)
5
%2.9 (14)
4
%1 (5)
3
%0
2
%0.4 (2)
1
%1.5 (7)

Kitabın sıralamaları