Pastoral Senfoni

8,7/10  (59 Oy) · 
169 okunma  · 
51 beğeni  · 
1.672 gösterim
Timaş Edebiyat'ın Çağdaş Dünya Edebiyatı dizisinden çıkan ilk kitap Pastoral Senfoni, Nobel ödüllü yazar André Gide'in en iyi bilinen eserlerinden birisidir. Huzuru yakalayabilmek için çırpınarak yaşayan ruhlar için aşk, acıya dönüştürülmesi en kolay, en hassas ihtiyaçlardan biridir. Kahramanların hepsi, ya Gide'in kendisi ya da hayatında önemli rolleri olan yakınlarıdır.

Pastoral Senfoni, bir kitap ismi olarak okuyucuya işin en başında, birden fazla dünyanın kapılarını aralar. "Pastoral" kelimesi, hem kırsal yaşamla, hem de Fransızca'da Protestan din görevlilerine verilen "pasteur" adıyla bağlantılı olarak dinî ve manevi yönleri ağır basan bir hikâyenin anlatılacağını okuyucuya haber verir. Günlük türünde yazılmış eserde ortaya konan, bir hikâyeden ziyade, çok sesli bir senfonidir.

Günlük, bizi hem papazın, hem de karısı, oğlu ve âşık olduğu kör kızın dünyalarına götürürken, çok sesli bir senfoniye dönüşür. Gide romanın adıyla, Beethoven'ın en önemli eserlerinden biri olan Pastoral Senfoni'ye gönderme yapar. Bir papaz dünyanın ve aslında yaşamın bütün renklerini kör bir kıza, bu senfoni aracılığıyla anlatmaya çalışır.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9789752638976
 • Orijinal Adı:
  La Symphinie Pastorale
 • Çeviri:
  Buket Yılmaz
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Masumiyet, iyilik, sevgi duygularının kalbinize akacağı bi kitaptır.Bir yandan papaz efendi ile kör bir kızın aşkına tanık olurken, diğer yandan sorgulamalar içinde bulursunuz kendinizi. Aşk nedir, sınırları var mıdır, günah mıdır sorusunu bile sordurur işte şu küçücük kitap. Katolik ve Protestan bakış açılarının kıyasını da göreceksiniz. Küçük, dopdolu, iz bırakan bir kitaptır, kalbii okumalar dilerim :)

Merve 
07 Tem 18:19 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hüzünlü bir hikaye diyerek önermişti biri bana bu kitabı. Fakat ben hüzün yerine aldatılmayı içerdiğini düşünüyorum daha çok. Kitabın sonunda içinizden şunu düşüneceksiniz acaba hangisi diğerini yarı yolda bırakmış ya da aldatmış oluyor? Bu durumda acımam gereken ve nefret etmem gereken taraf kim diye ikilemde kalıyorsunuz. Tavsiye ederim kitabı yaklaşık 2 saatte bitirirsiniz çerez niyetine :) keyifli okumalar :))

mehmet temiz 
03 Nis 23:18 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

1947 yılı nobel ödülü sahibi Andre Gide'nin okuduğum dördüncü kitabı.bundan öncekiler gibi bu da harika. Hatta onları da aşarak neredeyse doruklara kadar çıkan bir hikaye.Aynı, kitaptaki öykü gibi, saf,temiz ve akıcı bir anlatım.Dram ve duygusallığın baştan itibaren süregeldiği, özellikle de sonlara doğru ve finalde deyim yerindeyse tavan yaptığı muhteşem bir kitap.kitapta,Alplerde yaşayan bir köy papazının,bir cenaze için gittiği bir evde bulduğu gözleri görmeyen,konuşamayan ve kimsesi olmayan zavallı bir kız çocuğunu orada bırakmayıp,himaye etmek için kendi evine getirmesi ve sonrasında gelişen olaylar anlatılıyor.bu arada katoliklik ve protestanlık arasındaki farklardan da yeri geldikçe bahsediliyor.kitap kısa olması ve ayrıca da akıcılığı sebebiyle bir çırpıda okunup bitiriliyor.okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum ve de okunmasını tavsiye ediyorum.

Abidin yildirim 
25 Şub 15:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gide 1915_1916 yılında önemli bir din krizi yasar. Ve katolik olur

Tıpkı gertrude un jacques in etkisiyle mezhep değiştirmesi gibi roman da jacques katolik ligi temsil eder .gertrude ise saflığın ve gunahsizligin simgesidir. Gertrude gormedigi icin günahı bilmeyen kor kız ile papaz birbirine ya da belki aslında birbirlerine sundukları tertemiz dünya ya aşıktırlar..roman
Görülen ile görünmeyen arasindaki çelişki ile geciyor..
Diyolog :

Gertrude (kör kız)
_Hani teyzem sizi onun için hic birsey yapmamakla suçladığı gün ağlamadıgınızı
Söylemiştiniz ya hatırlıyor musunuz?
''Yalan söylüyorsunuz papaz efendi " diye bağırmıştım size. oh ! doğru soylemediginizi hemencecik anlamıştım sesinizden

_Ağladığınızı anlamak için yanaklarınıza dokunmama gerek yoktu ki .
(Sayfa 38)

Peyroux 
22 Oca 21:03 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gide, Protestan bir baba ve Katolik bir annenin çocuğu olarak mezhep karmaşasının içerisinde büyümüş. Bu eserinde de bu durumu yansıtmış. Sorguları, karşılaştırmaları kutsal kitap üzerinden göndermelerle yansıtılıyor. Kendi hayatından kesitler var ve harika otobiyografik izler taşıyan bir roman.

Sağır yaşlı bir kadının yanında büyümüş kör bir genç kızın sahipsiz kalmasıyla başlayan hüzünlü bir aşk hikayesi.
Beethoven duyma yeteneğini kaybettiğinde tamamladığı büyülü eseri Pastoral Senfoni ' de doğayı muhteşem hissettiriyorsa bize, Gide de kör bir kıza büyük bir sabır ve aşkla hayatı senfoni gibi anlatan Papaz ile romanına farklılık kazandırmış.

Aybeniz Hasanova 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

1919 yılında yayınlanan bu roman yazarın hayatından otobiyografik özellikler taşıyor. İsmini Beethoven'in ünlü Pastoral Senfoni'sinden almış.
Kısa, bir solukta okunan, derin anlamlar taşıyan bir kitap Pastoral Senfoni. Dünya Nimetleri ile kalemine hayran kaldığım Andre Gide bu kitabında da beni yanıltmadı. Trajik, etkileyici bir hikaye. Sevgini, gerçekleri görmemenin trajedisi bu bir anlamda. Kitabın dili, yazarın anlatım tarzı çok güzel. Mutlaka okunmalı derim, okutulmalı derim...

Onur Geçen 
26 Tem 09:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın okuduğum ilk romanıydı. Anlatımı oldukça akıcıydı. Farklı bakış açıları ile aşk nedir sorusunun cevabını aramakta özellikle son bölüm çok etkileyiciydi. Keyifli okumalar dilerim..

esraaltunerrr 
19 Haz 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kör kızın ve papazın imkansız saf, temiz aşkını anlatıyor. Oldukça muazzam bir anlatımı olup Gertrude'nin gözlerinin açılmasından sonraki papazla aralarında geçen şu satırlar beni çok etkilemiştir. "Bana görme imkanını kazandırdığınız zman, gözlerim hayal ettiğimden çok daha güzel bir dünyaya açıldı. Gündüzün bu kadar aydınlık, havanın bu kadar parlak, gökyüzünün bu kadar uçsuz bucaksız olduğunu tahmin etmiyordum. Ayrıca insanların bu kadar kemikli alınlarının olduğunu da. Ah! Sanırım bunu her şeye rağmen söylemem gerekiyor. İlk gördüğüm şey yaptığımız yanlış oldu (papazın eşinin yüzündeki acı gülümsemeyi fark ediyor.), günahımızı gördüm. İsa'nın şu sözlerini hatırlıyor musunuz? "Eğer kör olsaydınız, hiç günahınız olmazdı." Ama şimdi görebiliyorum. "

Mehmet Y. 
 06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gide'in kısa bir roman. Aslında yıllar evvel okumuş ve çok etkilenmiştim. Yıllar geçtikçe çoğunu unuttuğum bir kitabı tekrar okuyayım istedim. Lakin bu sefer o kadar etkilemedi beni. Ancak Gide'in hayat felsefesini yansıtan bir eser olduğunu söyleyebilirim. Bir rahibin bitkin ve kimsesiz bir vaziyette bulduğu kör bir kıza yardımı ve olağan bir şekilde gelişen farklı bir aşk hikayesini konu ediyor.

makif demir 
06 Nis 00:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

GIDE nin okuduğum ilk kitabı ve kısa etkileyici özelliği sayesinde beni cezbetmesi yanında, konunun orijinal bir şekilde işlenmesi ve ''büyük taşları'' koyarken gösterdiği nezaket ilgimi çekti.

2 /

Kitaptan 88 Alıntı

... İşte tam da bunu demek istemiştim. Ben kötülüğe hiçbir şey eklemediğimden emin olmak isterdim.

Pastoral Senfoni, André GidePastoral Senfoni, André Gide

Şu ana kadar beni hiç görmeden sevmiş olan Gertrude'ün bundan sonra beni göreceğini bilmek oldukça rahatsız edici bir düşünce. Acaba beni tanıyacak mı? Hayatımda ilk defa aynaların karşısında endişeyle sorguluyorum kendimi. Peki ya bakışlarında, kalbindeki sevgiden ve hoşgörüden daha azını görürsem, ne hale dönerim ben? Allahım bazen, seni sevebilmek için onun aşkına ihtiyacım varmış gibi hissediyorum.

Pastoral Senfoni, André Gide (Sayfa 89)Pastoral Senfoni, André Gide (Sayfa 89)

-Siz de hep beni teselli etmeye çalışıyorsunuz. Ama benim istediğim teselli olmak değil. Beni üzmekten, acı vermekten korktuğunuz için hiç bahsetmediğiniz, tanımama izin vermediğiniz bir çok şey olduğunu biliyorum. Hiç bilmediğim şeyler, öyle ki bazen..
Sesi gittikçe yavaşlıyordu, nefessiz kalmış gibi durdu. Ağzından çıkan son sözleri tekrar ederek sordum:
-Evet, bazen?
Üzüntülü bir şekilde devam etti:
-Öyleki bazen size borçlu olduğum bütün mutluluğun hiçbir şey bilmememe bağlı olduğunu düşünüyorum..

Pastoral Senfoni, André Gide (Sayfa 84)Pastoral Senfoni, André Gide (Sayfa 84)

Gertrude'un iyi tarafı, anlamadığı zaman anlıyormuş gibi yapmamasıydı. Diğer insanlar bunu sık sık yaparak akıllarını yanlış ve belirsiz bilgilerle doldururlar, sonra da yanlış şekillerde akıl yürütürler. Net bir fikir vermedikleri sürece bütün kavramlar Gertrude için bir endişe, bir rahatsızlık kaynağı oluşturuyordu.

Pastoral Senfoni, André GidePastoral Senfoni, André Gide

Bir adamın yüz kuzusu olsa ve içlerinden biri kaybolsa, adam diğer doksan dokuz kuzuyu dağda bırakıp kaybolanı aramaya gitmez mi? İyilikle dolu bu sözleri en isyan ettirici adaletsizlik olarak yorumlayan insanlar bu sözü anlamadıklarını itiraf etsinler.

Pastoral Senfoni, André Gide (Sayfa 31)Pastoral Senfoni, André Gide (Sayfa 31)
Peyroux 
21 Oca 10:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü davranışları kutsal kitabın arkasına saklanarak açıklamak çok yakışıksız gelir bana.

Pastoral Senfoni, André Gide (Timaş Yayınları)Pastoral Senfoni, André Gide (Timaş Yayınları)
Hacer 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek aşk insanı şaşkına çevirir, utanıp kızarmadan yaşanmaz.

Pastoral Senfoni, André GidePastoral Senfoni, André Gide